CUISSNIÈRE EIKEN en IEPEN BOOMEN VOLKSFEESTEN JEUNES FILLES Burgerstand der stad Poperinghe. Reninghelst. Moorzeele bij Meenen. Verscliillige tijdingen. ON DEMANDE l'Hotel de la TÊTE D'ÖR Openbare Verkooping METSER-ALAAM Gemeente West-Nieuwkcrke. VOLKSFEESTEN en Openbare Vermakelijkheden hier, ze zijn op verre naar niet slecht gevon den en bewijzen eens te meer welke ervaren binnenpalmers de klerikalen zijn Voor de lastingbetaalders. lsta geschenk De hervorming der reeds bestaande provintieschuld van 2,500,000 fr. 2de geschenk Eene nieuwe leening van een millioen franken zal aangegaan wor den. Verder hebben zij in hunne mildadigheid 200,000 franken nieuwe belastingen ingericht, te weten 1° De opcentiemen op de naamlooze maat schappijen worden op een ten honderd ge bracht. Dit zal jaarlijks 15000 fr. voor de provin- ciekas opbrengen. 2° Den taxe op de jachthonden wordt van 5 op 10 franken gebracht Dit ook zal 30000 franken 's jaars meer opbrengen. 3° Den jachtrecht (permis du port d'armes) wordt van 40 franken verhoogt. Op nieuw eene winst van 40000 franken. 4° De belastingen op de luxe paarden wor den op 20 franken verhoogt. Idem 12000 franken meer in hunne beurs. 5° De velocipeden of wielrijtuigen krijgen eene belasting van 10 franken op het stuk. Idem 15000 franken opbrengst. 6° Eenen meer stiptelijken opleg der belas ting op den verkoop van sterke dranken zal insgelijks 10000 franken 's jaars meer op brengen. etc., etc. (Dit laatste zal niet weinig bij de herber giers welkom zijn. Nu dit zal hun leeren voor de klerikalen stemmen). Zie daar de onvolledige opnoemingen dei- geschenken welke do lastingbetaalders van Wcstvlaanderen aan de pastoorsknechlen van den provincieraad te danken hebben, en gij, Poperinguaars, hoe vindt gij uwen nieu wen conseiller voor Brugge, hij begint wel en b dooft veel niet waar Ook werd hij en al zijne collegas door den heer gouverneur geluk gewenscht Er ontbreekt nog voor elk een eermetaal en voor den gouverneur den titel van graaf in plaats van het baronschap welk hij reeds met het ridderschap verwisseld heeft, mis gelden ook voor eene heldendaad van het be lang van dezen welk wij komen aan te halen. A PROPOS Wanneer zal men eindeiijk het reglement over het kerkhof op gemaakt hebben wanneer zal men liet ken baar maken? Wanneer zullen de werken in het kerkhof voltooit worden Wanneer zal eindelijk het publiek de laatste rustplaats der zijnen mogen vereeren Reeds drie jaren lang sleept den tegen- woordigen toestand aan. In liet begin beloof de men dat eenige weken voldoende gingen zijn om het reglement te vervaardigen, en lieden weten zij zelf nog niet wanneer de be langrijke kwestie zal opgelost worden. Het stadsbestuur beschuldigt daarover de bestendige deputatie, en deze beschuldigt misschien ons stadsbestuur maar is zulks niet echt schande ijk, en aau wie miskomt dezen toestand ineesl, ten zij aan het publiek. Is het dan noodig dat wij een schepen van stad in de provintieraad hebben, of bezit hij niet het, minste ontzag of invloed bij de hee- ren der bestendige deputatie?? Waarom in dit geval gebruikt hij Diet zijn talent van advokaat BERICHT, Wij noodjgen alle Pope- ringnaars die denken de voorwaarden 'tot het stemrecht te bezitten, zich vqor 1" Sep tember aanstaande naar de ingangzaal van het stadhuis te begeven alwaar de nicuw-op- gemaakte kiezerslijsten aangeplakt zijn. Indien hunnen naam er niet op staat moeten zij onmiddelijk hunne inschrijving in het se- ketariaat vragen, alles doet voorzien dat de klerikalen de herziening der grondwet zullen aanslepen en dat de eerstkomende kie zingen nog met deze lijsten zullen geschie den. Aan iedereen dus opgepast 1 van deri 13 tot den 25 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Daniël Sabbe, koopman, te Poperinghe en Julia Vergracht zonder beroep te Yper. HUWELIJK. Achille Vandewynckel, werkman, met Kh}erence Capppen, dienstrpeid, te Poperin ghe. STERFGEVALLEN. Constant Mavaut, oud 74 jaren, grondei genaar, weduwenaar van Pelagie Ouraet. en echtgenoot van Maria Marant. Kinderen beneden de 7 jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. Een artikel uit Lokeren te laat toegekomen kan maar binnen acht dagen overgenomen worden. Buikalmachtig. Och God, zijn wij toch mannen van het schoon levenken, al wat lekker en goed is, hebben wij onze buiken in het wijde en in het breede opgevuld, en elk een van ons hebben in onze kudden, zooveel arme menschen die hun met een brokje den kop, eenen keelknoop, een horte of een stukje van het elder, met wat zeluwen daarbij moe ten ten vreden houden als het kermis is. Als zij nog hetgene wij van onzen mond afvagen kreegen, dan zouden zij nog een goed mond je kunnen doen. Kwijlslabbe. Waarom en zeide gij dat niet voor dat wij begonnen eten? Wij gingen allen kunnen de drie vierden méde dragen voor hun, van hetgene wij binnen gedraaid hebben. Beerhond. Men kan alzoo altijd klappen. Stouten Karei. Ja, dat is waar, moeste hij morgen nog ne keer zulke gelegenheid heb ben, hij zoude doen gelijk hij vandaag ge daan heeft. Haring. En misschien nog meer. Bonbuik. Dat hij zooveel medelijden hadde met de behoef tigen, dan jzou hij voor zeker zulk geen buikske dragen. Ik neem al mede wat ik maar krijgen kan en de rest laat ik loopen. Baas Pannekoek. Dat is best alzoo, hebben is hebben en krijgen is de kunst. Laat ons een teugje pakken op de gezondheid van de onnoozelaars. Wat zegt ge van den wijn, kamaraden Beerhond. Hij is opperbest, haas, ik zou waarlijk willen teeken voor honderd jaar zulk een leventje. (Al de martelaars roe pen eenparig: Gij zijt niet zot). Baas Pannokooke. Laat ons een beetje toezetten de uur is bijna gekomen. De con gregatiën zullen allic'it vergaderenen komen en wij zouden nog niet gedaan hebben met eten. (Zij begonnen op nieuw katoen te ge ven, het waren nog juist gelijk uitgehonger de honden, die de brokken taarten in staken). Hoor, zeg baas, het begint te kloppen naar het lof. (Wij hebben al bij een affront). DANKZEGGING. O mijn heer en mijnen God, wij danken u allen, dat gij ons zoo kloek gehouden hebt, wij offeren al de lekkere beetjes die wij in gedraaid hebben op aan het uitgemergeld lichaam van uwen zoon en den drank voor zijn bloed. Schenk, o goeden God, aan ons, weerde dienaars van Jesus-Christus nog wat beter en hier namaals goede rust en vrede. Amen. Heft u, eer wij daar gesukkeld zijn, zullen zij ons alreeds wachten. Zij vertrokken bloots hoofds, blazende ge lijk olifanten en rookende gelijk eenen smoor. Alzoo trokken zij de kapel binnen en vorm den een halve maan met den speelman in het midden. (Ik heb hen al vaartwel gezegd maar zij hoorden het niet). Ik heb gedftan, Hpe gelukkig was ik toch, beminde lezers, dat zij de deur opengelaten hadden, anders had ik daar nog lang in mijne kas kunnen blijven zitten. Ik kroop er uit en keerde al don zelfden weg weer alwaar ik ingekomen was. Bijna dood van den honger ging ik vol len stap naar mijn logement, waar mij het eten met ongeduld wachtte. Baas Gusten eg M itte vroegen mij of zij nu nog maar gedaan hadden met eten. Nu juist, zei ik, en hen niet langer dan zes minuten op weg geweest. Ik heb daar iets afgepast, in de kas waar ik zat, was het een bad van tranen. Tqen ik hoorde zeggenwij heereg vau het schoon leven en arme menschen, scheurde mijn hart open en al do aanhoudende aderen sloegen als eene klok in mijn lichaam. Er is niet een mensch die op aarde leeft, die aan iemand den grond kan doen afbeelden, hoe wreed het is vier uren lang zien eten, met het zweet van ons allen. Voor die heeren zouden wij nog gehouden zijn ons hoofd te buigen en ons neêr te lime- len en zeggen als 'tu b lieft Mijnheer, en hun zeiven kweeken. Dat is te straf Mitte. Eet en ga slapen, morgen nuch- ten is het weer dag voor de zonne rijst. Jan Straal. Veertig familièn vergiftigd door be dorven vleesch. Nadere bijzonderhe den Het onderzoek van dit dramatisch feit wordt voortgezet. De echtgenoot Buyse en en de vrouw Do Vleesche zijn nog altijd in stervensgevaar. Do vader Ameye, wiens zoon Donderdag was gestorven, is nu ook overleden. Vier an dere personen zijn nog berecht geworden. Dit maakt 40 die de Sakrementen ontvangen hebben. Meer dan 70 inwoners liggen te bed. De beenhouwer die het dood kalf van den koopman Callens had gekocht, ligt ook ziek te bed. Gallons is zondag door de gendarmen van Meenen gedurende de 8 uren mis aangehou den in de kerk. Men heeft hem lgter in vrij heid gesteld onder borg van 500Ó franken. Het kalf, oorzaak van die kwaal is voor 11 fr. verkocht geworden. De vleeschkeuring is in de gemeente Moorzeele niet ingericht, De zieke personen wentelen zich in de pij nen op hun ziekbed. Men veronderstel dat het beest gestorven is van de koolziekte. De Zwitsersche Pillen, bereid door A. Hertzog, apotheker, 28, rue de Grammont te Parijs, zijn voor handen in alle Belgische apotheken. 1 fr. 50 de doos. (53) Landjuweel. De derde uitgang van den stoet van het Landjuweel werd zondag nogmaals door het prachtigste weder be gunstigd. De toeloop van volk scheen nog grooter dan bij de twee eerste uitgangen. Zaterdag avond werden de prijzen uitgedeeld aan de verschillende groepen, die aan den stoet hebben deelgenomen: De ie prijs werd ex oequo toegewezen aan de maatschappijen de Rubbenskring en de Vriendenschaar de 2e prijs aan de maatschappij de Ver broedering; de 3e aan de kring Vondel de 4e aan de maatschappij de Vrienden kring de 5" aan de maatschappij de Vrije kunst; de 6e aan de maatschappij de Morgendstar. Al die prijzen behooren tot de eerste klas der mededingers. In de tweede klas behaalden de Diamant bewerkers den le prijsde 2® prijs is toe gekend aan de groep Hoop en Liefdede 3e aan de maatschappij de Jonge Vlamin gen de 46 aan den Club Fraternelde 5" aan de groep Jan van Beers; de 6e aan de Klauwaerts; de 7e aan de Lus- tigenmet toekenning eener bijzondere kroon aan den Prins Charmant van den Rubenskring. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben te Antwerpen den derden en laatsten uitgang van het Landjuweel gezien. Zij heb ben hunne bewondering er over uitgedrukt. Men schrijft uit Antwerpen: Het pho- tographisch album van het Landjuweel, welk eerlang zal worden uitgegeven, onder het toezicht en bestuur van den heer Jos. Maes, onzen talentvullen photograaf, zal, zegt men, overheerlijk schoon zijn en in alle opzichten waardig van den schitterenden stoet, waarvan het al de pracht zal weêrge- ven en bestendigen. De beruchte mijnput nr 3, van Ander- lues, die reeds zooveel van zich deed spre ken, brandt nog altijd voort. Sedert eene week hoort men voortdurend hevige onder- aardsche ontploffingen, die de bevolking in den uitersten angst brengen. Men vreest dat het vuur al de koollagen zal vernielen en vervolgens de naastgelegen mijnen zal aan tasten. Over een dag of drie hebben de inge nieurs de met leem overdekte ijzeren platen doen wegnemen, welke den mijnput sloten. Er steeg zulke zware kolom rook, van stik- kenden damp vergezeld, naar boven, dat men in alle haast de opening moest sluiten. Rochefort. Men is te Rochefort be zig met eene nieuwe grot te ontblooten. Deze belooft zeer aantrekkelijk te zijn. Sommigen beweren zelfs dat zij in gemeenschap zal zijn met de vermaarde grot van Eprave. Zij is onder eenen nog al verheven berg gelegen. Aan den voet van dezen berg verdwijnt de Lomme, eene nog al breede rivier, in eene bergkloof en komt slechts verscheidene uren vorder weder te voorschijn. Alles duidde aan dat deze bergkloof toegang moest geven tot eene grot. Eene maatschappij is gevormd om deze grot geheel en al te ontblooten. Reeds heeft men eene zaal ontdekt van een vijftigtal me ters. De aanblik dezer plaats is zeer schitterend van pracht. Dorpsteenèn van de zonderlingste soort vormen dalen van het verdiep en geven aan het geheel een fantastisch aanzien. Opening der jacht. De opening der jacht is vastgesteld op 25 Augusti in de pro vinciën Antwerpen, Brabant, West- en Oost- vlaanderen, Limburg, alsook in de gedeelten der provinciën Henegouwen, Luik en Namen gelegen langs den linkeroever van de Sam- ber en de Maas er in begrepen het grondge bied der steden Charleroi, Luik, Hoei en Namen. Op l11 September in de provincie Luxem burg en de andere deelen der provinciën He negouwen, Luik en Ngmen, gelegen tus- schen de Samber en de Maas en langs den rechter oever- der Maas. De jacht bij middel van den loophond of hazewind, de jacht op de faisanten en deze op het groot wild, (herten, damherten, ree bokken), zijn slechts toegelaten te rekenen van den 1 Oktober. De patrijzenjacht is gesloten na den 30 No vember alle soort van jacht bij begrepen de jacht met loophonden is verboden na 31 De cember 1892. De klopjacht op 't groot wiid alsook de konijnenjacht in de bosschen is toegelaten tot 31 Januari 1893; de konijnen jacht, bij middel van beurzen en fretten, is geheel het aar toegelaten de jacht op het waterwild langs den oever der zee, in de moerassen, alsook op de stroomen en rivieren, blijft in alle provinciën open tot den 15 April 1893. H S3 Ph H M P5 I s s o - Ohcoolat Baron Antwerpen is overal mie bonne S'ADRESSER A Y P R E 8 Oeeleai Hout, gezaagd Popelieren en Iepen Bard en een hoeveelheid Brandhout op Maandag 29 Oogst 1892, Door uitscheiding van bedrijf. Openbare Verkooping op Woensdag 31 Augusti 1892, om 2 ure namiddag Bukkerstraat, N° 25, te Yperen, beslaande namentijk in öp Zondag 23, Maandag 29, Dinsdag 30, Woensdag 31 Augusti en Donder dag 1 September 1892, TERGELEGENHEID VAN DE KERMIS. Gemeente Zonnebeke Koekoek- Westhoek. LUISTE R LI JKE op Zondag 11 en Maand. 12 September ten hove van M. Ch. De Bouck. Pens* de l'Éc. Moyenne de XÈtat a Pkcq-lez-Tournai. Soins maternels. Études complètes. Langue frangaise apprise trés rapidement. Pon 440 frs. Dce Mme Grenez-Mayeur. (vervolg). <N O» 00 3 50 P M O) oo 50 53 <1 O c* ■O aj G ci O 0>>. O - co o O *1 O )0 CO Cf O J o 2 o o o o o r O o -r oo 2 S o o o w ij io w ooooo^coo ooooogooo oi io o" o o H CO O O i—O O O O O O O O O O O O O O O* h Tf (M O lO "Tt1 T-< "H O 50 50 o a UI r<D CL. o3 O Jm O cS <D 1D <D TU VAN ten 2 ure namiddag in het houtmagazijn van d'heer FRANCOIS GROIGNY te Yper (bij het Slachthuis) openbare verkooping van 1° 50 eiken Boomen (Assen, Pessers en Kuipers Boomen). 2° Iepen Boomen waaronder een van 3 meters 50 centimeters dikte. 3° Deelenhout. 2000 meters Madriers. 2000 meters Baddens. 4° Popelieren en Iepen Bard 6/4, 5/4, 4/4. 5° Brandhout. Drie maanden tijd van betaling mits borg te stel len en verhoog van 10 °/0. Door 't ambt van den Deurwaarder Ï.OUIS VERHAEGHE, te Yper. VAN ten huize van Edouard BAEYEN, Meester Metser, 12 Ladders, eene groote Ladder 30 sporten, 50 Buisterhouten, S Schragen, 100 Stelling-planken, 6 Kuipen, 2 Draag-kuipen, 25 staanders voor pla- fonneurs, 1 Kordewagen, Zeefden en Moortelbak- ken, 2 groote Stellingschragen, 1 Trap, 38 Strin- gen, Seulen en Ketels, 30 Stelling-persen, Spaden, Schoppen en andere voorwerpenverders eene Tweewielkar in zeer goeden staat. Met gereed geld en verhoog van 10 betaalbaar in handen van den Deurwaarder ILouïs "Ves*- haeghe, Boterstraat, N° 74, te Yperen, met deze verkooping gelast.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 3