VAN IJPEREN EK HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 4n Februari 1893. Nummer 8. Het referendum. Alles voor de vriendjes. Een pastoor vóór het Algemeen Stemrecht. Diefstal hij den Graaf van Vlaanderen De jeneverpest. De ijzeren wegen van den aardbol. STADSNIEUWS, Altijd bedrog. Abonnementsprijs voorop betaalbf«ari 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. yoor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen por nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag Try en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteokend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De voorsteden van dc hoofdtsad m kon alles gereed om een referen dum in te richten ten voordeele van het algemeen stemrecht. Dit ontwerp ontmoet veel tegen kanting en belemmering, die dreigen hetzelve te doen mislukken. De heer burgemeester Buis en het schepen- kollegie van Brussel verklaren zich tegen het referendum, als ongrond wettig, als eene inbreuk der gemeen te op de wetgevende macht. Ook heeft de Bestendige Deputatie van Brabant beslist dat de gemeen ten op hunne budgetten geene uitga ven mogen stemmen voor het refe rendum. Alzoo zouden de raadsleden die het verbod overtreden, gedwon gen worden de gestemde gelden uit hun eigen zak te betalen, want de heer Gouverneur zou in beroep gaan bij den Koning en 'ii klerikaal minis terie zou er geen graten in vinden nesterijen ie zoeken om de liberale gemeenten te duiveijagen. In de Liberale Associatie van Door nik heeft de heer Bara, oud-minister van justitie, eene groote waarheid gezegd die nooit genoeg het geheele land door kan herhaald worden tot les en leer van allen en om te doen begrijpen welken- gang Belgie gaat onder de geestelijke overheersching. De heer Bara zegde Inweêrwil de moeilijke tijden is er nog veel werk te verrichten voor de liberale partijsedert eenige jaren heeft de vrijheid van geweten vele inbreuken ondergaandezen die de godsdienstige overtuiging van het gouvernement niet deelen, worden overal uitgesloten; de gunsten en be dieningen zijn alleen toegekend aan de lieve kinderen der geestelijkheid onze vrije instellingen verdwijnen het volksonderwijs, vooral in de Vlaanderen, is inde handen der pries ters; die de meesters van het onder wijs zijn. In niet een land van Europa is de toestand hun zoo gunstig als in het onze. 't Is een achteruitgang, een groote achteruitgang. De heer minister de Burlet heeft eene tabel neergelegd, bevattende de namen van de mannelijke en meerder jarige burgers in Belgie. Het totaal voor gansch het koninkrijk belpopt 1,622,015 De provinciale commissie van landbouw voor West-Vlaauderen is dinsdag te Brugge vergaderd onder voorzitter schapvan den heer Ruzette. De heer Otto de Mentoch heeft op de vergadering lezing gegeven van een schrijven van den heer De Bruyn waarbij deze het ontwerp goedkeurt te Brugge een grooten landbouw- wedstrijd in 1894 in te richten en de hulp van het bestuurbelooft. De wedstrijden zullen ingericht worden door de landbouwmaatschap- pijen van beide Vlaanderen met tus- schenkomst van Staat, beide provin ciën en de stad Brugge, Hij zal begrijpen: Wedstrijden van voorttee- lende dieren, paarden, hoornvee en zwijnen, landbouwonderwijs voor jongens en meisjes, tentoonstelling van melknijverheid, vruchten, tuin en landbouwkunde en eene tentoon stelling wedstrijd van de vruchten in 1893 geoogst. Te Brussel is eene brochure ver schenen, welke toegeschreven wordt aan eenen priester, waarin het Alge meen stemrecht en vertegenwoordi ging der belangen met klem en ge zond verstand verdedigd werden. Het merkwaardigste is deze bro- chuur, is de volstrekte loochening en verwerping der klerikale theorie door de bisschoppen en de klerikale pers steeds met hardnekkigheid verde digd, namelijk dat de godsdienstige belangen den voorrang moeten on derworpen zijn. Volgens schrijver, hebbende gods dienstige zaken in de kiezingn niets te zien, en moest zorgvuldig verme den worden den godsdienst in de po litieke twisten te mengen. Ziedaar een priester die gefelici teerd mag worden. Kofferken opengebroken Voor 400,000 franken juweelen gestelen. Woensdag, tusschea 8 ure 's avonds en 1 uur van den morgen, is een dief gedrongen in de slaapkamer van de Gravin van Vlaan deren. Een kofferken ia acajou, gansch met ijzer belegd, werd opengebroken. Al de juweelen, welke er in lagen, ter waarde vau 400.000 franken, werden ge stolen. Da diefstal werd gepleegd terwijl de graaf en de gravin bet hofbal bijwoonden, Donderdag morgen, ten 10 ure, werden al de prokureurs des konings van gansch België per telegram van dezen diefstal verwittigd, alsook de statieoversten op de grenzen. De beschrijving der gestolen juweelen werd denzelfden namiddag in alle richtingen ge zonden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat er vóór een paar maahden in het paleis van den graaf van Vlaanderen voor eene aanzienlijke waarde zilverwerk werd gestolen. Ongetwijfeld is hier een en dezelfden dief in 't spel. In de 150,000 kroegen en herbergen, die in ons land bestaan, worden jaarlijks 70 millioen 'liters genever gedronken, kostende 135,000,000 frank. Op de 1 1/2 millioen volwassen bewoners zijn 300,000 gekrenkt in hun verstand. Men schat het aantal, dat vermoord wordt door den drank, op 20.000. Het drankverbruik steeg in 15 jaar tijds 37 ten honderd, terwijl de bevolking ver meerderde met 15 ten honderd. De gevallen - van [krankzinnigheid namen toe met 45 ten honderd, van landlooperij met lo0 ten honderd, en dat alles als een gevolg van dien afschuwelijken drank! Maar men vergeet dikwijls dat het drank misbruik een gevolg is van de steeds toene mende ellende onder de arbeiders. Wie dus dat misbruik wil bestrijden, jmoet medewer ken om den toestand te verbeteren. De lengte der ijzerenwegen van den aard bol is, gedurende deze laatste jaren, in merk waardige verhouding vermeerderd. Van 468, 000 kilometers dat men er in js 1884 telde is men in 1888 gekomen op 571,771 kilometers. In dit getal komt Europa voor met 214,252 kilometers: Amerika met 374,015kilometers; de drie andere werelddeelen komen slechts samen tot 53,514 kilometers. Ziehier ten andere, in kilometers, de cij fers betrekkelijk de twee tijdvakken: LANDEN 31 dec. -1884 31 dec. 1888 KILOMETERS KILOMETERS Europa 189,760 214,252 Amerika 239,360 304,005 Azia 21,120 28^415 Afrika 6,400 8,309 Oceanie 12,160 16,790 Totaal 468,800 571,771 Op de 103,000 kilometers, in ronde cijfers uitgedrukt, dia gedurende de vier hooger vermeide jaren, in de geheele wereld ge bouwd zijn, zijn er 64,000 in Amerika, waar van 84,000 in de Vereenigde Staten. Het Journal d' Ypres en het Nieuwsblad. die twee treffelijke organen eener treffelijke bedriegerspartij, weten niet meer wat verzinnen om hunne lezers bezig te houden en hen te verblinden over de handelwijze der stadhuismannen die voornemens zijn de Yperlingen te scheeren zonder zeep en zelfs hel vel af te stroopen. t Is a.zoo dat zij sedert verscheidene we ken pogen den draak te steken met de klee ding der oud-pompiers, met het vertrek dezer maatschappij uit het lokaal der Beurs. en meer andere dingen die voor het mee- rendeel der Yperlingen zonder belang zijn. Maar wat zij verzwijgen, wat zij zouden willen vex'bergen is de stichting der eerste abriek vanbelastingen. Ja, liberale lezers, het kalotebestuur heeft besloten de Yperlingen te begiftigen met eene verhooging van lasten, en de enkele aankondiging dezer nieuwe lasten is, overal onthaald geweest gelijk zij het verdiende, 't is te zeggen met misnoegdheid. Iedereen heeft berekend welk aandeel hij in de„ge- meentekas zou moeten storten, en die bere kening beeft het geluk niet gehad te beha gen, zooals de stadhuismannen het zich in gebeeld hadden. Een overgroote kreet van verontwaardiging is uit alle wijken der stad opgerezen. Onze uitvinders van belastingen zijn bitter teleurgesteld geweest in hunne verwachting en daar zij zich bedreigd zagen in hunne sterkte en wenschen de weinige volksliefde die zij bezaten (indien zij er bezitten) niet te zien verdwijnen, hebben zij zich verhaast zonder vele complimenten hel merkwaardig ontwerp van lasten op de gevels, op de her bergiers, enz. in te trekken, waarmede zij hoopten jaarlijks eene vergrooting van las ten van 27.000 fr. te doen inkomen. De Burgemeester heeft dus aan den Ge meenteraad kenbaar gemaakt dat hij zijn ontwerp van lasten introk. Maar is liet uit bezorgdheid voor de schat- plichtigen dat hij zulks gedaan heeft Geens zins. De eenparige protestatiën hebben dat mirakel teweeg gebracht; het is 't geschreeuw der lastenbetalers dat h em verplicht heeft terug te deinzen, zonder dat, ware de toer gespeeld geweest en de burgers hadden mo gen afdoppen. Maar is de burger gered? In het geheel niet, Doch wat bewezen is, is dat onze stadhuismannen liem zoo gemakkelijk niet zullen kunnen pluimen als zij het ge meend hebben. En zullen de belastingen niet verhoogen Ohl ja, het zal op eene andere wijze ge schieden, maar op eene wijze die niet min gepeperd zal zijn dan de eerste: acht; hon derd drie en dertig duizend franken, in plaats van twaalfhonderd duizend franken'i is te zeggen dat de eerste ont- worpene leening van twaalf honderd dui zend franken maar van acht honderd dry en dertig duizend franken zijn zal. Dit is de mededeeling die het Gollegie den 26 Januari gedaan heeft aan de vereenigde sectiën en waarmede de Gemeenteraad zich in zijne zitting van 4 dezer moet bezig houden. Het Cojlegie, om zijne eerste misslagen te verbeteren, is voornemens een gansch ver schillende basis aan te nemen als deze die bet ia zijn eerste ontwerp aangenomen had. De eigendommen zullen aangeslagen wor den; zoowel als da rijtuigen, de paarden en de piano's, maar de herbergiers zullen voor het oogenblik vryschieten, omlat onze stad huismannen op hen rekent voor de aan staande kiezing; maar laat die kiezing eens voorbij zijn, de wij waterlekkers zullen weldra eenei;. nieuwen list verzinnen om hunne goede vrienden de herbergiers te doen afdoppen. En terwijl de kaloten alzoo plannen sme den om de Yperlingen uit te buiten, houden hunne organen zich bezig met gekkerijen en zij reppen geen enkel woord over hetgeen HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1