Liberale Associatie van Yperen. Eene liberale betooging. Vlaamsche Ster. Feest aan de Potijze. Bloemententoonstelling te Ieperen. Burgerstand der stad Poperinghe Westouter. Driejaarlijksche [tentoonstelling van Schoone kunsten, te Gent. Zondag 9 October aanstaande, ten 8 ure 's avonds, in het nieuw lokaal Café de la BourseALGEMEENE VERGADERING. Geene andere uitnoodigingsbriefjes zullen er gezonden worden. Jl. Zondag was ons volk tot 'tfeestvieren aangedreven, 's Namiddags om 4 ure ging het uitgelezen muziek der Oud-Pompiers buiten ieders wete, eene kroon neerleggen aan den voet van 't standbeeld A. Vanden- peereboom, van hem die eens hun duurbare bevelhebber was. t Een groot getal eereleden, met de blauwe bloem op de borst, volgde het muziek en eene zee van jubelende menschen vergezelde dien stoet, die tot eene grootsche liberale betooging aangroeide. Het was iets indruk wekkend, dat den liberalen moed opwekt en het liberale leven aanvuurt Nadat het hul- debewijs op de Vandenpeereboomplaats vol trokken was, doortrok het zoo gevierd mu ziek de bijzonderste straten der stad, terwijl de liefste deuntjes de geestdrift der tallouze menigte deden aangroeien. Het was eene echte liberale betooging, die onze meesters deed kijken 'lijk harenmutsen, die azijn gelekt hebben. Met genoegen vermenen wij dat de Maat schappij De Vlaamsche Ster moedig aan 't leeren is om den 23 dezer maand eene puike vertooning te geven op stadsschouw burg. Deze week zullen de leden der commissie zich met de inschijvingslijsten ten huize be geven. De prijzen der plaatsen zijn als gewoonte Beschermende leden 25 franken. Bijtredende leden 10 Personneele kaart 5 Binnen 8 dagen zullen wij onze lezers het programma mededeelen. De Maatschappij der Oud-Pompiers zal zich morgen Zondag, 2 October, naar de Potijze begeven. Vergadering in het Café du Commerce, Hondstraat, om 2 ure. Een wandeling door de stad zal het uit stapje voorafgaan. De kroon. Zondag 11. op den voet van 't standbeeld Vandenpeereboom neèrgelegd en op bevel des burgemeesters weggenomen, is op het kerkhof, aan het praalgraf geplaatst geweest. De liofbouwmaatschappij van Ieperen, on der het beschermheerschap van M. Baron G. de Vinck en den heer O. Poupart, opent doel te bereiken. Uw haat is onverzoenbaar, wie u durft weerstand bieden, wordt zijn leven lang achtervolgd, ja zelfs tot in het graf. Schande, driemaal schande over u, gij valsche navolgelingen van den Grooten Wijs geer, gij die de schoonste zederegels welke Hij de wereld inzond Doe niet aan ande ren hetgeen gij niet wilt dat men u doe en vergeef opdat men u vergeven zoude, zoo wraakroepend over het hoofd ziet. Wee wee u eens de door u misleide volksstroom zich tegen u zal keeren. IV. Het is een schoone Meidag, zee en duinen, weidenen velden, huisjes en dorpen, baden in het gouden zonnelicht. Alles zoo ver het oog reiken kan, schijnt met eenen reusachti- gen blauwen koepel overdekt, wier midden punt binnen eenige uren door de zon zal be reikt wezen. De leeuwerikken zoo talrijk langs onze duinen stijgen klapwiekend in de hoogte, nauwelijks kan het oog hunne vleu gels zien bewegen. Zij draaien en wenden en schijnen wemelende zwarle puntjes, die de verblindende zonnestralen ons meermaals be letten te volgen. Steeds daalt hun gezang ge durig zoeter en zoeter in breeder en breeder kringen tot het oor. Overal heerscht bedrij vigheid. Het bonte vee in de weiden verspreid graast er de jeugdige, tengere grashalmpjes af, of dartelt speelziek langs de omheinin gen. Op de vlasvelden zijn talrijke vrouwen morgen hare 60 jaarlijksche algemeene ten toonstelling van planten, bloemen, groen- sels, vruchten, enz. in de bovenlokalen der Stads-Halle. Naar hetgeen wij er voorloopig van gezien hebben, belooft die tentoonstelling al de vo rige verre in luister te overtreffen. De inzendingen van verschillende zijden van ons land en zelfs van den vreemde samen gestroomd, zijn zeer belangrijk. De groote gaanderijen van de Hallen zijn in een lusthof herschapen. Daar prijken in weelderigen overvloed de gaven van Flora en Pomona. Daar werd onze bewondering in niet geringe mate opgewekt door de ver zamelingen prachtige Palmboomen en andere siergewassen der heete luchtstreken. Daar staat men werkelijk te watertanden bij. het gezicht van die honderde tellooren gevuld met blozende appels en dik gebuikte peren pompoenen zoo groot als een klein bier vaatje, een aardappel die bijna een kilogr. weegt. Maar genoeg, laat ons niet onbe scheiden wezen, morgen voormiddag ver gadert de Commissie der Juryleden om het tentoongestelde te beoordeelen. De tentoonstelling zal voor het publiek geopend zijn Zondag ln October van 's mid dags tot 6 ure 's avonds, tegen betaling van 50 centiemen per persoon, Maandag 3 van 10 ure 's morgens tot 6 ure 's avonds inkomprijs 30 centiemen. Dinsdag 4 van 10 tot 6 ure inkomprijs 20 centiemen. Woensdag 5 van 10 tot 6 ure inkom prijs 10 centiemen. Elke inkomkaart geeft recht op een num mer in de tombola. De ingang is vrij voor de leden der Maat schappij De ingang zal Maandag en Dinsdag vrij zijn voor al de scholen, weezengestichten en ouderlingenhuizen van Ieperen op voorwaar de dat er voldoend toezicht zij. Wij raden iedereen aan een kijkje te gaan nemen op de Halle van Yperen. BURGERSTAND. van den 23 tot den 30 September 1892 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id, 3. Overlijden». Ferryckx Leopold, zonder beroep, 85 j echtg. van Lejeune Regina, Meenenstraat. Kerrickx Karei, zonder beroep, 75 j., wed. van Dengel Maria, Rijselstraat. Kinderen beneden de J jaar Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. van den 22 tot den 29 September HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Jules Tillie, landbouwer en Louisa Hen- nico, dienstmeid, beide te Poperinghe. Jules Doolaeghe, koopman te Yper en en meisjes neergehurkt, zij wieden het on kruid van tusschen de pas opgeschoten don kergroene stengeltjes die in de lucht reeds het blauw des firmaments schijnen te putten, waarmede zij binnen eenige dagen de ont- slotene kelken zullen tooien. In de moestui nen rond de wit gekalkte huisjes leggen de hoveniers hunne perken gereed of zaaien er de zomergroensels. Alleen rond de kleine hoeve, die aan den voet der duinen ligt en wier donkerrood pannendak met het goui- geele zand afsteekt schijnen indrukwekkende stilte en doodsche eenzaamheid hun verblijf gekozen te hebben. Alhoewel grijze rook uit den zwart gebranden schoorsteen pijlrecht in de hoogte stijgt, komt niet het minste ge rucht van daar binnen ons oor treffen. Eer tijds was hier alles nochtans in volle bewe ging, vader en dochter die de hoeve bewo nen, schenen steeds in vlijt te wedijveren. Beter dan iemand waren zij er in gelukt het dorre zand in vruchtbare akkers te her scheppen. De eerste en beste groensels als ook de vetste boter der markt te Oostende werden er steeds door Wantje Vermeulen gebracht. Hier op deze hoeve woont ze, hier is het dat haar lied weerklonk terwijl zij in tuin of stal aan den arbeid wasNu is alles doodsch en stil. Het huisje is rein en nethet koperwerk in de keuken blinkt als goud boven den haard, beeldjes van heiligen en printen met de veldslagen van Napoléon versieren de wit- Mathilde Polley, zonder beroep, te Poperin ghe. Théophile Sohier, landbouwer en Marie Van Cayseele, landbouwster, beide te Pope ringhe. René Beddeleem, landbouwer te Poperin ghe en Sidonie Werquin, landbouwster te Watou. René Mahieu, werkman te Poperinghe en Pharaïlde Visage (1) dienstmeid, te Loo. GEBOORTEN Mannelijk. 3 Vrouwelijk. 3 HUWELIJKEN. Petrus Laheye, werkman en Elodie Van- doorne, dienstmeid, beide te Poperinghe. Alphonse Vaneenoo, werkman j te Staden en Lucie Bouter, kantwerkster, te Poperin ghe. STERFGEVALLEN Lebbe Louis, oud 74 jaren, landbouwer, echtgenoot van Julia Samyn, wijk B. Brabandts Franciscus, oud 67 jaren, kleer maker, wonende te Rijsel, echtgenoot van Clemence Matton, Peperstraat. Feys Aloïse, werkman te Westvleteren, ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaar. •Mannelijk. 0 1 Vrouwelijk. 2 IJper, den 24 September 1892. De ondergeteekende MAHIEU JULIEN, Sterrestraat, IJper,erkent dat het bij misslag is dat hij houden staan heeft, dat het al ko peren zakuurwerken waren, die Valère Gilon in de openbare verkoopmg van 12 September in de verkoopingszaal verkocht had. Het was wel goed en degelijk zilver en goud, dat is door de Keurders of Experts bewezen. Hij herroept dus al de valsche geruchten, wel ke hij deswege in omloop gebracht heeft en draagt al de kosten af dezer openbaarmaking. (geteek.) JULIEN MAHIEU. Raad, raad wat het is: Van velen gelezeu en van Basile gehaat. Antw. Jan Straal Voor aleer mijne artikels voort te zetten wil ik u een woord zeggen over Jan Straal en het doel van zijn schrijven. In de fanatieke gemeenten van Reningelst, Westouter en Locre, waar de pastoor alleenheerschend is, is het een groot kwaad, de akten dier man nen te bespreken, en als het noodig is, ze te beknibbelen en af te keuren. De pastoor al leen mag spreken, zoowel logens als waar heid, hij alleen mag schelden en verwijten, hij alleen mag handelen allen moeten hem blindelings gehoorzamen, het hoofd buigen en zich als lammeren bij den neus laten lei den, zoo nietdan komt de aap uit de mouw, men is uitgegeven voor slecht mensch, geus, godsloochenaar, men is in den ban der heilige kerk geslagen, men vervolgt u waur men kan en zooals het maar al te dikwijls gebeurt, als het mogelijk is tracht men u in den grond te helpen. Dit alles geschiedt voor de zaligheid uwer ziel en het koelen van den haat dier voorbeeldige priesters. En dit alles waarvoor? omdat men als verstandig man handelt volgens zijn gezond oordeel, omdat men hunnen ormoozelen praat niet wil ge- looven, omdat men hunnen getrouwen die naar niet wil zijn. te muren. Op de roode kareelsteenen is niet eenstokje, niet een vlekje te bespeuren. Nergens beweging, geen woord, niets. Stilte alom, doch plots wordt ze onderbro ken door een licht gekraak op den planken vloer, hetgeen de akeligheid nog vergroot. Een ouderling met sneeuwwitte haren, diepe rimpels in het gelaat, forsch geraamte en kloeke spieren daalt de vier houten trap pen af, die tot den bovenkamer leiden. De man schijnt onder hevige smart gebogen te gaan. In de kamer die hij komt te verlaten, ligt eene zieke, het is Wantje. Doodsbleek zijn hare wangen, haar blik is dof, de blauwe ringen rond hare donkere oogen doen de lijk kleur nog meer uitkomen. Nu en dan over valt haar eene lastige hoestbui ea dan slechts brengt het bloed rozenkleur op haar gelaat. Hare ademhaling is hijgend, zij is door de ziekte reeds gansch afgeteerd-. In dit lijdende wezen zou niemand meer het levenlustige meisje van vroeger herkennen. De geneesheer heeft alle hoop verloren, want door het lange kwijnen lijdt zij aan de teering. Hij heeft den vader verwittigd, dat het hoog tijd is haar de laatste sakramenten toe te dienen. De priester wordt verwacht. In de verte hoort men reeds het eentonig geklingel der berechtingsbel. De zieke is uit geput, gelukkig dat een verkwikkende slaap haar komt te overvallen. Wordt voortgezet. Welk is hun doel bij deze manier van han delen Zie het hier in korte woorden In landen zooals Frankrijk, kleven zij de repu bliek aan 't is te zeggen, eene partij welke hun nog meer vijandig is dan hier de libera len van Belgieis dit misschien het welzijn hunner ziel? Oh, neen. affaire van winkel, alleenlijk om het zoo gemakkelijk gewonnen geld te kunnen trekken en opsmullen. Hier in Belgie is het geheel anders, hier zijn zij almachtig en alleenhee; schend. Niemand mag aan hunne leering twijfelen en men moet hunne handelingen als akten van het Evangelie aanzien. Zoo is het dat die voor beeldige mannen zich aan zekere manieren en daden overgeven welke van het publiek niet mogen gekend zijn. Hier en daar is er een moedige persoon opgerezen 't zij bekend of onbekend, om die daden kenbaar te maken; onder deze is Jan Straal. Nauwelijks is men gewaar dat men het volk een weinig de oogen wil openen, zoo komt aanstonds geheel de kliek aan gang, de kat komt te koorde, de pastoor begint in den stoel derlogens te schelden en te verwijten, het blad wordt aan iedereen ver boden, die dit leest mag naar de biecht niet meer gaan, enz. Men stelt alle middelen in bet werk om dien ongelukkigen Jan Straal te vinden. Daarom betaalt Basile zeker mannen ieder Zondag 2 fr. om 's avonds te gaan spionnee- ren en zendt van zijne congreganistjes uit om aan deuren en vensters te gaan luisteren Overal wil men Jan zien, spreekt men luid in eene herberg, zeker is hij het, men moet hem vervolgen, ruineeren. Niettegenstaande da.t alles is Jan zeer ge rust en wel gezind, even moedig als over eenige jaren zet hij zich aan het werk om die schijnheiligaards te ontmaskeren om hunne daden in het daglicht te brengen, om het volk wat de oogen te openen en dit tot groo te spijt van Basile. baas pannekoek en Bom- buik die voorbeeldige dienaars des Heeren en vanhet schoon geslacht. Eerst en vooral zal hij beginnen met hunnen persoon te be schrijven, vervolgens dien van hunne nede rige dienaars zooals: Klopstok, de sterrekij- ker, boer loeten, Henritje de brillenmaker, enz Daarna zal eene kleine beschrijving ko men van hunne manier van doen en leven. Jan Straat.. 2e Vervolg). Echt geestig is Verloving door Th. Gérard fLa- ken) waar twee jonge lieden uit de pastorij treden, waar ze ondertrouw gedaan hebben, terwijl de pas toor ze even vaderlijk als lachend natuurt. Zeer opgemerkt wordt De bocht van V. Gilsoul (Brussel), 't Verbeeldt eenen ijzerenweg met dubbel spoor, die tusschen de rotsen heenkronkelt, en op wiens blinkende riggels de avondschemering en het rood licht van de seiulantaarn spookachtig spelen. IC. Giron (Hohfluh) stelt ons zes levenslustige meisjes voor, die in kring dansen, onder 't waak zaam oog van een stokoud moedertje opjeene rust bank. Waarom dit tafereel In 't blauw heet, ver moeden wij niet. De Sneeuw in 't bosch van M. Haegemans (Brus sel) is voor ons geen sneeuw maar bleekblauwe poeier, zooals de waschvrouwen bezigen Daarbij zien wij niet, wat eene kudde schapen wel verrich ten kan in een woud, met sneeuw bedekt Alsj't te onzent gesneeuwd heeft, blijft de kudde in de schaapskooi. Alex. Harrison's (Parijs) Zeegezicht is louter blauw en wit, naar de grillen van 't penseel, 't Ts te eentonig; we zagen er liever wat leven in eene zeemeeuw, een schuitje of iets dergelijks. Sabma van E. Hóbert (Rome) is onvoorwaarlijk schoon en wordt fen zeerste bewonderd. Leo Herbo (Brussel), een onzer knapste kunste naars, komt met twee meesterstukjes voorzijn allermooist Bij het opstaan en zijn Portret van vader en moederwaarin hij nogmaals gansch zijn talent van portrettenmaler gelegd heeft, vooral in het beeld des vaders. J. Horenbant s (Gent) Spoeldag, een groot doek waar de wasch geslagen wordt door drie waschters rond de kuip, wordt nog al besproken: door enkelen geroemd als volle-lichtstudie, door anderen afge keurd om al dat onooglijk, conventioneel blauw. Dat wij bij de laatsten zijn, wordt deemoedig be kend. L. Herremans, (Brussel) en J. Janssens (Antwer pen) stellen elk een paar portretten voor van luidjes die wij niet kennen; daarom bepalen wij ons bij de enkele melding der werken. Idem voor het Portret mijns vadersdoor Mej. Kogel (Munich). Twee oudjes, van Jklein (Dusseldorf) is niet on aardig, doch te duister. Graag zagen wij de 3 stukken van H. Kokken (Antwerpen) waaronder vooral uitmunt Een toeval, waaiin eene landelijke hernerg ren jager met de meid des huizes danst, onder de oogen zijner mak kers en der bazin: en Behaagzucht, waar eene vrouw zich voor den spiegel opschikt. Het bestuur der Fransche tentoonstelling van schoone kunsten, te Copenhagen in 1888, door Piet Kroyer (Skagen) dankt vooral zijne waarde aan zijnen bijzonderen aard als document of herinne ring. Paul Laboulaye (Brussel) stelt het Portret van den Franschen Minister Bourée, te Brussel, ten toon. Welnu deze vent ziet er heelemaal zoo sym~

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2