VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. i Zevenste jaar Zaterdag 26" November 1892. Nummer 48. Uit de Kamers. De katholieken ophitsend tot koningsmoord. Veroordeeling van de Gazette van Nieuporfc. STADSNIEUWS. Abonnementsprijs voorop betaalbf»ar» 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncens 15 cant, per drukregel. Rechte rk perherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle r'clltcü yan verkoopingen of andere bek* udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen on geteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement nemen aan Het Weekblad zullen het blad kosteloos ontvangen van heden tot 31n December. Abonnementsprijs per jaar 2 50 fr. per post 3 fr. Elk abonnent heeft recht aan eene kostelooze aankondiging. De groote commissies gelast een wetsvoor stel tot herziening aan beide kamers voor te dragen hebben eindelijk hunne lange beraad slagingen gestaakt om tot... niets te geraken. Minister Beernaert is hiermede ten uiterste tevreden, immers de man heeft tijd gewon nen, en dat is voor hem het voornaamste, zooveel te langer hehoudt hij de ministeriee- le portefeuille en strijkt de oordjes op Sommige Kamer- en Senaatleden hebben nochtans verklaringen afgelegd waar men zich in 't geheel niet aan verwachtte. Wie de kroon spant op deze klerikale ver rassingen i3 voorzeker de Senator van Veur- ne-Dixmude, de weledele, hooggeborene ba ron De Coninck. Tot heden toe kenden we de man slechts als eenen fanatieken paap, blind voor allen vooruitgang, welke steeds in alles niets dan 't profijt der klerikale po litiek voor oogen had. 't Schijnt te veranderen, de man, hoe edel ook, schijnt door de stem der verstooielin- gen bewogen en door den volksaandrang naar rechten gelijkheid medegesleepttezijn, want de Senator heeft verklaard partijganger te zij a van 't algemeen stemrecht, niet alleen voor de mannen maar ook voor de vrouwen. Wel lieve blondinnetjes en zwarte krullet jes toch van Brussel, nu zult ge voorzeker, zooals vroeger nog eens gebeurde, onzen Senator geen vijfvingerig kusje op zijne ka ken drukken. Maar wat zal onze godgezalfJe klerikale Gazet der Boterstraat daarvan zeggen; zij die ons op alle tonen bespot en bescaimpt heeft omdat we partijganger waren vaa den persoonlijken dienstplicht, zij die ons met lieve benamingen van Socialisten en Anar chisten bestempeld heeft omdat we partij ganger waren van algemeen stemrecht, en juist is dezen volksvertegenwoordiger hevig partijganger van den persoonlijken dienst zooals we hooger reeds zegdenmee jjdan progressist in zake van stemrecht. Zou men haast niet geloven dat die twee de afgevaar digden der liberalen zijn? Wat zegt er de katholieke Gazette van? Het koningdom en de katholieken. i. Wij herinneren ons op welke wijze de ka tholieken in 1830 tot de revolutie aanhitsen, om den koning weg te jagen. In latere tijden heeft de katholieke partij nooit haar verleden verloochend. Leopold II, voor wie zij nu zooveel liefde veinst, siond in 1879, voor dat de school wet geteekead was, bloot aan de ergste aanvallen. Wij achten het noodig eenige dier aanval len te herhalen, om de schijnheiligheid der papen in zake van koningsgezindheid te ontmaskeren. L'Escaut schreef het volgende De werklieden zweeten water en bloed om tegen de ellende te kampen. Zij kunnen zich maar moeilijk gewennen aan het schouwspel van een koning, die zeker eene zeer belangrijke en zelfs noodige plaats bekleedt in onze grondwettelijke in stelling, maar wiens werking zich nooit aan hunne oogen vertoontvan een honing die zij de 3 millioen der burgerlijke lijst zien binnenpalmen en die er uitziet niemendal te doen. De werklieden, die als slaven zwoegen om aan den kost te komen, zijn allen overtuigd, dal de koning een millioenendief is. En zij zijn geneigd hem te zeggen Ga naar den Congo, aangezien de Cungo u alléén bezig houdt. 't Is kras, niet waar En 't is nog niets in vergelijking met het volgende, dat door talrijke Vlaamsche ka tholieke bladen werd medegedeeld Sire bezit nu de kroon van den Congo. Het zou voor ons een schoone dag zijn, dien waarop hij naar Midden Afrika zou ver trekken. Gelooft gij dat hij er zal naartoe gaan? God wille hetMaar gij zult het nooit zien, want het bloed dat in zijn duinenharl vloeit, is niel dapper genoeg De koning is onzen ,dienaar gelijk de eerste de beste koewachter. Te meer, hij is schrikkelijk duur betaald. Ieder stap die hij doet, al was het maar om op onze gezond heid te gaan eten, kost een klein briefje van 100 fr. Leopold I is bier als een straatiooper ingevallen, en bij heeft het zoo goed ge schikt, dat hij 80 millioen aan zijne arme noodlijdende kinderen achtergelaten heeft. Leopold II seheert ons nog veel meer als zijn vader Hebben wij het niet gezegd, dat het met verbetering was? En toch is dit nog niets, bij al hetgeen de katholieke bladen hebben geschreven en ongestraft mochten schrij ven, afdrukken op duizende en duizende fexemplaren. 't Woord is aan een Waalsch christelijk, koningsgezind blad LAvenir de Charleroi heeft in 1879 de volgende regelen gedrukt De koningen hebben geene ingewanden. Sire, heeft uwe hand niet gebeefd, wanneer gij het doodsvonnis van uw volk geteekend hebt? Sire, het is aldus dat een koningrijk de genegenheid van het volk verliest. Indien gij de verhevenste onder de menschen zijt, zijl gij oak het dichtst de eeuwige recht vaardigheid. Een klerikaal vlaamsch blad noemde den koning pruisische luiteuant, en riep uit Hoe korter zijn rijk hoe beter Te Brussel en in verscheidene steden van Vlaanderen, bijzonderlijk te Thourout, wer den er plakbrieven aangeplakt in dezen zin De ongelukswet is geteekend 1 Dooden wij den Koning! Doorsteken wij den KoningTreffen wij hein met een bal in het hart De gezegdens der twee voornoemde bladen zijn onderduimscüe ophitsingen tot koning- moord. De katholieke partij was wellicht reeds bezig een mederne Rovaillac of een koning- moorder op te zoeken,... en te wapenen! Hebt gij, lezers, gehoord dat daarom iemand werd verontrust Neen, niet waar Wij ook niet. In hare liefde tot liet ko ningdom was de katholieke partij zoo onstui mig dat zij niet wachten kon tot de school wet gestemd was om moordkreten uit te bra ken. De schoolwet was nog niet gestemd, toen men reeds aan de kerken te Antwerpen spot schriften uitdeelde, waarin men tn zeer uit komende letters het volgende las «Af wat geus is, is valsch. Doodt! Doocli! De schoolwet was nog niet gestemd, toen men in een blad van St-Nikolaas den volgen den volzia drukte België is rot, het moet in een bad van bloed gewasschen worden. Nooit heeft een anarchistisch blad dit ge schreven. En hadden wij, socialisten, dit moeten schrijven, al de gerechtshoven van België waren niet voldoende geweest om ons te veroordeelen. De schrijver van dit artikel werd niet ver ontrust. Maar denkt niet, lezers, dat het enkel eenige arme broodschrijvers waren, die zoo tot moord aanhitsten! Neen, een leeraar aan de hoogeschool van Leuven heeft zoo fel, nog feller willen zijn ais de oud-minister Jacobs. Ziellier wat die professeur der universiteit van Leuven aan zijne leerlingen zegde Er is in uwe edele en moedige jeugd iets meer dan lioop, er is kracht, er zijn van die gestellen die gansch voor den strijd der toe komst herein zijn. Dezen strijd roepen wij niet. Niemand zou met meer geluk ons lief Belgie aan den vrede en aan de eendracht zien terug geven. Maar helaas! dit geluk der eendracht en der vrede, is het heden (nog mogelijk? Wie van ons, zonder gansch blind te zijn, heeft niet de innige, onoverwinbare overtuiging der nakende verscheuringen, broedermoordende gevechten, tusschen kin deren van den zelfden grond!... Een weinig tijds nadien drukte deze edele en moedige jeugd in haar orgaan, De Ka- tholijke Student Wij houden noch van wanorder, noch van straatgewoel; maar eens in den brandenden strijd gemengd, zijn wij verplicht, rond ons heilig vaandel geschaard, den vijand het hoofd te bieden Het is de burgeroorlog die begint Er zal een oogenblik komen dat het gegrol der gramschap, de stem der rede zal ver smachten. Dat het gouvernement op zijn gemak wet ten fabrikeere, rood van het bloed onzer broeders van Heule Dat het ze opstelle, voorstelle, stemme en uitgeve, al goed en welMaar van daar tot ze uit te voeren is er een stap; wij laten niet toe dat die slap gedaan worde Te vervolgen. In zitting van Woensdag 23" dezer heeft het Ilof van Beroep te Gent uitspraak gedaan in de processen in gespannen door de Heeren Dejaegher- Meynne en doktor Maertens beiden te Nieuport tegen Henri Vion druk ker te Dixmude, uitgever van de ka tholieke gazette van Nieuport. 1° tot cle inlassching op kosten van Vion, van het vonnis voor eerherstel ling in twee weekbladen 2° tot een schadevergoeding van 300 franken 3° tot de onkosten van het proces en van de burgerlijke partijen 4° in geval van niet betaling tot eene gevangzitting van één maand. In zake van M. de doktor Maer tens wordt zelfde Ilenri Vion druk ker uitgever van ch katholieke ga- zette van Nieuport insgelijks veroor deeld tot 1° de aankondiging van het vonnis in twee weekbladen, en op zijyie kosten 2° tot betaling van 300 franken schade en intrest 3° tot de onkosten van het geding benevens deze van de burgerlijke partij en 4° In geval van niel betaling ook eene gevang zitting van één maand. Deze veroordeelingcn van de eer- roovende katholieke gazette van Nieuport is de veroordeeling der Nieuportsche kadoddersbende. Deze veroordeelingen treffen in den schijn drukker Henri Vion doch komen te recht op de Nieuportsche geestelijk heid, op de wereldlijke leiders der klerikale partij te Nieuport met Bur gemeester Deroo aan het hoofd en op de mannen van het S1 Bernard's kol- legie, deze ongeluksvogels, welke sedert 1879 Nieuport in rep en roer nebben gesteld en haat en nijd heb ben doen heerschen daar waar vroe ger alleenlijk broederlijkheid en goe de overeenkomst gekend waren. STRI-JDPEN" JNTHST C4_ CORRESPONDENTIEN. fes cle bus. o.?o HET WEEKBLAD ft Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik ■wekelijks twee pintjes. 0.20 Vier volksgezinde jassers. 0,50 Heeft er niemand gevonden eenen nieuwen capuchon, die hem vindt en wederem brengt zal er wel vooren beloond worden. 'k Zou wel 10 centiemen geven indien 't ka- lotenmuziek, tneer te eten gekregen had den in S' Laurents. Zij waren gelijk verleden jaar uithongerd als zij van 't tafel kwamen. Zij waren proprer gekleed met hunne brus- selsclte mantels aan. Zij moesten vechten gelijk Zondag 11. Waarom heeft het kalotenmuziek Maandag niet mogen uitgaan Surmont en I■.veins zijn nochtans gezworen kamaraden. Of zijn ze noch niet overeengekomen. t Zal niet lang duren of ze zullen al ondereen vechten, gedwongen blijft niet duren. Kmeliefje van den Baron zil algunv haar kozijntjes hun coogó geven. tie, nochtans was hij er door zijne vrouw toe gedwongen. Het is nochtans eenen goeden zakkenloopor, hij Heeft er de specialiteit voor. 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 J

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1