GRAND CONCERT STADSNIEUWS. Stemrechtbond. Leeuwenmoed. Frausch Tooneel. Ylaamsche Sier. Société Royale des Ex-Sous-Officiers Willems-Fonds. Ongeluk. Sterfgeval, Maatschappij Burgerwacht Schieting van Donderd. 19 Januari. f sel. De werklieden Lebben hun eigen diplo ma het zijn de voortbrengselen van hunnen arbeid en deze diploma's zijn zeker wel zoo veel waard als deze die geëischt worden door de heeren Beernaert, Frère en Graux. Langdurige toejuichingen). N1NAUVE (advokaat bij het Hof van be roep van Brussel, katholieke demokraat). Gelijk M. Lepoutre verontschuldig ik mij de taal van het volk niet te spreken. Ofschoon ik ze ken, ben ik niet bekwaam dezelve in 't publiek te spreken. Men verbiedt ze te spreken in de scholen. Gii zult mij veront schuldigen. Ik heb geene bekendheid, geen gezag. Ik spreek hier eene taal die de uwe niet is; ik ben tegenstrever van de liberale en van de socialistische partij die ik altijd bestreden heb en die ik in de toekomst nog zal bestrij den, maar ik ben u komen zeggen dat van langs om talrijker katholieken met de libe ralen de gelijkheid der burgers voor de kies- bus komen vragen. Toejuichingen Wij hebben eenen bond gesticht. Indien er hier katholieken zijn, ik zeg hun dat men maar één dingen moet inzien, het belang van het vaderland en niet zien of de bond- genooten liberalen of socialisten zijn. (Lang durige toejuichingen). Men heeft ons voor socialisten uitgemaakt. Het geldt hier dat niet. Wij hebben eene for mule van verdrag gezocht. Wij prijzen den ouderdom van 25 jaar aan. Waarom Men zegt dat de 21jarige ouderdom recht geeft tot de burgerlijke akten. Maar men moet 25 jaar oud zijn om kinderen te maken zonder de toestemming der ouders. (Gelach). In Frankrijk, waar het algemeen stem recht in voege is, stemt men onder het vaandel niet! Men stemt dus wezenlijk maar aan den ouderdom van 24, 25 jaar. Op 25 jarigen ouderdom trouwt men ge woonlijk hetgene eene waarborgvan ordeis. Spreker prijst het verblijf van een of twee jaren, 't Einde dien tijd is men op de hoogte der belangen van de gemeente die men be woont. Spreker verklaart zich voorstander der geëvenredigde vertegenwoordiging. (Toejui chingen). Het algemeen stemrecht is door hem aan genomen geweest omdat het 't rechtvaardig ste stelsel is. Indien wij er heden nog meer aan houden, 't is ter oorzaak van de andere stelsels die aangeboden zijn geweest. M. Anseele heeft de krietiek gemaakt van het stelsel Beernaert. Men heeft u de sineze- rijen van het bewoningstelsel voor oogen gelegd. Spreker bestrijdt het bekwaamheidsstel sel. Het exaam ondergaan over lezen, schrij ven en cijferen, is zeer willekeurig. Wij zijn hier in eene landbonwstre "a. Ik heb bui tenlieden gekend, die goed hunne zaken be stuurden, die volkomen hunne belangen be spraken, en die niet in staat zouden geweest zijn bove igemeld examen te doen. Zult gij gaan vragen aan den werkman die zijn di ploma door zijnen arbeid gewonnen heeft, gelijk M. Anseele het zegde, zult gij hem gaan vragen een examen te ondergaan? Het ware belachelijk. (Toejuichingen). Ik zal niet veel zeggen van het stelsel Frè re, die zegtik stel 3,000 mijnwerkers ia mijn stelsel, Welnu, hoevele zijn er An seele? Antw. 100,000. M. Graux sluit de bijgestane uit. Hoevele zijn er, Anseele In Yperen alleen zijn er 2800. De uitsluiting der bijgestane is eene onrechtvaardige zaak. Een werkman wint 3 fr. per dag, hij heeft genoeg om in zijn be staan te voorzien. Hij trouwt. Hij heeft 7 kinderen. Hij heeft den onderstand van een weldadigheidsbureel noodig. Hij is onwaar dig kiezer te zijn Het hatelijke der stelsels door het gouver nement, de heeren Frère en Graux voorge steld, is dat dezen die de herziening gemaakt hebben, de werklieden, er uitgesloten zijn. (Langdurige tocjuigingenj. Ik zal niet spreken van het Panama en andere opvoeringen. Ik zal mij slechts bij ééne bepalen men zegt zal een werkman die geen geld heeft kiezer zijn Bestaan er geone andere belangen dan de belangen van het geld Men spreekt maar van de rechtstreeksche belastingen, maar zijn de belastingen van het verbruik niet door allen betaald Dus het belang bestaat voor allen (Toejuichingen). Ik verkies de belangen der kleinen, indien men een onderscheid tusschen de belangen moet maken. (Toejuichingen). In 1870, hebben wij in Elzas-Lorreinen de kleinen zien protesteeren tegen de vereeni- ging met Duitschland, terwijl de rijke eige naars, die zich door de beschermingswetten begunstigd wisten, de ikzucht zoo verre dre ven hun oud vaderland te verloochenen. Toejuichingen Mijn heeren, als het een ideaal van recht vaardigheid geldt, moet gij voor de hinder palen niet wij hen, vooral, wij, katholieken, die ons ideaal in de andere wereld plaatsen. Het is noodig dat alle partijen ontwapenen om hand in hand te strijden voor het recht en de rechtvaardigheid. (Langdurige toe juichingen De heer Vermeulen, na vruchteloos ge vraagd te hebben of nog iemand begeerde het woord te nemen, legt de volgende dag orde neer, die met algemeenheid, min ééne stem aangenomen wordt De Meeting van 22 Januari 1893, buiten alle partijgeest bijeen geroepen om het vraag punt van het algemeen stemrecht te bespre ken. Aangezien het hoogst wenschelijk is dat de belangrijke kwestie van het algemeen stemrecht de beste, de rechtvaardigste op lossing bekome, Aangezien het ook wenschelijk is dat al de belangen, al de maatschappelijke klassen en al de partijen vertegenwoordigd wezen in het bestuur des lands. Overwegende dat de eenige logische uit weg gelegen is in de aanvaarding van het princiep van 't algemeen stemrecht, met de geëvenredigde vei tegen woordiging, Drukt den wensch uit dat de hervormin gen in de Grondwet geschreven worden en beslist dien wensch aan de openbare macht te overhandigen. De vergadering scheidt uiteen te midden van een onbeschrijflijken geestdrift. K. O. CORRESPONDENTIEN in die bus Het JournahCYpres zeevert acht kolom men vol om de meeting van 22 Januari te bestrijden en de gezegden der verschillende redenaars op fiesschen te trekken. Wij ver staan niet hoe de moedige opsteller van het godvruchtig papenblad, die nochtans in de meeting tegenwoordig was, den moed niet gehad heeft zijne opwerpingen te laten ken nen wanneer de lieer Voorzitter Vermeulen vroeg of niemand begeerde nog het woord te nemen. De heldhaftige schrij velaar stond daar met zijnen mond vel tanden en hij durfde niet spreken in 't publiek, hij beeft liever zijne venijn in zijn bladje uit te spuwen en alzoo zijne lezers, vooral dezen van den bui ten, te doen gelooven dat hij, arme, onnoo- zele dwerg, een Pic de la Mirandole is, die alles met volle kennis van zaken weet te weêrleggen, en al het verstand alleen bezit. Ja, ezelverstand! MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het onderwijs door aanschouwing, Yperen. Zaterdag 28 Januari 1893, Voordracht in het fransch metoxyhydrisch licht, in de'Schouwburgzaal, (Vandenpeere- boomplaats), s avonds ten 8 ure stipt. Onderwerp der voordracht Het schoone in den mensch, door M. Edmond-Louis DE TAYE, leeraar aan het Koninklijke Instituut van Schoone kunsten te Antwerpen. Namens het bestuur De Secretaris, EU GÉNE VEULEMANS. Maandag aanstaande geeft de Fransche tooneeltroep onder 't bestuur van M. A. Mil- liaud, eene luisterlijke vertooning met me- dewsrking van M" Noëlly, die bier twee maanden geleden zoeveel bijval genoten heeft. Ziehier wat men ons mededeeld: La troupe A. Millaud, qui a obtenu der- nièrement un grand succès si bien mérité, avec Thérèse Raquin, revient le Lundi 30 Janvier donner une grande representation d'Un beau mariage comédie en quatre actes, d'Emile Augier, de l'Académie franqaise. Ne voulant pas retirer k nos lecteurs l'im- mense intérêt qu'ils auront en allant applau- dir cette excellente comédie, nous nous con- tenterons do donner en d»*ux mots l'analyse de cette pièce, pleine d'esprit et de bonne morale, qualitésrares par le temps qui court: Pierre Chambaud, élère de l'Ecole poly- technique, grand chimiste, fait par inclina tion un beau mariage lisez rnariage d'ar- gent; Pierre ne peut pas supporter la vie oisive que lui donne la fortune, et, voulant reconquérir sa femme en se faisant un nom illustre, se remet au travail. II découvre la liquéfaction du gaz carbonique, qui doit ame- ner une révolution dans tout notre sysiètne de locomotion; la gloire et la fortune lui sont dès lors assurées, et l'amour de sa femme lui est rendu Cette oeuvre est supérieurement inlerpré- tée par MM"1" Rose Desnoyer, N. Milliaud, Dartois; MM. Marchand, Venkens. Saulieu, etc., etc. Quant aux toilettes, Mesdames, c'est un vtai régal pour les yeux, et la pièae en elle- mème ne vaudrait elle ritn, qu'il faudrait aller la voir pour s'offrir ce spectacle. Acha- que acte, toilettes nouvelïes! que ne suis-je femme pour pouvoir vous décrire toutes ces merveilles de goüt 1 Pour terminer la soirée: monologues par quelques artistes de la troupe et intormède musical avec l'étoile Noëlly, tanr, applaudie sur toutes les scènes ott elle a paru. Seschan sons sont bien choisies, chacun et chacune pourra les entendre. Quelle netteté dans la diction: Me Noëlly phrase d'une faQon agré- able. son timbre est juste et d'une fraicheur admirable. Opening van 't bureel 7 1/4 begin 7 3/4 Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degroote Vandenpeereboomplaats. De vierde vertooning van het tooneeljaar 1892-1893 zal plaats hebben op Zondag 12" Februari, met de medewerking van Mevr. Parijs van Brussel, Mejuffers Louisa Creus en Isa Ameel, en zal bestaan uit de volgende stukken EEM Drama in 3 bedrijven door P.-A. Matton en SCHRIK VAN SOLDATEN Blijspel met zang in één bedrijf door Kiuts. ei IFête «IVkesrse» LE 29 DIMANCHE JANVIER 1S93, k 7 i/2 heures du soir, avec le bienveillant concours de MeIla Hen- riette Decoene. ier Prix du Conservatoire de Gand, de la Musique des Anciens Pom piers d'Ypres, de la Sociéfé: Les Jeunes Infatigables.sousla direction deM. Carlos Dewaele, et de MM. Alph. Delmotte, Eugène Lacasse et Vanderliaegen. Onze stedelijke afdeeling hield 11. Zondag hare derde Concert-Voordracht. Voorwaar een feestje, dat alle verwachtingen overtrof. Zelden hadden we een concert, dat zoo puik mocht heeten. Het programma was keurig en de uitvoering liet niets ie wenschen over. Het openingsstuk De Fee van Potsdam bewees dat onze symphonie steeds goeden voortgang maakt Slyrienne voor saxopho nes beviel uitermate;de romancen, gezongen door de juffers V. en V. P. deden de lieve zangeressen veel bijval oogstenen algemeen wenscht het publiek, dat ze ons nog op toe komende concerten steeds op iets puiks zou den vergasten. Iets nieuws op het programma onzer concerten waren het kinderkoor Stormlied en 't mannenkoor Arleveldelied-, het een en het ander werden keurig uitge voerd voor het laatste, verleende de Wer kerslier hare welwillende medewerking en heeft daardoor onze afdeeling zeer aan zich verplicht we durven hopen, dat de kring van knappe zangers nog in andere omstan digheden ons zal terzijde staan, hetgeen slechts de broederlijke banden welke de twee maatschappijen vereenigen, nauwer zal toe halen. Na nog de romancen vermeld te heb ben, gezongen door de heeren X. en A. Del- motte, de eene vol mannelijken trots, de an dere vol roerende teederheid, zij het ons toe gelaten onze beste gelukwenschen aan te bieden aan Mej. L. Creus, over de verruk kelijke wijze, waarop ze Van Beers' Zieken Jongeling heeft voorgedragen. Het roerende zielsgevoel, dat ze lei in de voordracht van het schoone gedicht van onzen puikdichter, deed in menig oog een traan glinsteren, en getuigt bij haar van den heerlijksten artis- tieken aanleg. Wat te zeggen van de voor dracht Onze leden, onze lezers ook, kennen sedert lang den Heer Retsin, dien ze hier meermalen hebben hooren spreken en die verleden Zondag zelf, het woord op de mee ting voerde. Gedurende drie kwartieren, wist de spreker zijne toehoorders onder de beko ring gevangen te houden van zijn vloeiend en boeiend woord wist hij ieders belang stelling te wekken en en te bevredigen om trent dat zoo gewichtige vraagstuk Het onderwijs der Vrouw. Na den afloop der Concert-Voordracht, greep een lustig dansfeest plaats, waar ieder een zich opperbest vermaakte en dat voorze ker de lieve danseressen heeft doen droomen. Twee knapen verdronken. Woensdag, rond 4 ure, speelden eenige knapen op de buitenwandelingen buiten de Meenenpoort, toen de genaamden Bollengier en Mar key, beide een 14tal jaar oud, zich op bet ijs waagden. Eensklaps brak bet ijs on der hunne voeten en beide verdwenen in de grondelooze diepte. Hulp daagde weldra langs alle zijden op, doch te laat. Men haal de de knaap Mat key uit het water, maar hij was reeds ren lijk. Men heeft het naar het gasthuis gebracht. Bollengier werd Donder dag morgend gevonden daar hii verder on der 't ijs geraakt was. Men oordeele over de droefheid der ouders. Een onzer achtbaarste familjen der stad komt een groot verlies te ondergaan door het afsterven van den heer Ferdinand Thie- bault, 32 jaren oud, hotelhouder, eu onder luitenant der Burgewacht. De lijkdienst had Donderdag plaats rn de kerk van St. Pieter. Een overgroot getal vrienden en kennissen waren er tegenwoor dig om eene laatste vaarwel te zeggen aan den afgestorvene vriend. Acht rouwkronen werden opgedragen door z'jne beste vrienden, en door de maatschap pijen waarvan de Heer Thiebault deel miek. De Redactie van ons blad deel mede in dit smartelijk en onherstelbaar verlies. Gewoonen cibel. Legon Emile 25 25 20 25 25 120 Froidure Eug. 25 25 25 25 20 120 BoedtLéon 25 20 20 25 25 115 Masschelein A. 25 20 25 25 20 115 DeweerdtCh. 20 20 25 25 20 110 Ligy Albert 20 20 25 25 20 115 Vermeulen H. 25 20 20 25 20 115 Justice Jean 25 20 25 20 20 110 Gaimant Arthur 25 20 25 20 20 110 Schieting van Donderd. 26 Januari. Gewoonen cibel. Vermeulen H. 25 25 20 25 25 120 Boedt Léon 25 25 25 25 20 120 Ligy Albert 20 20 25 25 25 115 Froidure Eugène 25 25 25 20 20 115 id. Robert 20 25 20 25 20 110 Legon Emile 25 20 20 25 20 110 Justice Jean 25 20 20 25 20 110 Mancheleyn Alph. 25 20 25 20 20 110 rv Eenige ware vrienden vergaderd op een avond maal in de Café de Saumon. Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. Terwijl wij aan het jassen waren gezeten hebben wij den goeden strijdpenningniet vergeten. Omdat men door het referendum al de Ieper- lingen zoude vragen of ze willen kiezer zijn, ja of neen. Omdat M. R. zoo geerne wandeld des avonds met Ch. V. Omdat Nesten zijne cartouchière aan had om den dienst bij te wonen in S1 Pietera kerk. Hij dacht dat er moest geschoten worden en hij kwam zonder geweer En dit al om aangenaam te zijn aan Annatje. Hij is er wel meê. Wat is A. toch neerstig, hij wandeld geheele dagen om zijne bakkerinne te zien. Hij heeft toupee om in de k straat te defilee- ren beter of bij de tuimelaars den slimmen. Den Heiligen Joseph deed 't beter, hij liet zijne vrouw op een Ezel rijden in plaats van op een Ezelinne. Omdat L. van de Sterre, niet meer en zou krijsschen voor M. Hij kleed hem alle dage op zijn Zondags uit zuivere liefde voor haar, en te middag wan deld hij de Rijselstraat af. Omdat de kleine L. enz. Pourqu'elle ne devrait plus etc. Omdat de dikke Jufvrouw zooveel jonge ken nissen heeft. Omdat den misplaatsten hoogmoed van den smid van de Vierstraete wat zou vermin deren. Omdat hij zich zou herinneren dat hij kin deren heeft. Hij zou dan bij de gilde van Voormezeele geen klein koekeboterhamken weigeren aan twee arme kinderen die hem den geheelen dag gediend hadden. Het is eene schande zoo onmenschelijk te zij n. Certain soir, chez un amant, Moublia son gant Weekblad nous l'a dit dimanche Aujourd'hui pour sa revanche, A L.... on veut apprendre Qu'il vaut mieux perdre que prendre Ce qui plait, chez un amant, Surtout quand il est galant. Omdat F. haar zoowel amuseert met de ordon- nancen. Omdat zij zoo kontent is, dat zij met de vrien den van 4 mag gaan wandelen. Omdat L. D. als het alzoo voortgaat zal ster ven van verdriet, want het arm meisje moet haar nu tevreden houden met C. S. Omdat dikke L. op haar moet letten voora leer zij van anderen praat. 5.95 0.20 0.50 0.10 0.10 0.25 0.10 0.25 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.15 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 1.00 0.10 0.10 0.20 C.10 N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. sons le haut patronage du Rol et la présidence d'honneur de M. le Colonel retraité I'arsy. OFFERT A MM. LES MEMBRES PROTECTEURS en la Salle de la Bourse, 19, rue Carton,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2