VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Onze Brusselsehe Zegepraal. Zaterdag 18" Juni 1892. Nummer 25. Liberale zegepraal te Oostende. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen; 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle beiichhn van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. ,De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en O1.; der teek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. I Onze groote boulevards, de Groote Markt en de talrijks zijstraten werden Dinsdag avond door eene zee menschen juichend in genomen. De formidabele verplettering die de paljas sen van Woeste ondergingen, de 3870 stemmen meerderheid die de bh. Brialmont en Buis meer behaalden dan Henri en de franc-magon Van den Corput, bewijzen ten overvloede dat het klerikaal kraam voor altijd te Brussel in duigen zal blijven liggen. Nooit, neen noöit, hadden de klerikalen zich aan zoo'n muilpeer durven verwach ten, want eenige uren voor de kiezing schre ven de gemakpapiertjes van Woeste: dat ze bepaald gingen zegepralen met eene groote meerderheid Ondanks al de gebeden voorgeschreven dooi de bisschoppen, ondanks al het latijngepre- vel der hemeldragonders, ondanks al het gejank der kwezels, is er alweer een ver keerd mirakel gebeurd en heeft de Almach tige God, die de uitramontanen zoo vurig aanbaden, de gebeden der bisschoppen ver keerd beantwoord. Het zijn de vereenigde liberalen die aan hoord werden, want eene kolossale buis van 3800 stemmen werd aan die klerikale pal jassen overhandigd De afgevaardigden van Brussel treden in -het parlement langs de groote deur, om de moordenaars der liberale partij, om Woeste en Cie, met zijne twee derden der meerder heid, te bevechten. De brusselsehe deputatie heeft het gansche jezuïtenplan der occupatie verscheurd en het land uit de klauwen gered van eenige poesjenellen die ons voor altijd met eene nieuwe kieswet onder hunne slavernij, wil den houden Die zegepraal is groot, belangrijken ge wichtig Daarom was Brussel dinsdag avond in feest, daarom klonk het overal: Vive Janson Beernaert est un Jésuite Vive Janson Beernaert est un cochon Het liedje is wel niet zeer gemannierd (ra O V E L JL 12) (3e Vervolg). Jan Rigand, hernam hij, was van den duivel der eerzucht bezeten. Met eene mage re wedde geraakte hij er toe op breeden voet te leven, of ten minste gansoh den schijn aan te nemen van eene pracht die zijnen stand verre overtrof. Soms bracht hij mij ten zijnent, veel min om mij een blijk Yan vriendschap te geven, dan wel om zijne praal voor mijne oogen te doen schitteren en mij te doen gelooven dat hij in eene zee van overvloed zwom. Die man had eene dochter, het schoonste, het aanbiddelijks te schepsel dat men droomen kan. Zooals ik reeds zegde, was ik toen twintig jaar. Ik beminde mejulfer Rigand, ik beminde haar als een onzinnige, maar in 't geheim, zonder haar ooit mijn hart te durven openen. Aau al de hartbeklemmingen der onzekerheid en der jaloerschheid ten prooi, bleef ik toch maar in zulke gelegenheid gebruikt het ze gevierende volk uitdrukkingen die dagelijks in den Pater jood voorkomen. Uitslag der Kiezingen. Verpletterend, onverhoopt is de overwin ning der liberalen te BrusselZelfs de stout- sten hadden niet durven denken aan eene meerderheid van 3,800 stemmen. Brussel. De liberalen bekwamen ge middeld op 21,132 kiezers: 11,800 stem men tegen 8,100 of eene meerderheid van 3,700 liberale stemmen. Leuven. 1,500 liberale 2,250 katho lieke of 700 klerikale stemmen. N\jvel Drie klerikale representan ten gekozen. Balloteering tusschen Henricot en Dumont, Brunurd en Dumonceau. Twee liberalen en twee katholieken. Antwerpen. Er zijn klerikale kan- d;daten gekozen met slechts 278 stemmen meerderheid (Meeus) op een kieskorps van 15,004 kiezers. Dus eene verplaatsing van 140 kiezers en de liberalen behaalden eene zegepraaf Onze moedige vrienden hebben dus sedert 1888 niet min dan 302 stemmen bijgewon- nen. Nu meer Man ooit zullen de liberale Sin- joren zich aan 't werk stellen om na de Constituante dien vuilen japboel te zuiveren. Het vonnis van het Antwerpsche Huis met Coremarts aan het hoofd is klaar Mechelen. De klerikalen zegepralen met ongeveer 590 stemmen. Turnhout. Onze moedige vriend ad- vokaat Van der Gracht heeft aan de over winnende klerikalen (600 stem.) veel geld doen verteren. Brugge. Daar vallen onze vrienden m t ^00 stemmen op 2,600 kiezers. Oostende. Hiphip! hoera! Wij zijn fier over den uitslagSedert den Populairen Jan Van Iseghein overleden is hadden de liberalen weinig hoop nog te kunnen zege pralen. De knappe volksmannen de HH. Verbeke senateur, de Steurs en Pieters volksvertegen woordigers hebben terug de citadel van het Westvlaamsche liberalisme ingenomen en de kaloten eene duchtige nederlaag doen ondergaan. betrouwen stellen in de toekomst. Een dag zal komen, dacht ik, waarop ik rijk, en,- wie weet het, misschien de vennoot van het huis Schobach wezen zal; en dan zal ik met opgeheven hoofde de hand mogen vragen van haar die ik bemin. DoemnisZekeren morgen was ik pas de bank ingetreden, totn M. Schobach, de oudste der twee broeders, mij in zijn kan toor ontbood en mij verzocht de mij toe vertrouwde gelden te storten, zooals ik het op het einde van elke maand gewoon was tc doen. Aanstonds bracht ik hem mijn geldkoffer tje om het in zijn bijzija uit te tellen. Er ontbraken vijf duizend frank Deze ontdekking sloeg mij met zoodanige verstomming dat ik baweegloos bleef als een steenen beeld. Hoe legt gij dit te kort uit? vroeg M. Schobach terwijl hij eenen beschuldigenden blik in mijne oogen vestigde. Ik bleef stom. Ik stond verpletterd. Hij hernam': Deze gelden gaan alleen door uwe handen, gij alleen bezit den sleutel van In 1888 bekwamen de klerikalen 666 stemmen tegen 636 liberale. In 1892 win nen de liberalen met 760 stemmen tegen 717. De gebeden van den bisschop van Brugge en zijne Oostendsche hemeldragonders waren dus ten voordeele der... liberalen. Te Gent zegepralen de kaloten. De ka tholieken bekwamen 4,550 tegen 3,375 stem men voor de liberalen. De progressisten bekwamen 225 stemmen. Aalst. Katholieken 1,450, liberalen 450. Audenaarde. Liberale 450, katho lieken 940. In het Walenland is de toestand zoo wat dezelfde gebleven, daar a. s. Dijnsdag de balloteering over verscheidene kandida ten moet uitspraak doen. Voor de Kamers. De liberalen winnen 15 stemmen te Brus sel, 2 te Luik, 2 te Oostende en 1 te Thuin, samen 20 stemmen voor de Kamers. De klerikalen winnen 11 stemmen. Voor den Senaat. De liberalen winnen 13 stemmen. De klerikalen winnen 4 stemmen. Dus met de balloteering'vau a. s. Dijns dag zijn we verzekerd dat de klerikalen geen twee derden in de Constituante zullen hebben om hun knoeiwerk en bedriegers herziening van Smedtcde-Naeyer te stem men. Winst en Verlies. De liberalen winnen 20 stemmen in de Kamers namelijk: Brussel 15; Luik 2; Oostende 2 en Thuin 1, en 13 in den Se naat: Brussel 8; Oostende 1; Luik 1; Zonin gen 1; Verviers 1 en Charleroi 1. De klerikalen winnen in de Kamers 11 stemmen: Eéiie stem in Leuven, Gerit, Hoei, Ath, Charleroi, Mechelen, St-Nikolaas, Has- teit en 3 te Antwerpen. Voor den Senaat ééne stem te Leuven, Antwerpen, Turnhouten Dendermonde. Baiioteering van Dinsdag a. s. Bergen. Balloteering voor de Ka mers, tusschen twee klerikalen en twee li beralen Nijvel. Balloteering voor de Kamers tusschen MM. Henricot, liberaal en Dumont 't koffertje, dat, zooals gij ziet, niet openge broken werd. Nog eens, hoe legt gij dit uit? Ik kan het nietik beu onplichtig. Dit waren de eenige woorden die mijne verlamde tong kon stamelen. Genoeg zegde M. Schobach, gij kunt heengaan. Door een overblijfsel van werktuigelijke wilskracht verliet ik het kantoor, gefolterd door eenen storm van duizend tegenstrijdige gevoelens. Eensklaps schoot mij een gedacht als een licutslraal door den geest. Jan Iligand moest de dief zijn. Hij was mijn medehelper, mijn werkgezelniemand anders dan hij kon mij mijne sleutels gekaapt hebben; hij moest het zijn die, door hoogmoed gedreven, dit gjld gestolen had om in de steeds aan groeiende behoeften van zijn huishouden te kunnen voorzien. Sedert eenige dagen was hij wegens onge steldheid afwezig. Ik liep naar zijn huis en vond hem inderdaad ziekelijk. Rigand, zegde ik hem, gij hebt mij vijf duizend frank oninomen. klerikaal. Voor den Senaat tusschen MM. Brunard, liberaal en Dumonceau klerikaal. Verviers. Voor den Senaat ballotee ring tusschen twee liberalen en voor de Kamers tusschen MM. Gilon, liberaal en Loslever, klerikaal. Zoningen. Balloteering voor den Se naat tusschen MM. Etienne, liberaal en Cor net klerikaal. Doornik. Balloteering voor de Ka mers tusschen MM. Carbonnelle en Dereine, lib. en Hecq en Hoyois, kier. Voor den Senaat tusschen MM. Macau, lib. en Stiénon, kier. Charleroi. Balloteering voor de Ka mers tusschen MM. Bertaux, Chaudron, Coppée, Deprez lib. en Noël en Missonne, kl. Wij mogen dus vast en zeker rekenen dat overal de liberalen zullen overwinnen. In dit geval zouden de liberalen voor de Kamers gewonnen hebben29 stemmen en de klerikalen 11. Voor den Senaat winnen de liberalen 17 en de klerikaien 4 zetels. De uitslag is dus zeer bevredigend en de 18 brusselsehe knappe mannen zullen voor zeker werk leveren aan het ministerie Beer naert en Pontus. Zoo'n uitgelezene lijst is voldoende om het gansche klerikale kraam te doen in dui gen vallen. De heerlijke overwinning der liberalen te Oostende is in geheel Vlaanderen, in ge heel het land met vreugde kreten onthaald geweest. Het is het voorteeken van Vlaan- derens verlossing. Wat te Oostende is ge beurd kan ook in andere vlaamsche arron dissementen bewerkt en verkregen worden. Maar daarom dient er niet geslapen te wor den. Daarom dient er eiken dag, elk oogen- blik onverpoosd te worden gewerkt Zulks verkregen onze Oostendsche vrienden na vier jaren propaganda. Maandag waanden zich de klerikalen bo ven met 70 h 80 stemmen meerderheid. De drukking, de omkooping was geweldig van wege onze tegenstrevers en niet te min ze gepralen onze vrienden met 11-23-43 stem men Eer aan de Oostendenaars, eer aan Dit is vaisch, was zijn antwoord. Maar de ontsteltenis in zijne stem en in zijne wezenstrekkeu getuigde mij aanstonds dat ik den plichtige had gevonden. Door eenen storm van vragen bracht ik hem ia 't nauw. Hij bekende alles. Dan, zich aan mijne voeten werpende, smeekte hij mij dat ik hem niet aanklagen zou. Over zijn aange zicht stroomde een vloed van tranen. Machiel, riep hij uit, red mij, het is in uwe macht. Denk aan mijne arme kin- ders voor wie het verlies mijner eer de ver oordeeling toi de armoede is. Ik had medelijden met den ellendeling, en, moet ik het zeggen? ik dacht aan die ongelukkige Angela, aan dat meisje dat ik beminde, en voor wie ik mijn leven veil had. Gij zult het niet uitbrengen, niet. waar Machiel? vroeg Rigand met jammerlijke stem. Ik zal zwijgen, was mijn antwoord. Zweer het mi^ in 's hemels naam, zweer het mij op de assche uwer moeder. Ik zweer het. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD aKXizarr*"--nm, aazjzaevasssi whh aw rnmammamm—mm i—raaiitti iSH£H5>^sas

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1