Christelijke liefdadigheid. Een herder naar Gods wil. Decoraties. Koninklijke Kruisboogschutters. Burgerstand der stad Poperinghe VERSCHILLENDE TIJDINGEN. nier voorzien en onder het spelen van vroo- lijke pas-redoublés gingen de Sterrelingen naar de woonst van den jubilaris om hem nadien naar de feestzaal te geleiden. Terwijl de leden van het Bestuur binnen waren om den heer Mailliard geluk te wenschen, voer de het muziek eenige lieve stukjes uit en de heer Voorzitter stuurde in korte maar wel gepaste woorden zijne gelukwenschen tot den jubilaris. Alsdan trad de jonge Valère Ducorney met eenen prachtigen bloemtuil vooruit en, in den naam der Maatschappij las hij eene kleine redevoering, waarin hij liet verstaan hoe gelukkig de Sterrelin gen waren, het dertigjarig jubelfeest van hunnen tooneelmeester te mogen vieren. Daarna kwam Mejuffer Louisa Creus, de medewerkster der Vlaamsche Ster, met een gelegenheidsdicht, waarin zij haren dank uitdrukte voor de lessen die den heer Mail liard haar en al de leden der Maatschappij gegeven had, en waarin zij wenschte hem steeds gelukkig en evenveel bezield te zijn met denzelfden ijver voor de tooneelkunst. De heer Mailliard, uiterst bewogen over die blijken van genegenheid, bedankte de leden voor de eer die zij hem aandeden en weldra begaven zij zich in stoet naar het lo kaal, waar een lekker avondmaal op hen wachtte. Bij het nagerecht nam de heer Voorzitter het woord om nogmaals den jubilaris geluk te wenschen en hem te bedanken voor al de moeite die hij zich gegeven had om de Vlaamsche Ster zul ken snellen voortgang op de kunstbaat) te vergemakkelijken. Hij bood hem diensvolgens eer.e zilveren herinnerings- medaiije aan en overhandigde hem, in den naam der maatschappij, een kostbaar ge schenk, dat het zinnebeeld der Vlaamsche Ster draagt. gi De jubilaris bedankte nogmaals, maar was te diep bewogen om eene lange aanspraak te kunnen doen. Het muziek liet zich opnieuw hooren, en speelde het vroolijke lied: Waar kan men beter zijn, dat door al de stemmen der aan wezigen vergezeld werd. Alsdan richtte zich de heer Voorzitter tot de moedige medewerksters, die zoo welwil lend de Vlaamsche Ster ter hulpe gekomen waren om hare wintervertooningen te ge ven; hij zegde welken bijval zij bij het Ypersch publiek genoten hadden, en bood hen, benevens een prachtig diploma, elk een schoon geschenk aan als bewijs van dankbaarheid. Eenige stonden nadien, en wanneer het vreugdegeroep wat gestild was, nam de Ondervoorzitter het woord en zei hoe geluk kig bij was aan dit jubelfeest een driedubbel karakter te mogen geven. De huldebewijzen aan den jubilaris, de dankbetuigingen aan de juffers medewerksters en eindelijk vroeg hij om te mogen een heildronk voorstellen op de gezondheid van den Voorzitter, aan wien de Maatschappij zooveel verschuldigd is en hem, ter gelegenheid van zijnen naam dag, een geschenk te mogen aanbieden,waar toe al de Sterrelingen ingeschreven hadden. Het gejubel en het vreugdegeroep schenen geen einde te zullen nemen, het muziek speelde nogmaals eenige vroolijke deuntjes en daarna ging men over tot allerhande vermakelijkheden. Het feest eindigde met een vroolijk bal, waar al de leden der maatschappij zich om ter best vermaakten tot zeer laat in den avond. Den Woensdag 12n dezer week werd eene dochter der stad naar het gasthuis ge dragen om er eene operatie te ondergaan. Bij het ingaan was de eerste vraag der non nen: Is zij gehuwd?" De moeder, die haar vergezelde, antwoordde neen, en daarop snauwde men haar toe: het is nogmaals eene van die goede, ofschoon er op dit meisje niets te zeggen viel, en zij ten minste zoo eerlijk was als die onbeschofte non. Al de dagen die zij in dat klooster door gebracht heeft, liepen de moeder en gansch de familie van 's morgens tot 's avonds gaan vragen en smeeken om haar eens te mogen zien, maar alles was vruchteloos, hunne be den werden onmeedoogend verworpen, noch tans, door de voorspraak van den geneesheer, werd hare moeder Vrijdag namiddag binnen gelaten. Er was nog geene vrees voor de dood, maar hoe groot was de ontsteltenis der moeder wanneer eene non haar vroeg Met welke mis gaat gij uwe dochter laten begraven het ongelukkige schepsel had nog geen gedacht op stervenik laat U te raden hoe haar hart verscheurde wanneer zij dat hoorde vragen. Men zag dat de geldzucht hier nogmaals over de christelijke liefde zegepraalde, want veel zoude ik daar nog kunnen over zeggen maar het is te afgrijselijk. Maandag middag gaf zij haren laatsten snik zonder iemand te mogen zien, en alles blijkt nochtans klaar dat zij schoono woorden gesproken heeft, want de ongelukkige, van iedereen geëerd en bemind, is gestorven naar de deur kijken de of zij niemand zag komen om nog een laatste vaarwel te zeggen aan hare ouders, broeders en zusters wien zij zoovele liefde toedroeg Maar die nonnen, die nochtans overal passeeren als menscblievende, zijn zoo ontaard van er niemand te laten bijgaan uit vrees dat zij haar nog iets zouden gezegd hebben van dezen die zij voor haren toe- komstigen echtgenoot verkozen hadwant telkenmale dat zij gingen vragen of er nog geene verbetering mede was, vroegen de nonnen, heeft haar lief niets gezegd Is het niet w raakroepend als men zulke onrechtveerdigheden moeten genieten?.. Hebben zij dan geen gewetenslast te vree zen?... dit nonnengespuis? Het was de Doken die zich gelast had den lijkdienst te doen; alles was in de grootste orde inde kerk, men had den schoonen pel- der op de kist gelegd tot groote verwonde ring van al de aanwezigen en voor 7 stuivers verkochten zij hunnen God om vóór het lijk te staan. Hunne keersen, die voor nieuwe betaald waren, waren gedeeltelijk vervangen door houten met een stukje waskeers van 5 centimeters. De deken, om spoedig gedaan te maken, gelijk het somtijds gaat, als er geen grooten tra la la is, weigerde de offerande voort te zetten, wanneer er nog minstens 200 perso nen overbleven om ten offeren te gaan. De goedhartige menschen, die haar de laatste eer wilden bewijzen, liet hij in het midden zijner kapel staan en zette zijnen dienst voort zijn geld was eerder verdiend en lioe eer weg hoe liever. Alles ging op een loopje, het manneken dat het kruis moet dragen om het lijk naar het kerkhof te vergezellen had zelfs geen tijd om kleeren van de kerk aan te trekken gelijk of het gebruik is. Een werkman die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moet werken om zijn huis gezin het noodige te kunnen verschaffen, wint nog zooveel niet op eene gansche week als zij op eene uur en nog kunnen zij de menschen niet met eerlijkheid behandelen 1 't Gaat waarachtig over zijn hout. Mr deken Doone haalt eere over zijn werk, voor den tijd dat het duren zal Bij Koninklijk besluit van 9sten April, werd het burgerkruis van eerste klas toege kend aan den lieer Henri Labare, trommel- meester bij de burgerwacht te Yperen. 't Kruis van tweede klas aan de heeren L. Yerhaeghe en Ed. Toussaert, kapiteins der burgerwacht. Alaatschappij Schieting van Maandag 10 April 1893 Prijzen gegeven door den heer Ommeslagh Secretaris. Gewoon blazoen. 1. Pinteion Lambert. 2. Mabieu Louis. 3. Deweerdt Karei. Schieting van Woensdag 12 April 1893 Veranderlijk blazoen. Hoog getal: Pinteion Lambert. Laag getal; Thirifays X. CORRESPONDENTIEN iai cle bus BURGERSTAND. van den 7 tot den 14 April 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 8. Vrouwelijk id. 8. Huwelijken. Verschoore Auguste, daglooner en Arfeuil- le Marie, winkelierster. Claignes Jules, statieoverste te Iseghem, en Desbonnet Emma, zonder beroep. Beele Charles, mandemaker en Wydouw Emilie, dienstmeid. Overlij (lens. Reydant Charles, 27 jaren, Letterzetter, echtgenoot van Defever Marie, Goudenpoor- tenslraat. Provoost Odille, 70 jaren, zonder beroep, weduwe van Vantomme Pierre, Bolling- straat. Leroy Marie, 73 jaren, kantwerkster, weduwe van Goethals Henri, Aardestraat. Phlypo Romanie, 25 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenestraat. Hullaert Thérèse, 82 jaren, zonder beroep, weduwe van Declerck Edouard, MinnepleiD. Lauwerens Florentijn, 36 jaren, wever, ongehuwd, Meenestraat. Coppens Jean, 60 jaren, daglooner, echt- genoote van Nevejans Marie, Meenestraat. Kinderen beneden de 7 jaar*. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 4. Over het Kerkhof. 'T schijnt dat de ongelukkige kwesiie van ons kerkhof die reeds zoo langen tijd aan sleept, eindelijk in den loop van dit jaar zal opgelost worden. Als het nu maar waar zal zijn, want ziedaar reeds van op liet einde van 1889 dat niets meer in het kerk hof mag aangeraakt of veranderd worden, en voor velen in stad begint het deerlijk te miskomen. Wanneer dezen toestand inge bracht werd, was het volgens het zeggen van ons stadsbestuur slechts een voorioopig besluit dat slechts eenige maanden aanslepen zouZiedaar integendeel reeds vier jaren dat dit vooiloopige duurt tot groot nadeel der inwoners die iets aan de graven hunner familie of bloedverwanten te veranderen of op het kerkhof iets te verrichten hebben. Ons schepenkollegie beweert wel is waar, dat het hare schuld niet is en dat alleen het bestendige bestuur der provintie de oorzaak dezer nalatigheid is; maar waarom dan te gen het provintiebestuur niet meer aange drongen of protest ingediend? Wat er ook van zij de zaak bewijst klaarblijkend dat ons stadsbestuur weinig ontzag bezit bij de klerikale kopstukken die het provintie bestuur tot Brugge uitmaken, want anders zou hunne aanvraag sedert lang recht beko men hebben en de kwestie opgelost zijn. De Tooneelwedstrijd derRoeijsche Barbaristen. De bovengenoemde maatschappij heeft den eereprijskamp van den tooneelwedstrijd, vastgesteld op Zondag 30April eerstko mende; deze zal onmiddelijk gevolgd worden door de plechtige Prijsuitreiking. De heeren prijswinnaars zullen door de leden der maatschappij Roeijsche Barba risten verwelkomd worden ter herberg .x l'Umvees Yperstraat, bij d'heer J. Hauwen, en vervolgens stoetsgewijze naar den stadsschouwburg geleid worden. Oin 4 ure, wedstrijd voor den prijs van uitmuntendheid, waarop onmiddeiijk de Prijs uitreiking zal volgen. Mogen als mededingers voor den eereprijs optredende heerenJacobs, Marivoet en i i Naegels van Mechelen, J. Delporte van Nieuport, Devisschere en Pil van Dixmude en Fr. Lambrechts van Lier. Elk mededinger voor den eereprijs mag naar keus een zangstuk of eene alleenspraak voordragen, maar wel een ander stuk dan hetgeen waarmede hij prijs behaalde. Geene tweespraken kunnen dus mededingen, elk moet afzonderlijk optreden daarbij de gene welke in den stoet en de prijsdeeling niet tegenwoordig zijn verliezen hun recht tot de behaalde prijzen. Om 9 ure 's avonds, groot dansfeest in het lokaal der Maatschappij Veurnestraat, bij d'heer J. Coucke, waar al de abonnenten op vertoon hunner persoonlijke abonnements kaart, vrijen toegang zullen hebben. In het verslag welke vroeger in Het Weekblad is verschenen over den uitslag van den wedstrijd werd er bij misslag ge meld dat er 700 punten te winnen waren, het is enkel 630 punten welke gezamentlijk te winnen waren, (elkeen der 9 juryleden had eerst voor elk vak 70 punten toe te kennen, daarin medebegrepen 16 punten voor de uit muntendheid maar daar er later overeen komstig besloten werd de uitmuntendheid niet mede te rekenen valt dus het getal op 56 punten waarvan ieder jurylid te beschik ken had of voor de 9 juryleden te samen 504 punten. Dit laatste is dus het op recht getal punten welk in ieder vak geza mentlijk te winnen waren. Wielrijders Koersen. Wij verne men dat in den loop der maand Mei prach tige Wielrijders koersen door de liefhebbers onzer stad zullen gegeven worden, langs den steenweg van Poperinghe naar den Abeele: De bijval welk dergelijk feest verleden jaar aldaar bekomen heeft is eene zekere waarborg van den goeden uitslag des aanstaanden wedstrijds; indien het goed we der mede wil zullen herbergiers en andere aldaar opnieuw een winstgevenden dag tellen en een goed stuiverke bijeenzamelen. van den 8 tot den 13 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Henri Blanckaert, maalder te Leyseie en Louise Lebbe, landbouwster te Poperinghe. Auguste Lebbe, landbouwer, en Lucie Verwaerde, naaister, beide te Poperinghe. Jules Degrauwe, en Marie Vercautre, naaister te La Madeleine. GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vrouwelijk 3 H U W E L IJ K E N. Emiel Deseure, hoefsmid te Zuydschoote en Lucie Rappelet, dienstmeid te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Iruwant Antonius, oud 78 jaren, zonder beroep,weduwenaar van Celestina Van Ronse Wijk A. Mijnheer Benoit Lebbe, oud 67 jaren, grondeigenaar, echtgenoot van vrouw Maria Beernaert, Gasthuisstraat. De Gryse Maria oud 82 jaren, landbouwster, weduwe van Josef Devos, Wijk A. Top Louise, oud 23 jaren, ongehuwd, werkster, Wijk A. Sergier Cyrille, oud 18 jaren, kleermaker Wijk A. Bruneel Jules, oud 36 jaren, werkman aan den ijzerweg, echtgenoot van Louise Momerency, Wijk G. Wyckaert Felicita, ongehuwd, oud 77 jaren, zonder beroep, Rek hof. Hinders beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 1. H Vrouwelijk id. 2. Zy eischte St. Jacobs olie. De ge vallen waarin de St. Jacobs Olie mij het meest geholpen hebben, zijn de rhumatism- pijnen en de tusschenribbige zenuwkwalen. Voor rkumatism is het het beste uitwendig verzachtingsmiddel dat ik ken; evenveel kan ik het zeggen van de tusschenribbige zenuw kwalen. Ziehier een geval: Mevrouw V van Moulins, is een of twee malen 's jaais van onuitstaanbare rhumatismpijnen aangedaan. Wat vooral eigenaardig is bij die uouw, die benevens rhumatism in de gevviichten nog aangedaan is van eene in wendige zenuwziekte die haar leven dikwijls in gevaai brengt, is dat het beste uitwendig geneesmiddel dat den meesten invloed tot nu toe heeft uitgeoeffend, de St. Jacobs Olie is. Eens dat zij er niet genoeg had, heeft een apotheker der gemeente die olie door een balsem trachten te vervangen welke chloro- Omdat de dikke jufvrouw des avonds zoo geerne wandelt met hare kameraden ach ter de sei'viteurs. 0.10 Komt allen zien naar de menagerie van Kem- mel. Zij bestaat uit eene oude schildpad, een vet verken, zes apen en eenen breed- mondigen boer, allen onder het bestuur van eenen dromadarus, hebbende voor nieu wen secretaris eenen ezel. 0 Omdat de propere V. haar huis bet»r zou kuischen dan zich met andere te moeien. 0.10 Pour que les trois volages sont si bien pards. 0.10 Pour la belle broderie de la chemise de Marie du grand café. 10 Omdat M. R. haar zoowel geamuseerd heeft in het concert met Mijnheer L. en R. B. 0.1Ö Omdat de goede vroedvrouw nog eens naar haar slachtoffers lijkdienst is komen zien. 0.10 Pour le cadeau d une magnifique corbeille de jasmins offert par M. A. S. a M. R. il ne ferait pas mal de la porter a Lille. 0.10 L. W. beter zou letten enz. 0.10 Voorop moeten betalen en maar half gediend zijn is dat treffelijk. 0.10 Ehwel daar is 't werk van M. Boone, deken te Yperen. 0.10 Hij deed de mis voor den uitvaart in 't gast huis, aan de offrande liet hij een tiental menschen voorbij gaan, eenklaps keert hij zich om en laat de overige daar staan. Ziedaar 't werk van een geestelijk man. 0.20 Wat hebben zij gedaan met de overige zantjes die moesten dienen voor de offrande 0.10 Indien ik van de famiilie was zou er een agent van politie om zenden. 0.10 En zulks gebeurt in het gasthuis een gesticht van de hospicen. 0.10 Waar is dan het recht van den werkman. 0.10 Omdat Marietje van de V. D. enz. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2