VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. LIEFDE en DwImCHL STADSNIEUWS. Zevenstc jaar. Zaterdag 22" October 1892. Nummer 43. Herziening der Gronbwet. STiRxcriD^sisrisrii^ca-. Veel geschreeuw voor weinig wol. Samenspraak. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte l"ke eerherstellingen- 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopman of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De herzieningscommissie der 21 senators heeft nogmaals op Dinsdag 11. eene vergade ring gehouden waarin zij tot stemming is overgegaan, onze lezers kennen reeds het groot getal ontwerpen door de senators voor gedragen en verdedigd, onnoodig dus hier langer over uit te wijden en komen we maar aanstonds aan de uitslagen der vieze stem mingen van de.... ouderlingenkamer. Het stelsel der vertegenwoordiging der be langen van d'heer Crocq wordt verworpen met 17 stemmen tegen 2 en 2 onthoudingen. Het verkiezingstelsel van twee graden on dergaat het zelfde lot met 11 stemmen tegen 10. Er wordt aangenomen met 13 tegen vijf en 3 onthoudingen dat het Senaat door de zelfde kiezers als de Kamer zal gekozen wor den, maar moetende 3ö jaar oud zijn. Met groote meerderheid wordt liet behou den van den cijns voor gekozen te worden aanvaard, maar gebracht op 2000 franks, met toevoeging nochtans van eenige reeksen kiesbaren zonder cijns. De ouderdom van 40 jaren, om senator te kunnen gekozen worden wordt insgelijks met eene groote meerderheid aanvaard. De senators willen dus wel herzien maar zoo weinig mogelijk, of zulks zal pakken be twijfelen wij grootelijks. De domme cijns, zou dus nog als teeken van bekwaamheid moeten dienst doen, of schoon honderden voorbeelden het j tegeno vergestelde bewijzen. Het volk kan nog mag hier vrede mede hebben. In de Kamer van volkvertegenwoordigers staat minister Beernaert het woonstelsel voor, dien verbloemden zak der klerikalen, geluk kig dat al de liberalen eensgezind zijn, om dat stelsel af te keuren. De Kamercommissie is uiteen gegaan tot 11. Woensdag, omdat de heer Janson niet kon tegenwoordig zijn, door 't overlijden zijner schoonzuster. Walter Hervormer. (4e Vervolg). Het meisje had het gesprek tusschen vader en priester afgeluisterd en al de krachten die haar nog overbleven vereenigende richtte zij zich halfrecht in het bed op, hare oogen schoten s> raten en met verontwaardiging in de stem riep zij den herder toe Mijnheer nader niet, uw slachtoffer ziet den glimlach van woest genot op uwe lippen uwen aarts vijand den onderwijzer hebt gij in zijne edel ste gevoelens getroffen, mij kost uwe wraak den dood. Voor u heb ik den minsten eerbied niet. God, zal u rekenschap vragen van de l.inge marteling die gij mij hebt doen on derstaan. Zij vie) neder, een glimlach van geluk en verlossing teekende zich op hare lippen; haar gelaat werd bleek, hare oogen sloten Indien men over de zedelijkheid van de prijskampen der lagere scholen moest oor- deelen naar het gerucht en gezwets dat het Journal d' Ypres en het Nieuwsblad er van maken, zou men algauw- ingelicht zijn over de comedie die thans gespeeld wordt met het inzicht onze oflicieele scholen in den grond te helpen. Bewijzen dat de vrije scholen be ter zijn dan de andere, is de vervanging van de eene door de andere voorbereiden, en al wat heden gedaan wordt heeft geen ander doel, zoodanig dat de prijskampen niets an ders meer schijnen te zijn dan een kolossaal bedrog, waarmede de katholieke partij haar doel zoekt te bereiken. Wij willen ons niet bezig houden met de bijzondere oorzaken der vaiscke zegepraal der heilige scholen te onderzoeken wij wil len de groote en kleine middels niet doen uit schijnen die gebruikt worden om de leerlin gen der stadschool het onderspit te doen def- ven, maar wij durven zeggen dat onze tegenstrevers oolijke kerels zijn die voor niets achteruit deinzen en meer dan eene kunstgreep in hunnen zak hebben om tot hun doel te geraken. Wij zuchten onder het klerikale juk en wij moeten er al de gevolgen van dragen. De rechtzinnige japneuzen hebben beslo- zich, een laalsten snik en zij was heen. Zij was buiten het bereik van hen die zich aan stellen als de zendelingen van eenen vrede- lievenden God en de leden der huisgezinnen tegen elkander ophitsen, geld en goud naja gen om hunnen dorst naar overheersehing te verzadigen en niet aarzelen een meisje van verdriet te laten wegsterven om hunnen haat te koelen op iemand die niet gedwee hunne grilligste bevelen uitvoert.... Een meisje, op den buiten, in het hart van Vlaanderen, dat de sacramenten weigerde, hoe was het mogelijk Maar ook hoe zou de gemartelde den beul haar hart kunnen openen. Zij zou hem het genoegen schenken het genot der vollane wraak te vinden in het bestaren barer laatste stuiptrekkingen Zij zou haren minnaar verloochenen, hem misprijzen Oh neen. zulks kon niet ge beuren, Zij had zich tot God zeiven gericht en die kwam haar van het lijden te verlossen en tot zich te roepen. Toen de vader de kamer binnentrad, stond de priester als versteend bij de bedsponde. ten het officieel onderwijs te ondermijnen, en het ware te vergeefs hen in hun vernielings werk te willen tegenhouden, zoo lang, ten minste, zij aan het bewind zullen zijn. Het is nochtans algemeen gekend dat hunne scholen veel te wenschen laten en slechts den naam van dompersscholen verdienen. Daar hebben wij meer dan een bewijs van. Maar wat wij niet kunnen verstaan is dat schepen Colaert de officieële onderwijzers wil helpen beschuldigen. Wij herinneren ons nog dat, watneer hij in de officieële scholen is gegaan om er den waren toestand van te bestatigen, als schepen van openbaar onder wijs, hij geene loffelijke woorden genoeg vond om het onderwijzend personeel te prij zen en op te hemelen. Dit beviel de jappers niet en zij willen maar hunne mannen zien prijzen al is 'tdat zij het niet verdienen. Ook is schepen Colaert meer dan eens op zijne vingeren geklopt geweest en men heeft hem bedreigd hem in het Comiteit de katholieke scholen te doen vervangen door eenen kerel die de kaloten meer genegen en het officieel onderwijs vijandelijker is. Wat er van zij, wij gelooven dat al het geschreeuw der twee gebenedijde wijwater- bladjes, veel te veel overdreven is en dat de zegepraal der vrije scholen niets dan eene ingebeelde zegepraal is. Wij hebben weinig vertrouwen in prijs kampen, waar al dezen die er niets in te zien hebben, belang bij hebben om den voor keur aan de vrije scholen te geven. Is men niet overeen gekomen het officieel onderwijs op alle manieren te bevechten? Ziet men niet dagelijks offieiëele gemeente-scholen afschaf fen om ze te vervangen door andere waar de pastoor het liooge woord voert en waar zelfs de schoolopzieners geen toegang hebben Is het niet algemeen gekend en geweten 'dat honderden offieiëele onderwijzers ge broodroofd en uitgehongerd zijn geweest en dat de bisschopslaven voor geene middels te rug wijken om hun vernietigingswerk voort te zetten Hoe komt het dat jongelingen, die uit de hoogste klassen der Aloysiusschool kwamen, de vier grondregels der rekenkunde niet kenden Ba dat men ons niet van eene val- sche beschuldiging verdenke, het feit is be wezen geweest tijdens de opening der nijver heidsschool. De ongelukkige grijsaard die door de be velen des pastoors te volbrengen de liefde zijner dochter tegengewerkt had, en haar hart had verbrijzeld, vernam geen woord van troost meer uit den voor eeuwig geslo ten mond van zijn kind. Hij was er zelfs niet bij geweest toen zij haren laalsten snik gaf. Vader Vermeulen, uwe dochter was reeds misleid door den onderwijzer, zij deel de reeds zijnen haat tegen den godsdienst, het ware dus een heiligschennis het lijk in de kerk te laten kemen. Hoe, mijnheer, gij weigert haar te be graven. Ach! mijn kind, mijn ongelukkig kind I Na een oogenblik denken, en schijnbaar geroerd door de smart des vaders, voegde de pastoor er spoedig bij Wees niet wanhopig. Er is nog raad. In hare laatste oogenblikken, terwijl zij tus schen leven en dood zweefde, kan zij berouw gevoeld hebben, zij zou dan slechts voor da- gelijksche zonden moeten boeten. Beloof veel missen te doen lezen om haar Volkomen Om aan de rechtzinnigheid der schoolprijs kampen te gelooven zouden wij andere waar borgen moeten hebben dan deze die men ons tot nu toe gegeven heeftWant niemand zal ons wijsmaken dat ezels, die geene deeling maken kunnen, bekwaam zijn als leeuwen op te staan tegen de leerlingen onzer offieiëele stadsschool, waarvan iedereen de waarde kent. Wij herhalen het, men wil het officieel onderwijs in Yperen doen verdwijnen, men wil de scholen afschaffen, om ze te vervan- gen door krochten waar ongeleerde en on gediplomeerde onderwijzers de geesten ver stompen. Wij zeggen ongediplomeerde on derwijzers, omdat liet algemeen gekend is dat het diploma, dat' zij bezitten, hen ge geven is geweest, niet door vakmannen, die bevoegd zijn, maar door geestelijken en zelfs bisschoppen, die naar willekeur van eenen potster eenen o iderwijzer ma ken. Dat onze kalotebladjes maar schreeuwen, boffen en stoffen, dat zij hunne onderwijs gestichten met God maar ophemelen, wij weten waaraan ons te houden en nimmer zullen zij de verstandige ouders doen geloo ven dat de kiekens hooi eten. Om maar een bewijs te hebben van de goede opvoeding der schoolmeesters met God, hoeft men slechts het Nieuwsblad te lezen en daar zal men zien dat de opstellers van dit gazetje, die niemand anders dan katholieke onderwijzers zijn, den eersten regel der wellevendheid niet kennen. Niet alleen zijn zij onwetend en dom, maar daar bij vol pretentie en hoogmoed. Dat men dus onze ooren niet meer afzage met de gewaande zegepraal der kalotescho- len, want wij gelooven er niets van en al het geschreeuw en beslag van het Nieuws blad en het Journal d' Ypres zal ons van meening niet doen veranderen. Jan. Dag jonge dochter. Sophie. Zijt zoo goed binnen te komen. Jan, Is M. de schepen niet 't huis. Sophie. Den D. D. burgemeester Jan. M. de schepen René. Sophie. d. d. burgemeester. Jan. Enfin M. den advokaat. Sophie. Ja, ja, d. d. burgemeester, met God te verzoenen en zoo kunnen wij haar begraven. Gij zijt welstellend, G d vraagt den hoogsten dienst voor uwe dochter ik zal alles ten beste schikken. Door het her haald sacrificie der mis zullen wij uw kind uitliet vagevuur verlossen. Twee dagen later, toen wij in den morgen rond 9 ure het dorp Meersche binnentraden, begon de klok te luiden. Even eentonig voor eene begrafenis als voor eenen doop, voor eenen rouw als voor een feest, galmden de doffe klokslagen boven het kleine groepje huizen die zich rond de kerk schaarden. Het is hetzelfde kiekje, het zijn dezelfde tonen altijl cn voor alles; ons medegevoelend hart alleen schept ze blijde of droevig 1 Hadde men des klokluiders gelaat bemerkt, men zou er eenen glimlach op ontwaard hebben de man rekende uit hoeveel hem dit luiden zou opbrengen, zijn gezin is groot cn de kin- derijes leden dikwijls honger en koude. [Tc vervolgen). HET WEEKBLAD Tot dat ik. burger worde in mijn land derf ik week el ij k s twee pintjes. 0.20 Vijf volksgezinde jassers. 0,00 DOOR Omdat S' Maarten niet weerd van zijn paard is gevallen omdat liij geen kaarters genoeg had en dat hij toeh zijn medalje heeft moe ten geven aan Tjeppen, 0.10 Omdat al de spelers bij de vrije kaarters wa ren, er waren er veel. 0.10 Dat zal hem leeren te willen strijden tegen de Vrije Kaarters. 0.05 Omdat A. D. in plaats van een ander te kou ten wat beter op zijn wijf zoudet letten. 0.10 Omdat M. beter naar zijn bed zou gaan achter de repetitie dan hem tot den 3 uren 's mor gens te amuseeren met zijn instrument bij de 3 veeltjes uit de café B. 0.10 Omdat er maar 5 flesschen champagne meer waren, tot groot spijt heeft het feestje moeten eindigen met wijn. 0.10 Voor 't dessert van B. na 't concert was eene fijne taartin zijnen broek, poach0.50 Hij was geparfumeerd dat het uit zijne bot ten liep. 0.50 Hij wilde met zoo eene aangename geur den vrijer spelen. 0.50 Voor het liedje van Mariefje. 0.05 Omdat Julie haren faux-cu verloren heeft, en niet durfde oprapen. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1