TAN IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE VERSTOOTELING. Zevenste jaar. Zaterdag 80" Juli 1892. Nummer 31. Kiezerslijsten. Uit de Kamers. Nieuwe belastingen. 328 millioen. STADSNIEUWS. Wien het jeukt moet zich krabben. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per ni mmer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle belichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen 3oor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, B~ seJ. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zesden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niot opgenomen. Wij raden al onze vrienden aan hunne inschrijving op de kiezerslij sten te vragen. Dat bericht wordt bijzonderlijk ge richt. 1° Tot de personen die lasten in andere gemeenten betalen. 2° Deze die, ten gevolge van sterf geval, de zaken voortzetten of goede ren hunner ouders bewonen 3° De oudste zonen of schoonzonen der weduwen die den kiescyns be talen 4° De burgers die, hetzij door hun ambt, hunne graden of hunne diplo ma's, als bekwaamheidskiezer zouden kunnen ingeschreven worden, (wet van 24 Augusti 1883) Ingevolge de wet mag het gemeen tebestuur geen gevolg geven aan de inschrijvingen die na den 30 Augusti zouden aangeboden worden. Wij verzoeken vuriglijk onze poli tieke vrienden niets te verwaarloo- zen, want het is meer dan waarschijn lijk dat de klerikalen zullen den draad spinnen met de herziening der Grondwet en dat al de kiezingen, die in 1893 zullen plaats hebben, zullen moeten gedaan worden volgens de kiezerslijsten die dit jaar moeten worden opgemaakt. (ïW O V BH L JE) (6e Vervolg). Toen Machiel aan dit deel van zijn ver haal kwam, was mijne lamp uitgebrand, en werd mijn kamer slechts twijfelachtig ver licht door eenen bleeken straal der maan, die toon tusschen twee wolken uitkeek. Bij deze vale klaarte zag ik het levende schrikbeeld dat voor rnijj stoul, het ijzing wekkend tooneel, door liem beschreven, met gebaren uitdrukken. De meest verbijsterende inbeelding droomde nooit een treffender ge zicht. Ik was op het punt hem te verwurgen, vervolgde Machiel, toen eensklaps de deur openvloog. Het was Angela. Het arme meisje kwam op het geroep haars vaders, die zich trachtte losteworstelen, toegesneld. Hulp! moord! men doodt mijnen vaderschreeuwde de onstelde maagd. Ik vluchtte als een lafaard. Na een oogenblik gezwegen te hebben, sprak Machiel met uitgedoofde stem, nog deze enkele woorden Mijne geschiedenis is ten einde. Ik wil de haar vóór mijnen dood aan een mensche- lijk wezc 2 bekend maken. Het toeval heeft u op mijnen weg gesteld, vergeef mij dat ik het heb waargenomen. Na eene week rustens zijn onze kamerle den 11. Dinsdag bijeengekomen om.... weer tot Vrijdag uiteen te gaan. Er zal eene com missie benoemd worden bestaande uit 21 leden waarvan 8 der linker en 13 der rech terzijde gelast met het onderzoek der grond wetsvoorstellen. Reeds vier voorstellen zijn in de kamer neergelegd uitgaande van de uiterste linkerzijde, luidende als volgt: De kamer van volksvertegenwoordigers is ge kozen door het rechtstreeksch algemeen stemrecht. Zijn kiezers, al de burgers, (behalve de uitgeslotene) welke de voorwaarden van ouderdom en verblijfplaaats, door de kieswet vereischt, vereenigen. Deze zal de reeksen burgers opsommen welke, voor onweerdigheid, uit het kiezers korps tijdelijk of voor altijd gebannen zijn. Dit voorstel is geteekend door de heeren Jansoo, Thiriar, Féron, Warocqué, Houzeau, Coppée. Art. 56. Om kiesbaar te zijn tot liet Senaat, moet men 1° Belg zijn door geboorte, door aanvaar ding of door de groote inburgering. 2° Burgerlijke eu politieke rechten ge nieten. 3° In België gedomicilieerd zijn. 4° Minstens dertig jaar oud zijn. De cijns voor kiesbaarheid is afgeschaft. Hij kan niet meer heringericht worden. (Geteekend) Emile Féron, Prosper, Hanrez, Louis Richald, E. Robert. Art. 53. De leden van het Senaat zijn rechtstreeks door het algemeen stemrecht gekozen ge lijkvormig aan het art. 47. Ik verzekerde hem dat ik het verhaal zijner smarteD met levendige belangstelling aanhoord had en bedankte hem over het vertrouwen dat hij mij had betuigd. Daarna vroeg ik oorlof om hem nog over een enkel punt te ondervragen Had hij er niet aan gedacht zich over Jau Rigaud te wreken, of ten minste de betaling der vijf duizend frank te eischen welke die ellendeling schriftelijk erkend had hem schuldig te zijn Waartoe goed, antwoordde Machiel, met Angela heb ik alles verloren. Sedert leidde ik een ongelukkig beslaan en de dood alleen kan mij nog rust aanbrengen. Maar ik verlang nog een laatsten dienst van u te vragenGelief dit aan te nemen. Hierbij haalde hij een ebbenhouten sehrijn- tje uit zijnen zak en stelde het mij ter hand. Daarin, voegde hij erbij, zult gij het geschreven bewijs vinden dat de man, die u dezen avond gesproken heeft, geen bedrieger is. Ik wilde tegenwerpen dat ik hem op zijn woord geloofde, dat ik van zijne rechtzinnig heid overtuigd was. Neen, zegde hij aandringend, ik be zweer u mijnen wenscb te voldoen. Ik moet nog verder reizen. Bij mijne terugkomst zult gij mij dit alles wedergeven. Tot wederziens dus. Heb dank, heb nogmaals dank Hij reikte mij zijne hand, die uitgemergel de hand, wier uitzicht mij in de postkoets eene rilling door het lijf had gejaagd. Toen zij de mijne geraakt had, liet zij mij eenen De wet bepaalt den samenhang, het getal de belangrijkheid en de werking der kies- distrikten. Deze distrikten kunnen terzelfder tijd ver deeld zijn volgens het grondgebied ofwel volgens bedieningen of foncties. Elk burger zal zijn kiesrecht uitoefenen in het distrikt, waar zijne bediening, ambt of socialen staat hem zijn verblijf aanwijst. De wet bepaalt het getal senators door elk distrikt te kiezen. Emile Féron, Paul Janson, Lepoutre, Maurice Lemonnier, Aug. Lambiotte. Art. 26. De koning heeft het recht het kiezerskorps te raadplegen over elke door de kamers aangenoinene wet, of in geval van verschil, door eene dezer. Het referendum is verplichtend wanneer het door hondderdduizend kiezers, door vijf provincieraden, of door gemeenteraden welke meer dan een millioen inwoners vertegen woordigen, gevraagd wordt Km. Féron, Thiriar, Lepoutre, Paul Jan son, Aug. Lambiotte. Onze provinciale raad toont zich hevig be kommerd over de nieuwe belastingen welke zullen moeten ingevoerd worden om in de noodwendigheden te voorzien der nieuwe wet op de weldadigheid en de landlooperij. 'k Wil het goed geloven, morbleu. Gelijk de appetit al eten komt, is er nu geene kwestie meer van 180,000 frs nieuwe belastingen, maar reeds van 200,000 frs. Dat de bureelen van het provinciaal bestuur maar nog wat aan liet rekenen gaan en onge twijfeld zullen zij nog grootere sommen noo- dig vinden. Nog weten wij niet op wie de nieuwe be- indruk van huiverige koude na, die mij het hart beklemde. Als ik alleen was, ging ik te bed en tracht te in te slapen. Maar de scherpe aandoenin gen, die ik gevoeld had, hielden den vaak uit mijne oogen. Eensklaps scheen het mij dat een lange zucht uit de naburige kamer mijne ooren kwam treffen. Ik richtte mij op en luisterde toe, doch ik hoorde nog alleen den wind, welke de ruiten van mijn kamerven- sler geeselde. De nacht was ver gevorderd als ik einde lijk kon insluimeren, doch mijn slaap bracht mij niet meer verkwikking bij dan het nacht waken. Reeds bij het krieken van den dag schoot ik wakker. Mijn eerste gedachte was dat eene nachtmerrie mij overvallen had. Maar Machiels kistje stond wel degelijk op mijne tafel. Ik opende het met zekeren angst en haalde er wezenlijk een zeker getal voor werpen en schriften uit, welke de echtheid van zijn verhaal bevestigden. Onder andere bewijsstukken merkte ik de schuldbekentenis van Jan Rigaud op, alsook het verschoten portret van een schoon, zachtaardig meisje, Angela voorzeker. Dat alles had mij zeer ontroerd. Ik ver langde naar open lucht en verstrooiing. Ik kleedde mij haastig aan en kwam beneden in de eetplaats. Hier vond ik meesier Knokel bezig met het ontbijt te verzorgen. Bij mijn intreden stond hij vlug op en lastingen zullen gelegd worden. Doch dewijl dezelve van klerikale zijde komen zullen zij ongetwijfeld in dank aanvaard en met een bravo onthaald worden, 't Is immers zoo goe den tijd en 't regent geld in de kas van bur ger en boer. Kus u de hand, burgers en landbouwers, en brengt maar 200,000 frs nieuwe belastin gen naar de kantooren der belastingen. 't Is een geschenk van uwe klerikale vrienden en dus moet ge gaarne in den zak schieten. Elk zeg het voort. Ons klerikaal ministerie verteert jaarlijks 323 millioen. We zouden wel eens willen weten waar die kolossale som naar toegaat? Is de toestand van werkman, landbouwer, winkelier enz. verbeterd? Werd er met die 323 millioen fr. iets ge daan tot de algemeene welvaart van land bouw, handel en nijverheid? Niets, volstrekt niets hebben de klerikale geldverkwisters met onze centen verricht. Ze zijn 8 jaar aan het bewind, alles is ver teerd en verbrast zoowat te zamen TWEE MILLIARD VIJF HONDERD VIER EN TACHTIG MILLIOEN FRANK belastingen.. Ge zoudt dom, gek, onnoozei en ezel moe ten zijn, gij kiezers, indien ge voor de kleri kale geldverbrassers nog zoudet stemmen! Het Nieuwsblad kan het over zijn gemoed niet krijgen dat wij gezegd en overal bekend hebben gemaakt dat de kaloten met wapens in hunne zakken loopen en, indien wij libe ralen ons wiilen vrijwaren van iafhertige kwam mij met zijne gewone eerbiedbewij- zingen te gemoet. Is de heer, die in de kamer nevens de mijne slaapt, reeds uitgegaan, vroeg ik hem. Neen, nog niet, en ik ben er ongemak kelijk om. Er zouden niet veel lieden van dat slach hoeven te komen om de beste klanten van de Gouden Snip te verwijderen. Ook ben ik besloten hem aan de deur te zetten. Dat zult ge niet doen, antwoordde ik droog weg, anders zoudt gij-mij mishagen. U mishagen, Mijnheer, riep de eenzame waard met een schijn van verergernis uit. Dat zou ik mij zeiven nooit kunnen verge ven. Ik verliet de herberg om mijne zaken te gaan beschikken, en kwam slechts op den middag, het uur van de open tafel, terug. M. Knockel zag er zoodanig ontsteld uit. Zoudt gij gelooven, zegde hij mij bij mijn intreden, dat de reiziger, van wien wij heden morgen spraken, nog van zijne kamer niet gekomen is. Laat ons gaan zien, antwoordde ik. En ik liep den trap op Ik klopte. Niemand ant woordde. Dan stieten wij de deur open. Machiel lag in eenen zetel. Zijhe oogen stonden open. Maar die oogen waren strak en roerloos. De man was dood Hij werd in den hoek der verdoemden be graven. A. B. HET WEEKBLAD O Naar het fransch van August Pantens.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1