VAK IJPEREN EK HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. KIEZERSLIJSTEN. II 1 Zevenste jaar. Zaterdag 6" Augusti 1892. Nummer 32. STADSNIEUWS. Aan onze lezers. Openbare gezondheid. De politieke moord van Oostende. Hoe zij het geld van iedereen verkwisten Waar de onverdraagzaamheid henen leidt. f Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Reekie lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor tiet buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Bruse*l. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrydag middag vrij en onderteek end me te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wij raden al onze vrienden aan hunne inschrijving op de kiezerslij sten te vragen. Dat bericht wordt bijzonderlijk ge richt. 1° Tot de personen die lasten in andere gemeenten betalen. 2° Deze die, ten gevolge van sterf geval, de zaken voortzetten of goede ren hunner ouders bewonen: 3° De oudste zonen of schoonzonen der we luwen die den kiescijns be talen 4° De burgers die, hetzij door hun ambt, hunne graden of hunne diplo ma's, als bekwaamheidskiezer zouden kunnen ingeschreven worden, (wet van 24 Augusti 1883); Ingevolge de wet mag het gemeen tebestuur geen gevolg geven aan de inschrijvingen die na den 30 Augusti zouden aangeboden worden. Wij verzoeken vuriglijk onze poli tieke vrienden niets te verwaarloo- zen, want het is meer dan waarschijn lijk dat de klerikalen zullen den draad spinnen met de herziening der Grondwet en dat al de kiezingen, die in 1893 zullen plaats hebben, zullen moeten gedaan worden volgens de kiezerslijsten die dit jaar moeten wmrden opgemaakt. STPixj'iDFEisrisrxisra-. Met Zondag 1411 dezer beginnen wij in het Weekbladde afkondiging een der schoonste feuilletons, die sedert lange jaren verschenen is. Hij draagt voor opschrift DE VASTENAVONDZGTTE. Reeds meermalen hebben wij er op ge wezen, met welke onbekwaamheid, nalatend- heid en partijgeest onze katholieke stadhuis bazen de stad besturen. Wij vinden het nog eens een plicht, de aandacht te roepen over hunne ualatendheid voor wat de openbare gezondheid aangaat. Van over weken reeds hebben er zich ver scheidene gevallen van pokziekte in de stad voorgedaan, en dit nog zelfs ;zooals het onge lukkiglijk maar al te dikwijls liet geval is) in. kleine ongezonde woonsten, op kleine hoe ven, waar de smetziekten overvloed van voedsel vinden. En iets bijna ongeloof baar ons stadsbestuur heeft nog niet den minsten maatregelen genomen om de smetziekte te gen te houden, noch om de woonsten, waar de ziekte heerschte, te ontsmetten. Daartegen kunnen wij niet nalaten te pro testeeren. Er moeten maatregelen genomen worden, en zelfs strenge, om de ziekte geene uitbreiding te laten nemen. Dat men niet zeggede gevallen zijn onbeduidend, daarop antwoorden wij, dat het juist in den beginne is dat er maatregelen behoeven genomen te worden; eens dat de ziekte eene uitbreiding genomen lieeft is het te laat. En hier doet zich alweer de kwestie der werkmanswoningen voor. Hoe dikwijls hebben wij er niet op gewezen hoe slecht de arme werklieden gehuisvest waren, hoe 37 familiën, van 6 8 personen, krotten bewoonden, die maar uit eene plaats samengesteld zijn, waar men bijgevolg moet eten, slapen, werken, wasschen en dat nog op koeren waar er alzoo verscheidene van die huizen opeen staan en waar de zonne stralen niet eens binnen dringen. Ja, dikwijls hebben wij er op gewezen hoe noodig het is gezonde werkerskwartieren te bouwen om die broeinesten van smetziekten te doen verdwijnen, maar altijd hebben wij op doovemansdeur geklopt, daarvoor is er geen geld, maar voor kerken, kloosters of andere onnuttige dingen zijn er duizenden franken. Voor de zooveelste maal eischen wij nog eens dat men gezonde woningen bouwe voor de werklieden, de voortbrengers van allen rijkdom. Ook eischen wij, in naam der open bare gezondheid, dat men die ongezonde kwartieren ontsmette en de bewoners in afwachting in de openbare gebouwen huis veste. Wij mogen ook niet nalaten een driedub- belen blaam te werpen op ons scliepencoile- gie, dat op den opgevulden grond aan de statie, daar te midden van 't plein een put laat, waarin men alle slacht van vuilnis werpt, die een verpestende modderpoel uit maken en waar men van gansch den zomer nog niet de minste ontsmetstoffen geworpen heeft, wat voor gevolg heeft dat de vuiluis- lioopen, welke daar liggen te rotten, een verpestenden stank verwekken en zulks aan de poorten der stad. Schande, driedubbel schande Het is dus hoogst noodig, heeren, dat gij zorgt voor de gezoncheid der stad. Eene groote verantwoordelijkheid weegt op u, neemt maatregelen al.'orens het te laat is, zorgt dat het volk u geene rekenschap moet vragen over uwe nalat endheid, want het zou kunnen voor u wreed zijn. Arthur Gombert, beschuldigd van vrijwil- ligen slagen die de dood aan Alphons Rau veroorzaakt hebben, is door de boetstraffelij ke rechtbank van Brugge veroordeeld tot 4 jaren opsluiting, de 19/20 der proceskosten en tot 10,000 fr. schadeloosstelling, die, in geval van niet betaling zullen vervangen worden door eene gevangzitting van zes maanden. Het gerecht heeft gesproken en de eerlijke kalotenpartij is nu eindelijk beter gekend dan ooit 1 Wanneer de kaloten de stem van eenen kiezer niet kunnen winnen door de overtuiging, door beloften, door geld of door bedreigingen, sluiten zij hem opjgedurende de kieswerkzaamheden of zij vermoorden hem. Dit laatste middel, door de kaloten van Oos- stende gebruikt, is praktischer dan alle an dere. De kalotegazetten van geheel het land en bijzonderlijk deze van Yperen hadden leugen op leugens, laster op laster gestapeld; de heer Rau bad eene hoeveelheid glazen cham pagne gedronken den dag der kiezing, de kwetsuur, waarvan de liberalen zooveel ge rucht maakten was slechts eene eenvoudige schrabbingde toestand van den zieke was crergerd ten gevolge der talrijke slempe rijen waaraan de heer Rau den 14 Juni had deelgenomen, de dader van die eenvoudige schrabbing was een.... liberaal, enz., enz. Alle middelen zijn ingespannen geweest om het gerecht te misleiden, om den plichti- gj te doen vrijspreKen; sommige kaloten hebben zelfs niet geaarzeld, o eerloosheid een onschuldige te betichten Als zulke lieden zich op de kalote partij beroepen en er door ondersteund worden, wij aarzelen niet te zeggen dat zulkdanige partij het recht niet heeft het daglicht te zien. Hier in Yperen hebben de kiezingan van 111 Februari gedaan geweest bij jmiddel van vijffrankstukken; te Oostende werden deze van 14n Juni gedaan bij middel van dolkste ken; de partij van het bisdom is overal de zelfde. Alle middelen zijn goed om zijn doel te bereiken, het einde wettigt de mid dels, zei bisschop Malou ia zijn mandement van 8 Mei 1863, die altijd vermaard geble ven is. Voor ons, liberalen, boezemen deze middels eenen afkeer in, wij laten ze over aan de verdedigers der broerljes en van de gevan genen van hef Yatikaan. Nu, om te eindigen, wijden wij Arthur Gombert, de vuige en lafhartige klerikale moordenaar, alsook al de mannen van zijne soort aan de verachting en het misprijzen der eerlijke lieden. Onze leus is en blijft: tand voor land, oog voor oog en klop voor klop Wat er het Nieuwsblad en zijne eerlijke confra ters ook van zeggen. 't Geld van iedereen met roefels op straat gooien daarin zijn de pagadders te huis. Het muziek der 1® gidsen komt hier op kleinen Tuindag een paar concerts geven en dat zal maar aan de stad dus aan grootmoeders beur ze het bagatelleke kosten van ruim 2000 frankskens, eene nietigheid, voorwaarNu 't is goed snijden in een anders leêr zeggen onze gebenedijde pijpekoppen. Het stadsbestuur stond vroeger jaarlijks, ter gelegenheid der Tuindagkermis een hulpgeld toe, aan de koninklijke Gilde van St. Sebastiaan, die dan ook een schutters feest inrichtte, waar honderden vreemde lingen deel aan namen. De Ypersche nering- doenders konden dus een mooi stuiverken verdienen en eene goede brok van den koek was hun aandeel. Jammer genoeg dat de jappers, onze hui dige bestuurders door de gratie Gods en de macht van 't... geld, dat alles komen veran deren zijn. Verleden jaar gaven zij het hulp geld aan de St. Jorisgilde te Vlamertinghe en beriepen zich hierop dat de Kruisstraat, een volkrijke wijk, daar niet ver af is en dus daar veel voordeel uittrekken ging. De echte reden was dat de herberg, waar de pers staat toebehoort aan paternosterkraker Struye, raadsheer en volksvertegenwoordi ger. Dit jaar gaat het hulpgeld nu naar de gilJe van den Rooden Hert te Brielen, ver re van alle wijken en minstens een half uur van de stad. Een enkel herbergier, die zijne lasten te Brielen betaalt, zal er voordeel kun nen uitrekken. Haasten wij ons evenwel er bij te voegen dat de Rooden Hert toebehoort aan raadsheer Boone, brouwer, en ziet ge, de wolven bijten malkander niet. Doch als dat dö zaakjes van raadsheer Boone draaien doet, dat brengt geen rooden duit op voor de Yper sche neringdoeners en't zijn de Yperlingen nochtans, die afdokken moeten en die nog dieper in den portemonnaie zullen behoeven te schieten, wanneer er geen zaad in 't bak- sken meer zijn zal; een akelig iets dat ons veel nader boven 't hoofd hangt, dan wij wel den ken. Nu 't is allemaal de schuld van die flauw- hertigen, die judassen, die hunne stem en hun geweten versjachelen voor wat zilverlingen, goudstukken en bankbriefjes. Schande, eeu wige schande over hen! Zondag 11. overleed schielijk in onze stad een braaf en eerlijk man, Livinus Mailliard, die van iedereen geacht en bemind wasi maar ongelukkiglijk geen deel miek van dé congregatie of patronage en diensvolgens bij de priesters niet in geur van heiligheid was. De familie begaf zich bij den pastoor van S' Pieters om eene ordentelijke werkmans begraving te vragen, maar de hemeldragon- der wendde voor dat de overledene maar een flauwe christene was en diensvolgens niet op de tusschenkomst der kerk rekeren mocht. De waarheid is dat de heer Mailliard maar een werkman is en den grooten tralala niet kon betalen en daarom werd hij van de band gewezen. Na menigen uitstel, vragen en hervragen zonder een beslissend antwoord te bekomen, besloot de familie hem burgerlijk te doen begraven en al de hemeldragonders en hun keukenlatijn naar de maan te zenden. Dit besluit werd goedgekeurd. Doch 's avonds ten 7 1/2 ure zond de pastoor aan de familie zeggen dat hij er in toestemde den overledene in de kerk te aanvaarden. Maar het was te laat het besluit was genomen en eene talrijke menigte volgde den overledene naar zijne laatste rustplaats. Had nu L. Mailliard een rijk man geweest, die honderden franks kon betalen om den grooten tralala uit te hangen, men zou hem met veel plechtigheid, wierook, gezang en klokkengeluid begraven hebben, men zou niet gevraagd hebben of hij schielijk zijne eigene dood gestorven was ofwel of bij zich gezelfmoord had, dit is maar eene bijkwestie HET WEEKBLAD Het bevallig 't Jepje is verliefd op Marietje; hij is altijd aan hare deur geplakt, enz. enz. 0.15 Voor den goeden uitslag der meeting te Brussel. 0.20 Omdat de katholieke demokraten van Brus sel hand in hand met sooialitische en pro gressisten demokraten gezworen hebben het volksrecht te veroveren. 0.25 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.40 De Strijd naar Lauweren zal 200 frs. hebben, het Journal van Yper heeft het gezeidt. Is hij een leugenaar? Ja of neen. 0.10 Hoe meer den baron jaloersch is, wij zullen te meer werken in den Strijd naar Lauwe ren on te strijden. 0.10 Omdat René zijne meid na 20 jaren dienst uit belooning aan de deur zet. 0.50 En hij die rijk geworden is met het zweet van den werkman. 0.50 Ziedaar de werking van zulke kerkratten. 0.50 De tweede meid kon het niet verdragen, zij ging er ook van af. 0.25 Mad. en mej. zullen het werk zelf doen II 0.25

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1