PAARDEN Stad Brussel. Gewezen Onderofficieren var 't leger Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe. van den tot den 8 dezer Bedenkingen over de Boterfabriek te Kemmel. Aan de dooveu Groote Jaarmarkt Verschillende Tijdingen. maatschappij betalen een inkomgeld an 50 centiemen. De voordracht, van Donderdag laatst, met zichten België dooris opperbest gelukt, en mag als eene der beste doorgaan. Wij moeten bekennen dat de zittingen aannemen daar er Donderdag meer volk was dan naar gewoonte. Wij hebben het reeds vroeger bekend dat de spreker M. R. Oordenier een bijzonder ta lent bezit om ons eenen aangeaamen en leer- zamen avond te laren doorbrengenvan zijne voordracht had hij eene wezent; ij ke studie gemaakt. Een vol uur en half hield de beer Corde- nier, aller aandacht geboeid door zijn bezie lend woord, door zijne zuivere taai en door al de belangwekkende bijzonderheden, die hij vloeiend weg over al de bijzonderste gebouwen van ons België mededeelde. Eenen algemeenen dank voor den spreker, Morgen Zondag, geven de heeren een schoon muziekfeest (soirée tabagie) aan hun ne eer- beschermende en werkende leden aangeboden, in hun lokaal Zwarten leeuw, om 7 1/2 ure 's avonds, het feest beloofd schitterend te zijn. De maatschappij Vrede van Antwerpen had eenen prijs voor toonzetting uitgeschre ven waaraan 28 Belgen deel namen. Drie werken hebben bekroond geweest, waar onder het werk van onzen jongen stadsge noot Henri Moerman de tweede plaats bekleedde. Proficiat aan den jongen artiest. BURGERSTAND. ■van den 1 April tot den 8 April 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id, 4. Overïï j dens. Garreyn Pieter, 78 jaren, echtgenoot van Joanna Deleu, St. Jans buiten 156. Wullaert pelagie, 74 jaren zonder beroep weduwe van Joseph Kesteloot, langetT hou- routstraat, 33. Kinderen beneden d© 7 jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk ia. 1. belet hetgeen men tot Yper toelaat. Mis schien zullen zij nu erkennen dat noch den godsdienst noch het welzijn niets bij zulke feesten te verliezen hebben, en dat hun onge hoord gedrag aan velen de oogen heeft doen openen die nu bekennen dal het priesterdom zeer vervallen is, dank aan de boerenlum- mels die bet hedendaags schieru itsluitend samenstellen. Ben Vooruitstrevend Congres, zal te Brussel op 1" en 2n Paaschdag aanstaande bijeenkomen. Gezien de tegenwoordige omstandigheden zullen zijne beraadslagingen het grootste belang hebben, geheel het land door worden afgevaardigden gekozen om de liberalen uit alle kantons te vertegenwoor digen. De drij kantons: Poperinghe, Proven en Rousbrugge hebben recht aan twee af gevaardigden te samen. Wij vernemen dat daartoe zijn aangeduid de heeren R. Be- noot en J. Vandenpitte alhier, de eerste uit- sluitelijk voor het kanton Poperinghe de tweede voor de kantons Proven en Rous brugge. Wij vinden het eene uitmuntende keus. Laat ons verhopen dat het algemeen stem recht en vooral de eendracht onder de libe ralen uit deze gewichtige bijeenkomst zal spruiten. Solo slim! Het zeldzaam feit geschiedde. Solo slim! Wij vernemen dat den maandag 28n Maart een solo slim werd ge speeld door d'heer Alphonse Van Ghysel on zer stad, bij d'heer Joannes Wolie-Pacco, koffijbaas, photograaf en electrische kunst werker op de groote markt. Het zeldzaam feit werd duchtig gevierd door de vroolijke jassers welke daar ieder avond hunne bijeen komsten houden. Zij zijn echter aan de wonderen gewoon want onlangs is er een onder hen die de miserie won met herten aas in d'hand, een ander is zoodanig het pikket- tenspei meester dat hij al de azen mag weg werpen en nog... niet overwinnen kan 1 Knoopt dat aaneen Op halfvasten is te Yper een allerschoon ste cavalcade uitgegaan, die vraemdeiingen van allen kante in massa naar de Stad had den gelokt en van groot voordeel voor de neerfngdoeners is geweest. Katholieken en Liberalen spanden te zamen voor het wei- gelukken van dit weldadigheidsfeest zonder dat ooit iemand beproefde stokken in het wiel te steken, da geestelijken verre van de zaak tegen te werken, ijverden zoowel als de andere burgers om alles te doen gelukken, zelfs de jongelingen der congregatiën maakten deel van den stcet. Zulke samenwerking is lofwaardig en fees ten in dergelijke voorwaarden gegeven kun nen niet anders dan gelukken. Een gul proficiat aan de Yperlingen en vooral aan de geestelijken, die komen te bewijzen dat zij den partijhaat van kant kunnen laten wanneer het hun belang of de liefdadigheid geit. Doch dit doet ons de feesten herdenken van zelfden aard welke in onze stad vroeger gegeven werden. Hier ook wedijverden alle burgers, katholieken en liberalen tot hetzelf de doel, hier ook hadden wij twee jaren reeks prachtige cavalcaden, die met den toe loop van volk, teering en neeriug in de stad brachten. Maar wie heeft ze eindelijk willen beletten?... onze geestelijken. Zij zijn het die ze met alle krachten tegen werkten, die ze beschuldigen vau liberalismus alhoewel zij volkomen onpartijdig wares; zij zijn het die door hunne laffe aanradingen van in den predikstoel de inrichters ontmoedigd hebben en de cavalcaden alhier onmogelijk hebben gemaakt. Hun fanatisme is dus voldaan, de armen verliezen zoo wat 3000 franken welke ieder jaarfeest opbracht en de nee- ringdoeners zijn een goed stuiverken kwijt, maar onze z.warljes bekommeren zich daar mee niet,... hun winkel draait immers altijd wel 11 De houding der Ypersche geestelijkheid in de laatste cavalcade is eene krachtige schand vlekking voor onze stoute Kareis en andere nulliteiten die hier in Poperinghe hebben GEBOORTEN. Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 5 STERFGEVALLEN. Salomé Juliaan, oud 10 jaren, Pottestraat. Depuydt Louis, oud 79 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Catharina De Coster, Pries terstraat. De Corte Amelia, oud 76 jaren, winkelierster, echtgenoote van Oarolus Col bert, Pottestraat. Noliet Helene oud 15 jaren zonder beroep, Rekhofstraat. Half- maerten Idonia, oud 71 jaren, huishoudster, weduwe van Aloïse GrilleTiengebodenstraat. De Byser Louise, oud 44 jaren, kantwerk ster, echtgenoote van Constant Ouraedt, Wijk D. Kinderen beneden de 7jaar. Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 1 (9e Vervolg). Al wal wij lot heden zeggen over de boter fabriek, eenen tramweg en alle verbeterin gen in den landbouw diende enkel om te be wijzen dat met den tegenwoordigen staat van zaken alle profijt daarvan het gevolg, aan de grondeigenaars toekomt en aan nie mand anders. Ten einde die onrechtvaardigheid weg te nemen zouden wij den grond tot gemeen schappelijk eigendom maken. Wij wenschen in 'i kort er op te wijzen, welke voordeelen aan een dergelyken maat regel verbonden zouden zijn. Vóór alles dient de vraag echtei beantwoord te worden: is een dergelijke maatregel niet schromelijk onrechtvaardig tegenover de tegenwoor dige landeigenaren Wij stellen daar tegenover deze vraag! met welk recht noemen zich de tegen woordige eigenaren, in werkelijkheid des eigenaars van den grond? Goed beschouwd komt dit recht hierop neer. De eigenaar kan een stuk papier ver- toonen, waarop staat dat de stukken land kadastraal bekend, gemeente A, sectie B, n° zooveel hem toebenooren. Zoo een stuk papier heet bewijs van eigendom. Nu is er een ander stuk papier, dat de wet beet en waaraan alle burgers van een staat moeten gehoorzamen. In zulk een wel slaat geschre ven, aan welke eischen een stuk papier moet voldoen, om als bewijs van eigendom geldig te zijn. Iemand nu die een stuk papier kan vertoonen, dat volgens de wet geldig is, die heeft de vrije beschikking over het land daarin aangeduid; dat land is wettig zijn eigendom. Maar daarmede is volstrekt niet uitgemaakt dat het rechtvaardig is, dat en kelen de beschikking hebben over den grond, die voor het bestaan van allen noodzake lijk is. Het eigendomsrecht zooals wij dit tegenwoordig kennen is dus volstrekt geen natuurlijk recht, het steunt alleen op onze wetten. Met die wetten kan men dus ook dat eigendomsrecht veranderen. Er is een tijd geweest, dat de grond vol strekt geen persoonlijk eigendom was. Ieder onzer voorouders uit den tijd van vóór Chris tus geboorte, jaagde op het gemeenschappe lijk jacbtterein, liet zijn vee grazen in de ge meenschappelijke weide, vischte in de ge meenschappelijke wateren. Er kwam een tijd dat enkel een stuk ge- schikten grond met palen omheinden en dat, zoo goed en zoo kwaad het ging, als bouw land gebruikten. Let wel: die man deed dat niet, omdat hij dacht: 't is toch jam mer, dat die geschikte bouwgrond daar zoo woest zal blijven liggen i Integendeel, om dat hij er voor zich voordeel en gemak in vond de landbouw uit te oefenen. Hij deed dit dus niet in het belang van het nageslacht, m&ar in zijn eigen belang. Yele andere onzer voorouders bleven jagen, visschen en wei den, omdat zij dit gemakkelijker vonden. Zij konden op de handelwijze van hun stamge- nooten, die landbouwers werden, niets tegen hebben, want wilden zij ook het land be bouwen er was voor hen eveneens geschikte bouwgrond in overvloed. De eerste bouw- boeren kwamen te sterven en 't was ver klaarbaar dat hunne zonen de landen van hunne vaders bleven bebouwen. Dit duurde zoo eeuwen voortsteeds kwamen er meer en meer afstammelingen die het in hun be lang beter vonden het land te bebouwen en minder lieden die aan jagen en visschen, enz. de voorkeur gaven, om in hun bestaan te voorzien. Velen ook bleven jagen en vis schen en namen toch een stuk bouwland in beslag, om zoodoende dubbel kans te hebben 't noodige levensonderhoud te vinden. Alles gaat goed tot zoolang er nog bouwland be schikbaar is voor hen, die alleen zijn blijven jagen en visschen. Er komt echter eens een tijd dat alle laad bezet is, en dat er nog een groot aantal menschen zijn, die zich geen stuk grond ter bebouwing konden uitkiezen. Stilzwijgend is hierbij aangenomen dat alles zich geregeld ontwikkelde. Wie echter een beetje aan geschiedenis doet, kan weten dat in den lijd van het vuistrecht, de sterken zich dikwijls meester maakten van den grond door de zwakken bebouwbaar gemaakt. Hoe moet het nu met de menschen gaan, voor wie niets overblijft? Moeten zij het maar zonder landeigendom stellen, omdat hun vader of overgrootvaders verzuimden, ook lijdig een deel van de onbebouwde grond te naderen? Of moet er nu niet eeu ander regeling getroffen worden, waarbij het oor spronkelijk recht, van alle bewoners des lands op den bodem dien zij bewonen, her steld worde? Wordt voortgezet). genwoordigers en senateurs in de volgende arrondissementen zal vermeerderd worden Antwerpen 3 1 Mechelen 1 0 Turnhout 0 1 Brussel 2 1 Leuven 1 1 Oostende 1 0 Gent 1 0 St Nikolaas 1 0 Dendermonde 0 1 Charleroi 1 1 Luik 2 1 Hasselt 1 0 Hetgeen eene vermeerdering maakt van arrondissementen vertegenwoordigd door liberalen en 11 door klerikalen en indepen- denten, Brussel inbegrepen; en 7 senateurs, waarvan 2 in liberale en 5 in klerikale ar rondissementen. Onder de vele en wonderbare verbeterin gen, door de menschelijke wetenschap inge voerd, is er eene, die men ons bekend maakt en die geroepen is om eene wezentlijke om wenteling bij een talrijke soort ongelukkigen met eene pijnlijke gebrekelijkheid behebt tot stand te brengen wij gewagen van de doofheid. Is er wel iets smartelijker dan van het ge hoor beroofd te zijn? De liefderijke woorden der zijnen niet meer hooren, voor goed van alle muziekaal genoot, van de genoegens der gesprekken beroofd zijn, neen, zeker, er zijn geene droeviger plagen dan deze, welke de personen treft, aan doofheid lijdende. Een menschenvriend en tevens zoo zedig als vernuftig geleerde heeft aan die pijnlijke kwaal een uitmuntende verzachting en volle dig hulpmiddel gebracht. Wij bedoelen de wonderbare tuigen van heer en vrouw Meier, vermaarde tandheel- meesters, Moskroenstraat, 2, te Kortrijk. Het ware die vernuftige ontdekking klei neeren met er hier eene flauwe schets van te willen geven. Wij zullen beter doen met de personen, aan doofheid lijdende, te verzoeken zich wel te willen wenden tot den uitvinder, heer Meier zei ven. En weldra, door eigen ondervinding, zul len vreugdevol overtuigd zijn van de volko- mene krachtdadigheid der uitvinding, die wij onzen lezers melden in het belang der ongelukkigen, lijdende aan die droeve ge- brekelijkheid: de doofheid. den WOENSDAG 27 APRIL 1892 op de Zuid en Slachthuislanen. Ais gij Zwitsersche Pillen koopt, eischt wel dat zij van Parijs komen, uit het fabriek van A. Hertzog, apoteker. Neemt er geene andere!!! (33) Dood van de Merode De heer de Merode Westerloo, senateur voor Turnhout, en voorzitter van het Senaat is 11. Woensdag overleden. De dood schijnt het thans fel gemunt te hebben op de groote katten der klerikale wereld. De heeren Jacobs, Thiebault, Gasier, Caranaan de Ctfimay en de Merode waren allen Volksvertegenwoordigers of Senateur. De kiezers van 't arrondissement Turnhout zullen dus binnen de veertig dagen moeten opgeroepen worden, om eenen senateur te kiezen, welke hoogstens een veertigtal c'agen zal kunnen zetelen daar door de herziening der grondwet, beide Kamers geheel moeten hernieuwd worden. Vermeerdering der Volksverte genwoordigers en Senateurs. De heer de Burlet, minister van binnenlandsche zaken, komt een ontwerp neer te leggen, waarbij, rekening houdende van de vermeer dering der bevolking het getal volksverte- Het College van Burgemeester en Schepe nen der stad Brussel brengt ter kennis van paai denfokkers en kooplieden dat de eerste paardenjaarmarkt aangekondigd voor liet loopende jaar zal plaats hebben den WOENS DAG 27 APRIL naastkomende, van 9 ure 's morgens tot 3 ure nanoen. Al de paarden ter markt aangeboden, zul len moiten vastgemaakt worden aan de koorden langs de dreef der voetgangers ge spannen. Men zal de paarden niet mogen doen loo- pen of galoperen elders dan in de daartoe bestemde plaats op den berijdbaren weg. De loodsen op de lanen zullen ter beschik king der verkoopers gesteld worden. Het College van Burgemeester en Schepe nen herinnert den belanghebbenden dat de jaarmarkt van den herfst den laatsten Woens dag der maand October zal plaats hebben. Volksvertegen- Senateurs. woordigers. VAN WELKE ZAL PAATS HEBBEN Opgemaakt te Brussel den 20 Maart 1892. van wege het college Eet College De Secretaris, BULS. A. DWELSHAUVERS. N. B. M. VAN HERTSEN, veearts, hoofdin specteur van 't Slachthuis, houdt ter beschikking der deelnemers eene lijst van stallen voor Brussel en voorsteden alwaar de paarden van daags te voren kunnen gestald worden.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 3