VAN IJPEKEN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zevenste jaar. Zaterdag 17" December 1892. Nummer 51. De liberalen in den buiten. De liberale gazetten. Onderwijs. Liberale Yereeniging. STADSNIEUWS. Strijdersbond. Bestuurlijke beminnelijkheden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere beke udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De personen die een abonnement nemen aan Het Weekblad zullen het blad kosteloos ontvangen van heden tot 31n December. Abonnementsprijs per jaar 2 50 fr. per post 3 fr. Elk abonnent heeft recht aan eene kostelooze aankondiging. De sacristiegazetten drukken hunne ver wondering en spijt uit dat er nog liberalen in den Vlaamschen buiten zijn, die vrijmoe dig de stem durven verheffen en de misbrui ken geeselenook een woord weten te zeg gen op de almeestermakerij van pastoor en kapelaan. Wel, goede God, 't is wonderlijk dat er niet nog veel meer liberalen op den buiten zijn, want de boeren werden genoeg gefopt en bedrogen door de valsche klerikale belof ten. Ging het op den buiten, met de klerikalen aan het hoofd, geen welstand en voorspoed regenen, bij zooverre dat het al gouden ap pelen zouden zijn, en dat er van de boomen gebradene coteletten en karbonnaden maar af te plukken zijn zouden. En sedert acht eeuwige jaren verlangen de veldbewoners te vergeefs naar dien tijd van lek-melipje. Ook komt er niets van de beloofde ver mindering van belastingen en de verminde ring van krijgslasten. Gooit maar met rotte appelen, het publiek bijt altijd toe tot over den neus. Hoor eens, klerikale gazetten, de vrije personen in den buiten hebben geen ongelijk zich liberalen te toonen en zich gereed te maken het ondragelijk juk af te schudden. Weihoe! de staatsbelastingen verminderen niet, en deze der gemeenten en provinciën vermeerderen gestadig. Is dit Jan zoo aange naam? Ik begrijp goed dat de huidige tijd aange naam is voor kloosters en pastoor. Zij krij gen al wat zij willen en begeeren; al de gun sten van Staat, provincie en gemeente zijn voor hun; voegt erbij dat menig vet erfdeel- tje nog voor de neus wegreist der familiën. Wat lekkerland is België voor die zwarte partij geworden. 't Is dan in het geheel niet wonderlijk dat in den buiten hevig geklaagd wordt en, mor- bleu, niet zonder reden. Ja, vrije lieden, toont u van langs om meer liberaal en gij zult er u wel bij bevin den. Gij hebt nu de ondervinding, van dat klerikaal veel beloven en weinig geven, doet de gekken in vreugde leven. De ondervinding is de beste leermeesteres. Herinnert u de vroegere goede liberale tijd, voegt u weder bij de brave vrienden der li berale partij, die altijd uwe belangen, uwen voorspoed, uw welzijn, uwen vooruitgang zoozeer te harte genomen hebben. Liberalen, wordt in den buiten dubbel, drijdubbel sterk in getal en macht; legt daar toe een vasten wil aan den dag en uwe klei ne dorpstij rans zullen verdwijnen en mach teloos worden. De oorlog tegen de liberale gazelten begint opnieuw, of liever dezelve heeft nooit een oogenblik opgehouden. De geestelijkheid en de geheele tegenpar tij bouwen rond de gemeente hooge muren, 't is te zeggen nemen alle middelen te baat om de lezing te beletten van vrijzinnige schriften en gazetten, die het menschelijk begrip ontwikkelen en gezond verstand ver schaffen. Wij verstaan goed dat de zwartjes er aan houden alleen het woord te voeren in den buiten, er alleen meester te zijn, er iedereen te dwingen en te doen plooien als slaven en laten. En de liberalen Ja, spreek me daar eens van. Zij latan gaan en doen, en zie! terwijl men slaapt, gaat de vijand lachend en spottend met den buit loopen. Dit getuige geheel Vlaanderen, waar de liberalen nooit ernstig de handen uit de mou wen gesteken hebben om hunne gazetten in de gemeente te verspreiden, en door lezing vrienden en partijgenooten aan te winnen. 't Is ook de schuld, door gebrek aau werk zaamheid, dat de Vlaamsche provinciën om zoo te zeggen in de ban len der geestelijke partij gevallen zijn. Maar waartoe goed te spreken, de toe stand zal er niet door beteren noch de blin den deoogen openen. Nu geduld, 't zal bete ren als de musschen tanden krijgen 1 De verstandelijke ontwikkeling des volks is heden meer dan ooit de bron zijner wel vaart, sprak onze vorst in zijne troonrede van 1879. Of deze woorden van hem, met zijne daden en die zijner ministers overeen stemmen, zullen we voor heden ons wachten te onderzoeken liet tandengeknars der dui zenden gebroodroofde onderwijzers en onder wijzeressen zou te akelig in onze ooren weer klinken. Herhalen we slechts met Belgie's eerste burger de loffelijke spreuk en onder zoeken we kortbondig op welke klas van menschenze meest toepasselijk is. Voor eerst de rijke grond- of geldbezitters, zij welke door moeder fortuin ruimschoots begunstigd zijn geworden, ofschoon ze in 't algemeen hunne geleerdheid minst noodig hebben toch kennen ze te wel de waarheid van bovenaan gehaalde spreuk en geven hunne zonen en dochters een grondig onderwijs, en ze hebben gelijk. De burgers, de neringdoeners en am bachtslieden weten bij zelfondervinding ge noeg, hoezeer het onderwijs hun te stade komt en zelfs hoe dikwijls hunne geleerdheid te kort schiet, wanneer ze met slimmere concurenten moeten wedijveren. Daarom doen zij al het mogelijke om de verstandelij ke ontwikkeling hunner kiaders zoo ver mogelijk door te drijven ze ontzien geene ontberingen en sparen, indien noodig tiet brood uit den mond om hunne kinders het geestesbrood te bezorgen gelukkig moeten ze meestal niemand zien oin deze in zoo ge- wichtigen ouderplicht naar behooren te ver vullen. Gansch anders integendeel is het ge steld met den nederigen landbouwer, met den scharnelen werkman, en toch hij ook weet hoe noodzakelijk het onderwijs is, hoe menigmaal hij, uit oorzaak zijner onwetend heid, is bedrogen geworden, en hij toch ook is vader en zou zijn kroost eene betere toe komst willen te genioetzien komen, immers alles wat hij de zijnen kan nalaten is de ge leerdheid, zoo noodig om op de hobbelige baan des levens te kunnen voorttobben, maar heiaasde mid leis ontbreken dikwijl en dwingen den armen wroeter zijne kinders te benuttigen om in het huishouden te helpen voorzien op eenen ouderdom waarop ze op de schoolbanken nog zoo noodig waren. Dit zij gezegd voor den boer of werkman welke zijne vaderplichten verstaat wij be klagen diens noodlot en]wenschen den dag waarop het hem mogelijk weze zijne kinders eenj behoorlijk onderwijs te kunnen geven maar helaas! zulke boeren of werklieden zijn er zelden of nooit te vinden, meest allen be kommeren zich zooveel om 't onderwijs hunner kinders, als eene koe om een hoop safraan, [en zien slechts, in hunne kinders, werkers, welke hoe tenger en zwak ook, reeds verplicht zijn, te zwoegen van 's mor gens tot 's avonds en gelijk de wilden op groeien. Daarom bestaat in al de landen wel ke den vooruitgang betrachten het verplich tend onderwijs, daar worden de zorgelooze ouders door de wet gedwongen hunne kin ders eenen zekeren graad van onderwijs te geven. In België ongelukkig bestaat dit niet, 't is volgens een fransch geleerde zegdehet eenige land der wereld, waar het gouverne ment zijn onderwijs tracht te vernietigen. Deze handelwijze van 't gouvernement vindt hare navolging bij de kleinere overheden, zoo vindt men burgemeesters, welke om d'eene of d'andere domme ongegronde redens den kinderen de toelatingsbriefjes weigeren om 't kosteloos onderwijs te genieten, en dwingen alzoo de arme verstootelingën op straat te loopen, wild en woest en onbe schaafd op te groeien. De handelwijze van zulke burgemeesters verdient waarlijk den naam van schandalig en is wraakroepend tot voor de oogen van God, welke de kleine kinders tot zich riep en hun onderwees. En toch worden zulke man nen gevonden, ziet rondom u en ge zult ze gemakkelijk met den vinger kunnen aanwij zen. MAANDAG 26 DECEMBER 1892 om 7 ure 's avonds stipt, ALGEMEENE VERGADERING in het lokaal De Beurs, Cartonstraat, Yperen DAGORDE Bespreking en stemming van het regle ment. Wij komen den volgenden brief te ont vangen, welken wij volgaarne in ons blad mededeelen Eenige leden van den strijdersbond heb- ban met leedwezen bemerkt dat het Week- blad, i.i zijne wekelijksche rubriek van den strijdpenning allerlei persoonlijkheden opneemt van lieden die, ondar voorwend- sel van hunnen penning aan den strijders- bond to offeren, van die gelegenheid rnis- bruik maken om zekere personen in hunne eer en reputatie aan te vallen. Genoemde leden drukken den wensch uit dat voortaan de redaktic van het Weekblad, dergelijke persoonlijkheden weigere op te nemen of ten minste zich zou bepalen tot het aanhalen van de eerste woorden naast de vermelding van het ge- storte bedrag en alleen de opgaven eene plaats in de gazet te verleenen die zich niet verder dan met zuiver politieke be- ginselen bezighouden, Aan dien wensch willen wij zeer bereid willig voldoen, en meer dan eens reeds heb ben wij aangekondigd dat voortaan alle persoonlijkheden zouden geweigerd worden, maar sinds eenigen tijd komen de bijdragen ons geheimzinnig toe, zij worden in onze brief bus gestoken met het bedrag der opgave, zonder dat wij kunnen te weten komen van wi n of van waar zij van daan komen. Daar de drukker noch de opstellingsraad van zin zijn zich in slechte lakens te steken om de wille van eenige laf hertige aanval len, nemen zij deze gelegenheid te baat om te verklaren dat zij voortaan vreemd willen blijven aan de inzamelingan van den strijd penning, en hardnekkiglijk zullen weigeren deze in te lijven die aan de gewenschte voorwaarden niet zullen voldoen. Zij willen niet dat zij verdacht worden voor eene on beduidende som van 5,10 centiemen of meer, waarvan zij toch niet het minste profijt heb ben, de aanrandingen te beschermen die men dikwijls tegen onschuldige personen richt. Moeten de inkomstc-n van den strijdpenniug er door verminderen, onze verantwoorde lijkheid zal minder zijn ook en wij zullen het genoegen hebben aan den wensch der leden van den strijdersbond te voldoen. Waarom ook zich verbergen achter eene naamlooze beschuldiging? Dat zij, die er aan houden eene gazet stichten waarin zulks toegelaten wordt, wij verklaren vlakaf dat wij er van afzien. De Redaktie. De zaak Gryffon wordt voortdurend druk besproken. Onze fransche confrater le Pro- grès stelt eenige vragen voor die van langs om beter doen zien dat de broodroovers te vergeefs naar voorwendsels zoeken om hun gedrag jegens den afgestelden fonteinmeester te verechtvaardigen. Ziehier hoe hij zich uitdrukt: Heeft Gryffon de sluisdeur gesloten, of heeft hij ze opengelaten? Gryffon houdt staande dat hij ze gesloten heeft en Colaert bekent ook dat hij ze gesloten heeft in tegen strijdigheid met het gene Surmont gezcid had Is zij eerst geopend geweest en heeft men ze maar gesloten na dat men de noodzakelijk heid bestatigd had ze te sluiten, 'tis wel mo gelijk, maar dit alles is niet klaar, aangezien Surmont geene uitleggingen geeft in den ge meenteraad over dit belangrijk punt. Maar wat klaar, helder klaar is, 't is dat Gryffon geslachtofferd is geweest aan eene geheime wraak en dat de sluisdeur hier slechts een voorwendsel is. Dat een werkman eenen misslag begaat en wie begaat er geene moet men hem daarom beslissend wegzenden? Na den mis slag, indien hij grof is, komt de waarschu wing, de boet, eene tijdelijke opschorsing, de berisping of alle andere straf in betrek king met den beganen misslag; de afzetting is voor het einde, 't is de straf na de onver beterlijkheid of den zichtbaren kwaden wil, de boosheid, de ernstige verwaarloosheid met hervalling. Hier is niets dergelijks in het spel. Ten eerste, het is niet bewezen dat Gryffon ge faald heeft, en indien hij gefaald had, zou HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 1