PÈOHEÜRS DE PERLES Prijs des Konings. Volksliefde. STADSNIEUWS. Strijdersbond. Nog twee mannen over boord. Het concert van 31 December. Willemsfonds-Afdeeling Ieperen. Feest op het ijs. Posterij en. Fransch Tooneel. BONSOIR VOISXN De nieuwjaardag. Moordenaar aangehouden. Maatschappij Burgerwacht Schifting van DonderJ. 29 Decomb. V De jury heeft donderdag uitspraak gedaan over den prijs des Konings. Eerste prijs, 20,000 frs. aan M. Charles Morissaux, ambtenaar in het Ministeaie van openbare werken, voor zjn werk La legis lation du travail Tweede prijs, 5000 frs, aan den heer Ch. De Quéker, secretaris van M. Buis, voor zijn werk Etudes sur les questions ouvrières. Of ze er bezitten!.... Wij zegden het meer dan eens, dat de klerikalen zich enkel de vrienden van den werkenden stand noemden, wannneer zij zich in aanraking bevonden met het volk; bij hen is ook het spreekwoord in voege: Uit het ooguit het hart, en het volgende is daar een nieuw bewijs van: Er was spraak in 't Senaat van de militie- wetten, en ziehier don inhoud van de woor den welke de heer de Coninck de Merckem te dezer gelegenheid uitsprak Zoo gij goede soldaten begeert, neemt werkvolk Wat de zonen van goede familie betreft, het zal moeite kosten om hun den dienst op te leggen van ordonnans, dienstknecht, kin dermeid, welken onze soldaten maar al te dikwijls moeten vervullen.... Dus, het is klaar: Neemt werkvolk Wat doet het eraan, dat men die jonge lieden aan hunnen stiel onttrekt, juist op het orgenblik dat ze er goed begrip van kregen op het oogenblik dat ze hunne ouders, die meesttijds zooveel moeite gehad hebben om hen groot te brengen, eenige hulp begonnen te bieden: het zijn toch maar werklieden 1 En dat zijn de gekozenen van de partij die beweert het monopool van de liefde tot het volk te bezitten Het kalotebestuur, om waardiglijk het jaar te sluiten, heeft in zijne zitting van 31 December twee leeuwen benoemd in de hos- picen en den disch, zonder rekening te hou den van de gedane voorstellen en de bewezene diensten der titularissen. De heer Fraeys (een bruggeling) is lid van het bestuur der Burgerlijke Godshuizen benoemd in vervan ging van M. L. Rabau, en de heer Henri Iweins (zoon) is lid van het Weldadigheids bureel benoemd in vervanging van M. Emilo Liebaert. Het ware overbodig te doen uitschijnen hoe afstootelijk de politiek onzer stadhuisba zen is welke bewijzen van onverdraagzaam heid zij steeds geven, wanneer men zulks het minste verwacht. Neen, wij villen bij die twee punten niet stil blijven en wij laten de dweepzucht haar werk voltooien. Wij willen slechts spreken van de minachting die zij toonen voor de bewezene diensten en den weinigen prijs die zij hechten aan deze die zij mogen verwachten wanneer dit alles niet versterkt is door eene blinde onderwerping aan de klerikale onverdraagzaamheid. Spreken wij eerst van M. Rabau. Hebben do Godshuizen ooit een lid gehad wiens be voegdheid in werken, om maar daarvan alleen te spreken, grooter was. En welk be stuur heeft meer eenen bouwkundige noodig, gelijk M. Rabau Is er één die bevoegder is in dit vak is er één wiens ondervinding de zijne overtreft 1 Is liet de heer Fraeys M. Fraeys zal in zijne plaats zetelen, maar zal lnj hem vervangen En indien M. Rabau een machtig hulplid was voor het bestuur der Godshuizen, geeft het stadsbestuur be wijzen van bezorgdheid voor het goed der armen, met hem met ondankbaarheid te be handelen en met deze goederen te slachtoffe ren aan de stelselmatige en blinde uitsluiting van den partijgeest Wij zouden dezelfde taal kunnen voeren voor wat M. Liebaert betreft en hetgeen wij zegden over de bijzondere bevoegdheid van M. Rabau mogen wij toepassen aan de be stuurlijke bevoegdheid van M. Liebaert, aan den iever dien hij getoond heeft in het vol brengen zijner nederige en moeilijke plichten van lid van het Weldadigheidsbestuur. Maar. zooals wij het aanstonds zegden, niets houdt onze stadhuisbazen tegen als de politieke drift gesproken heeft. Niet dat wij aan eene partij het recht be twisten eenen voorkeur te hebben voor hare vrienden wij nemen gaarne aan dat, wan neer eene plaats open komt, eene partij hare vrienden tracht te benoemen, maar wij vin den het hoogst onbeleefd oude dienaars weg te zenden, ten nadeele van het goed bestuur, zonder rekening te houden van hun verleden en hunne eerlijkheid. Dit noemt men geen ander leiddraad hebben dan eene bekrompene en verdrukkende politiek, en dit is hoogst onbetamelijk. Neen, de kaloten geven om geen goed en wijs bestuur. Zij spreken er van en hebben er dikwijls mede gestoft, maar het is een leugen te meer dien men hem mag aanreke nen. Het schoon muzikaal feest dat de maat schappij der Oud-Pompiers Zaterdag laatst aan hare leden gegeven heeft, mag zonder tegenspraak als een der best gelukte door gaan die wij tot nu toegezien hebben. Niet min nan 1200 personen waren naar dit con cert gesneld en ofschoon het voor vele leden een onpasselijke dag was, nog nooit hebben wij meer volk en meer geestdrift gezien. Het concert was wat men ervan verwacht te, schoon, aangenaam, vrolijk en al de deelen van het programma werden met den besten uitslag uitgevoerd. Het ware overbodig te zeggen dat de drie stukken voor harmonie wonderwel gelukt hebben iedereen weet dat het muziek der Oud-Pompiers samengesteld is uit bevoegde muzikanten, die niets verwaarloozen om den roem der maatschappij te vermeerderen en nut weten te trekken uit de lessen van den talentvollen muziekmeester M. Deliège. De solisten en zangers hebben ook bewij zen gegeven van een ontegensprekelijk ta-^ lent en de toejuichingen der aanhoorders hebben genoeg bewezen dat zij op de hoogte hunner taak waren. Maar wat bijzonder bevallen heeft, is het opvoeren van een vlaamsch blijspel, waarin zeer veel koepletten gezongen werden. De lieeren leden der Vlaamsche Ster die tot de maatschappij behooren, hebben bewezen dat zij niet wilden ten achteren blijven om het feest nog meer luister bij te zetten en eene afwisseling in het vermaak te brengen, Wij danken hen uit ganscher harte voor de aan gename vertooning die zij ons gegeven heb ben, en wij bedanken bijzonderlijk Mejuffer L. Creus, die zoo dienstwillig hare medewer king geleend heeft en wier talent wij eens te meer hebben kunnen toejuichen. Ook heeft de commissie hare tevredenneid uitgedrukt met aan de jonge tooneeliste een prachtigen bloemtuil te schenken als een bewijs van dankbaarheid en hoogachting. Het bal was onder alle betrekkingen aan genaam en vrolijk, de liefhebbers verdron gen zich in de zaal, draaiden, zwaaiden, sprongen en wipten dat het een plezier was om zien en alzoo bereikte men het uur van middernacht op welk de dans opgeschorst werd om elkander een gelukkig nieuwjaar te wenschen en de commissie toe te laten de dames op eene aangename verrassing te ont7 halen. Wafels en warme dranken werden haar aangeboden en het was schoon om zien hoe aangenaam deze oplettendheid der com missie de dames verraste. De grootste broederlijkheid heerschte ge durende geheel het feest, en men kende geen onderscheid van rang of fortuin, allen waren zusters en broeders en maakten als het ware deel van dezelfde familie. Zoo moet het zijn ook, gelijkheid in alles en voor allen, dit is de kenspreuk der liberalen en aan die kenspreuk zullen zij niet tekort blijven. Men zegt dat twee bespieders der kaloten ontdekt zijn geweest in de feestzaal, maar het duurde niet lang eer zij aan de deur ge zet werden. De liberalen eerbiedigen alle be- slotene maatschappijen en zij hebben te veel eergevoel om te gaan waar zij niet genoo- digdzijn; de kaloten, indien zij er zelf niet gaan durven, zenden er hunne knechten naartoe, om te welen wat er zoo al omgaat, en te trachten twist en tweedracht to zaaien waar broederlijkheid en eendracht heerscben, 't Is inderdaad vernederend voor hen tot zulke middels hunnen toevlucht te moeten nemen, maar alle eergevoel is uit hun hart gebannen, politieke drift alleen kan het nog bezielen. Het Kerstfeest van 25 December 1892, ge geven door het Willemsfonds, aan de kinde ren der leden aangeboden is, allerbest van stapel geloopeu en mag luisterrijk genoemd worden. Nooit heeft dit feest zooveel bijval genoten als dit jaar, dank de talrijke en wel gekozene fabeltjes en liedjes zoo kunstig door de kleine knaapjes en meisjes voorge dragen of gezongen. Het eerste deel van het programma was Duimke, een klein en mooi koor, dat het publiek uiterst wel behaagde. Nu de juffers, Maria Creus, Maria Igodt en Blanche Mail- liard hebben den driezang Vrijheid, op perbest gezongen en bijzonderlijk Mej. Creus wekte de verbazing op van al de aanwezi gen. De heer Jules Vermeulen zong het lied, Van Artevelde, tot tweemaal toe moest hij op het verhoog verschijnen. Maar wat de kleine Mej. Leontine Deweerdt betreft, die bracht de menigte tot verrukking door het zingen van het mooi liedje Kermis. Wat de muziek aangaat, die was even schoon als opwekkend, eenige stukjes wer den op piano en viool uitgevoerd. Op het programma kwam ook voor, het plukken van den Kerstboom. De kleinen door het lot aangeduid, werden met speelgoed en lekkernijen beladen en hunne vreugde steeg ten top toen zij vernamen, dat tot slot van dit heerlijk en luisterrijkafeest eenjkinderbal zou plaats grijpen. Vrijdag avond hadden de heeren officieren der Rijschool, onder het bestuur des heeren Hageinans, een mooi feest op het ijs inge richt. Om 7 1/2 ure vormde men zich in lichlstoet op de groote markt en met muziek aan 't hoofd, trok men, gevolgd van duizen- de menschen naar de Verdronken Weide. In eenige stonden was het heele ijsveld met schaatsenrijders en nieuwsgierigen bedekt. De fakkels en papieren lautaarnen wemel den door een en gaven aan het feest een mooi en prachtig uitzicht. Bengaalsche vuren en een schoon vuurwerk kwamen den luister nog verhoogen, en het muziek onder het be stuur van den heer Igodt, speelde eenige der puikste stukjes uit zijn repertorium. Het was een heel mooi, heel prettig feest dat veel volk uitgelokt heeft. Hulde, eere en dank aan den lieer Hage- man en de heeren officieren, om het jolige feest, waar de armen ook niet vergeten waren. Een Koninklijk besluit van 31 December 1892 benoemd M. Ach. Vandenberghe kom mies van le klas te Yper tot hootd-kommies. Gedurende het 4- kwartaal van 1892, heeft het telegraafkantoor van Yper per bode besteld 623 postverzendingen, waarvan 568 binnen den omtrek voor plaatselijke uit reiking en 55 buiten omtrek. Maandag 9 Januari 1893, geeft den too- neeltroep van Brugge, onder het bestuur van den heer Lourdo, eene buitengewoone ver tooning, bestaande namentlijk in Opera-Comique en un acte, par MM. Brunswick et Arthur de Beauplan, musique de M. Ferdinand Poïse.. LES opéra en 3 acles et 4 tableaux de MM. Carré et Cormon, musique de Geor ges Bizet. Het orkest zal onder het bestu ur staan van M. CLASSE, orkestmeester van het Brugsch tooneel. Opening van het bureel om 7 ure om te beginnen om 7 1/2 juist. met zijne oude gebruiken en gewoonten heeft onze straten van 's morgens reeds eene bij zondere bewegingen levendigheid bijgezet. Doch die me ialje heeft ook hare keerzijde. Gansch den dag kwamen talrijke bezopen walgelijke kerels aan drentelen en 's avonds heeft men gevochten dat de stukken in de buren vlogen. In de Nieuwstraat op het Zaal hof, in den Doorgang ontstond er in de kroegjes en danszalen ruzie tusschen soldaten en burgerij en het ging er zoo erg toe, dat de politie de meeste moeite dor weield had om al die vloekende, vechtende vlegels tot rede te brengen en de gariool in te duwen. Eindelijk is de genaamde Roose, de ver moedelijke moordenaar van Komen-Fran- krijk, door de politie geknipt. Een heelen tijd lang reeds leverde hij der harenmutsen, veld- en jachtwachters in de bosschen van Gheluvelt en Zandvoorde veel spel. Verleden Maandag is de moedige veldwachter van Komen-ten-Brielen, die den rakker reeds had willen bij de lurven pakken en die er dan door een revolverschot, eenen vinger bij inschoot, er in gelukt den vluchteling in 't net te krijgen. Dank aan slimheid en ver nuft was hij algauw zijuen revolver ontno men, onschadelijk gemaakt en naar het gemeentegevang van Komen overgebracht, om vervolgens naar IJperen gestuurd te worden. Het is een ferme doorn uit den voet der harenmutsen, die aan dien rekel geen klein corveetje hadden. CORRESPONDENTIEN in de I>u§ BURGERSTAND. van den 30 December tot den 6 Januari 1892. Geboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 9. EluwelSjkero. Treve Jan, reizende muzikant en Vanma- ckelberg Rosalia, reizende muzikante. Dehaene Hendrik, timmerman en Santy Maria, kleermaakster. Borreman Francis, schoenmaker en Duflou Louisa, kleermaakster. Demoor Alphonse, tirnme-man en Joseph Maria, zonder beroep. verlij dens. Dezitter Emma, 30 j., kantwerkster, on gehuwd, Meenenstraat. Neeze Leopold, 73 j., zonder beroep, we duwaar van Messiaen Melanie, St Jacobs buiten. Commeyne Fidelia, 83 j., zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Leenknecht Pieter, 83 jdaglooger, we duwaar van Lenoir Maria, Boterstraat. Debreuck Eugenia, 25 j., dienstmeid, on gehuwd, St Niklaas buiten. Sabbe Karei, 69 jzonder beroep, wedu waar van Barbez Rosalia, Dixmudestraat. Priem Pieter, 79 jzonder beroep, wedu waar van Cnockaert Julia, Rijselstraat. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Gewoonen cïbel. Froidure Eug. 25 25 25 25 25 125 Ligy Albert 25 25 25 25 125 Froidure Robert 20 25 25 25 25 120 Logon Emile 25 25 20 25 25 120 Gaimant Arthur 25 25 25 20 25 120 Vermeulen H. 20 25 20 25 25 115 Vandevyver A. 25 25 25 20 20 115 Mailliard G. 20 20 20 25 25 110 Deweerdt Ch. 20 25 20 25 20 110 7 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik 'wekelijks twee pintjes. 0.20 Vijf volksgezinde jassers. 0,80 Nieuwjaarwensch van twee smousjassers, dat den baron van de zuurraars in 1893 naar de weerlicht vliegt. 0.20 Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Vier jassers. 0.-10 y Omdat den jouge weduwaar niet alles meer zoude inzweeten. 0.10 Omdat hij zou hertrouwen met de oude stok- rose van de X....straat. 0.10 Pourque les fameux Allemands De la rue de D Ne se montrent plus si enfants, Mais au contraire un peu plus francs Pour qu'ils prennent d'habitude Sur Is champ de glacé une attitude Plus modeste, et se conduisent convenable- [ment. 0.20 Parceque le vaccin. 0.10 Omdat G. T. geen cadeau meer zoude beloo- ven naar J. om met haar te gaan wandelen. J. zal het wel weten, wee G. 0.10 Omdat geheel 't beslach enz. 0.15 B...., wanneer gaat gij zwijgen? en in de her bergen en aan iedereen niet meer vertellen dat er een professoor is die de sleutels alleen bezit van het lokaal en het gemak. 0,20 Remercirnents de M. 0.10 K 9

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2