Hationale Betooging. OPKOEP VERSCHILLENDE TIJDINGEN. Sterfgeval Vlaamsche Ster. Maatschappij Burgerwacht STPtiJ'iDFEDsrjsriKra-. Burgerstand der stad Poperinghe Melknijverheid. Prijskamp. Huldebetoon aan JULIUS HOSTE. Prime hors ligne. men niet nalaten het te bewijzen; hij be weert Tan neen, en als men zich tot hem wendt om de waarheid te kennen, zegt Sur- mont dal men ongelijk heeft zich tot den be langhebbende te wenden, dat het tot hem is, Surmont, die de maatregel genomen heeft, dat men zich wenden moet. En is Surmont geen belanghebbende? En heeft Colaert geene verklaring gedaan die deze van Surmont een weinig doet in duigen vallen? Waar was Surmont als het feit gebeur de? Was hij niet ziek? En wie was de dienst doende? was het Colaert niet? Welnu.... Dus ongegrond ontslag, dat maar te wel naar politieken drift riekt; ontslag dat onder alle opzichten laakbaar, willekeurig, wreed, onmensehelijk is, ontslag dat, zonder voor afgaande bericht, een eerlijk en handig werkman op de straat werpt. Wat zal hij geworden? Hij had talrijke kalanten afge dankt om zich uitsluitelijk aan den dienst der stad te.wijden en nu is hij verplicht op nieuw te beginnen om zich eenen kleinen weg door het leven te banen waar hij mis schien de karige bestaanmiddelen zal vinden die hij noodig heeft, en waar hij ze mis schien niet vinden zal. En 't is alzoo dat de Vader der Slc.d zijne kinderen behandelt? Aardige vaderl Zou men niet veeleer stiefva der moeten zeggen In afwachting, is er hier geene dienst- verhuring, die zonder voorafgaandelijk be richt verbroken werd, en zou Gryfïon onge lijk hebben eene herstelling te vragen voor de schade die men hem heeft aangedaan Dat is de vraag. o De stad Yperen heeft nogmaals het smar telijk verlies te betreuren van een harer uit- muntendste kinderen. De heer Ridder Em. Hynderick, eere-ka- mervoorzitter bij het Verbrekingshof is ver leden Zaterdag overleden op zijn buitengoed, dat op het uiteinde van S' Pieters parochie gelegen is. Geboren te Yperen den 5 Augusli 1815, heeft M. Hynderick, die altijd innig zijne geboortestad bemind had, er willen sterven. Hij kwam zich, nauwelijks twee jaren ge leden, hier vestigen bij het eindigen zijner rechterlijke loopbaan en, daar hij nog kloek en gezond was, mocht men hopen dat hij nog langen tijd eene welverdiende rust zou genieten. M. Hynderick was begaafd met al de ge schiktheden en al de hoedanigheden die den volmaakten magistraat uitmaken, hij had al de graden veroverd en was bijna tot het toppunt van het magistraatsambt geklom men, dat de hooge jaren hem beletten te be reiken. M. Hynderyck was een voorbeeld van minzaamheid, van beleefdheid en van welge manierdheid; een ware edelman, in het bes betrek van 't woord. Hij was ean gematigd liberaal, maar men et er bijvoegen dat, hoe gematigd hij ook zijne denkwijze nooit gold in zijne bes tgen van magistraat, die de wet alleen voorschreef. i weet dat, om zijne verdiensten te nen, de koning hem tot den graad oot Officier der Leopoldsorde verhe- .leeft. De begraving heeft Woensdag morgend plaats gehad met al de eer en al de plechtig heid die men hem verschuldigd was. Veel, zeer veel volk was er tegenwoordig, waar onder vele onderscheidene vreemdelingen en hooggeplaatste magistraten zich bevon den. Wij bieden de diepbeproefde familie onze rechtzinnigste rouwbeklagingen aan, Morgen Zondag 18n December heeft de derde vertooning plaats van het abonnement 1892-1893, welke bestaat uit drie blijspelen met zang, te weten Qgarita of de wilde Vrouw. Pompier en Rifïelman. De Belgische Vrijschutter. Het bestuur der Vlaamsche Sier heeft de eer ter kennis van de Heeren en Dames abon- nenten te brengen dat, om alle ontevreden heid van hunnent wege te vermijden, het besloten heeft een bijzondersn ingang voor te behouden, langs de Vandenpee- reboomplaats, in de poort rechts, 3ds deur, waar niemaad dan zij toegang zullen hebben. Deze ingang zal aangeduid worden door eenen plakbrief, in deze voege gedrukt Bijzondere ingang voor de Abonnenten Hopende dat de beschermende-, bijtreden de en eereleden, wel zullen gelieven rekening te houden van de pogingen die het Bestuur doet om hun alle voldoening te verschaffen, heeft het de eer de uitdrukking zijner volko- mene hoogachting aan te bieden. Namens hel Bestuur, J. Ducorney. MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het onderwijs door aanschouwing, Yperen. Maandag 19 December 1892, Voordracht met oxyhydrisch licht, in de Schouwburgzaal, (Vandenpeereboomplaats), 's avonds ten 8 uren. Onderwerp EG-YPTE of een Reisje door het land der Pharaons, geschiedkundige voordracht door R. CORDENIER. Namens het bestuur De Secretaris, Eügène Veulemans. Schieting van Donderd. 15 Decemb. Gewoonen cibel. Boedt Léon 20 25 25 25 25 120 Ligy Albert 25 20 25 25 25 120 Butaye Arthur 25 20 20 25 25 115 Minnekeer Ange 20 20 25 20 25 110 Froidure Eug. 25 20 25 20 20 110 GORRESPONDENTIEN isi de tons. Eene nationale betooging zal plaats heb ben te Brussel zoodra de gekozenen van het klein hoopje cijnskiezers zullen het recht van burger aan elk eerlijken meerderjarigen Belg niet zullen toegestaan hebben. aan alle voorstaanders van het algemeen stemrecht tot welke partij en tot welken stand ze ook mogen behooren Aan alle burgers, lmdbouwers, werklie den, kiezers en niet kiezers die het wel mee- nen met de rust, de voorspoed en de voor uitgang van het vaderland Waar onrecht lieersch, kan geen vrede, geen geluk bestaan Om ter dier gelegenheid eene reis naar Brussel te doen is er eene spaarkas gesticht. Men kan zich laten inschrijven eiken Zon dag van twaalf tot één ure in Het Zilveren Hoofd, Bijselstraat, Yperen. BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 December 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Muwelïjken. I-luygebaert Victor, daglooner en Labit Maria, dagloonster. O verli.j (lens. Ridder Hynderick, Emile, Charles, Joseph, Marie, Gliisiain, Eere-Kamerheer, Voorzit ter bij het Verbrekingshof, Groot-Officier der Leopolds-orde, gedecoreerd met bet Burger kruis van le klas, 77 jaren, weduwaar van Gilbert Juliette, Sint Pieters buiten. Desramault, Joseph, 86 jaar, zonder be roep, ongehuwd, üixmudestraat. Ferryncx Sophie, 34 jaar, kantwerkster, echtgenote van Pieter Sieuw, Kanonweg. Debreu Leon, 16 jaar, schrijnwerker, on gehuwd. Rijselstraat. Hersoen Rosalie, 60 jaar, kantwerkster, echtgenote van Aman Charles, Neerstraat. Deschildre Emile, 24 jaar, soldaat bij het 3e linie-regiment, ongehuwd, Vleeschhou- werstraat. Six Iienriette, 89 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Bukkerstraat. Therssen Jeanne, 68 jaar, werkvrouw, echtgenoote van Wildemeersch Brunon, Meenenstraat. Hinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. van den 8 tot den 15 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Henri Beck, landbouwer te Boescüepe en Sidonie Olivier, landbouwster te Poperinghe. Henri Loncke, weraman en Eugenie Haus- pie, kantwerkster, beide te Poperinghe. GEBOORTEN Mannelijk. 1 Vrouwelijk. 1 STERFGEVALLEN. Milleville Pieter, oud 84 jaren, winkelier, echtgenoot van Carolina Beutein, Meenen straat. Einders beneden de 1 jaren. Mannelijk 0 I Vrouwelijk 0 Het bestuur der landbouwberoepschool voor meisjes te Bouchout bij-Antwerpen zal met het doel de beste toestellen te kunnen aankoopen voor het onderwijs, op 26 Decem ber en volgende dagen eenen bijzonderen prijskamp inrichten voor mekanieke kand- ontroomers, roomkarnen, boterkneders, kaasperssen en andere voorwerpen en ge reedschappen ten gebruike der melkerijen. De belooningen bestaan in diplomas en in den aankoop der toestellen, welke alvorens verscheidene proefnemingen zullen moeten ondergaan. Tezelfder omstandigheid wordt in het lo kaal der school, door zorg der landbouwco- micen Contich en Bouchout, een bijzonderen prijskamp voor boter en kaas, op 3 Januari en volgende dagen ingericht. Eenieder is toegelaten daaraan deeltenemen. De beloo ningen bestaan in diplomas en in geldprijzen ten beloope van 300 franken. Bij den Secre taris der inrichtingscommissie M. Jac. Hen- drickx, Carnotstraat 107 te Antwerpen is het omstandig programma te bekomen. Sedert den oorlog leed ik veel smart ia de voeten en ia de beenen, en niettegen staande al de geneesmiddelen die ik gebruikt had, keerden de pijnen regelmatig met den winter terug verleden jaar heeft een vriend mij het gebruik der St. Jacobs Olie aangera den daar hij zelf zich van de pijnen genezen had door het gebruik derzelve, heb ik er eene flesch van gekocht en ze beproefd. Se dert dien heb ik niets meer gevoeld, alhoewel nochtans de winter zeer hard is geweest. Ik schrijf met overtuiging mijne genezing toe aan het gebruik van dit geneesmiddeldes te meer daar mijne vrouw, die cok leed aan pijnen in den rug, door dezelfde flesch gene zen is geweest. BULLUZ, Bereider, Oasisstraat, 31, Puleaux. Prijs: 3 fr. EO de flesch in alle apotheken. Verzending tegen postmandaat dezer som gezonden aan de Engelsche Apotheek van Charles Delaere, Brussel. (20) De Senaat is bijeengeroepen tegen Maandag, 19 dezer, ten 3 ure. Het schijnt dat de Nationale bank wei gert de va'sche banknoten van 20 fr. uit te betalen. De handelaars vanjBrussel en voor steden zullen weldra eene vergadering hou den om maatregels te nemen in het belang van al degenen welke door die valsche bank noten verlies hebben. Un Appareil photographique instantané De Voorzitter, N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den strijdpenning niet verge ten. 0.70 Omdat L. bijgenaamd de pif, geen 21 uren meer zou vasten, en dan eene half uur met zijn hoofd boven eenen pot warme melk liggen hopende eene lindeworm uit den mond te zien komen. 0.10 De arme duivel had er misschien een in zijnen grooten neus. 0.10 Sooten jongen ge zoudt eerst wat pap moeten eten en tuimelletsen maken eer gij onzen langen floris bij den buk zou kunnen steken. 0.10 Sultane, bonne dompteuse d'animaux domes- tiques, désire place dan une ménagerie. 0.15 De pastoor van St. Pieters is zulk eenen bra ven vent, hij helpt zijne parochianen, maar in plaats van bons of geld, zijn het propere bijnamen, vraag het eens aan de inwoners van het Zaalhof. Ziedaar hoe zij hunne belofte houden. 0.10 Weekblad geeft u de moeite eens inlichtingen te nemen en gij zult ondervinden hoe dezen hen met den werkman handelt, ik geef 10 centiemen. 0.10 De koster T. gaf in eene herberg zede'.essen, 't was schande zegde hij ten 2 1/2 ure 's nachts in d'herberg te blijven. Ze moesten al buiten maar de koster bleef binnen. 0.10 Dit zijn maar kosters woorden, wat moeten dan zijne meesters doen. 0.10 Eenen gebloemden kwezelbakker weigert mede te doen in de messe ter eere van Sto Lucia dat is onverstaanbaaris dit wel eenen oprechten kristenen. 0.15 Hebben is hebben en krijgen is de kunst. 0.10 Omdat professor Karei, geen modellen meer naar de penne zou dragen. 0.10 Is het om lessen te geven. 0.10 Waarom heeft hij een sleutel van de teeken- school en een ander, geene. 0.10 Hélène P. enz. 0,20 Omdat den bakker. 0.10 Is het zoo niet J. 0.10 Omdat L. zou zeggen wie haar in de bus heeft doen zetten. 0.10 Omdat de Keizers kat niet meer zoude jaloers zijn van de fiere kat. 0.10 Omdat ze F. geerne ziet. 0.10 Maar hij komt nooit meer. 0.10 Omdat F. ook er van niet meer moet weten. 0.20 Omdat J.haar heeft laten rond de vischmarkt dragen voor een cadeau. Proficiat G. 0.10 Omdat de vollaarden zoowel gebotert waren. 0.10 Het vijf-en-twintigjarig bestaan van het vrijzin nig Vlaamseh weekblad DE ZWEEP zal op 26 De cember a. s. in de zaal der Groote Harmonie te Brussel, plechtig gevierd worden door een hulde feest, te dier gelegenheid den stichter en hoofdop steller Julius IIOSTE aan te bieden. Het inrichtings-comiteit heeft reeds talrijke bij tredingen ontvangen uit alle gewesten van het Vlaamsche land, o. a. van wege de heeren BURGEMEESTERS van Brussel, Antwerpen, Gent, Schaerbeek, Laeken, Sint Jans Molenbeek enz. LIBERALE VOLKSVERTEGENWOORDI GERS voor het arrondissement Brussel; VOORZITTERS en BESTUURLEDEN der vrij zinnige vereenigingen en liberale Vlaamsche bon den van Leuven, Mechelen. Oostende, Brugge, St, Nikolaas, Poperinghe, Ninove enz. DICHTERS en LETTERKUNDIGENBogaerd Brans, Julius De Geyter, De Geest, Pol de Mont, de Queker, Paul Fredericq, Dr Hansen, Max Roo- ses, Van de Walle, Van Kalken, Van Driessche, Vercoullie, Vuj'lsteke, enz. DAGBLADSCHRIJVERSCouvreur, Courtmans Geiregat, Kufferath, Keurvels, Lagj'e, Lemaire, Maghermans, Müllendorff, Sulzberger, Van Hoor de, enz. TOONDICHTERS, TOONEELSCHRIJVERS en KUNSTENAARSBenoit, Gittens, Aug. Hen- drikx, ArthurHendrikx, Edm. Hendrikx, Edward Keurvels, Queckers, Rans, Van Goethem, enz. KUNSTSCHILDERS: Broerman, Cardon, E. Claus, Dillens, Dujardin, Stevens Stallaert, Stob- baerts, Van Leemputten, E. Verhaa, Verwee, enz. BEELDHOUWERS en BOUWKUNDIGEN Baes, Braecks, Lagae. J. Lambeaux, Devreese, Dillens, Hambresin, Van de Kerchove, Verhas, enz. Na het banket in de Groote Harmonie zal in den Vlaamschen Schouwburg eene gala-vertooning plaats hebben van het Vaderlandsch drama De Brusselsche Straatzanger. De politieke en persoonlijke vrienden van Ju lius HOSTE welke bij vergeet geene uitnoo- d;ging voor het feest zouden ontvangen hebben, zullen hunne bijtreding gelieven te zenden] aan M. Pieter D-HONDT, kunstschilder, bibliothecaris der Akademie van Schoone Kunsten, "Vooruit- gangstraat, 878. te Brussel (i\oord). "V y-r». Nous sommes heureux, l'oceasion du Jour de l'An, d'offrir a nos lecteurs de poche qui constitue le plus ravissant cadeau qu'on puisse rêver. Ce merveilleux appareil, véritable bijou de l'indus. trie parisienne, est construit en noyer verni avec ferrures nickelées objectif achromatique extra- rapide, obturateur vitesse variable pour la pose et 1 instantané; il permet, aux personnes les moins initiées, de prendre des vues et de faire des por traits sans aucune étude préparatoire. L'équivalent de cette primo vaut 500 francs dans le commerce. Tous ceux de nos abonnés et de nos lecteurs qui feront 1 acquisition de l'appareil que nous leur offrons aujourd'hui constateront que la prime que nous leur présentons est une véritable merveille qui leur procurera maintes heures agréables, maints précieux souvenirs. De plus, les épreuves obtenues sont d'une finesse remarquable. L appareil replié et mis en poche pèse200 gram mes. Le foctionnement simple et régulier de l'appareil est formellement garantion peut prendre des vues animées en se promenant et même en vélocipède. A l'appareil se trouvent joint les accessoires dont le détail suit 1 Chassis négatifs double; 1 Chassis presse; 12 Plaques sensibles extra-rapides 12 Feuilles de papier sensible 2 Cuvettes pour les bains 1 Lanterne de laboratoire avec verre rouge

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1892 | | pagina 2