Liberale Associatie Afzetting. STADSNIEUWS. STs,ij-r>i=E3srisrxisrc3-. Feest van l11 De Pompiers. Haat en spot, zelfs voor een lijk Brand. Onze brandweer. Paard gevallen. Aan de wandelaars en liefhebbers der danspartij. Burgerstand der stad Poperinghe. eindigde met Benoit te bedanken in naam der Vlamingen in 't algemeen en van 't Brugsche Willems-Fonds in 't bijzonder en bracht hem eene warme en diepgevulde hulde. Eene langdurige ovatie ter eere des Meesters kwam de woorden van den weisprekenden redenaar bekrachtigen. De heer Montangie, burgemeester van Oostende is, bij koninklijk besluit, van zijn ambt afgezet, beschuldigd het reglement op de speelhuizen niet te hebben toegepast. Doch de ware reden is niets anders dan •ene partijaanslag van het fanatiek ministe rie, dat slechts voor doel heeft, het liberaal Oostende onder de roomschen domper te brengen. De heer Montangie, is liberaal en wordt afgezet, voor een feit dat niet bewezen is, terwijl de heer de Malander van Ronse, ver oordeeld door het Beroepshof van Gent en af gesteld als notaris, door de fanatieke koppen van Oudenaerden, naar de Kaniers wierd gezonden, hetgeen het ontslag van minister Devolder, als afgevaardigde voor Oudenaer den voor gevolg had, daar hij zich te recht vaardig man achtte om met de Malander een zelfde arrondissement te vertegenwoordigen. Welnu zou men het kunnen gelooven, zeilde Devolder vertrouwde een jaar later den sluier van burgemeester der stad Ronse aan den oud-veroordeelden de Malander. Dat is klerikale eerlijkheid lil BERICHT. van het arrondissement Yperen. Algemeene vergadering op Zater dag 14 Mei 1892, om 3 ure namiddag in het gewoon lokaal, Gouden Arend Groote Markt. Voor de eerste maal dat het Feest van den Arbeid hier is gevierd geweest, is alles afge- Joopen zoo waardig als het feest grootsch is. Van 's morgens vroeg wapperde de vlag aan het lokaal tusschen de twee opschriften: Leva 't Algemeen Stemrecht! Eere aan den Arbeid De werklieden die er voorbij trokken groet ten de opschriften, en onze kalotenmeesters trokken een gezicht van eene el lang. 's Namiddags van voor het gestelde uur der meeting was er reedsjj veel oeweging rond het lokaal. Begeremke had post gevat aan zijne deur, denkende de werklieden schrik aan te jagen en dat ze voor hem zou den gelaten hebben binnen te trekken. Hij is deerlijk mis geweest, want de zaal was goed gevuld. De meeting was opgeluisterd door een goed muziek en het was op de tonen van ons geuzenlied, medegezongen door al de aanwezigen, dat zij geopend werd de geest drift was onbeschrijflijk en het muziek was verplicht tweemaal te spelen, en nog een ander muziekstuk waarna onze vriend B., rechtstond en het woord nam. In eene wel gepaste rede zette hij uiteen waarom de meeting belegd was en hoe in enkele jaren het Feest van den Arbeid zulke uitbreiding genomen heeft. Ongelukkiglijk moest hij laten weten dat spreker Beerblock het slachtoffer geweest was van het Greenwichuur, de trein gemist had en bijgevolg de meeting geen plaats kon hebben; hij eindigde dan met eenen krachti- gen oproep tot het bekomen van algemeen stemrecht, welke met een donderend Leve 't Algemeen Stemrecht beantwoord werd. Voor slot riep hijdaar de spreker hier niet is dat het muziek dan het woord neme voor hem. Het werd dan een waar broederfeest dat ruim een uur duu,-de. 's Avonds waren 60 werklieden en voorstaanders van het 8 uren werk aan het feestmaal vereenigd. Daar ook heerschte groote geestdrift. Bij het eindigen nam de heer V. het woord om een heildronk te doen aan den arbeid, welken hij met veel talent vereerde. Bravo, M. Vwaren er maar veel zulke burgers. Na hem nam onze vriend B... nog het woord, dronk aan die burgers welke zich aan onze zijde gesteld hebben om met ons mede te strijden tot het bekomen van onze politieke rechten en drukte de hoop uit dat zij het daarbij niet zouden gelaten hebben, maar ook mede zouden hebben gestreden op het stoffelijk gebied, want dat de werkman zonder stoffelijke onafhankelijkheid slaaf blijft. Het muziek speelde daarna, partijgenooten zongen het Stemrecht voor Elkeen, de Sle>n- rechtmarche en om 11 ure, onder het zingen (ier Marseillaise, werd het avonimaal ge sloten met een krachtig tot: 't toekomende jaar en 't zal dan nog beter zijn Wat verschil met de feesten der papen, waar men altijd eindigt met eene braspartij en een gevecht? En nu, vrienden, na gefeest te hebben weer aan het werk van nu af al waar gij komt van niets anders gesproken dan van het stemrecht en de zege is aan ons. M. Het korps Pompiers moest verleden Zon dag door den burgemeester in oogenschouw genomen worden, en ter dezer gelegenheid stODden zij om 11 ure op de groote markt ge schaard, in groote kleedij. Vele nieuwsgierigen waren toegesneld om de officieren die zich zes maanden lang tus schen vier muren geoefend hadden, te be wonderen. Niemand twijfelde of deze wapen schouwing zou dezelfde bijval hebben als tijdens de oude-pompiers. Welnu, om rechtuit te spreken, iedereen werd te leur gesteld. Het kon nogal schik ken voorwat de mannen aangaat, maar iedereen kon bestatigen dat de officieren nog op de hoogte hunner taak niet zijn. De kom mandant bijzonderlijk scheen geheel uit zija lood geslagen en hij heeft niet één komman- do gegeven dat overeenkwam met de voor- sshriften der theorie. Hij liep wijds en zijds gelijk een bezetene, niet wetende wat aan vangen, en eindelijk deed hij de gelederen openen. Dan begon de inspectie. De kommandant, in plaats van voor eenige stonden het bevel hebberschap over te geven aan zijnen luite nant, terwijl hij den burgemeester vóór de gelederen vergezelde, wilde alles door zich zeiven verrichten en liet dezen laatsten wach ten tot hij zijne bevelens gegeven had. Wat iedereen nog al zeldzaam voorkwam, is dat het vaandel in serre-fde stond in plaats van op het eerste gelid te prijken, iets dat nog nooit gehoord of gezien is geweest tenzij sedert kommandant Baus het hooger bevel voert. De défilé was zoo wonderschoon voorbe reid, dat kommandant Baus de muziekanten tot tegen de kerkdeur van het burgerlijk hos pitaal lietgaan, vooraleer hij er aan dacht ze te doen stilhouden. Dan bevool hij eene averechtsche beweging om van wending te veranderen en bedreef de eene dommigheid na de andere. Onze kalotegazetten zullen, weliswaar, beweeren dat alles perfekt is afgelocpen, maar zij zullen toch niet kunnen loochenen wat iedereen gezien heeft, 't is te zeggen dat de officieren in 't algemeen en den komman dant in 't bijzonder, nog veel te leeren hebben eer zij hunnen dienst zullen kennen. Eenige hunner vrienden, die daar geko men waren om hen te bewonderen, tracht ten ze te verschoonen en zeiden dat het de aandoening was die den kommandant deed aarzelen. Hij was nog niet gewoon in't pu bliek met zijne mannen om te gaan, maar dit belette niet dat hij zijnen dienst kende op zijn duimke, enz., enz., enz. Wij vragen ons af wat de koramahdant doen zou indien het ongelukkiglijk ergens brandde Zou de aandoening van in bet pu bliek te moeten werken hem ook verkeerde bevelens doen geven, of denkt bij misschien dat hij zich tusschen ier muren zou kunnen opsluiten om zich aan het gezicht der nieuws gierigen te onttrekken Van twee dingen één: ofwel de officieren der pompiers zijn geschikt en benoemd om in geval van brand bulpe te brengen waar het noodig is, en daartoe moeten zij de noo- dige kennissen hebben; of wel zij zijn maar goed om te paradeeren en van den aap te maken, en dan kunnen wij hen missen. Het kalotenbestuur zal nooit kunnen het kwaad herstellen dat het gepleegd heeft met het pompierskorps te ontredderen, de partij geest heeft gezegepraald over de belangen en zekerheid der ingezetenen, en moest het noodlot over hen nederdalen dan hebben zij niets anders dan onwetende officieren om de reddingswerken te bevelen en onkundige pompiers om die bevelen uit te voeren. 't Is schande voor een stadsbestuur alzoo met de inwoners den aap te houden, en de kiezers zullen het indachtig zijn. Woensdag 11. had alhier d9 burgerlijke be graving plaats van den heer Lucien Heyl- brouck, die, na eene langdurige en pijnlijke zieke eindelijk zijnen tol aan de natuur be taald heeft. De heer Heylbrouck telde talrijke vrien den, die zich eenen plicht hebben gemaakt hem eene laatste hulde te bewijzen en hem naar zijne laatste rustplaats te vergezellen. Doch dergelijke treurige plechtigheid, die steeds zoo deftig is door hare eenvoudigheid en door de ingetogenheid die men er altijd ontmoet heeft ons opnieuw de gelegenheid verschaft om de opvoeding en de wellevend heid onzer jappers te wardeeren. Zekere heeren die nog krapuleuzer zijn dan de krapuleuste straatloopers, begaven zich naar den katholieken kring en plaatsten zich daar vóór de vensters op zulke onbe tamelijke wijze dat zij hoopten een schan daal in den lijkstoet te doen ontstaan. Doch hunne schandelijke poging heeft niets dan een walgelijken afkeer verwekt; 't was het eenige antwoord dat men op deze laffe uitdaging geven kon. En opdat de eerlijke lieden zouden weten wie die helden zijn van zulk schandaal, dat maar door kaloten kan gepleegd worden aarzelen wij niet overal kenbaar te maken dat die welopgevoede ver standige mannen den naam vau Baus dra gen. Wij hebben zooeven gezegd dat zij kra- puleus zijn, en wij houden ons aaa ons ge zegde. Eenen armen straatiooper zouden wij nogknnuenzulke onbetaamlijkheid vergeven, omdat hij niet weet wat een lijk verschuldigd is, maar aan mannen, die de verwaandheid hebben eene opvoeding te hebben ontvangen, kunnen wij niet vergeven den spot te drijven met den dood. 't Is waar dat hunne opvoe ding maar kalote-educatie is, doch zij ver dienen dat men jegens hen handelt in hun leven, gelijk zij handelen met de dooden. Verachting haat en spot, 't is al wat hun ne medeburgers hen zouden moeten toe dragen. z. Z. Zondag nacht hebben boosdoeners gepoogd de stroomagazijnen van den heer Vanneste en de houtmagazijnen van den heer Vanler- berghe op het Hoornwerk in brand te ste ken. De deuren en muren waren met petrool begoten en stroo er tegen in brand gestoken. Door een zonderling toeval is het stroo alleen opgebrand en de misdadige plannen verijdeld. De politie doet ieverige opzoekingen. Zondag morgen ontstond er een schouw- brand bij jufv. Pauline M. nevens den Hemel Rijselstraat. Onze nieuwe pompiers, die altijd de eerste zijnlangs achter, om het vuur te blusschen, kregen juist het gereedschap uit de magazijnen, vooraleer de brand uitge doofd was. Men spot hier geen klein beetje met hunne vaardigheid, De genaamde Bulkaan, willende Maandag 11. een gevallen paard ophelpen, werd bij 't slachthuis, met het hoofd tegen de kasseien gestooten dat hij geruimen tijd in bezwijming lag. Hij had eene diepe wonde aan het hoofd. BURGERSTAND. van den 29 April tot den 6 Mei 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 2. Huwellj ben. Van Lerberghe Albertus, fabrikant en Vandevyver Aline, zonder beroep. O verllj dents. Buseyne Maria, 64 jaar, kantwerkster, wed. van Schaeferin Jozef, Maenenstraat. Gontier Carolina, 68 jaar, landbouwster, echtg. van Wyckaert Augustus, St. Pieters- buiten. Fiers Eugenia, 60 jaar, zon Ier beroep, on gehuwd, Meenenstraat. Robaeys Melania, 49 jaar, keukenmeid, ongehuwd, Dixmudestraat. Heylbroeck Lucieu, 41 jaar, photograaf, ongehuwd, De Haerne straat. Beharelle Jan, 74 jaar, zonder beroep, wed. van Ceriez Maria, Hondstraat. Cafmeyer Jacobus, 83 jaar, zonder beroep, wed. van Denolf Rosalia, Dixmudestraat. üebaene Amelia, 77 jaar, zonder beroep, wed. van Artefeuille Jan, St-Jans-hospitaal- straat. Roosebecque Francisca, 64 jaar, zonder beroep, wed. van Vanhalewyn Pieter, St- Jans-hospitaalstraat. Pattou Karei, 69 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Meenenstuaat. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 2. Vrouwelyk id. 2. Binst de kermis tot Vdamertinghe begeeft hun tot in de herberg Pot- tembrugge daar zult gij vinden liefhebbers der dans een der schoon ste en liefste orgels die er nog in deze parochie gestaan heeft. Het is maar in deze plaats dat de liefhebbers hun zullen kunnen ver maken want in de ander plaatsen, dansen zij niet op het gebied der pastoors. Komt liefhebbers in de herberg Pottembrugge en daar zult gij u voorzeker vermaken. van den 29 tot den 6 dezer HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Louis Wydein, landbouwer te Reninghelst en Henrica Struye, landbouwer te Poperin ghe. Charles Billiau landbouwer te Pope ringhe en Renilde Moeneclaey, landbouwster te Watou. GEBOORTEN Mannelijk. 3 Vrouwelijk 5 HUWELIJKEN. Jérommo VandenBissche, timmerman te B.weren en Josephina Surgeon, dienstmeid ie Poperinghe. Achiile Leavers landwer- ker, en Eugenie Decae dienstmeid beide te Poperinghe. Augustus Dewachter, smids- Viris acquirit eundo, ware het niet geweest van de venditie, de liberale associatie hadde zich vereenigd den 7d0 Mei, veertien dagen voor de kiezingen Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet vergeten, weekelijks twee pintjes. Vijf volksgezinde jassers. Omdat A. M. zich zoudet deftiger gedragen in d'herberg in de Boterstraat Waarom heeft hij gezegd aan ».ijne moeder dat hij zich't aangezicht geschrabt hadde, met te vallen in een haag 1 Voor Pulle, lapper van de politie, en 't klein Pulletje, lapper van de pompiers. Voor broer-Pulle, lapper van Boulanger en voor de socialist kerkzanger, lapper van den orateur. Omdat R. bij V. woont. Omdat A. D. 's avonds zoo geerne enz. Omdat den baas enz. Omdat jufvrouw C. uit spijt dat zij geen man kan krijgen, zich in de gazet zal doen zetten (allerbeste hoedanigheden). Omdat den baas van den gespuklcelden koffij- zak de quarante-huit van zijne klienten zoowel al draaiend uitlapt Zondag in de revue, speelde 't Pulletje zoo valsch als hij is, en moest zwijgen van den chef Omdat Staftje beter zou doen enz, Al gaapen en al drinken Doet de kwillebabe Haar eigen zeiven st Al scin den nacht Wordt zij van iedereen veracht. De gebroeders Baus hebben Woensdag al wéér bewijs gegeven van hunne goede op voeding aan den Cercle. Wat krapuleuze kerels. Dobbelen rosten, 20 franks boete en 10 frs. maakt 30 frs. 50 frs. verloren met naar Brussel niet te gaan maakt 80 frs. 25 frs. onkosten van tribunaal maakt te sa men 105 frs. Gij zult nu moeten bij den uitgever gaan om uwe boete te kunnen betalen. Past op Rosten want uwen tegenstrever zal metal uwe meiden komen vrijen. Omdat den schoenmaker enz. Omdat hij geene drij dagen enz. Omdat hij wat min enz. 0.25 0.40 0.20 0.40 0.10 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.05 0.20 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.10 0-10 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2