VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. STADSNIEUWS. Zëvenste jaar. Zaterdag 5" November 1892. Nummer 45. Opening der Wetgevers. Teeken des tijds. STE,iJ"nDFEisrisriisra-. Liberale Associatie. 'fc Ziet er lief uit. Een knoeiwerk. Eene moedige daad. Willems-Fonds. Afdeeliug Ieperen. Abonnementsprijs voorop bal aaibaar» 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per re^el. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvai gen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. ArtikePn ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Op aanstaanden Dinsdag zullen de wetgevende Kamers van rechtswege geopend worden, en wat in zes,iaren niet meer gebeurde, Zijne Maj isteit Leopold II zal eene troonrede uit spreken. Eene troonrede uitspreken, maar dat is niets anders dan den lande kenbaar maken, wat er zoo al in den zittijd zal afgehaspeld worden We begrijpen gemakkelijk dat de koning 5 jaren gewacht heeft om tot zijn volk te spreken; te moeten zitten aan den kant van den vriend van Pourbaix, dit zou waarlijk den arm- sten kolenmijner afschrikken, en toch zijne Majesteit zal nevens Beernaert moeten spreken om 's lands toe komst te voorspellen, die er maar heel duister uit ziet. En wat zou hij zoo al kunnen zeggenhandel en nijverheid kwijnen, de gemoederen zijn opgewonden, want de negen tien den der Belgen zijn van alle politiek recht beroofd en schijnen door de papen onbekwaam geacht om hunne burgerplichten te volbrengen. De waarborg van 's lands verdedi ging over 6 jaren met zulken groo- ten tralala aangekondigd is door de lamlendigheid der ministers in 't water gevallen. Het volksonderwijs, deze zoo uitnemende bron van volks- vooruitgang en volkswelvaart, en dit heden meer dan ooit (woorden der troonrede in 1879) zijn zpo stipt ten uitvoer gebracht, dat met ko- nings toestemming duizenden scholen zijn afgeschaft, duizenden volkson derwijzers gebroodroofd en honderden gemeenten van alle geestesbrood to taal beroofd. Zou dit alles zijne Majesteit mis schien aan het Belgische volk willen herinneren, 't Ware waarschijnlijk niet slechter, doch we twijfelen aan durf van wege den eersten burger des lands. Het voorstel van den heer Janson, of algemeen stemrecht, is door de commissie der kamer verworpen, als mede de andere voorstellen der hee- ren Sabatier en Nothomb insgelijks over algemeen stemrecht, met zekere wijzigingen, handelende. De heer Frère-Orban stemde tel kens met de klerikale meerderheid. Er blijft thans niets meer over dan het systeem Desmet-Naeyer of kies recht der hutbewoners, en zonder verrader werk te plegen, moet dit ins gelijks verworpen worden, daar geen enkel liberaal er zich toe zal leenen zulke bedriegerswet in te voeren. De commissie is dus zooals te voor zien geweest, is eene doode letter geweest enkel dienende om tijd te winnen. En als al de stelsels zullen verworpen zijn dan zal men toch weer tot het eenige ware of algemeen stemrecht moeten weerkeeren. Minister Beernaert is er dan einde lijk toch in gelukt eenen titularis voor het ministerie van Buitenland- sche zaken te vinden. Zijne keus is niet heel vleiend voor de rechterzijde, want nogmaals wordt aan deze janklaassen een brevet van onbekwaamheid toegekend. l)e nieu we minister is niemand anders dan de Nobiljon de Merode Westerloo, gebuisde kandidaat der kleriko-In- dependenten te Brussel in 11. Juni. Ronkende titels dienen toch nog voor iets want zonder dit zou de met eene van meer dan 3000 meters lange buis voorziene kandidaat, de vijf en twintig duizend ballen niet kunnen opstrijken, of zou zoo eene buis misschien in de balans wegen, en Beernaert zal dus redeneeren, wanneer het Brusselsche kieserskorps van een mijner mannen als simpele volksvertegenwoordiger niet wil, dan is hij toch goed om Mi nister te spelen. Zondag 6 November 1892 om 7 ure 's avouds, algemeene vergadering in het nieuw lokaal DE BEURZE. Dagorde Herziening van 't reglement. Onze stadhuisbazen komen nog eens een bewijs te geven van hunnen onverzoenelijken haat tegen alwie niet gedwee het hoofd buigt voor hunne dwingelandij. De heer Arthur Gryffon, bediende aan de stadswaleren, komt op eene zeer ruwe wijze van zijne plaats beroofd te worden, omdat hij liberaal is, niet heeft willen blijven bij het pompierskorps waarvan hij wachtmees ter was en niet wil kruipen vóór de voeten van de zeuraars, die gezworen hebben de stad in ellende en verval te dompelen. Onze huidige bestuurders zien de belangen der ingezetenen niet meer in, zij beoogen slechts hun eigen belang en, om hen te be hagen, moet men maar mouwvager, over drager, en vuige kruiper zijn. Wat geeft het dat dezen die zij willen bevoordeeligen on wetend en onhandig zijn, wat geeft het dat zij hunnen dienst niet kennen, als zij maar gedwee gehoorzamen aan de bevelen die hun gegeven worden en in de goede gunsten staan van sommige sleppedragers. Zijn dat de beloften die Surmont gedaan heeft wanneer hij ingehuldigd werd Is het alzoo dat hij de taak van burgervader ver staat Welnu, hij zou beter te Voorme- zeele gebleven zijn, nu zou hij ten minste de Yperlingen niet tergen. Maar lang zal het niet duren, hij moet weg, hij en zijn acoliet Colaert. Wij willen geene dwingelanden en wij zullen het hun toonen in de aanstaande ge- meentekiezingen. Sedert eenige weken is men hier met een werk begonnen dat, wel is waar, zijn nut kan hebben, maar ondernomen werd op een tijdstip dat allernadeeligst is. Wij willen spreken van de riool die men thans aan 't bouwen is. Onze schoone markt is herschapen in eenen modderpoel, waar men zich bij klaren dage niet wagen durft, de slank die de uiigedol- ven aarde uitwasemt is overdragelijk. En het ergste van al is dat men in de onmoge lijkheid is de straten te plaveien waar men deze uitdelvingen doet en dat wij den ge beden winter in de modder en het slijk zullen moeten wroeten. Ware zulk werk op dergelijk tijdstip on dernomen geweest door de liberalen, de ka- loten zouden nooit genoeg kunnen schreeu wen hebben, maar nu dat het de schrandere jappers zijn die zulk knoeiwerk verrichten, blijven de kalotebladen stom gelijk visschen. 't Is gelijk, wij zien dat al het gezwets der wij waterpapiertjes ijdele praat is; wan neer het liberale stadsbestuur het grootsche werk der waterleiding ondernam, schreeuw den de gezalfde pondpapiertjes dat men de stad in eenen erbarmelijken staat stelde, en iedereen kloeg over den slechten toestand der straten. Dit was nochtans een werk dat in korten tijd niet kon voltooid worden. Maar nu geldt het een kleiner werk, dat in het zomersaizoen kon gedaan worden, en men wacht het najaar af om het te begin nen, wanneer men niets meer te verwach ten heeft dan regen en sneeuw, en de men- schen verplicht zijn eenen omweg te doen om zich niet te bevuilen. En de ongelukkige aardewerkers dan, hoe zijn zij te beklagen Woensdag avond, rond 6 ure, begaf zich onze jonge stadsgenoot, Henri Souxdorff, on der-luitenant, naar de statie, om naar zijne garnizoenplaats te vertrekken, toen hij eens klaps een gespan in volle vaart zag aanko men, waarvan de paarden op hol waren. Een ander rijtuig dat zich in de nabijheid bevond werd door de hollende paarden om vergeworpen en de personen die er in zaten lagen er onder. De koetsier deed nuttelooze pogingen om zijn gespan in te houden en zeker zouden er nog grootere ongelukken te betreuren zijn had de heer Henri Souxdorff', die slechts zijnen moed raadpleegde, zich aan het hoofd der hollende paarden niet ge worpen en hen op het gevaar zijns levens niet tegengehouden. De moedige jongeling werd ten gronde ge worpen, jfdoch hij liet de paard m niet los en zegepraalde over hen. Intusschen had zijn vader August Souxdorff het paard van het omgekantelde rijtuig gevat en gedwongen stil te blijven, en alzoo de lieden die er zich onder bevonden van eene gewisse dood ge red. Het rijtuig dat omgeworpen werd, was dit van den heer Vandenpeereboom van Ghelu- velt en de paarden die op hol waren gegaan behoorden toe aan den heer Bruneel van Kern mei. Zulke daad van zelfopoffering verdient zeker beloond te worden, want honderden menschen die waren toegesneld, beefden voor het leven van den jongen officier en van zijnen vader. Wij, wij bieden hen onze bes'.e gelukwen- schen. LI. Zondag opende onze afdeeling de reeks hirer feesten met eene concert-voordracht, waarin de Heer Sabbe als spreker optrad met De Nederlanders in de Muziekeen onder werp, dat hij met bezieling wist te behande len en waardoor hij zijn publiek in geest drift joeg voor den grootschen kunstroem der voorvaderen. In een vak der kunst schit terden die voorvaders vooral uitin de mu ziek. Dat is te weinig, 'niet gekend. Sabbe leerde het ons, en bewees, dat, waren er de Nederlanders niet geweest er ook geene Ita- liaansche noch Spaansche muziekschool zou bestaan hebben. Ook in onze tijden verwerven onze landgenooten zich schitterenden roem op dat gebied en nu weidde de spreker uit over het ontslaan der Vlaamsche Muziek school en baren onsterfelijken Bestuu der Peter Bsnoit Over dezen laatste toch maar met een enkel woord, omdat hij voorstelde het naarbehooren, te doen wanneer de Af leeling een concert-Benoit zou inrichten; hetgeen ze met de hulp dergenen, die haar thans zoo trouw terzijde staan, hopen wij, wel zal doen. Aan deze laatsten, de hoeren zangers en muzikanten, de Heeren Del notte, Mail- lard, Tasseel, Walckers en Hustinckx, die ons zulke onschatbare diensten bewijzen, een algemeen woord van innigen dank. O HET WEEKBLAD N. B. Het stelsel der bewoning werd toch aan genomen met 13 stemmen tegen 6. ar» vj rm— Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik weekelijks twee pintjes. 0.20 De montagnarös gezongen door Tom. 1.87 Omdat C. G. niet altijd zelf zou te vrijen gaan naar het zwijntjes zijn huis. 0.10 Omdat ze nu allicht bazin zal zijn in het Sol- datespiegeltje verkoopt rnen zotten. 0.10 Omdat het zotje zijn spion zou intrekken van aan de venster van zijne werkplaats, hij moet nu zijn lief niet meer zien opkomen, zij komt nu zelf genoeg. 0.10 Omdat Marietje van den gekeerden koolmar- chand van buiten de statiepoort een jaar uitgezet is van haar vader tot dat haar toe komenden hem beter gedraagd. 0.10 Omdat Leonietje van de barons zoo leek deed ais zij Zondag over 8 dagen haren minnaar met eene andere tegenkwam. 0.10 Omdat Hortensetje uit de Carton3traat haar op de knieën niet meer zou zetten van haren minnaar dat van haar niet en wilt. 0.10 Omdat L. van den blikken en E. van Staftje, in het banket van dAlgemeene wacht, met de patattepot omver tuimelden. 'T was van patattezop te lekken. 0.10 Staftje is kapiteinwaarom is Emma geen luitenant en Ernest sous-luitenant f ze mo gen het alle drie ijskoud, 0.10 Omdat Chareltje V. zoo blijde was als zijn haan voor de eerste maal achter zijne hen netjes riep. Al uur 'nen lepel en uw katje zal genezen, kareltje 1 0.10 Omdat E. D. zoo zeer bedroefd is door het vertrek V. F. Maar ze gaat toch te nieuw jaar achter gaan. Twee maanden, zestig dagen, dat is toch lang. 0.10 Eene engelsche samenspraak tusschen Louis en Paul, in't Zilveren hoofd. 1.02 C. V. doet uw pietje patje toe. 0.10 Une chanson mal réusie pat' Jules la Ville de Thourout. 0.77

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1