Paardenloopstrij den STADSNIEUWS. Over de Provinciekiezingeu van 22 Mei 1892. STRiJ-iDFEJsrisTiisra-. 't Zal er lief uit zien. Nieuwe restaurants. Daden en beloften. Burgerdecoraties. van Zondag 5n Juni 1892 Poperinghe. Over de Provintie Kiezing Zooals te voorzien was zijn de provincie- kiezingen van gansch het land van weinig belang geweest; de partijen hebben nage noeg overal hunne plaatsen behouden; want eenieder is ten volle overtuigd, dat de thans toevertrouwde mandaten slechts van heel korten duur zullen wezen, de herziening en het algemeen stemrecht staan voor de deur. Stippen we slechts met een waar genoe gen de uitslagen aan der Brusselsche voor steden, alwaar het gouvernement met zijn gewone onpartijdigheid eene gansche nieuwe verdeeling van kantons had gemaakt, ho pende eenige zijner creaturen te doen kie zen en alzoo langzamerhand den provincia len liberalen raad van Brabant te onder mijnen. Deerlijk zijn de zwarte mannen in hunne geheime rekening bedrogen gewor den, want overal triompheeren de liberalen met eene verpletterde meerderheid. Dit be looft voor de toekomende algemeene kiezing van 14 Juni. Zelfde jesuitische onderverdeeling van kan tons hebben de lilerikalen insgelijks te Gent beproefd, doch met evenweinig goed gevolg. Het kanton Ledenberg werd van Gent afge scheurd en tot nieuw kanton met drie raads leden ingericht; hier dachten de tjeven zich zeker, en helaas weeral werden ze geklopt met eene meerderheid van 200 stemmen. In 't kort wanneer men de stemmen door de klerikalen en die der liberalen in al de kan tons afzonderlijk verkregen samentelt komt men tot den volgenden uitslag De liber. hebben verkregen 60.876 stemmen De klerikalen 55,993 Hetgeen eene liberale meer- heid geeft van 4,883 Hieruit blijkt dat ons land wel verre is van aan de papenpartij verslaafd te zijn en wij de toekomst met vaste hoop mogen te gemoet zien. De opsteller N° 21 van het Journal cP Ypres drukt den wensch uit eene renbaan voor trapwielrijders hier te zien tot stand komen. Het stadsbestuur zou een nuttig en winstgevend werk verrichten indien het ons in staat stelde loopstrijden voor trapwielen in te richten, zegt hij en hij voegt er bij: Nu dat het stadsbestuur zooveel geluk- kige verbeteringen aan het pompierskorps gebracht heeft en dat het nog altijd zoekt nieuwe aan te brengen, ware het niet nuttig eenige pompiers trapwielrijders te maken Waarachtig, men zou zeggen dat die man eenen slag van den melen heeft gehad, en hij in zijne blinde verwaandheid de hoop koestert eene nieuwe brigade trapwielers te vormen waarvan hij de overste zou zijn. 't Ware nog al grappig die Don Quichotte te zien het bevel voeren over de pompiers velocipedisten, en met den helm op het hoofd zijne brigade te leiden naar de plaats waar eene ramp is uitgeborsten. Misschien zegt de opsteller zulks maar voor de grap, want hij moet weten dat het stadsbestuur ernstiger bezigheden heeft en dat er dringender werken dienen gedaan te worden dan deze die hij aanraadt. Voor de aankomst der Japneuzen op het stadhuis beloofden zij alles te doen en Yperen te doen bloeien. Fabrieken gingen als bij too verslag uit den grond rijzen, de koop handel ging herleven, het waterstelsel ging verbeterd worden en de menschen gingen niet meer worden vergiftigd met schoon water, zooals eertijds de Voorzitter der ka tholieke Associatie zegde. Maar de fabrieken blij ven in den grond steken. 't Komt misschien door de droog te, de koophandel kwijnt gedurig voort en de menschen lijden meer dan ooit gebrek aan water. Men verzekert ons dat de wijk der Vleeschhouwer- en Statiestraten sedert veertien dagen aan mangel van water te lijden hebben en er niets gedaan wordt om dit te verbeteren. Dat de opsteller dus eerst de verwezent- lijking der klerikale beloften vrage vooraleer hij met zijne kinderachtige voorstellen voor den dag komt, want men moet toch stapel gek zijn om zulke dingen te durven aan raden. Nu van eenen gek mag men zich aan alles verwachten. Zondag stonden de landelijke kiezers nog al verwonderd te zien, wanneer zij vernamen in welke herberg zij hunnen intrek moesten nemen om te noenmalen. Onze jappers had den gezorgd dat al de kleine herbergiers, die hen een handje hadden toegesteken in het zeuraarsspel van ln Februari 1892, met zich te laten uitkoopen, eene zekere hoeveelheid kiezers zouden hebben. Van daar komt het dat in vele kleine kroegjes van S4 Pieters, maaltijden besteld waren. Nu het is nogal billijk dat de kopstukken der pijpenkoppen partij aan hunne bondge- nooten denken en alzoo die menschen een stuivertje laten verdienen, doch, ons dun- kens, zouden zij meer eerbied voor het kie zerskorps moeten toonen en waken dat de zen die zij ten eten uitnoodigen, ten minste op eene behoorlijke wijze onthaald worden. Waarom, indien zij die kleine herbergiers wilden bevoordeeligen, hebben zij hen het middel niet verschaft het noodige tafelge rief te bekomen? dan ten minste had men de tafel niet gedekt gezien met slaaplakens van eene betwistbare reinheid vorken, le pels en messen zouden niet geschenen hebben uit het oude ijzer te komen: de tellooren zouden niet aan scherfstukken hebben ge leken, en de kiezers zouden niet verplicht zijn geweest de herberg te verlaten om op eigene kosten in eene andere plaats te gaan noenmalen. Wij hoorden eenige kiezers tot elkander zeggen Voor wie neemt men ons denken die Ypersche heeren dat het ons onverschillig is waar men ons henen zendt?... Welnu, dat zij zelf gaan noenmalen in die kroegen, wij hebben er den zeerd van en in 't vervolg zullen wij ons tweemaal bepeizen eer wij ter stemming zullen komen. Luistert, vervolgde een andere, weet gij hoe die heeren met ons omgaan en wat zij over ons denken? Zij zeggen 't is al ge lijk waar een boer invalt als hij zich maar kan dik eten. Die mannen komen maar om eens ferm te smullen en eene flesch te kra ken, ware er geen eten, er zouden geene kiezers zijn. Welnu, als zij denken dat wij over die vleiende beschouwing tevreden zijn, hebben zij het deerlijk mis en bij de eerste gelegenheid de beste zal ik het hen laten hooren. Die kiezers hadden overschot van gelijk, en wij herhalen het, de heeren van den K. K. zouden dienen het kiezerskorps wat meer te eerbiedigen, 't Is wel waar dat Colaert en eenige zijner aanhangers destijds hunne sta- minetpijp in die herbergjes hadden, dat zij er gingen zingen en klinken, maar dit is geene reden om een ander te verplichten er te gaan eten. Colaert had zijn doel om die herbergiers te trachten langs zijnen kant te krijgen, hij wilde als een volksvriend doorgaan en alzoo hunne stem bekomen, maar bij de kiezers is het een ander paar mauwen en zij vragen maar om eerlijk en wel gediend te worden. Degens, schako's, gibernen, riemen, enz. worden zeer bekeken in de vitrien van den heer Myle, hoedenmaker, Rijselstraat, om hunne bevalligheid, en hunnen ongemeenen rijkdom. Wat beteekent die tentoonstelling van al dat schitterend nieuw. De uitrusting bestemd voor de liberale muziek van Zonnebeke, ko mende uit de werkhuizen van den hoeden maker hooger genoemd, Zij komt dus van Brussel niet die uitrus ting, gelijk der Natte Kazakken, alias Blauwe Kousen De heer Iweins van Zonnebeke heeft dus niet gedaan gelijk zijn naamgenoot van Yperen, zich in den vreemde gaan gerieven 1 En waarom zou hij het ook gedaan heb ben? De h. Iwéins van Zonnebeke weet heel wel dat het volstrekt onnoodig is den mond open te houden van vreemdelingen, wanneer men hier alles beter en goedkooper bekomen kan. De heer Myle heeft de specialiteit der krijgsuitrustingen en hij heeft zulks meer maals bewezen in den lande en in den vreem de; nutteloos dus zijn geld elders te dragen. Ziedaar hoe de heer Voorzitter der liberale muziek van Zonnebeke geredeneerd heeft. En ziedaaV hoe de liberalen handelen, 't is te zeggen dat zij het tegenovergestelde der katholieken doen, die veel schreeuwen en nog meer beloven, maar die niets anders doen dan schreeuwen en beloven. Het kruis van le klas is toegekend aan den heer I. Ducorney, beambte bij 't stadsbestuur en adjudant-onderofficier bij de brandweer van Yperen. Demedalje van le klas aan den heer Th. Van Eegroo, sergent-boekbewaarder bij de stadsharmonie en portier bij de stadsjongens- school van Yperen De medalje van 2e klas aan den heer Th. Degroote, lid van de stadsharmonie van Yperen. BURGERSTAND. van den 20 tot den 27 Mei 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id, 4. Huwelij ken. Notebaert Arthur, schoenmaker, en Le- meire Hermonie, modiste. Nevejans Polydoor, steenkapper, en Ghys Alixe, kantwerkster. O ver>lij «lens. Allaer Jan, 36 jaren, zonder beroep, jong man Houtmarkt. Dondeyne Bruno, 52 jaren, schoenmaker, jongman Meenenstraat. Verly Bruno. 58 jaren, daglooner, echt genoot van Geldhof Maria, Meenenstraat. Vyncke Maria, 50 jaren, ongehuwd, lange thourontstraat. Delafonteyne Florimond, 77 jaren zonder beroep, Rijselstraat. De Barse Sidonie, zonder beroep, 29 jaren echtgenoote van Ide Julianus, Brielen. Kinderen beneden «le 7 jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id.2 om 3 ure stipt. Lengte der loopbaan omtrent 827 meters. Handicapeur drafloop.- M. J. Bouckaerti Programma 1° Prijs der Beschermende Leden, [Welter Handicapprijs. 700 fr. voor alle paarden die sedert den ln Januari 1892, nog geene som van 2,000 fr. gewonnen hebben, als een of eenige prijzen. Kostelooze in schrijving; verbeurgeld, 15 fr., de verbeur- gelden aan den tweeden. De winnaar zal, na gewonnen te zijn, 3 kil. meer dragen. Afstand: 1,600 meters. 2° Prijs der Yperlée, tusschenlandsche bereden drafloop, (Handicap door afstand), prijs: 700 fr. waarvan 400 fr. aan den eer sten, 200 fr. aan den tweeden, en 100 fr. aan den derden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 70 kil. Afstand: ten minste 3,000 meters inleg35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. 3° Prijs van de stad, (platte vluchtloop met eisching), prijs: 700 fr. voor alle paar den van 3 jaren en daarboven, te eischen 4,000 fr. Inleg 30 fr., verbeurgeld 15 fr. Gewicht: 3 jaren, 65 kil.,- 4 jaren 72 kil.5 jaren en daarboven, 74 kil. Het paard aangeduid in het verbintenisschrift als te eischen zijnde voor 3,000 fr. zal 5 kil. ontlasting ontvangen; voor 2,000 fr. 10 kil.; voor 1,000 fr. 12 kil. Daarenboven 2 kil. ontlasting aan de merriën. Da belgische paarden van 5 jaren en daarboven en nooit geene som van 2,500 fr. gewonnen hebbende of een of meer prijzen, zullen 5 kil. ont lastingen ontvangen. Geene andere ontlas tingen. Afstand omtrent 1,400 meters. 4° Prijs van het Plein, tusschenland sche inspanning drafloop. (Handicap door afstand). Prijs: 700 fr. waarvan 400 fr. aan den eersten, 200 fr. aan den tweeden en 100 fr. aan denderden, voor alle paarden. Gemeen gewicht: 100 kil. rijtuig en rui ter. Inleg35 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Afstandten minste 4,000 meters. 5° Prijs der Vertroosting, bereden en ingespannen drafloop- Prijs: 300 franks, waarvan 150 fr. aan den eersten, 100 fr. aan den tweeden en 50 fr. aan den derden, voor alle paarden die deel genomen hebben aan den drafloop der nrs 3 en 4 zonder ge wonnen te zijn. Afstand: ten minste 3,000 meters. Inleg15 fr. ten voordeele van het wedrennenfonds. Handicap door afstand. Verbintenissen tot Maandag, 23 Mei, vóór 4 ure des namiddags, voor de vluchtloopen 1 en 3, bij M. Guillemyn, 17, Schoolstraat, te St-Amandusberg, bij Gent. Aanduiding der gewichten op Maandag, 30 Mei, om 5 ure 's avonds.- Voor de 3 drafloopen, 2, 4 en 5: verbinte nissen tot 25 Mei, vóór middernacht, bij M. R. Rosseel, te Harlebeke. De afstanden zullen bekend gemaakt worden den 29 Mei aanstaande, vóór middernacht. De Voorzitter, M. Baron 0AST0M de VINCK. De Commissarissen A. Brunfaut, T. Malevys, J. Onraet, L. Vandoorne. - - Wij hebben eindelijk 'nen splinter nieuwen conseiller voor Brugge, de man werd wel niet goed gevonden om advokaat te zijn maar de jappers vinden dat hij toch goed ge noeg is om Poperinghe in den provintieraad te verdedigen IIZoo hebben ten minste onze drietikkers er over beslist; dat hij hun geluk bijbrenge Maar welk een affair was toch die kiezing van Zondag De drietikkers waren waarlijk in den derden hemel, ze hadden geen tijd om te prediken in de missen noch om de solem- neele hoogmis te doen uit vrees van niet ge reed voor de stemming te zijn. De gansche week hadden zij den buiten afgeloopen bij kiezers en niet kiezers om zooveel mannen mogelijk naar de stembus te krijgen, zoo verre dat Stouten Karei er zijnen grooten wandelstok er bij versleten heeft lederen kapelaan had zich van een onzer regentie- kopstukken doen vergezellen als of zij wilden bewijzen dat die mannen van hen afhangen. Maar wie kan er nog aan twijfelen en wie zou nog durven zeggen dat de geestelij ken zich met geen politiek bezig houden, zelfs waar er geene politiek meer is, zijn zij er om er te maken. In de dorpen waar den strijd niet bestaat zooals tot Woesten, bij voor beeld, komen pastoor en kapeihaan tegen woordig met elk eene lijst kandidaten in de kiezingen op, zij bestrijden malkaar om al zoo in 't klein politiek te kunnen voeren en hunnen strijdlust te voldoen. Zoo dus dat de voor- en achterwacht van het klerikaal kiesvee tot onze kiezingen op getrommeld was, zelfs zou men St Pieters penning kunnen te keer gegaan hebben om aan de opgekomene dutsen in den k. k. kring te zuipen te geven, maar dit aangaande mogen wij de jappers verzekeren dat ze bitter weinig in de gratie der herbergiers van de groote markt staan, die ze wel duizendmaal verwenschten, want meestal de herbergen werden min bezocht dan op gewone Zonda gen daar de weldenkende kalanten zich in den k. k. bevonden om op den duim te drin ken Wie zal nu de reden van al dit geweld la ten kennen Waarom zoo rondgeloopen aangezien er toch geen strijd was moest men de liberalen niet vreezen, maar misschien dat zij ons een gedacht van hunne sterkte heb ben willen geven. Welnu ze kunnen er niet fier over zijn, slechts 488 kiezers (waaronder velen door dwang) hebben voor hunnen kandidaat gaan stemmen, en het kiezerskorps telt 1100 kie zers !l daarbij waren meest al hunne getrou we boertjes van Reninghelst en Westoutre opgekomen. Er valt dus weinig voor hen te boffen. Wat er ook van zij, 't is den laat- sten proefslag welk het tegenwoordig pro vintie kiezerskorps komt te plegen. Me1 de herziening der Grondwet mag het van nu af in vrede rusten R. i. P. Berlin, berlin, berlin, nieuwe katholieke ver koopzaal, Pulle D... President Louis, ka- zakkeerder, plakker D.... Six; Pieter en Cie, elk zegge het voort. 0.20 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 Zes volksgezinde jassers. 0.60 H. B. lapt het goed af en den sergent nog beter, proficiat moeder. 0.10 Omdat J. de dochter van Nederland, zooveel gekust was dat zij er van kreesch. 't Is jammer van 't meisje. 0.10 Omdat Jules eee cadeautje gehadt heeft van 3 maal 5 voor het aapje te toogen in Mee- nen. 0.05

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2