VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 22" April 1893. Nummer 17 Algemeen Stemrecht. Voorstel pyssens in de Kamers gestemd. De nieuwe kieswet. Aanhouding van M. Picard. Eene Postkaart. Een tijdstip van samengedrongen achteruitkruiper. Onbeschaamdheid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar. 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen. 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten, van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beade Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. ---Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Ziehier het voorstel van Nyssens, zooals het door de kamers gestemd werd. Zijn kiezers: alle burgers, ten volle 25 jaar oud, sedert een jaar in dezelfde gemeente ge vestigd, en die zich in geen der gevallen van uitsluiting door de wet voorzien, bevinden. Eene bij voegelijke stem is verleend 1° Aan al wie 35 jaar oud is, gehuwd of weduwenaar met kinderen en ten minste 5 franken personeele lasten aan den Staat be taalt 2® Aan al wie 25 jaar oud'jis en eigenaar van een onroerend goed eener weerde van ten minste 2000 fr. ofwel van eene inschrij ving van gelijk bedrag in het grootboek der openbare schuld ofwel van een spaarboekje van ten minste 100 franks. Twee bij voegelijke stemmen worden ver leend aan: Alwie drager is van een diploma van het hooger onderwijs, of een ambt of stand be kleedt, waarvoor het bezit der kennissen van het middelbaar onderwijs noodzakelijk is. Niemand mag over meer dan 3 stemmen beschikken. Het voorstel lUyssens aange nomen. Het voorstel Nyssens, de meer voudige stemming, wordt aan genomen met lid stemmen tegen 14en IS onthoudingen. De 14 stemmen TEGEN zijn va:i de doctrinaire linkerzij, de 1» onthoudingen van de rech terzij Het voorstel Nyssens meer dan de twee derden der stem men vereenïgd hebbende, is dus definitief aangenomen door de Kamer, om artikel 47 te ver vangen. DeSeuaat zal er nu nog moeten over beraadslagen. De zitting der Kamer werd ten 7 ure ge heven. Stemmen voor: He meerderheid! Het was M. Carpentier die in de stem ming de acht en negentigste ja uitsprak, die de twee derden der 145 aanwezige leden van het voorstel-Nyssens verzekerde De Kamers hebben dus Dinsdag het voor stel Nyssens gesiem-. Het is dank aan de grootsche werkstaking aan die 200.000 werklieden die 't werk staakten om hunne politieke rechten te be komen, dat de meerderheid der kamers eene half voldoende stemming uitbracht. We moeten niet te min bekennen dat de Kamers wijs handelden en om zoo te zeggen met vaderlandsche eensgezindheid, op twee uren tijds iets stemden, waarover ze twee jaar aan 't zagen en 't twisten waren. De werkersbevolking bekomt eene halve bevrediging, maar toch mag thans elk 25 jarig werkman deelnemen aan de kiezingen. Laat ons thans hopen dat iedereen rustig den arbeid zal hernemen en dat alle mani festation zullen ophouden, zooals de alge- meene weikersraad besloten heeft. Ziehier den volledigen tekst die de kom missie der Kamer, na bespreking, heeft aan genomen. Artikel 47 der grondwet zal voor taan luiden als volgt. De leden der Kamer van volksverte genwoordigers worden rechtstreeks door de burgers gekozen in de volgende voorwaar den Kiezers met ééne stem. Alle burgers oud 25 jaar, sedert ten minste een jaar gehuisvest in dezelfde ge meente en dieniet worden gerangschikt on der dezen wier uitsluiting uit het kiezers korps door eene wet wordt voorzien, hebben recht op ééne stem. De kommissie heeft het woord onwaar digheid door het woord uitsluiting vervangen dat een algemeenere beteekenis heeft en terzelfder tijd toepasselijk is op de onwaardigen, op dezen die onder curatee- le staanop de soldaten onder de wapens, enz. Er wordt beslist dat ongeletterde burgers onder geen voorwendsel uit het kiezerskorps kunnen gesloten worden. De woorden sedert ten minste één jaar in eene gemeente gehuisvest beteekenen dat een kiezer die eene gemeente verlaat, in deze laatste zijn kiesrecht mag uitoefenen tot dat hij een jaar de nieuwe gemeente be woont. De burgers, die onderstaande voorwaar den vervullen kunnen boven hunne eerste stem nog eene tweede en derde stemming uitbrengen, naargelang van hunnen rijkdom of geleerdheid. Kiezers met twee stemmen. Eene toegevoegde stemming. 1° Zij die 35 jaren oud zijn, ge trouwd of weduwenaar zijn met wettigen afstammeling en aan den slaat icn minste 5 (ranks betalen uit hoofde eener persooneef belasting op de buizen of gebezigde gebo wen, ten ware men er van ontslagen w h-è uit hoofde van een bekleed ambt of stand'. Door personeele belasting verstaalde kommissie niet alleenlijk de belasting oO de huurwaarde, deuren en vensters., maar ook deze op 't meubilier. 2° Zij die 25 jaren oud en eigenaar zijn van A Onroerende goederen eener waarde van ten minste 2,000fr., vast te stellen op de basis van het kadastraal inkomen of van een kadastraal inkomen in verhouding met dit bedrag. B.Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of een boekje der spaar kas, een inkomen vertegenwoordigende van 100 fr. (Dus aan 3 ®/0 een kapitaal van on geveer 3333 franks) De inschrijving of het spaarboekje moeten aan den titularis sedert ten minste twee jaar toebehooren. De eigendom der vrouw wordt den man aangerekend; degene der minderjarige kin deren aan den vader. Dit woord eigenaar beduidt den vollen eigendom; de blootë eigendom of het vrucht gebruik zijn onvoldoende. Kiezers mei drie stemmen. Twee toegevoegde stemmingen worden toegekend aan de burgers die ten volle 25 jaren oud zijn en zich in een der vcigende gevallen bevinden A. Drager zijn van een diploma van hooger onderwijs of van een gelijkvormig getuigschrfit der bijwoning van een volledi gen leergang van middelbaar onderwijs van hoogeren graad, zonderonderscheid tusschen de openbare of vrije gestichten; B. Vervullen of vervuld hebben een openbaar fonctie, bekleeden of bekleed heb ben eene positie, uitoefenen of uitgeoefend hebben, eene vrije professie welke doet ver moeden dat de titularis ten minste de kennis sen bezit van het middelbaar onderwijs van hoogeren graad. De wet bepaalt deze fonc- tien, posities en professies, alsook, in het voorkomend geval, den tijd gedurende den welken zij zullen moeten bekleed of uitge oefend geworden zijn. Niemand mag meer dan drie stemmingen cumuleeren. De commissie is eenpar.g van gedacht dat al de kiesbulletijns gelijk moeten zijn van vorm en van kleur. Ia onze uitgaaf van Zaterdag meldden wij dat ook M. Volders was aangehou den. Dit is eene dwaling, eifkél' adv. Picard werd aangehouden voor de redevoering uit gesproken te St. Gillis, zoo'u soort droom waarin M. Picard de werkstakers zoude aangezet hebben zich tegen M. Buis te ver zetten. Wat moet zijn intieme vriend M. Lejeune, minister van Justitie, daarvan denken... Zulke vrienden heeft men liever verloren dan gevonden. Nu wie wee voor de toe komst. Deze aanhouding zal voor M. Picard de deuren van het parlement openen bij de aan staande kiezingen. Gij hebt de gelegenheid waargenomen om mij eenen dienst te bewijzen welken ik niet vergeten zal. Eens te meer, hebt gij bewezen dat de leu ze der balie wel waarlijk luidt: Omnia fra- terne (Broeders ondereen). Van harte aan u, Ed. picakd. M, Picard heeft Donderdag namiddag de gevangenis der Kleine-Kamerlieten verlaten. Gevangenis der Kleine Karmelieten, 18 April. Aan M. Lejeune, minister van justicie te Brussel. Dank, mijngeliefde minister. Ik verwacht te niet minder van uw verstandelijke vriend schap. W ij lezen in den Avenir Social, een ka tholiek dagblad Wat waarlijk onbegrijpelijk heeten mag, is de houding van zekere leden der rechter zijde, tegenover dezen toestand. De achtbare heer Woeste heeft gemeend dat zijn uur ge komen was, en hij heeft een voorstel neer gelegd, waarvan de zonderlinge verdienste hierin bestaat van het meest beperkte, meest anti-democratische te zijn, dat tot heden in de hersenpan onzer kamerleden ontstaa.i is. Her is waar dat de heer Woeste goed gevonden lieeft het te plaatsen onder het patroonschap van den heer Colaert, die belangrijke type van sawienged.fongene achteruitkruiperijMen herinnert zich, ongetwijfeld, dat hij ondervraagd zijnde, weinig tijds na het in aanzien nemen der herziening, over de kansen welke de her ziening had gestemd te worden, aan zijnen onderwijzer antwoordde: - Als er maar een tegenstrever der herziening is, ik zat die zijn. De heer Colaert heeft zijne belofte niet gehouden, daar de stemming der Kamer een- pariglijk was over de noodzakelijkheid van te herzien. Maar sindsdien heeft hij zijne schade ingehaald met aan de doctrinairen ontroerde bezweringen te sturen waarvan het bespottelijke maar geevenaard was door het aartsdomme. Het voorstel^Woeste zal de misgeboorte de Kerchove, die het uit gaf, gaan vervoegen. Het is doodgeboren. Sedert langen tijd, hadden wij, Yperlin- gen, den heer René Colaert, schepene der stad en Volksvertegenwoordiger naar zijne juiste waarde geschat. Wij zijn gelukkig te zien dat zijne vrienden zelve hem beoordee-i len gelijk wij het deden. De lieer.Colaert is een der merkwaardig ste sleppedragers van den lieer Woeste; De Yperlingen wisten misschien niet.dat zij bin nen hunne muren eenen Wosstiti hadden. Het driejaarlijksch verslag over stand van het lager onderwijs g^du: tijdvak 1888-1890 bestatigtdat 75 lokalen beschikbaar zyn geworde volge van de afschaffing der gemeer, 750 scholen afgeschaft! De lez daardoor een gedacht vormen v woesting, welke de klerikalen h> gericht in het lager onderwijs. 750 scholen, waaruit de onde bannen werd, omdat hij den v een degelijk onderwijs gaf. 750 onderwijzersgestichten, deeld van het klerikaal onder vernietigd. Schandelijk, voorwaar. HET WEEKBLAD MM. Anspach, Beeckman, Beernaert, Begerem, Bergé, Berten, Biart, Brialmont, Broquet, Cam- bier, Carbonnelle, Carpentier, Cartuyvels, Chau- dron, Ooomans, Coppée Coremans, d'Andrimont, de Baré, de Briey, de Broqueville, De Bruyn, de Burlet, de Chitnay, de Clercq, de Corswarem, de Hemptinne, de Jonghe, De Kepper, De Lantsheere, Delbeke, Delvaux, de M--dander, de Montpellier, de Moreau, De Mot, Deneeff, de Pitteurs, de Ra. maix, Dereine, Dereu, de Rouilló, de Sadeleer, de Steurs, de T-heux, Detrooz, Dewinter, Doucef, Drion, Dufranc, Eeman, Feron, Fiévé, Fléchet, Fris, Gillieaux, Graux, Hanrez, Hanssens, Henr'i- cot. Herry, Heuvelmans, Heynen, Hollevoet, Hou- zeau, Huysmans, Janson, Janssens, Jeanne, Koch, Lambiotte, Lemonnier, Lepage, Lepoutre, Les- earts, Liebaert, Ligy, Loslever, Mallar, Meeus, Melot, Meyers, Noël, Notelteirs. Nyssens, Pa3tur, Paternoster, Philippot, Pierman, Pieters, Raep- saet, Reynaert, Richald, Rigaux, Robert, Ronse, Sabattitr, Schaetzen, Scoumanne, Soy. Spillebout, Steurs Struye, Thiriart, T'Kint, Ulens, Van Clcem- putte, Vandenbemden, Vandenbroeck, Vandenpée- reboom, Vandensteen, Vandenbruggen, Van Hoor de, Van Wambeke, Verbrugghen, Verwilghen, Visart, Léon, Warnant Joseph, Warocqué. Stemden tegen; MM. Bara, de Kerchove, Deprez, Frère-Orban, Gèrand, Grosfils, Halbart, Neef-Orban, Neujean, Sainctelette, Vauderkindere, Van Hoegaerden, Van Marck, Warnant, Julien. Onthielden zscli MM. Ancion, Broers, Colaert, de Favereau, de Smet de Nayer, Helleputte, Lefebvre, Rosseeuw, Sehollaert, Tacs, Thienpont, Woeste. Afwezig; MM. Buis, Dierckx, Nothomb, Raemdonck, Am. Visart en Van Naemen.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1