De Girouette Colaert. Altijd komedie. Roep geen mossels eer ze aan land zijn. Lichting van 1893. Stemrechtbond. Burgerstand der stad Poperinghe Reis naar het Paradijs. Een, die van geluk spreken mag. Invoer van rundvee uit Nederland. Iets over Bacteriën of Microben. Tijdens het liberaal bestuur was het stads- water niet beter dan nu. Pogingen waren gedaan om gezond drink water te vinden en M. Golaert steunde ze en stemde in met den heer Vermeulen. En ge heel de katholieke partij vond dat edel, subliem. De noodige onderzoekingen waren ge stemd en geschiedden onder 't schepenschap van den heer Colaert; maar men weet op welke belacaelijke en onvoldoende wijze die booringen en onderzoekingen gebeurden. Nochtans, zijn de weinig en onvolledige elementen door die onderzoekingen vastge steld genoegzaam om te laten zien dat er in de hooge uitgestrekte zandgronden der poly- gonnebosschen veel uitmuntend goed water is dat niet te duur zoude kosten. Verders de onderzoekingen gedaan nopens de hoedanigheid van het Dickebusch vijver water zijn duidelijk en beslissend. Doctor Kemna daarmede gelast, in zijn verslag van 23 Februari 1891 verklaart "dat al de echantillons die hij onderzocht heeft troe- bel zijn en dat eene lange decantatie die niet kan doen klaar komen. Dat ze eene sterke moeras reuken smaak hebben. Dat n° 5 zelfs eene duidelijke verdorven guur heeft. Dat allen na eenige dagen wemelen van alle slach van kleine organismen. Ver- klaart formeel dat het water ongeschikt is voor drinkwater. Nu dat het bewezen is hetgene de heer Vermeulen tijdens het liberaal bestuur ver onderstelde en vroeg te doen blijken, draait Colaert zijn blad en geeft Vermeulen onge lijk Welke Jezuiet Welke Girouette In de laatste zitting van den Gemeente raad verklaarde burgemeester Surmont dat hij een brief ontvangen had van minister Vandenpeereboom, waarbij deze hem liet weten dat hij voornemens is onmiddelijk tusschen te komen in de inkosten van de ver grooting der statie. De burgemeester beweert dat die kwestie reeds verre gevorderd is en dat wij weldra tot eene goede oplossing zul len komen, indien de Maatschappij der Yzerwegen van West-Vlaanderen het hare wil bijbrengen. Colaert, integendeel, beweert dat de kwes tie niet den minsten voortgang gedaan heeft, omdat de Maatschappij niet genoeg geven wil en hij zegt dat het hare schuld is indien wij geene nieuwe statie bikomen. Welnu, wisten die heerea niet met wien zij af te rekenen hadden, toen zij in hunne kiesmanifesten de nieuwe statie stellig be loofden? Volgens die beloften zou de nieuwe statie reeds moeten gebouwd zijn en de zaak komt hun nu als onuitvoerbaar voor; een bewijs te meer dat men op hun gezwets niet rekenen mag. Is het niet 't zelfde met de fabrieken die als bij tooverslag uit den grond gingen rijzen en de Yperlingen zouden toe laten hun bestaan in hunne eigene stad te vinden Dit bewijst dat al hunne beloften niets dan bedrog waren, en nu spelen zij komedie om het volk bezig te bouden, zij leggen de schuld hunner onmacht op den hals der Maatschappij van ijzerwegen, voor wat de nieuwe statie betreft, en zij reppen geen woord meer over de fabrieken. 't Is hetzelfde met den buurtijzerweg van Yperen-Armentiers; het ging niet lang duren eer die linie zou tot stand komen en het duurt reeds twee jaren onder hun bestuur, en zij zijn nog verplicht hunne onmacht te bekennen. Zij kunnen tot geene goede op lossing komen zegt de burgemeester omdat het ijzer te duur is en wij voegen er bij.- zij kunnen de maan met hunne tanden niet ne men omdat zij te hoog is, 't komt op het zelfde uit. Het Journal d'Ypres, in zijne verschoo ning over de brutale afzetting van den heer Rabau, als bestuurlid der Godshuizen, zegt dat al de liberalen zullen afgesteld worden bij het eindigen van hun mandaat. Binnen drij jaren, zegt het, zal dit bestuur uitsluite- lijk samengesteld worden uit katholieken. Wij gelooven dat zulks het inzicht is van on ze stadbuisbazen, maar de vraag is of zij wel den tijd zullen hebben dit plan uit te voeren. Het Journal spreekt alsof het zeker ware dat de huidige bestuurders voor eeuwig hun ne gestolene zetels zullen bekleeden en wij, integendeel, wij koesteren de hoop dat zij bij de eerste kiezing zullen over boord ge worpen worden. Iedereen weet nog te wel door welke sluiksche middelen zij aan het bewind gekomen zijn en er zullen maatre gelen genomen worden om dat kiesbedrog te beletten. Iedereen herinnert zich de beloften waarmede de zeuraars hebben weten de kiezers om te koopen en men ziet hoe zij hunne beloften houden; zij hebben vele on tevredenen gemaakt. zij hebben niets gedaan om de sympathie van het volk te winnen, overal Willen zij meester spelen door dwang en dwingelandij en hunne dagen zijn geteld: bij de eerste gelegenheid moeten zij weg, het zwaard van Damoclès hangt hen boven het hoofd en nooit zullen zij den tijd hebben om onze besturen te ontredderen. Zoo dus, Journal, roept nooit geene mos sels eer zij aan land zijn, de tijd zal u leeren hoezeer dit spreekwoord gegrond is. Tabel aanwijzende de dagen en uren der Milicie-lotingen der kantons van het arron dissement Yperen. MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het onderwijs door aanschouwing, Yperen. Maandag 16 Januari 1893, Voordracht met oxyhydrisch licht, in de Schouwburgzaal, (Vandenpeereboomplaats), 's avonds ten 8 uren. Onderwerp De Historische Kasteelen van Frankrijk, door den heer A. LIEBAERT. Namens het bestuur De Secretaris, Eugène Veulemans. CORRESPONDENTTEN in de tons BURGERSTAND, van den 6 tot den 13 Januari 1893. Geboorten. Mannelijk geslacnt 7. Vrouwelijk id. 4. ËStiweüï.fSiesi. Verhille Amand, daglooner, en Segers Leonie, kantwerkster. De Saedeleire Gustave, daglooner, en De- weer Louise, dagloonster. Moerland Emile, postmeester, en Yerfaillie Marie, zonder beroep. Roffiaen Justinus, herbergier, en Devos Felecia, zonder beroep. Waelkens Paul, kloefmaker, en Claeys Irma, zonder beroep. Gryson Pieter, daglooner, en Goemaere Maria, kantwerkster. Corselis Elisa, 24 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Weninckstraat. Pil Anna, G3 jaar, huishoudster, weduwe van Morael Pieter, Lange Thouroutsiraat. Bollaert Theresia, 82 jaar, zonder beroep, weduwe van Ramaut Fideel, Boterstraat. Bogaert Virgenia, 60 jaar, herbergierster, echtgenoote van Dierick Karei, Meenenstraat. Devos Jean, 81 jaar, gepensionneerden briefdrager, weduwenaar van Emerance De- haene, St. Jacobstraat. Decroos Flora, 75 jaar, kloosterlinge, on- huwd, Boterstraat. Bertier Jean, 69 jaar, zonder beroep, echt genoot van Markey Maria, Dixmudestraat. Kinderen beneden de jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 3. van den 5 tot den 12 dazer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN Einile Delbaere werkman, en Emma De- neire, kantwerkster, beide te Poperinghe. Franciscus Coutgny, werkman te Pope ringhe, en Mathilds Ilahn landbouwster te Crombeke. Arthur Bruynooghe drukkersgast, en Phi- lomena Boucquey dienstmeid, beide te Pope ringhe. Henri De Creus werkman, en Philomena Goudeseune, werkster, beide te Poperinghe. G E B O O R T EN Mannelijk 3 Vrouwelijk 6 HUWELIJKEN. Joseph Rousseeuw, werkman te Beveren en Natalie Verborgh, landgebruikster te Poperinghe. Jules Lermyte dienstbode, en Juliana Ruyssen dienstmeid, beide te Poperinghe. Henri Devinck, werkman te Reninghelst en Juliana Willemes, werkster te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Boucquey Autonia oud 81 j aren zonder be roep, weduwe van Cesar Papin, Casselstraat. Claeys Joseph, oud 82 jaren, timmerman, weduwenaar van Rosalia Baelen Wijk D. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 5. Wat zullen we nog beleven Waarlijk, als men nagaat hoe schrander de uilvindingsgeest der papen is, om de ge- loovige dutsen den laatsten cent uit den porte- monrtaie te kloppen, weet men niet wat het meest bewondering verdientof de onpeil bare stommiteit der geloovige zielen, of de grenzelooze onbeschaamdheid der paapsche afzetters In Oostenrijk worden thans, in de katholie ke kerken, reiskaartjes naar den Hemel tegen klinkende species verkocht, ten einde de hee ren papen de middelen te verschaffen om zich van Tokay, Liebfrauenmilch, Johamisberger en andere hartversterkende wijnen :e voor zien zonder dewelke zij onmogelijk in den wijngaard des Heeren kunnen werken. Aan de voor- en achterzijde dezer kaart jes staat te lezen Biljet voor de reis naar het Paradijs. Vertrek: op ieder uur. Aankomst: Als God wil. Prijzen der plaatsen. I Klasse sneltreinonschuldmartelaar schap, of armt'ê, kuischheid, gehoorzaam heid. II Klasse [doorgaande trein): boete, vertrouwen op God, bidden, vasten, geven van aalmoezen. III Klasse [gewone trein): opvolgen van Gods geboden, vervulling van plichten. IV Klasse exlratreinbekeering op het Aanwijzingen. 1) Retourbiijetten worden niet afgegeven. 2) Er loopen geen pleziertreinen. 3) Kleine kinderen, die nog geea begrips vermogen hebben, betalen niets, mils de moeder, de kath. kerk, ze op den schooi houdt. 4) Passagiers worden verzocht geea andere bagage meè te nemen dan goede werken, zoo zij den trein niet willen missen, of aan het voorlaatste statie vagevuur (waar iedere bagage wordt aangehouden) onaange naam willen worden opgehouden. 5) Op het geheele traject en aan ieder statie worden reizigers opgenomen. 6) Ieder biljet moet met het stempel der heiligmakende genade voorzien zijn. 7) Iedere reiziger kan gedurende de reis van een lagere naar eene hoogere klasse gaan: het omgekeerde is, wegens het levens gevaarlijke, streng verboden. Jammer, dat de prijs der reisbiljetten niet aangegeven is! Wellicht verandert hij vol gens de conditie der koopers. In alle geval is die nieuwe exploitatie eene dieverij van be lang. Men schrijft ons uit Thourout: Karei Keirsebilck, daglooner te Thourout, kwam den 6 dezer, 's avonds van Brug ge met deu trein, die de statie alhier binnen- stoomt om 5 ure 12 min. Denkende nog niet ter bestemming te zijn, bleef hij in zijnen wagon zitten en bemerkte enkel zijne dwa ling, wanneer de trein reeds weder in gang kwam. Hij is op de tusschenbaan gespron gen, die zeer gebogen is en is hals over kop gevallen. Hij ging onvermijdelijk op de rig- gels vallen toen de heer Florent Amerlynck, statieoverste alhier, die zich juist op de tus schenbaan bevond om de treinen, die op dat uur daar kruisen in 't oog te houden, Keir sebilck vastgreep en hem uit zijnen ijselijken toestand getrokken heeft. De onvoorzichtige is er af geweest met eenige vermorzelde tee- nen. Door de smart deed de gekwetste plot selings eenen sprong en heeft zoo den heer Statieoverste omvergeworpen, die het hoofd voren gevallen is; de heer Amerlynck was bijna het slachtoffer zijner zelfopoffering, want reeds de bankjes der laatste wagons raakten eventjes aan zijne dienstkiak. Gelukkig kon de heer Amerlynck zich roerloos houden in dien schrikkelijken toe stand, en is zoo aan eene bijna gewisse dood ontsnapt. De moedige beambte werd hartelijk geluk gewenscht door hen allen, die ooggetuige waren van het ongeval; hij verdient voor zeker den besten lof. Wat Keirsebilck betreft, hij werd naar het gasthuis overgebracht, waar men genood zaakt zal zijn hem den voet af te zetten. Wij lezen in het Staatsblad van Maandag 9 en Dinsdag 10 dezer: Bij nieuwe afwijking van zijn besluit van 15" October 1892, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken toegelaten, met 15 dezer maand, den invoer van rundvee komende uit Nederland, langs de tolbureelen van Stroobrug (Maldeghem), Watervliet, de Klinge en langs het hulpkan toor de Tromp (Stekene). De invoer zal uitsluitelijk toegelaten zijn in den dag. Bij hunne aankomst in gezegde bureelen, zullen de dieren onderzocht wor den door eenen Belgischen veearts, op kos ten der invoerders. Iet is den belanghebbenden herinnerd dat, bij vroegere afwijking aan vermeld besluit, de invoer van rundvee van Hollandsche af komst, toegelaten is in dezelfde voorwaar den langs het tolbureel Selzaete (statie) en het hulpkantoor de Staak (Assenede). Het water moge klaar en zuiver schijnen, nog kan het den dood in zich bergen. Daar om mag het in choleratijd niet ongekookt of ongezuurd genoten worden. De aardbodem is geen voldoende filter voor ziektekiemen. Waar hij 't water doorlaat, dringen zij ook door; ze zijn zóó barmhartig, zoo momete- lijk klein. Gemiddeld kan men, volgens Cohn, aan nemen dat eene bacterie 300,000 maal klei ner is dan het 1090" gedeelte van eenen mil limeter. Daaruit volgt dat er 300,000,000 microben in eenen speldekop (1 kubieke mil limeter) zouden kunnen geborgen worden. Hun gemiddeld gewicht wordt geschat op het 363 milliaruste deel van den gram; dat wil zeggen dat er 530 duizend miliioen noodig zijn om tegen eenen gram op te we gen. Kon men zooveel vijffrankstukken (elk ter Gemeenten waarde loting plaats heeft. Vastgestelde dagen en uren. 43° 44» 45° 46° 47° 48° 49° 50° 51° Ypres Poperinghe Proven Elverdinghe Langemarck Gheluvelt Nieuwkerke Waasten Wervick Vrijdag Maandag Maandag- Donderdag Donderdag Woensdag Dinsdag Zaterdag Woensdag 27 Januari om 8 1/2 23 Januari om 12 1/2 23 Januari om 9 1/2 26 Januari om 1 u. 26 Januari om 9 25 Januari om 9 u. 24 Januari om 2 1/2 28 Januari om 12 i/4 25 Januari om 12 1/2 N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. Vijf ware volksvrienden hebben aan den strijd gedacht. Omdat de kalotehuurhouder, zoo goed lijm kan maken om musschen te vangen dat hij geheel zijne handen verbrandt. Hij zou beter doen wat meer met zijne zaken te bemoeien dan met dat kinderspel. Ontvangen in het Vliegende Paard St. Julia nus door de Vooruitstrevers van Yperen voor een liedje gezongen door Karei L. Omdat Marietje. J. Protêt zoo fier was, Zondag laatst in de tooneelzaal, eerste plaats, met P. Stephanie was op 't ijs. Zij miek eene pirou ette en boef, 't was klaar maneschijn. Voor t feest op 't ijs, gegeven door de heeren officieren. Waar zijn d'Ypersche jongheden dan is er geen bloed meer in d'aderen. Voor de blauwe oogen en een neusje bloed. Omdat den jongen weduwaar geen zooveel vruchtelooze stappen meer zou doen naai de Xstraat. Omdat M. B. bijgenaamd Henrietje saxopho ne bij de blauwe kbeter zou doen van zijne repetition bij te wonen dan met Sisca's dochter arm aan arm op de markt te loopen. Hij zou dan geen zottigheid meer moeten liooren van zijnen chef omdat hij zijne partij niet kan spelen. Omdat de meid van de Botermarkt niet meer met den gardien zou gaan. Prosten, Prosten, Prosten, Prosten, Gij zijt waarlijk zeer misbakt; En 't moet uw leven kosten, Want het vak van den Nagelbak Is niet van 't meisje te plagen, Maar wel van haar te behagen. Frans blijft gerust voor den Nagel Het is toch een der cabalen. Die hem, zouden willen minnen, Zijn voorzekers maar boerinnen. Omdat M. R. uit de Luikstraat geen zooveel meer zou roepen in de herbergen en flau- wen praat uiteendoen van sa chère et ten- dre. Omdat M. R. zoo geerne A. S. naar de deur roept en cadeautjes afdoet al eene andere beschuldigen. Omdat A. van deK. zijne kousen niet meer zou binden met het lint van St. Mar,geriete. 0.20 0.80 0.10 0.10 0.85 O.iö 0.50 0,20 0,10 0.10 0,10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.40 0.10 0.10 0.10 Dverüj deiss. STERFBED. ►^5H5r<Ore

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2