Gouden bruiloft. Maatschappij der Oude-Pompiers Burgerstand der stad Poperinghe. van den 4 tot den 11 dezer maand Beninghelst. Voormezeele. om uit alles het volk te beletten van naai' Yper te komen op 14 en 15 Oogst. Op den buiten strooien rij uit dat de guiden naar Yper niet zullen komen, dat het een ander muziek zal zijn. Zoün 't misschien de strij- kers zijn die 't concert zullen geven? - Dat toont hoe de liberalen de Yperlingen geerne zien. Er is kans van een goeden dag te hebben met de komste van eene der beste muzieken van Europa, en ze strooien uit dat dat muziek niet en komt, al is 't dat ze zeker wetèn dat ze liegen. Wij herhalen het: den 14" en 15n Oogst zal geheel Vlaanderen en 't noorden van Frankrijk naar Yper komen om de guiden - te hooren; de Yperlingen zullen een goed stuivertje winnen, al moest het de libera - len doen bersten van spijt. Wij zullen eens die aanhaling wederleggen, niet om onze vrienden, de liberalen, te ver- schoonen, want c is niets in hun gedrag dat moet verschoond worden, maar om de schaamteloosheid van den godvruchtigen leugenaar klaar te doen uitschijnen. Het is valsch dat de liberalen zoeken het volk te beletten naar Yperen te komen, want in alle omstandigheden hebben zij getoond, gezeid en geschreven dat alle uilgaven voor feesten en vermaken moeten strekken om de vreemdelingen aan te lokken om de nering doeners een schoon stuiverke te laten win nen. In 1890 over twee jaar dus schreef het liberaal sladsbcsluur een internationaal festival uit, met het doel veel voordeel aan de lastenbetalers te verschaffen. Wat ge beurde er De kaloten wrochten met handen en voe ten om dit festival tegen te werken, zij koch ten muzieken uit om te huis te blijven, zij spanden al hunne krachten in om het feest te doen mislukken en ten slotte richtten zij een an Ier festival in te Poperinghc om al de muziekmaatschappijen, waarover zij recht streeks of onrechtstreeks eenigen invloed hadden, te verplichten naar Poperinghc te gaan en alzoo trachtten zij door alle sluiksche middelen de neringdoeners van Yperen te be- nadeclen. Hunne pogingen, wel is waar, werden verij leid, want lot hun groote spijt kwamen er bij de honderd muziekmaatschappijen op, ons festival gelukte boven alle verwachting en dat van Poperingbe maakte fiasco. Wat hebben het Nieuwsblad en het Jour nal d' Ypres niet geschreven om zich over die nederlaag te wreken? Maar 't whs al bo ter aan de galge, en de neringdoeners be loofden zich over de schoone ontvangsten die zij gedaan hadden. Moet men niet schaam teloos en eerloos zijn tot in het merg zijner beenderen om de liberalen te verwijten nu te doen wat zij over twee jaar deden Wij hebben gezegd en wij herhalen dat de som van twee duizend franken die het kalotebestuur uitgeeft voor twee con certs veel te groot is volgens het profijt dat men er uit trekken zal. Inderdaad, in het programma, dat wij over acht dagen op verzoek van het stadsbestuur mededeelden, zien wij dat «ie gidsen in hunne twee con certs, zestien muziekstukken zullen opvoe- r-n en, indien wij goed rekenen kunnen, vinden wij dat elk stuk 125 fr. moet kos ten. Is dit ni .t wat te straf gepeperd Maar daarmede is 't nog niet alOnze aztjw U9 ogjptjijuduo bestuurders, die twee muziekmaatschappijen ter hunner beschik king hebben om zooveel concerts te geven a's zij willen, schenken nog eene som van 200 franken aan het muziek van Wervick om hier gedurende één uur op de Markt te komen spelen; som dieniet het minste voor deel aan de neringdoeners verschaft. Is dit geen geld breken met hamers? Het Nieuwsblad beschuldigt ons uit te strooien dat het muziek der gidsen niet ko men zal en moet vervangen worden door een ander muziek. Dit is een eerlooze leugen, want nooit heb ben wij noch onze vrienden er aan gedacht zulk valsch nieuws te verspreiden. Zulke on eerlijke en lafhartige middels laten wij aan het Nieuwsblad en zijne vrienden over. Zij hebben over twee jaar getoond waartoe zij bekwaam zijn en zouden ons ten onrechte willen beschuldigen zoo eerloos te zijn als zij zelf het geweest zijn. Dat er veel volk van het Noorden van Fiankrijk komen zal den 14 en 15 Oogst lijdt g en den minsten twijfel maar zullen het zooveel vreemdelingen zijn?.... ledereen weet hoeveel honderden Yper lingen in Armentiers. TourkoeDje, Roubaix, Rijsel, enz. verblijven welnu al die men- schen zullen den koppeldag van Zondag en Maandag waarnemen om hunne familie te komen bezoeken en twee dagen in hunne ge boortestad over te brengen. Maar het zijn al schamele werklieden, die, wel is waar, eenig verteer kunnen doen, maar niet aan de ne ringdoeners het goed stuivertje kunnen verschaffen dat het Nieuwsblad hen belooft. Voor wat geheel Vlaanderen aangaat, dit zal zich beperken uit eenige nieuwsgierigen der omliggende gemeenten, die, zonder de Iwee concerts aan 125 fr. het sluk, toch zouden gekomen zijn, volgens gewoonte. Nu, wij herhalen het, 't Nieuwsblad is een schaamtelooze leugenaar, het deinst voor niets achteruit om de verkwisting zijner meesters te verschoonen en, in geval dat de gebeurtenissen niet aan zijne verwachting beantwoorden, zal het eerloos genoeg zijn om de liberalen te beschuldigen met hetgeen het over twee jaren zelf gedaan heeft. Mandag morgen vierde men hier ter stede de gouden bruiloft van den heer Fran cois Lelong en Louise Suwier, Het gelukkig paar is getrouwd in het jaar 1889 en beiden zijn nog frisch, gezond en goed te been, want des avonds hebben beiden nog menigeti dans gedaan met liunen kinderen en kleinkinde ren. Geheel de buurt was bevlagd, de geburen hadden zich beijverd om hunne huizen prachtig te versieren ook gaf des avonds de uitmuntende muziek der oud-pompiers eene prachtige serenade die luidruchtig toegejuicht werd. BERICHT. De Harmonie der Maatschappij zal zich naar Blankenberghe begeven den Zondag 21n Augusti De leden en hun huisgezin, begee- ren le aan deze reis deel te nemen, zijn ver zocht zich te doen inschrijven bij den heer Arthur Dalmote, secretaris, De Haernestraat, 19, of de Woensdagen en Donderdagen, om 9 ure 's avonds, in de repetitiezaal, Café de la Bourse, Cartonstraat, 19. De personen wenschende het noenmaal te nemen met de heeren muziekanten, moe ten er kennis van geven bij hunne inschrij ving voor de reis. Het vertrek uit Yperen zal plaats hebben om 7 u. 46. Vergadering in den Café du CommerceHondstraat, 22, om 7 ure. Aankomst te Blankenberghe ten 10 u. 14. Vertrek uit Blankenberghe, om 6 u. 03. Aankomst te Yperen ten 8 u. 07. De prijs der reis, gaan en keeren is 4 fr. in 2e klas et 2 fr. 65 in 3e klas. De prijs van het noenmaal, in het Groot Hotel Victoriazee dijk, is 2 fr. De lijsten zullen gesloten worden den Woensdag 17 Augusti, om 10 ure 's avonds. Het Concert welk Dinsdag uitgesteld is geweest door slecht weder zal plaats hebben maandag 15Augusi 1892, om 6 u. 's avonds in den Hof der Citadelle en gevolgd worden van luisterlijk bal. Programma der stukken die zullen gege ven worden A. M. D. G. Wij lezen in 't Laatste Nieuws Dinsdag avond, gedurende het lof, stond heel de kerk op sprieten. De heeren A.enX. kregen het op het doksaal maar moeilijk gedeeld en maakten er zang, muziek en georgel met begeleiding van muilperen en stokhaver. Eerst wierpen zij elkander scheldnamen naar het hoofd om het biddend- volkje schaamrood te doen worden. Dan diende A. aan X. eene oorveeg toe dat het onder de gewelven in de kerk dreunde. X. op zijne beurt, sloeg dan zijnen maatstok in splinters op den knikker van A. De priesters die hoorden wat er omging en die weten dat zulks daar geen zeldzaam feit is en meer ge beurt, hieven het gezang aan en zoo kwam er een gedwongen einde aan het muilperen deelen en het stokhaver geven. Beide kam pioenen bekeken elkander gestadig met een paar oogen als gloeiende kolen en wanneer het zingen en orgelen uit was, dan dreigde A. maar eenvoudig weg, X. over de leuning in de kerk te gooien. Het was een heel stich tend tooneeltje Wat zijn die keersesnuiters, flambeeuwlekkers en paternosterknauwers toch een deftig, ordentelijk en kruisbraaf volkje. Of er hier over gezwansd wordt. De kerkuilen alleen kijken alsof ze azijn ge dronken hadden. BURGERSTAND. van den 5 tot den 12 Oogst 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id, 8. Huwelij ken. Declercq Arthur, klakkemaker, enBuseyne Sophie, naaister. Dezitter Aloïse, schoenmaker, en Andries Marie, kantwerkster. Segers Pieter, daglooner, en Vandenberghe Leontine, kantwerkster. Wolters Gustave, daglooner, en Vande- wynckel, Marguereta, zonder beroep. Decender Henri, daglooner, en Vanden- broucke Octavie, dagloonster. Jolyt Camille, steenkapper, en Lecleize Justine, zonder beroep. Ramskindt Jules, daglooner, en Sohier Mathilde, kantwerkster. l)?vos Alphonse, daglooner, en Maertens Felicie, kantwerkster. O vei-lïj (lens. Vanbeylen Florence, 43 jaren, zonder be roep. ongehuwd, Cartonstraat. Depuydt Ur banie, 12 jaren, Rijselstraat. Dehollander Henri, 7 jaren, St Christo- phelstraat. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 4. N. B. De bureelin van den bu gerstand zullen Maandag 15 Oogst van 9 tot 10 uren 's morgens open zijn, voor de aangiften van geboorten en sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Delbeke Auguste, dienstmeid te Vlamer- tinghe, en Garein Juliana, dienstmeid te Poperinghe. Persoone Henri, dienstkreeht te Pope ringhe, en Juli Cossey, dienstmeid te Rous- brugge. GEBOORTEN Mannelijk 8 Vrouwelijk. 4 STERFGEVALLEN. Vantreii.pont Em-lie, oud 68 jaren, zon der beroep, wedu M.» van Francois de Hert, Boescheepstraat. Camerlynck Karei, oud 73 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Catharina Maes, Boescheepstraat. Ackaert Catharina, oud 78 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Yperstraat. Bergof Sidonie, oud 53 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Henri Loncke, overleden te Ypre. Ver- donck Mathilde, oud 27 jaren, ongehuwd, zonder beroep, Wij H. Minne Regina, oud 72 jaren, huishoudster, wed. van Ignatius Degryse, Veurnestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk. 0 Vrouwelijk. 0 Martelaars diner. van Kermis-Maandag. Onze schouwvagers gingen alweer een beetje boetveerdigheid doen. Jan die dat wiste vulde zijn buikje op voorhand. Als christene mensch ging ik maar het jaargetijde en stak eenige onzen vader- kens in den blok voor de dooden. Ik en bleef niet lang in de kerk om reden dat ik geerne de smeerbuiken hadde zien het dorp inko men. Rond tien uren begon er hier en daar één uit te krui en Dat nam zoodanig toe dat men om elf uren bijkans niet anders meer en zag dan schouwvagers. Sedert lang hadde ik het in mijn gedacht, van dienen dag op mijne hoede te zijn om het goed af te spionneeren. Na een tweede gedaan te heb ben op de plaats trok ik den koer in en ik ging al op het einde van de huizen, al achter kroop ik door de haag in den hof van baas. Ik hiel mij verborgen achter de tronken langs den waterput. Ik hoorde de schouwvagers kloppen en lachen om der meest. De voor deur gaat open en het is de baas die binnen komt, al plakken met zijne kleine voetjes, trek recht den keuken binnen en groet zijne kameraden, zegt hun allen wel gekomen. De uitgenoodigde staan op en danken baas. Baas neemt de drie goddelijke personen van zijn hoofd af en zet de heilige drievulligheid op, placeerd hem op zijnen zetel en smoord een goed pijpke met de andere, vraagt of zij niet van goeste en zijn met hem een wande- lingske te doen in den hof. Zij zijn allen kontent en volgen baas op twee en twee, arm en arm gelijk de jongen- kens in het jeugdig seizoe.i. Maken zij hun toerke al achter en placeeren hun in de glooriette rond eenen tafel. Jan begon te peizen hoe hij ging binnen geraken. Zie het meisjen uit huis komen met de armen vol flesschen en eene mede met eene schorte glazen die rechte naar de glooriette trokken, wij zijn hier met elk een glaasje boonenkamp voor u. Ik dacht het zal er nu goed zijn, de duren stonden al open en, ik binnen recht in de eetzaal en kruipen in eene kas waar baasjes soutanen in waren en ik liet een weinig van de deur open om alles af te zien. Allicht riep men baas zult gij komen om te dineeren alles is gereed. Zij en wachten al niet lang van komen want ik gel oove wel dat zij begonnen hon ger te krijgen. Zij komen allen de eetzaal binnen en doen een toerke rond den tafel om te zien waar zij hen moeten zetten. Buik- almachtig zet hem op het einde van den tafel, bonbuik van Dickebusch aan den rechter kant, en den beerhond van Vlamertinghe aan den linkerkant enz., en ons baaske aan het ander einde. Het meisjen neemt al de de hoedjes af en zet ze allen op eene vumme op eenen tafel. Daarna stroopt zij .hun eenen witten kiel aan (gelijk al de schilders dra gen). Ons baaske recht hem en leest de be nedictie. Mijnheer en mijnen God, wij offeren u het lekker beetje op, welke gij ons lichaam- ke verleent hebt, versterk ons omdat wij op ons gemak veel zouden kunnen eten, zonder te zweeten, amen. Stoeten Karei schept gij de soup en gij Kwijlslabbe zult het vleesch snijden. Na dit binnen gespeeld te hebben, nemen onze zwaarmoedige mannen eenen rusttijd. Buikalmachtig. Wat dunkt gij al van den tijd? Hoe zoude het m g al kunnen draaien met ons? Bonbuik. Niet al te veel denk ik. Wij moesten ten minsten de twee derden van ka mer en senaat kunnen behouden hebben. Kwijlslabbe. Hadden wij nog het geluk had van Brussel te kunnen houden. Beerhond. Wij hebben eene groote ne derlaag gekregen den 14 Juni, met die stad te verliezen. Stoeten Karei. Dat en is nog al niet, hadden wij dienen kop in onzen nek niet ge kregen den 21. Ziehier, wat die duivelsche liberalen durven schrijven in Het Laatste Nieuws. De paljassen zullen moeten dansen volgens de liberalen fluiten. Haring. En dat de katholieken de meer derheid hebben en de liberalen meester zijn. Baas pannokoek. Laat ons den diner voortzetten, zij zwijgen dat zij zweeten, binst dat zij het zoogervleesch et schapenbout bin nen trekken zij nemen eenen tweeden rust tijd en zetten hunne conversatie voort. (Wordt voortgezet). >- Pe. Weet gij dat er weerom eene sa menspraak in het Weekblad staat? Meester. Ja, mijn goede man, ik h-b het reeds gelezen. Pe. Ik ben nieuwsgierig te weten of men nog eens zal rond gaan, om die gazet ten te doen weg nemen. Meester. Ik kan niet begrijpen, waar om men zulks zou doen; ik verklaar luidop, dat ik het Weekblad geern leze en zou zelfs alles offeren opdat het door eenieder mocht gelezen wordener staan, wel is waar, som tijds wel harde waarheden in, die toch maar deze schokken wie het aangaat; wat mij be treft, ik ben zulke schrijvers dankbaarzij onderrichten ons en stellen ons op de hoogte van hetgeen wij, als menschen, dienen te weten; en inderdaad moesten wij soms de oogen niet geopend worden, wat zou er dan later van onze kinderen geworden, 'tis daar om dat ik er aan houde dat onze nakome lingen een goed onderwijs genieten. Pe. - Schokken, zegt gij: wel die niet bevuild is, moet zich den neus niet vagen wat meer is, als wij ne keer eene dagelijk- sche zonde bedrijven, worden wij het van op een hoog gestoelte en in tegenwoordigheid van velen verweten; daarom zeg ik; DER STAD YPEREN. lste DEEL. 1) Allegro 2) Le Conquérant, ouverture, A. Govaert.' 3) Aïda, hymne- marche-danse Verdi. 4) Menuet 2rte DEEL. 5) Marche militaire 6) La poupée de Nurenberg, ouvert., Adam. 7) Le grand Mogolfantaisie Audran. 8) Souvenir d'Ostende, mazurka. P. Justinus

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2