STADSNIEUWS. Stemrechtbofld. Blauwe schenen. Brandweer. Eene schitterende zegepraal. Koninklijke Kruisboogschutters. Burgerstand der stad Poperinghe ZoDdag aanstaande ten 8 uren 's avonds in het gewoon lokaal Zilveren Hoofd Rijsel- straat algemeene vergadering. Dagorde: 1° Toestand des lands, spruitende uit de stemming der constituante van Dinsdag laatst. 2" Spaarkas voor de reis naar Brussel. Voorstel van de inleg terug te geven. 3° Nieuwe besluiten. Alle man op post! De Schrijver De Voorzitter L. Delobes. P. Vermeulen. Verleden Zondag hebben de kaloten van Yperen, en vooral burgemeester Surmont, deerlijke blauwe schenen geloopen. Het was immers kiezing voor de graden van officie ren, onder-officieren en kaporaals der vier kompagnien van de Burgerwacht. Men heeft bijzonderlijk de graden der officieren be twist. Ziehier waarom In eene vergadering in den K. K. gehou den, had onze beminnelijke en menschlie- vende Burgemeester gezeid dat men zich van de Burgerwacht moest meester maken hij wilde de politiek doen tusschenkomen, daar waar er nooit geene was geweest. Waarachtig Gods de kerkratten zijn altijd en overal dezelfde, zij willen over alles meester maken, alles onder hunnen voet houden, en wie met hen niet is, is tegen hen. Dat is hunne leuze. Ten gevolge van het overlijden van den diepbelreurden Major Dusillion, hadden de kiezingen ditmaal, in de oogen der kaloten, eene uitzonderlijke belangrijkheid. Gij moet weten, beste lezer, dat de Groote Majoor benoemd wordt door het officierenkorps, en daarom verlangden de kadodders echte kle rikale officieren te hebben om aan het hoofd der Wacht eenen bevelhebber te kunnen plaatsen zooals Fraeys, bij voorbeeli, een sleppedrager der geestelijkheid, een min die zijn uniform en zijnen graad zou wagen met de procession te volgen in tenue en eene waskeers in de hand. Burgemeester Sur mont zal er leelijk nevens zijn, het officie renkorps dat Zondag gestemd is geweest, zal ons eenen Majoor geven die Yperling is van geboorte en van harte, die de sympathie bezit zoowel van de klerikalen als van de liberalen, het zal een waardige opvolger van M. Dusillion aan het hoofd der Wacht stellen. In de le kompagnie, ten gevolge van het ontslag van M. Van Daele, luitenant, die vervangen is geweest door M. Hof, onder luitenant, was deze laatste plaats ledig, 't is M. G. Leroux die gekozen is geweest. In de 2e kompagnie was eene plaats van onder-luitenant open ten gevolge van het overlijden van onzen diepbetreurden vriend Ferdinand Thiebault, Kapitein Werbrouck had gemeend de kandidatuur te ondersteu nen van een doorluchtigen onbekenden vreem deling, welke, volgens men zegt, schrijver is bij M. Fraeys, den bankier maar ziende dat zijne Wachten hem dreigden af te stem men en simpelen te maken, heeft hij Dejae- gher laten schieten, 't Is Al. J. Didier die ge kozen is geweest. Maar de wraak die het vermaak is der goden, is het ook van den kapitein der 2e kompagnie. 's Morgens was hij herkozen en 's middags verwittigde hij zijnen Sergeant-Majoor, den heer J. Rotiers, dat hij hem zijne bediening ontneemt. Al. Rotiers is liberaal, hij steekt dit onder geen stoelen en daaromHet zal wellicht die vreemde Dejaegher zijn die hem zal vervan gen. Die meinier van doen is wat te onge dwongen, maar zij toont dat wanneer men iet kaloten te doen heeft, men aan alles ea, of zoo niet men is gefopt, kompagnie valt de heer luitenant >r de mande en hij wordt ver- M. K. Lebbe. M. Liégeois was iren luitenant. Indien hij heden wat hij gisteren was, heeft hij en aan Burgemeester Surmont aden. Waarom ook willen po- d&ar waar er nooit geene H. Hallynck, onder-luite- ten voor mededinger. Maar vingers verbrand en is over geweest. Ook is hij weinig bewtèn dat een stembriefje ansch wit waslll Dat men hem die stem geve indien zulks hem kan gelukkig maken en dat hij ons met vrede late. Dit herinnert ons de reklamatien van ln Februari, tijdens onze gemeentekiezing. V. Nuytten was sergeant, hij had de ver waandheid onder-luitenant te zijn, men heeft hem op zijne plaats gesteld en hij is enkele Wacht De 4e kompagnie bezit een volledigen ka der. De strijd is hevig geweest. Dejaegher die indringer wil volstrekt iets worden heeft zich nogmaals voorgesteld voor den graad van luitenant en hij heeft denzelfden uitslag bekomen gelijk in de 2e kompagnie. Ziehier den volledigen uitslag der kie zingen De kiezingen van Zondag 11. zullen Burge meester Surmont en de andere Woestenaars bittere overdenkingen doen maken. De wil door de burgerij van Yperen uitgedrukt heeft eene groote beteekenis. Eene macht die men veroverd heeft door de middels die men weet, is zeer wankelbaar. Met de eerst komende gemeente kiezingen zullen de Ypersohe burgers, zich de kiezin gen der burgerwacht herrinneren en die vreemde schuiffelaars naar hun land zenden. De ontredderde Brandweer oefende zich verleden Zondag met de pompen in de Mond- straat. Was er dan geen een ander gebouw dan de kazern van het voetvolk om te be sproeien Wij stellen die vraag omdat er dienaan gaande heel gegronde klachten opgegaan zijn. En inderdaad dien dag in de straat een huis in den diepsten rouw en een ander, welk door het gerucht der klaroemen en der oefeniugen enkel heel pijnlijk kon gestoord worden, en 't is hetgeen, met een ziertje gezonde overweging, de heeren officieren hadden moeten weten te vermijden. Maar, bahl men kijkt zoo nauw niet en dan het verstand bij die leeuwen ontbreekt teenemaal. Onze medeburger, de heer Henri Moer man, komt zich op eene schitterende wijze te onderscheiden in den prijskamp van muzi kale samenstelling, uitgeschreven door het Bestuur van het Carillon van Brussel. Talrijke belgische, fransche, russische, duitsche, kollamische en spaansche kompo- nisten hebben er deel aan genomen. De groote prijskamp, in al de muzikale tijdschriften aangekondigd, is open geweest van den 15 September 1893 tot den 15 Ja nuari daarop volgende. Gedurende dien tijd zijn 145 handschriften naar het Bestuur ge zonden geweest om beoordeeld te worden. Gezien het groot getal mededingers en de belangrijkheid van den prijskamp heeft het komiteit gemeend prijzen te moeten toevoe gen, volgens het cijfer der punten, zooals volgt Schieting van Maandag 17 Aprii 1893 Naar de vogels. Ommeslagh Raymond Vogel N° 1 Maximum.- 60 punten. Van 50 tot 60, eersten prijs; van 4 101 50, tweeden prijs; van 36 tot 40, derden prijs; van 30 tot 36, eervolle melding. Het cijfer der punten die vereischt zijn voor het bekomen van een eereprijs is ge steund op het artikel van het reglement, dat luidt als volgt Eereprijzen zullen ge geven worden aan de schrijvers die zich het meest zullen hebben doen onderscheiden in de verschillende prijskampen. Hieruit volgt klaarblijkelijk dat, om een eereprijs te bekomen, de schrijver bewijzen moet geven van bevoegdheid, niet alleen iu één slach van samenstelling, maar dat zijne kennissen al de vakken der muziekkunst moeten bevatten. Het programma van den prijskamp be vatte slechts 3 eereprijzen. De eerste eereprijs werd niet uitgeloofd. De 2e werd behaald door M. Munchhei- mer, orkestmeester van den g: ooten schouw burg van Warschau. De 3e werd toegewezen aan onzen stads genoot, den heer H. Moerman. In de sektie Baamenstellingen voor mili taire Harmonie, bekomt de beer Moerman een 2" en een 3n prijs op 16 mededingers. In de sektie G: samenstellingen voor fan faren, op 23 mededingers bekomt hij een eersten prijs. In de sektie D kerkmuziek, bekomt hij den tweeden prijs op 28 mededingers. In de sektie G-solo's met begeleiding \an piano, op 11 mededingers bekomt hij den tweeden prijs. De jury was samengesteld uit de volgende uitgelezene kunstenaars en komponisten HH. Bender, officier der Leopoldsorde, muziekmeester bij de Grenadiers. Opziener der muzieken van het belgische leger. Gilson, groote prijs van Rome. Baudonck, Komponist, Canivez, Professor van harmonie, ridder der Leopoldsorde. Rosselet, Professor van harmonie. Heymans, Officier der Academie. Krein, Komponist, ridder der Leopolds orde. Strauwen, eerste prijs van harmonie en van piano van het Koninklijk Conservato rium van Brussel. Van ELslande, B-stuurder der Philhar- monie van Poperinghe, Van Remoortel, Bestuurder der Kunst- maatschappij Koninklijne Fanfarevan Brussel. Waucampt, muziekmeester van het 9e li- nieregimeni, Wateille, leeraar van samenzang te Brus sel. Wij bieden onzen jongen en verdienste lijken stadsgenoot onze btste gelukwenschen j aan en wij zeggen zonder aarzelen dat de stad Yperen mag fier zijn onder hare kin deren kunstenaars te tellen, die door be voegde en hooggeplaatste man.ien naar waarde worden geschat en dikwijls toch miskend zijn van mindere uit nijd en afgunst. MAATSCHAPPIJ ter bevordering van het o.iderwijs door aanschouwing, Yporen. Maandag 24 April 1393, Voordracht met oxyhydrisch licht, in de Schouwburgzaal, (Vandenpeereboomplaats), 's avonds ten 8 uren. Onderwerp der voordracht Het kanaal van Panamadoor Eug. Veulemans, secretaris der maatschappij. Namens het bestuur De Secretaris, Eugéne Veulemans. 'llerns Philippe Vogel N° 2 Sclïjeting van Woensdag 19 April 1893 Otm eslag Raym. Pintc'lon Felix Gewoon blazoen. 6 6 0 5 23 2 2 12 7 CORRESPONDENTIEN In de bus BURGERSTAND. van den 14 tot den 21 April 1893 tieboorten. Mannelijk, geslacut 2. Vrouwelijk id. 6 Huwelijken. Verschaeve Edmond, koopman, en Bos- saert Félicie, zonder beroep. Mathieu Prosper, kunstschilder en Karei Laura, zonder beroep. verlij (lens. Prévost Ignace, 75 jaren, zonder beroep, vereert met het burgerskruis van 1° klas, echtgenoot van Masure Charlotte, Mond- straat. Durgelman Joseph, 24 jaren, soldaat bij hei 3de linie ongehuwd Progresstraat Verschaeve Mar ie, 65 jaren, zonder beroep ongehuwd, Kaaistraat. Duflou Auguste, 53 jaren, wever, wedu wenaar van Hof Caroline, Meenestraat. Claeys Thomas, 67 jaren, behanger, wedu wenaar van Simon Louisa, Kartonstraat. Kinderen beneden de 3 jaar. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 0 van den 13 tot den 20 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Henri Dewitte landbouwer, en Eveline D hondt dienstmeid, beide te Poperinghe. Elie Lietaert, rondleurder, en Elisa Van lioucke, zonder beroep, beide te Poperinghe. Henri Loucke, werkman, en Eugenie Hauspie, kantwerkster, beide te Poperinghe. Napoleon Riem, schoenmaker, en Eugenie Laheye, rondleurster, beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 0 II U W E L IJ K E N. Henri Blanckaert, maalder te Leysele, en Louise Lebbe, landbouwster te Poperinghe. August Lebbe landbouwer, en Lucie Ver- waerde naaister, beide te Poperinghe. Gustavo Neuville smidsgast; en Emma Laheye, kantwerkster, beide te Poperinghe. le Kompagnie. Kapitein M. A. Gaimant. Luitenant M. Alf. Hof. Onder-luitenantMM. Robert Froidure en Gas ton Leroux. Serpent MM. Alf. Poot, K. Vanhaverbeke, Ern. Wenes, Jules Brouwers. Fourrier M. Joseph Vynckier. Kaporaal MM. L. Vandermeersch, A. Vandevy- ver, Leon Donck, Al b. Ligy, Georges Ferryn, Ev. Vandelanoitte, Georges Vynckier, Wallaert Louis. 28 Kompagnie. Kapitein M. Gust. Werbrouck. Luitenant M. Emile Iweins. Onder-luitenant MM. Art. Butaye, J. Didier. Serpent: MM. Pol. Wilde, Henri Geldhof, Anibal Bracqué, Vict. Wilde. Fourrier Gust. Mailliai'd. Kaporaal MM. J. Bouquet, L. Vandermeersch, G. Vynckier, Vict. Lagrange, Emile Angillis, Elie Allewaert, Em. Deconinck, Aug. Lesaffre. 3" Kompagnie. Kapitein Al. Ed. Toussaert. Luitenant M. K. Lebbe. Onder-LuitenantMM. H. Hallynck. Alf. Dumon. Serpent R. Ommeslagh, Ferd. Devarver, Eug. Angillis, Gust. Candeel. Fourrier M. Art. Salomé. Kaporaal MM. Em. Butaye, Em. Caenen, Jules Derouck, Jul. Speybrouck, Felix Vergracht,Benolt Ferryn, Al. Vandevyver, H. Vantholl. 4e Kompagnie. Kapitein M. Louis Verhaeghe. Luitenant M. Max. Moerman. Onder-Luitenant MM. Victor Feneau, Victor Goddeliere. Serpent: AIM. Bekaert K., Albert Giller, Jules Vanhaverbeke, Honoré Cailliau. FourrierHenri Cordonnier. Kaporaal Aimé Burgho, Aug Harteel, Emile Boyaert, Leon Vanaerde, Ach. Outer, Leop. Hu- ghebaerc, Med. Pinteloü, H. Moerman. N. B. Personen geen deel makende der maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 frank. Maatschappij Voor de liuize van Dejaegher als Sous-L' in de tweede. Dejaegher kreeg nog eene in de 4d*. Die vreemde schuiffelaars zijn de slaven der kaloten. 't Is spijtig voor Fraeys hij had zoo guarn major geweest. Met de eerste electie voor de gemeente moe ten zij allen buiten. Surmont kan daaraan zien dat hij met de bur gers van lepereu niet doet dat hij wil. Surmont naar Voormezeele en Colaert naar Poperinghe. Voor de huize van Julien. 't Is spijtig... 't was een goën luitenant. 'i was de candidaat van vikken. Kdmondje krees. Omdat de tong van de Schildpad van Kemmel geweldig stinkt van altijd door zijn g... te trekken. Voor een bezoek gebracht aan den glazen Onzen Heer te Veurne door Pluimsteen, aap 't eeu en 't ander en Hendrikje. Kareltje heeft mogen gratis medegaan naar Veurne en een paar goede flesscnen mogen binnen spelen. Daarom heeft hij gestemd voor Pluimsteert.. Arm sukkelaarije hadde gij voor mij gestemd ge moogt een reis naar Oostakker doen en er 10 llesschen drinken op mijne beurs. Omdat S. L. van O. V. verlaten is. Tracht zij nu zoo spoedig mogelijk te trouwen met een ander. Zij meende den boer te bedriegen maar he laas zij was nog te dwaas. Dat zal haar leeren van een ander zwijgen eu meer op haar zeiven letten. Omdat C. G. '>eter zou opletten want hij zal zijn lief afgedaan zijn van H. V. L. D. kan zeer goed bonnehaffen. L'insipide commère, qui a su si bien détail- Ier en chemin de fer, le gain des modistes, aurait mieux fail de parler de son origine et évaluer la laine que de calculer les affaires d'autrui. Den genaamdeu F. B. uit spijt van zijn lief verlaten te hebben stelt hem nu tevreden met eene oude om 's avonds den pot uit te lekken. Omdat O. R. kwaad is, hij is onvoorzichtig geweest, daar hij afgeloerd was. Zij roept achter de menschen van kolerie en zou hun werk benemen ook. Karei, Karei, Karei, In den lijd ging zij naar de bale, maar nu zijt gij uw lief kwijt. Wat een spijt Ailez a la chapelle de bon secoursü vous avez plus de change dans vos amours. Jules giug te peerd naar de manosuvers gaan, maar ongelukkiglijk kon hij geen sergeant worden; gij zijt nog te groene jongen. Omgehald inliet Klein Yper naar het zin gen van de AJarseillaise, 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.50 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0,10 0.10 0.10 0.10 0,90

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2