Paardenloopstrij den STADSNIEUWS. Liberale Associatie. Christelijke liefdadigheid. Slaande argumenten. van Zondag 5n Juni 1892 Popefinghe. Burgerstand der stad Poperinghe. opdoen, redden zou. Een gemeenteraadslid Tan Parijs heeft een verslag opgemaakt, dat ■waarlijk bedroevend is. M. Berry heeft bevonden dat, in tien jaren tijds, de policie 18000 kinderen aanhield, welke door hunne ouders uit bedelen.... of erger nog, waren gezonden, 4040 jongens werden bedelaars van beroep 13,732 meis jes deden haren leeftijd als.... loopsters. Wat kan men nog goeds verwachten van kinderen die eenmaal de wilde losbandigheid aanleerden. Van af hunne prilste jeugd, moest er op de kinderen worden gewaakt tot op hun veertiende jaar moest men hun de noodige middelen leeren, die hen zouden in staat stellen met goed gevolg den strijd om het bestaan te voeren. Verplichtend onderwijs tot op twaalfjari gen ouderdom de beroepsschool van hun twaalf tot veertien jaar, ziedaar het ideaal dat diende verwezentlijkt te worden. Het is onmogelijk dat luiaardij en ondeugd dan nog slachtoffers maken maar ten min ste zou het alleen zijn tusschen diegenen op wier onbuigzaam of ondankbaar karakter de opvoeding geen vat heelt, en noodlottiger wijze bestemd zijn om te vallen. Deze zouden onschadelijk kunnen gemaakt worden in bij zondere gestichten welke hen buiten de sa menleving werpt Maar de samenleving zou tegenover allen haren plicht gedaan hebben. STR,xj"iDr5Bisrisrx3src3-. In de algemeene vergadering jl. Zaterdag om 3 ure namiddag werd met eene groote meerderheid besloten, op 14 Juni aanstaande aan de jappers hun mandaat te betwisten. Er zal dus ernstig gestreden worden voor de Constituante. Verheugend nieuws, voorwaart dat bij alle vrijzinnigen welkom zijn zal. Dat de pagadders wat meesmuilen en zure ge zichten trekken, kan men aan zijne ekster- oogen voelen. Onze politieke priesters willen hier meer en meer toonen dat zij meester en baas zijn en dat zij iedereen willen onder den voet houden. Die kerels veroorloven zich de hui zen af te loopen en de ouders te verplich ten hunne kinderen uit de stadsscholen te trekken om ze naar de dompersschool te zenden. Vele huisvaders zenden hen wande len, zeggende dat dit hun niet aangaat en dat zij geene bevelen in hun huis te geven hebben. Maar die zwarte ongeluksvogels zijn daardoor niet ontmoedigd en zij volharden maar altijd in hunne werving. Wanneer het nu gebeurt dat de huisvader waar zij zich aanbieden een bediende van het stadsbestuur of een werkman is die meer of min van dit bestuur afhangt, dan gebruiken zij beurte lings de beloften en de bedreigingen om hem te overhalen en wee hem zoo hij aan hunne bevelen niet gehoorzaamt, want zij verklik ken hem als wederspannige bij onze pijpen koppen en zetten alles in 't werk om hem van zijne plaats te berooven of zijn werk te ontnemen. En toch durven die mannen spre ken in hunne kuip van Christelijke liefdadigheid. Het volgende feit zal onze lezers een ge dacht geven hoe groot de haat deij kaloten en kwezels is tegen de_ wereldlijke scholen, die nochtans onder het toezicht zijn van ons kalotebestuur en derhalve niet meer met den naam van scholen zonder God kunnen bestempeld worden Eene schamele vrouw, moeder van ver scheidene kinderen, was gewoon sedert ette lijke jaren op bepaalde tijdstippen de stads school voor knechtjes te helpen kuischen. Intusschen werd zij gevraagd om de groote wasch in een klooster der stad te hel pen doen. Daar zij gansch alleen was om den kost voor haar en haar kroost te winnen, aanvaardde zij met dankbaarheid en zij ■wrocht in beide plaatsen, waar zij eene eer lijke daghuur won. Het gelukte nu dat het eene werk het andere niet belette, en dat de vrouw beurte lings het eene en het andere kon verrrichten. Maar het toeval wilde, over eenige dagen, dat men haar van beide kanten te gelijk vroeg, en dit bracht de arme huismoeder in eene groote verlegenheid. Wat gedaan? Zij mocht noch de school noch 't klooster ontzeggen, 't was zoovele jaren dat zij naar de stadsschool ging en in het klooster won zij ook eene schoone daghuur. Zij begaf zich dus bij de overste en vroeg om den Maandag te mogen afwezig blijven om eenen dag in eene andere plaats te gaan werken waar zij sedert lange jaren ging. De overste ging misschien de vraag toe staan, maar eerst wilde zij weten waar de vrouw henen moest. Naar de stadsschool, antwoordde deze. Wat! naar de stadsschool? zijt ge niet beschaamd Neen, sprak de vrouw, ik ga er sedert zoovele jaren en ik ben blijde telkens ik er gevraagd ben. Maar waar denkt gij te bevaren? Wat naar de stadsschool 1 En waar gaan uwe kinderen ter school? Ook naar de stadsscholen. Op die woorden schoot de overste in eene heilige gramschap en riep uit Maar, ongelukkige, weet gij niet dat dit slechte scholen zijn, dat de geuzen uwe kinderen bederven zullen en dat de geeste lijkheid niet wil dat men zijne kinderen naar die scholen zendt? Hadden die scholen vroeger den naam slicht te zijn, onderbrak de moeder bedeesd, nu ten minste kan men dit niet meer zeg gen. Sedert de katholieken op het stadhuis zijn, zijn al de scholen katholiek geworden en de Burgemeester en de schepenen bezoe ken die van tijd tot tijd. Maar er viel niets aan te praten. Die scholen waren slecht, de vrouw had ongelijk er te gaan werken en nog grooter ongelijk er hare kinderen te zenden. Nu, zij mocht gaan werken naar de stadsschool en er blij ven werken werken, zij moest naar het klooster niet meer terugkeeren, want zulke vrouwen, die hare kinderen naar geuzen scholen zenden mochten in een klooster niet langer geduld werden. De ongelukkige huismoeder had schoon te smeeken en te bidden, zij had schoon te wil len doen begrijpen dat men in haren ellen- digen toestand alles moet waarnemen om het noodige voedsel voor zijne kinderen te verschaffen, alles was te vergeefs. Zij werd betaald en de deur uitgewezen. En alzoo oefenen priesters en nonnen de Christelijke liefdadigheid. Baus, die over eenige dagen zooveel van hem deed spreken door zijn schaamteloos gedrag bij eene begraving en die van ieder een zoo fel op den hekel gezet werd, bevond zich Zondag 11. met twee zijner vrienden, ook twee kaloten van het roodste rood, in het Café Sl Sébastien, waar zij, waar schijnlijk het eerlijk ambt van verklikkers en bespieders uitoefenden. Een onzer vrienden, de heer Arthur Criem kwam in het koffyhuis aan en vroeg het Journal d'Ypres; maar Baus, die niet lij den kon dat het godvruchtig kalotenblad door eenen liberaal gelezen wordt, begon dezen uit te schelden en te zeggen dat hij het Journal niet hebben zou. De heer Criem, die toch ook wel haar genoeg op zijne tan den heeft om mannen gelijk Baus op hunne plaats te zetten, verweet dezen zijne onbe schoftheid en zegde hem dat hij zich zou moeten schamen, na hetgene hij reeds ge daan had, nog in een eerlijk gezelschap te komen. Hij verweet hem zijne schaamteloo- ze houding, zijne uitdaging tegenover eene in rouw gedompelde familie en zei hem zul ke harde waarheden, dat Baus daar bleef staan met zijnen mond vol tanden. Doch Castor en Pollux, de vrienden van den onbeschoften aanrander wilden deze ge legenheid niet laten voorbijgaan zonder eens eenen liberaal af te troeven, en, onder voor wendsel van den twist te stillen, sloeg Castor zijne hand op het aangezicht van den heer Criem. Spoedig gingen de poppen aan 't dansen; in een oogenblik was men handgemeen en ware het niet geweest dat eenige verbrui kers toesnelden om den heer Criem los te maken, hij zou leelijk zijne massa uitbetaald zijn geweest, want de moedige kaloten vie len hem met drijen te lijve en sloegen er op gelijk den duivel op Geeraert. Volgens wij vernemen hebben de aanval lers zelf eene klacht ingediend, en willen, om zich te wreken den heer Criem voor het gerecht dagen. Doch de vraag is of zij in hunne snoode poging zullen lukken, want er waren daar verscheidene eerlijke perso nen, die desnoods door hunne getuigenis de houding der twistzieke kaloten zullen be kend maken. Wij vragen ons af wat Baus denkt te win nen met zijne onbeschofte daden. Wie denkt die kerel dat hij is en wat zetten de kaloten op hun hoofd? Rekenen zij misschien op den invloed der mannen wiens sleppedragers zij zijn en denken zij straffeloos eenieder te mogen beleedigea? In dit geval zijn zij mis, want er zijn zoowel rechters te Yperen als te Berlijn en het gerecht moet en zal onpartijdig blijven en aan ieder het loon zijner werken geven. Wat ons betreft, wij hebben Baus reeds met den naam van onbeschofterik bestem peld, en dien naam heeft hij nu nog eens te meer verdiend. Foei voor zulke mannen om 3 ure stipt. Lengte der loopbaan omtrent 827 meters. Handicapeur drafloop .- M. J. Bouckaert. Programma 1° Prijs der Beschermende Leden, [Welter Handicapprijs. 700 fr. voor alle paarden die sedert den 1" Januari 1892, nog geene.som van 2,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Kostelooze in schrijving; verbeurgeld, 15 fr., de verbeur- gelden aan Jen tweeden. De winnaar zal, na gewonnen te zijn, 3 kil. meer dragen. Afstand: 1,600 meters. 2° Prijs der Yperlée, tusschenlandsche bereden drafloop, (Handicap door afstand), prijs: 700 fr. waarvan 400 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden, en 100 fr. aan den derden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 70 kil. Afstand: ten minste 3,000 meters inleg: 35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. 3° Prijs van de stad, (platte vluchtloop met eisching), prijs: 700 fr. vooralle paar den van 3 jaren en daarboven, te eischen 4,000 fr. Inleg 30 fr., verbeurgeld 15 fr. Gewicht3 jaren, 65 kil.4 jaren 72 kil.5 jaren en daarboven, 74 kil. Het paard aangeduid in het verbintenisschrift als te eischen zijnde voor 3,000 fr. zal 5 kil. ontlasting ontvangen; voor 2,000 fr. 10 kil.voor 1,000 fr. 12 kil. Daarenboven 2 kil. ontlasting aan de merriën. De belgische paarden van 5 jaren en daarboven en nooit geene som van 2,500 fr. gewonnen hebbende of een of meer prijzen, zullen 5 kil. ont lastingen ontvangen. Geene andere ontlas tingen. Afstand omtrent 1,400 meters. 4° Prijs van het Plein, tusschenland sche inspanning drafloop. (Handicap door afstand). Prijs: 700fr. waarvan 400 fr. aan den eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan denderden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 100 kil. rijtuig en rui ter. Inleg: 35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Afstandten minste 4,000 meters. 5° Prijs der Vertroosting, bereden en ingespannen drafloop Prijs: 300 franks, waarvan 150 fr. aan den eersten, 100 fr. aan den tweeden en 50 fr. aan den derden, voor alle paarden die deel genomen hebben aan den Urafloop der nrs 3 eh 4 zonder ge wonnen te zijn. Afstand: ten minste 3,000 meters. inleg: 15 fr. ten voorcteele van het wedrennenfonds. Handicap door afstand. Verbintenissen tot Maandag, 23 Mei, vóór 4 ure des namiddags, voor de vluchtloopen 1 en 3, bij M. Guillemyn, 17, Schoolstraat, te St-Amandusberg, bij Gent. Aanduiding der gewichten op Maandag, 30 Mei, om 5 ure 's avonds. Voor de 3 drafloopen, 2, 4 en 5: verbinte nissen tot 25 Mei, vóór middernacht, bij M. R. Rosseel, te Harlebeke. De afstanden zullen bekend gemaakt worden den 29 Mei aanstaande, vóór middernacht. De Commissarissen A. Brunfaut, T. Malevys, J. Onraet, L. Vandoorae. BERICHT. Het Bestuur der Paardenloopstrijden dezer stad heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat het tot Zondag 22n Mei, 's mid dags bij de heer J. Onraet-P arret, Gevan genisstraat, 6. de gesloten soumissiën zal aanvaarden, van het bijzonder liuffet, dat zich mag plaatsen op het Minneplein, den dag der Paardenloopstrijden van 5 Juni aan staande. BURGERSTAND. van dan 13 tot den 20 Mei 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id, 4. IÏ u weli j ken. Salorné Henri, kleermaker, en Goethals Philomena, bloeinenmaakster. Van Elslander Auguste, schrijnwerker, en Vandersyppe Lucie, zonder beroep. Over Jij deins. Verfaillie Aimé, 19 jaar, daglooner, onge huwd, Meenenstraat. D'Hondt Silvie, 60 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Weninckstraat. Dubois Pieter, 73 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 3. Wetgevende kiezing van Yperen. Algemeene vergadering der maat schappij Poperinghe Stadsbelang op Maandag 22n Mei aanstaande in het lokaal herberg den Haan groote markt ten 8 1/2 ure 's avonds. DAGORDE Algemeene wetgevende kiezingen ten gevolge der onbinding der kamers. Bespreking over den strijd in het ar rondissement Yperen. De kiezingen van 14n Juni aanstaande zullen voor gansch Belgie het grootste be lang opleveren, er moet overal gestreden worden willen wij de uitbreiding van het stemrecht en de evenredige vertegenwoor diging in de kamers zooals in de proviutie en gemeentebesturen bekomen. Daarom mag niemand aan de belangrijke vergadering der maatschappij Poperinghe stadsbelang te kort blijven. van den 12 tot den 19 dezer HUWELIJKSAANKONDIGINGEN August Devvitle, facteur in beestialan en Eudoxie Houwenaghel, dienstmeid, beide te Poperinghe. Carolus Bouthe, dienstknecht en Marie Quaghebeur, dienstmeid, beide te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 4 Vrouwelijk. 2 HUWELIJKEN. Camille Debruyne, dienstknecht te Vlamer- tinghe en Louise Devacht, dienstmeid te Po peringhe. Eugène Schaballie, koopman in pluimge dierte en Theresia Behoyt, winkelierster, beide te Poperinghe. Fideel Thoris, landbouwer en Louise Pen- son, winkelierster, beide te Poperinghe. René Vermeersch, dieustknecat en Marie Lucas, dienstmeid, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Russe Amand, ongehuwd, oud 56 jaren, bijzonderen, wijk A. Rappelet Edouard, oud 67 jaren, landbou wer, weduwaar van Marie Laseure, wijk C. Bonte Henri, oua 70 jaren, bijgevoegden vrederechter van het kanton Poperinghe en gewezen gemeente secretaris, weduwenaar van Euphrosina Mergaert, Gasthuisstraat. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. Mannelijk 0. Vrouwelijk 1 Omdat den dobbel rosten van Yper een par- tie gewonnen heeft in de Melkerie tegen den enkelen rosten van Kemmel. 0.10 Omdat Felix den enkel rosten geen drij vooren meer zou geven tegen den dobbel rosten. 0.10 De drij Kareis waren zoo blijde van twee partien te winnen tegen Soo en Pierre. 0.10 Omdat het peerd van den heer A. de vlucht genomen heeft op de groote markt in de begraving van Woensdag. 0.10 600 franken voor den pur-sang is niet te veel. 0.10 Omdat de jufvrouwen uit de Dixmudestraat geen bloempjes meer zouden plukken bij C. 0.10 Vier stemrechtvoorstaanders in de jas. 0.40 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Voor de vetting dat onzen heere, S4 Josef en den heiligen geest gekregen hebben. 0.05 't It te verwonderen dat den dobbelen rosten er nog niet bij was, als er te vechten is. 0.05 'T was de moeite niet dat den apotheker zijne kaarten rondzond aan de raadsleden daar hij maar 48 uren op het stadhuis geweest is, 't was te lastig. 0.05 11 l'ffn "a li

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2