VILLAGEOIS, EEN SPELER, SCHRIK VAN SOLDATEN, Een vraagsken. Krottekrotte! Volksbedriegers. Concert der Oud-Onderofficieren. Werkerslier. Fransch tooneel. Vlaanische Ster. Stemrechtbond. Assisenhof van West-Vlaanderen. Poperinghe. de gebenedijde flambeeuwlekkers in hun schild voeren. Maar wij, die dezelfde redens niet hebben om het volk te verblinden, zullen onze lezers op de hoogte houden van den valstrik dien men op het stadhuis spant en wij zullen het masker afrukken van die zoogezegde men- schenvrienden, die de YperliDgen willen pluimen ten voordeele van kerken, kloos ters, kapellen en congregatiën. Wanneer zal het den heer schepen van openbare werken believen de markt te doen zuiveren van de overgroote hoeveelheid mod der die er is opgehoopt. Het zijn niet slechts de I.Jperlingen die zich beklagen, maar de buitenlieden die des zaterdags naar de markt komen kunnen niet nalaten zich af te vra gen hoe het mogelijk is in eene stad zich al- zoo te moeten bevuilen. Wij hebben reeds meer dan eens bewezen dat het werk, welk het stadsbestuur op de markt heeft doen verrichten, beter zou uit gesteld geweest zijn tot geschikter tijden, men heeft met onze opmerkingen gelachen en wat zien wij nu? Inzakking van alle kan ten en eene vuiligheid die nog grooteris dan deze der stallen van Augias. Onze burgervaders zouden beter doen zich wat meer met de reinigbeid der stad bezig te houden, in plaats van te zorgen om gedu rig geld uit de zakken der lastenbetalers te kloppen. Er zijn zoovele menschen die op de Markt staan te wachten naar werk en niets beters vragen dan eene daghuur te mogen verdie nen en onze stadhuismannen hebben liever ons te laten verstikken in süjk en vuiligdeid dan aan de wenschen hunner onderhoorigen te voldoen. Hat men nog zegge dat de kaloten bezorgd zijn voor de openbare reinigbeid en gezond heid! Hij begint reeds de schijvendans. Lasten- bitaalders schiet maar allen tot over den el leboog in uwen porte-monnaie. Onze godza lige keersesnuiters weten niet meer van wat hout pijlen te maken. Zij zitten in bet stad huis tot over de ooren in de krot. Het over schot van 51 duizend franken, de zuinig li berale bestuurders bij hun aftreden in 1890 nagelaten is totaal naar de maan. Het zwart goedje en de klerikale hongerige magen heb ben zoo gulzig aan de stadskas gezeten, dat alles leêg gescharreld is en dat men maar nieuwe en meerdere inkomsten uitzien moet. De Yperlingen, die het zoo lastig hebben om de twee eindjes aaneen te knoopen zullen dus duchtig afdokken moeten. Allen zullen tot op het vel uitgestroopt worden ad ma- iorem dei gloriam. Nu zij hebben het zoo gewild, toen zij de jappers ter wille van eenige geelvinkskens of een bankbriefje naar 't stadhuis zonden. Zij vinden dus wat ze gezocht hebben. Wel moge het hun bekomen. Erg is 't dat de goeden het ook voor de kwaden, de valschen bekoopen gaan. Onze getenedijde volksbedriegers begin nen dus met eene nieuwe leening van 1 hon derd 33 duizend ballekens, een bigatelleke zooals men ziet. Het vorig liberaal betuur deed bier allerhande groote werken van openbaar nut uitvoeren, waaraan de jappers nooit reiken zullen kunnen. De stadsschuld beloopt maar tot een half miljoen en de ste delijke lasten zijn niet hoog. Dat men de ka- dodders de oogen uitsteke, want zij begin nen zoo maar kortweg met eene nieuwe lee rling van 8 honderd 32 duizend franzen voor de pinnen te komen. IJperen gaat dus tot over de ooren in de schulden steken en wij allen zullen natuur lijk de gebroken potten te betalen hebben, 't Ziet er bier alles behalve lief uit Verleden Zondag had het prachtig feest plaats dat de Maatschappij der Oud-Onder- offloieron haren beschennleden aanbood. Schooner feest kan men niet uitdenken. Het was afwisselend en bewonderenswaardig. Ook beeft de inrichtingscommissie geene kosten gespaard om het welgelukken er van te verzekeren. Denevens het muziek der Maatschappij van Oud-Pompiers, die zijne welwillende medewerking verleende en twee zijner schoonste openingstukken uitvoerde, hadden wij nog het geiuk Mej. Henriette de Coene, eersten prijs uit het brusselsch Conservato rium, te mogen toejuichen met hare Stella Confidenla en haren Récit d'Arioso. Mej. de Coene heeft een overheerlijk talent en zij verrukte hare toehoorders door de be valligheid barer stem, de juistheid harer methode en de zuiverheid van haar gezang. Ook werd zij dapper toegejuicht en meer dan eens werd zij toegeroepen om nieuwe blijken van tevredenheid en goedkeuring te ontvan gen. De heer Alf Delmotte, de zoo gunstig ge kende zanger, dien wij bijna in alle Concer ten en zelfs op het vlaamscti tooneel aantref fen, heeft nogmaals een staaltje van zijn talent gegeven en overheerlijk twee schoone stukken gezongen, namelijk Revèle-moi ton nom en Mireille, die hem, als 't waie, een donder van handgeklap en toejuichingen, hebben doen verwerven. De heer Vanderhaeghen, met de Cavatine de Jérusalem en le Songe d'une nuit a'élé, heeft ook zeer veel bijval gehad, en hij heeft bewezen dat hij de toejuichingen, die men hem toestuurde ten voile waardig was. Alle kenners en liefhebbers van muziek zijn ten hoogste voldaan geweest over die verschil lende uitvoeringen en zij hebben het meer dan eens bewezen. Om de muzikale reeks te sluiten, heeft de heer Lacasse zijn publiek vergast op schoone kluchtliederen, die zoodanig in den smaak der toehoorders vielen, dat er geen einde kwam aan het bravo geroep en het hand geklap. Wal nu gezegd van de Jonge onvermoei- baren, die onder bet bestuur van den heer Carlos Dewaele, zulke schoone oefeningen verrichten. Waarachtig, die jonge liefheb bers verdienen ten volle den naam dien zij hebben aangenomen, want zij waren onver moeibaar in hunne verschillende oefeningen. Zij hanteeren reeds de w apens met een ge mak, eenen zwier en eene bevalligheid die de algemeene bewondering verwekken daarbij hunne gymnastische oefeningen laten niet vermoeden dat die jonge maat.- chappy nog maar eenige maanden txstaau telt en hun bestuurder mag tier zijn op zulke dap pere en onverschrokken leerlingen. Wij sturen dus die jonge kunstenaars onze beste gelukwenschen aan en voorspellen ben eene schoone toekomst in de wapen- en gymnastische oefeningen indien zij volharden in den weg dien zij hebban ingeslagen. De heer Dewaele heeft eens te meer bewe zen dat hij een goed meester is, en hij mag zijn deel nemen van den bijval dien zijne leerlingen hebben geoogst. Kortom het was, zooats wij hierboven zegden, een prachtig en vermakelijk feest. De heer Voorzitter en gansch de inricmings- commissie ontvangen hierover onzen dank en wij twijfelen er niet aan, of wij zullen nog het genoegen hebban op burgerlijke fees ten vergast te worden. Dit is de wensch van allen en de onze in 't'bijzonder. Z. Morgen Zondag 5 Februari biedt de Maat schappij De Werkerslier hunne leden een luisterlijke Zangfeest aan gevolgd van Bal, in haar lokaal De Zwarte Leeuw, Bousinghe- straat. Ziehier het programma Woensdag 8 Februari, geeft de fransche troep, onder het bestuur van MM. Fontenelle en Richet, in onzen schouwburg eene groote en luisterrijke vertooning die zal bestaan uit NOS BONS Comedie in 5 bedrijven. In bet tweede berdrijf La Fête de Bouzy le têtu Revue et Défilé des Pompiers. Opening der zaal om 7 ure om ten 7 1/2 u. te beginnen. MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het onderwijs door aanschouwing, Yperen. Donderdag 9 Februari 1893, Voordracht in het vlaamsch metoxyhydrisc licht, in de Schouwburgzaal, (Vandenpeerc- boompiaats), s avonds ten 8 ure stipt. Onderwerp der voordracht De Chineezen, en hunne zeden. door den heer R. Cordenier, Namens het bestuur De Secretaris, EU GÉNE VEULEMANS. De vierde vertooning van het tooneeijaar 1892-1893 zal plaats hebben op Zondag 12n Februari, met de medewerking van Mevr. Parijs van Brussel, Mejuffers Louisa Creus en Isa Ameel, en zal bistaau uit de volgende stukken Drama in 3 bedrijven door P.-A. Matton en i Blijspel met zang in één bedrijf door Kints. GORRES PONDENTIEN In cle Ibns Edward Grossey, de moordenaar van Eu genie De Koker, uit het Meestratje, te Brug ge, die aanstaande maand voor het assisen hof n.oet verschijnen, is op bevel der rech terlijke overheid naar Bergen (Mons) overge voerd, waar hij, betrokken is in eene mis daad, tijdens hij aldaar als soldaat bij het 2ft jagers te peerd in garnizoen was. Hij is geboortig van Reningbelst. BURGERSTAND. van den 27 Januari tot den 3 Februari 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 3. överlïjtlens. Vandc-rmeersch Valentina, 16 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Decroos Achille, 20 jaar, bakkersgast, on gehuwd, Meenenstraat. Bayen Edouardus, 72 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Gnockaert Isabella, Bukke- straat. Turck Clementina, 60 jaar, kantwerkster, weduwe van Carré Amandus, Meenenstraat. Dehoilander Desiderius, 64 jaar, daglooner weduwaar van Porteman Rosalia, Meenen straat. Yancampelaere Karei, 28 jaar, daglooner, echtgenoot van Ballois Elodia, Meenenstraat. Vanhove Camille, 15 jaar, kleermaker, ongehuwd, Rozenstraat. Berghman Edouardus, 50 jaar, procureur des konings bij den tribunaal van eersten aanleg te Yperen, echtgenoot van leclercq Maria, Ravenstraat. Deibey Justinus, 26 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Meenenstraat. üiiuloi'en benotïoii de jaar. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk id. 5. Tooneel wedstrijd der Roeijsehe Barbaristen. Is men bij de eerste opvoering teleurge steld geweest, die van Zondag laatst was eene wezenlijke verrassing. Heeren liefhebbers van Nieuport en Wor- tegum met een puik programma, maakten ganscti de vertooning uit, en hebben het talrijk en uitgelezen publiek eenen aange- namen avond noen doorbrengen. Daar wij geenen den minsten invloed op den Jury willen uitoefenen, zullen wij ook geene beoordeeling maken. Echter kunnen wij niet nalaten eene bij zondere melding te maken van den heer J. Delporte van Nieuport; die is als het ware de held van het programma geweest. Einde lijk liet publiek moet na zoo eene puike ver tooning verlangen, naar de nieuwe opvoe ring, welke op 5 Februari zal plaats hebben wij verwachten ons aan iets buitengewoons, gezien het programma hieronder beschreven en hetwelk samengesteld is ais volgt: 3de öpiredtng, 5 Februari R93. Romancen. Kluchtliederen. Deftige Alleenspraken. Boertige Alleenspraken. Lammehens nieuwjaarsgiften, door Vaneecke, Loo. Mijnheer Langenbeh, door T. Devisschere, Loo. liet erfdeel de Machiel, door G. Marivoet, Mechelen. Een duivenmelkers huishouden, door A. Jacobs, Mechelen. Deftige Tweespraken. Boertige Tweespraken Gezien het schoon piogrammu zullen de toeschouwers niet ontbreken, daarvoor heeft de tweede opvoering te veel bijval genoten. SS Eerste ceel. 1. Le Depart des Compagnons, chceur. L. de Iiillé. 2. Fantaisie britlante pour piston exéc. par M. L. Tancré. Waucampt. 3. Stances a la Charité, romance chan- tée par M. Art. Praet. Carman. 4. Souvenir de Grévy, duo pour vio- lons exéc. par MM. Walckers. Faucheux. 5. Les Asperges, chansonnette dite par M. Em. Deweerdt. E. Collin. Tweede deel. 1. O Pepita, chceur. A. Muller. 2. Mireille, romance chantéepar M. V. Wilde. Gounod. 3. Fantaisie sur la derniére pensée de Weber, pour saxophone-alto exéc. par M. Alph. Moreau. de Lannoy. 4. Alain Blanchai'd, duo chanté par MM. Ordies. Conconne. 5. Air varié pour clarinette avec or- chestre.exéc. par M. Balmaekers. X... 6. Als Grootmoeder trouwde, klucht lied door M. Era. Deweerdt. J. Janssens. N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. Tot dat ik burger worde in mijn land derf ik wekelijks twee pintjes. 0.20 Vijf jassers voor den heiligen strijd. 0.80 Omdat Tjeuteka niet meer zou psizen dat .het. Kogel'je is die versmoord is. 0.15 Omdat de tuba-solo van de Tumelaars beter zou doen orn zijne partij te studeeren dan geheele dagen op de straat te loopen. 0.20 Eenige vragen en antwoorden uit den cathe- chismus van Kemmel 0.10 V. Waarom is de pastoor het hoofd der ge meente A. Omdat de burgemeester benauwd lieeft van de hel. 0.10 Y. Waarom heeft de burgemeester zijne strooien bende elf duizend franken uit de zak der gemeente doen stemmen voor het maken van een theater A. Omdat hij arme burgemeester, medelijden heeft, met de dood-arme kasteelheeren die onder zulken zwaren onkost voor hun mu ziek zouden bezwijken. 0.10 V. Wie zal den nieuwen sekretaris zijn l A. Dezen die door den pastoor en de kasteel heeren aan den burgemeester zal voorge steld worden. 0.10 Wanneer de Lyre een uitstapje doet moet zij zich vermaken, bijzonderlijk in den Quartier de Commexce. 0.85 Den Zondag met mijne vrouw naar de Hoog mis, 's avonds tot 11 1/2 uren planton aan de comedie-zaalen ten lure 'snaehts. gym nastiek door den venster in de Thourout- straat, 't is lastig. 0.10 De boertjes willen van geen gymnastiek we ten, daarom hebben zij hunnen brigadier duchtig afgeranseld. 0.10 Den brigadier heeft Zondag nacht van den Wilden man gespeeld, in de Thouroutstraat maar hij zal het lang onthouden, door den venster over het glazen dak. 0.20 Omdat Joseflte zoo gaarne in een graaf ge kleed is. 00,5 Omdat L. jager van onze stad ons heeft willen jagen van de max kt 0,10 Omdat hij ziet dat zijnen haring bij ons niet braadt 0,10 Maar wat is er gebeurt te Komen met een IJpersche reuze xuen spreekt van gendar men, amigo, herbergiers, pullenbreken, enz. binnen 8 dagen zal ik meer weten 0,50 siïüiT*1 fe-ê-S- nair-T»' Blondelok en Mondjewoddooi' J. Nagels van Me- chelen. De arme dichterdoor A. Sclieefer van Dixmude. De arme zanger, door-A. Jacobs van Meclxelen. De bloempap, door Vaneecke van Loo.. De rimpels, door T. Devisschere van Loo. 'K zou wel willen trouwen, door G. Marivoet, van Meclxelen. De koopmansklerk, (met spraak) door A. Scheefer van Dixmude. Bij de wieg van een hind des armen, door T. De visschere van Loo. Het uur der doodstraf, door J. Nagels, Mechelen. Misdaad en zinneloosheid, door A. Jacobs, id. Door de misdaad gestraft, door de Heeren Nagels en Marivoet van Mechelen. Monjn en zoon, door de heeren T. Devisscher van Loo en A. Scheefer van Dixmude. In stokke met 't wijf, door da Heeren Twigny, van licekeen T. Devisschere van Loo. Ileraclitus en Democritus door de Heeren Nagels en Marivoet van. Mechelen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2