VAN IJPEREN EN HET ARROHDIS SEMBNT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. li Achtste jaar. Zaterdag 6" Mei 1893. Nummer De kolossale schatten der kloosters. Drukpers. In de val. STADSNIEUWS. Feest van len Mei. Sterfgeval. U Abonnementsprijs voorop betaalbaar» 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncan» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bek*udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ODgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Iedereen weet nog dat zeker kanunnik te Doornik eens naar Amerika vluchtte, met niet min dan vier millioentjes uit de brand kast van den bisschop van Doornik geroofd. Nu, voor de lste Kamer der rechtbank te Leuven, werd verleden week bewezen welk kolossaal fortuin de broeders-Alexianen aldaar bezitten. Lees met aandacht Na den brand van het kloosters der broe ders-Alexianen, werden de zegels gelegd op twee coffres-forts, waarvan alleen de broeder-overste en de broeder-kok, den in houd van kenden. Niet min dan 4,000,000 fr. waarden (zegge vier millioen fr.) werden er uitge haald. Vele titels waren echter verbrand voor eene waarde van 1,700,000 fr. Een wisselagent werd gelast die waarden terug op te maken en bijgestaan door zijnen schoonbroeder, een advocaat, kon men al de nummers der verbrande titels terug vinden. Thans spant de boeder-overste der mil- lioenrijke Alexianen een proces is voor de handelsrechtbank te Leuven tegen den wissel agent en een ander proces tegen den advocaat voor de burgerlijke rechtbank, om de com missie van den eene en het honorarium van den andere, te doen verminderen Mr Ouwercx en Mr Bausart moeten die kloosterkwestie oplossen en als verdedigers van beide partijen dit vuil kloosterlinnen wasschen. Dus dat die chères frères niet min dan vier millioen tr. waarden bezaten in twee coffres-forts Waar hebben die kerels die kolossale som gehaald Hebben ze dat geld gewonnen al biddende, zonder werken Hierdoor kunnen onze lezers besluiten wel ke kolossale sommen er in de brandkasten der kloosters overal voorhanden zijn. Die doode hand van Leven is een door slaande bewijs, hoe wij overal door het kloostergoed uitgeplunderd worden. In Duitschland is het staatsbestuur erg op de dagbladschrijvers gebeten. Ei zoo na of eene wet werd gestemd waardoor het verbo den zou zijn over het leger te spreken anders dan met uitbundigen lof ofschoon in de ca- sernen aldaar soms feiten gebeuren die een steenen hart zouden breken. De meerderheid van het Duitsche parlement liet zich echter niet overhalen om de vrijheid der drukpers te muilbanden. Die heeren hebben voorzich tig en verstandig gehandeld. Ik begrijp dat men de dagbladschrijvers als gevaarlijke lie den aanziet. Die mannen hebben immers de gewoonte althans de besten onder hen hun hartje vrank en vrij te luchten? Zij vor men eene macht die men niet straffeloos trot seert. Geloof me, waren de papen in ons lande- ken heer en meester zij zouden spoedig het handvol duitsche achteruitkruipers, waarvan wij hooger gewagen, naapen. Van den nood eene deugd makende hebben zij ook dagbla den gesticht met het doel... het volk in den tuin te leiden. Tegenover een clericaal or gaan staan er tien liberale. Sedert haar op komst werd de drukpers door de jappers bevochten... zoolang zij konden tot dat zij haar ten slotte in hun voordeel aanwendden. Bewijs nauwelijks was de boekdrukkunst uitgevonden of de Bijbel werd op duizenden exemplaren getrokken. Daar hadden depij- pekoppen den duivel in gezien: de menschen mochten immers de leer, door Jezus verkon digd in den Bijbel niet lezen anders zouden zij spoedig ondervonden hebben dat de he- meldragonders de voorschriften van den zaligmaker met de voeten traden. De druk pers van dien tijd, die vrijzinnige schriften lieten verschijnen, werden afgemaakt als razende honden en de personen, welke eenen Bijbel bezaten, voor den rechtbank gedaagd, veroordeeld of verbrand. Een brokje geschiedenis zal hier niet van onpas komen. Op het einde der vorige eeuw, leefde in Frankrijk eene schaar geleerden Voltaire, Diderot, Condi reet, Rousseau en anderen welke door hunne werken en hunne propaganda eene verwoeden oorlog leverden aan de onwetendheid, het volk wakker schudden en liefde voor vrijheid en vooruitgang deden ontvlammen. Een hunner PRousseau kwam naar Luik afgezakt om aldaar een orgaan Le Journal encyclopédi- que genaamd, uit te geven. Hij vroeg aan graaf Cobenzl. afgezant van Maria-There- sia wij leefden toen onder Oostenrijksche heerschappij toelating om zijn blad in het licht te zenden. Cobenzl schreef aan Rous seau-. uw voornemen is lof baar en strekt u tot eer. ik zou mij gelukkig achten in dien ik u kon behulpzaam zijn om het te verwezenlijken Rousseau werd ter zijde gestaan door Voltaire, abt Yvond,Alem- bert, Marmontel, de Mehegan. Het eerste nr verscheen den len Januari 1756. De katte- koppen wendden alles aan om het Journal te doen vallende jezïeten aangevoerd door zekeren Poot deden den bestuurraad der Hoogeschool van Leuven een bevel afvaardi gen waardoor zij het Journal als... gevaar lijk voor den godsdienst beschouwden. De hoofdopsteller Rousseau werd in den ban geslagen, zijne meubelen verkocht. Hij moest vluchten om aan den dood te ontsnappen. Aldus eerbiedigen de clericalen de vrijheid der drukpers 1 Op ons, liberalen, rust de plicht onverpoosd de vrijzinnige organen te verspreiden in 't belang der volkszaak en om de jappers te doen knarsetanden De galzieke schrijver van het Journal d' Ypres, die altijd en in alle omstandighe den iedereen met zijn venijn wil bezwadde ren en overal zijn gal uitspuwt heeft in het Progres van Zaterdag 11. zulke duchtige ranseling gekregen dat hij thans ligt te spar telen gelijk een duivel in een wijwatervat, en niet meer weet wat hij uitkraamt om zich over die balwassching te wreken. Het schijnt dat hij de burgerwachten in zijn deftig Journal heeft aangevallen, hen uitgegeven heeft voor anarchisten of ruststoorders, en dit alles omdat zij het onvergeeflijk ongelijk hebben gehad, zich niet te laten overrompelen door de mannen wien Surmont last gegeven had zich van de burgerwacht meester te maken. Hij be treurde en beweende de nederlaag der kalo- ten in deze kiezing, hij wilde doen gelooven dat de zegepraal der liberalen slechts voor komt uit de poogingen der anarchisten en hij ging zoo verre hen te beschuldigen brand te hebben willen stichten in de tent der schijfschieting om des te gemakkelijker een nieuw en beter lokaal te bekomen. Maar die onbeschaamde leugenaar is zoo wel op zijne plaats gesteld geweest door Confrater Nemo, in 't Progres, dat hij niet meer weet wat uitkramen om de lachers langs zijnen kant te krijgen en hij wil doen gelooven dat de brandpooging der schijf slechts eene zwans is, om de lichtgeloovigen te tergen. Waarom dan iemand beschuldigen van een feit dat nooit gebeurd is? Moet men geen aartslasteraar zijn om verdenkingen te doen wegen op eerlijke lieden, wanneer men later verplicht is te bekennen of te doen ge looven dat er geen schijn van waarheid in de gezegdens bestaat. Hoe meer de schrijver Mal Dolos zich tracht wit te wasschen hoe meer hij bewij zen van oneerlijkheid geeft. Het gerecht, zegt hij, heeft zich met de zaak bemoeit en een nummer van het Pro gres aangeslagen of het door zijne agenten doen halen. Dit is de kolossaalste leugen die ooit uit een leugenaarsmond gevloeid is en iedereen kan getuigen dat, indien het gerecht zich met iets moeien wil, het zekerlijk niet met 't Progres, maar wel met het slordig Jour nal d' Ypres zou zijn, die niet voor de eerste maal zou vervolgd worden. Onze lezers herinneren zich nog de schaamtelooze be schuldigingen en den eereroof die het god vruchtig lasterblad tegen een zeer achtbaren bediende uitkraamde; zij herinneren zich dat de schrijver van dit eerloos artikel door de burgerlijke rechtbank van Yperen tot boete en schadeloosstelling werd veroor deeld, en dat de zaak nog altijd in beroep is. Welnu, als men bij de rechtbank aange schreven staat als lasteraar en eerroover, als men onder zulkdanige beschuldiging op het bankske heeft gezeten, moet men schaam teloos zijn om van gerecht te spreken. De bijnamen die Mal helos aan zijuen tegenstrever geeft, zijn dezelfde die hij zelf reeds ontvangen heeft en onder welke hij de eer heeft gehad geillustreerd te worden. Het staat geschreven dat die kerel, met zijne galachtige ziel, steeds en onophoudelijk zijn venijn naar omhoog zal spuwen en dat het telkens op zijn eigen smikkel zal terug vallen. Wel moge het hem bekomen, al zijn ge- zeever komt nog niet op de hoogte van ons misprijzen. Voor de tweedemael dat het feest van den arbeid hier gevierd is geweest is alles op de voldoenste wijze afgeloopen. Van 's morgens vroeg wapperde de vlag aan het Lkaal tusschen de twee opschriften Leve 't algemeen Stemrecht Eere aan den arbeid Reeds lang voor het gestelde uur was er reeds veel beweging rond het lokaal De werklieden wachtten het uur van begin om eens samen eene vroolijken avond door te brengen. Om 7 1/2 zetten zij zich aan tafel om eenen smakelijk mondje te doen, bereid door de zorgen van Mal. Bracqué die er een hanJje toe heeft om goede stukjes gereed te maken, ook hebben de werklieden haar niet verge ten, want allen hebben eenen algemeenen bravo voor haar gestemd Het was daar een waar broederfeest dat eenige uurtjes duurde. Aan het nagerecht nam de heer V. het woord om een heildronk te doen aan den arbeid, welken hij met veel talent vereerde. Bravo, M. V., waren er maar veel zulke burgers Daarna namen de vrienden B. en C. het woord, en dronken op de gezondheid dier burgers welke zich aan onze zijde gesteld hebben om met ons mede te strijden tot het bekomen van onze Politieke rechten en drukten de hoop uit dat zij allen hand in hand zullen vooruitgaan om de rechten van den werkman te veroveren, want de werk man, zonder stoffelijke onafhankelijkheid, blijft slaaf. Het muziek, tegenwoordig aan het feest, speelde eenige schoone stukken, partijge- nooten zongen het stemrecht voor Elkeen, nog eene hoeveelheid Kluchtliederen, en om 111/2 ure onder het zingen der Marseil laise, werd het avondmaal gesloten. Iedereen keerde verheugd en kontent naar zijnhu is, met de hoop van 't toekomen de jaar nog eens zulken aangenamen avond te mogen doorbrengen. Wat verschil met de feesten der kaloten, waar het altijd eindigt met eene braspartij en gevecht. Nu, Vrienden, na gefeest te hebben weer aan 't werk, laat ons werken om ons doel te bereiken, met de eerste kiezing de mannen die op het stadhuis geraakt zijn door bedrog en omkooperij, er voor goed van af te borstelen. Maandag had alhier de begraving plaats van den heer Julius Vuylsteke, Voorzitter der Kunstmaatschappij Strijd naar Lau weren. Hij was een verdraagzaam en rechtschapen man, immer bereid iemand dienst te bewij zen. Hij was minzaam en gezellig in zijn verkeer. Hij telde enkel vrienden. Een me nigte kunstliefhebbers en vrienden waren derhalve ook toegestroomd om aan de harts tochtelijken kunstliefhebber den laatsten bliik van verkleefdheid en hulde te brengen. Bij het gapend graf trad de heerTremery, lid der Maatschappij Strijd naar Lauwe ren, vooruit en las de volgende lijkrede, die op allen diepen indruk maakte WEEKBLAD De drukpers moet vrij zijn; maal ais ik zeg vrij, beweer ik niet dat zij straffeloos mag zijn. Thiers. Messieurs. Avant de nous séparer pour toujours de notre bien-aimé et regretté Président, qu'il me soit permis aunom de nous t.ous de venir publiquement expri- mer ie regret que cause a notre Société la perte d'un digne Président, d'un veritable ami. Jules Vuylsteke est né i Ypres le 22 Juillet 1856. Depuis la plus tendre enfauce, il s'est distiugué par les plus b Hes quailtés. Bon Ills et bon fr ère, Jules a toujours été la consolation des siens, pour lesquels ils est dévoué jusqu'a la dernière heure. A l'age de 12 ans il est entrè a 1'Académie des Beaux-Arts de cette ville oü il a remporté plu'sieurs médailles; homme capable, bon et sincère, nous l'avons elu Président de la Société Artistique "Strijdnaar Lauweren l'an 1889.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1