Eene vraag. Kiezingen. Fransch Tooneel. Maatschappij De Onvermoeibare. Groot ruiterfeest op het Hooghe. Zaak Roose. Poperinghe. Allerhande nieuws. Wij deelen grootelijks in het verlies welke de familie Vuylsteke komt te ondergaan. Op het oogenblik van te pers te leggen le zen wij in de Toekomst van heden een arti kel over muzikale uitvoering, dat nogal zon derling voorkomt. Ziehier Ware 't mogelijk Al de gazelten onzer stad, vele dagbla den van Brussel en sommige couranten van Holland hebben met veel lof gesproken over den prijskamp in muzikale samenstelling die te Brussel uitgeschreven werd door Le Ca rillonwaarvan Z.K.H. graaf van Vlaanderen voorzitter is, en waarin onze jonge stadsge noot, de heer Henri Moerman, zich zoo zeer heeft weten te onderscheiden. Niemand twij felt aan de verdiensten van den Yperschen kunstenaar, ook hoorden wij laatstmaal door bevoegde mannen den wensch uitdrukken eene dezer bekroonde samenstellingen door een muziek van Yperen te hooren uitvoe ren. Iemand nochtans deed opmerken dal, om tot eene volmaakte vertolking vaneen dezer gewrochten te komen, de muzieken van Yperen, afzonderlijk genomen, hoe goed ook, niet talrijk genoeg zijn om er al de noo- dige elementen in te vinden maar indien het mogelijk ware voor deze omstandigheid de politiek te doen zwijgen en de muzikan ten der twee harmorien te vereenigen om een dezer gewrochten aan te leeren en na dien uit te voeren, 't zij op de Markt, 't zij op de Halle, en dit ten voordeele van het eene of andere goede werk, men nog nooit schooner, grootscher, en wondeilijker Con cert zou gehoord hebben, g Zeker, dit gedacht is uitmuntend, maar ware het mogelijk 't Schijnt dat de gemeente-kiezingen die dit jaar, in oktober moesten plaats hebben, zullen uitgesteld worden tot toekomend jaar. De kiezingen voor Kamer en Senaat, na derzelver ombinding, zouden geschieden in juni 1891. De kiezing zal voortaan, zooals wij reeds zegden, op de gemeente geschieden. Da stem bus zal den ganschen dag open zijner zal geene uaamafroeping gedaan worden. Er zou maar één soort van stembriefjes zijn; zij die twee of drie stemmen hebben, zouden twee of drie stembriefjes ontvangen. Het is zoo goed als zeker, dat de stem ming zal verplichtend zijn. Dit ware een zeer goede maatregel. Volgens wij komen te vernemen geeft de tooneeltroep van Mad. Noelly, op Maandag 15 dezer eene luisterlijke vertooning samen gesteld als volgt SCHOUWBURG VAN YPEREN. MTO Noelly, M. Defrasae, M. Saulien et Roman. Geen twijfel of de zaal zl te klein zijn wie herinnert zich niet de schoone vertoo- ning welke Mad. Noelly op 30 Januari 11. op onzen schouwhurg gaf.Da zaal was proppens vol. Dus, liefhebbers, wilt gij eenen schoo- nen avond doorbrengen, begeeft u in tijds naar de zaai, want voorzeker zal het er stroo men, daar Mevr. Noelly van ver en bij ge- gekend is. Het bureel zal geopend worden om 7 3/4 u. en om 8 i/4 juist zal men beginnen. Morgen Zondag, om 4 1/2 ure namiddag geeft deze maatschappij, in haar lokaal Le Faubourg buiten de Statiepoort aan hare leden de 2de maandelijksche feest, waarvan wij hier onder het programma me de deeien. 1° Mouvements libres. 2° Travail de la 3 Section. 3° id. 2 id. 4° id. 1 id. 5° id. des 3 monileurs. 6° Sauls. 7° Jeux. Zondag, 14 dezer, geeft de heer Baron de Vinck in zijn kasteel een schoon ruiter feest, ten voordeele van de armen van Zille- beke. Zooals verleden jaar, met medehulp van de heeren officieren en onder-officieren onzer Rijschool. Dit feest beloofd zeer prach tig te zijn. De ingang is vrij. Gedurende het feest zal er eene omhaling gedaan worden ten voordeele van de armen van Zillebeke. Het feest begint om 2 1/2 ure. De zaak ten laste van Emiel-IIendrik Roose, oud 44 jaar, landwerker, die zoolang in de bosschen van Zantvoorda ronddoolde en beticht van moord en gelddiefte te Comen (Frankrijk), is afgeloopen. De jury heeft op de twee hem opgelegde vragen nee» geantwoord. Diensvolgens is Roose vrijgesproken. CORRESPONDENTIEN in die bus BUIIGE11S T AND van den 28 April tot den 5 Mei 1893 Geboorten. Mannelijk geslacnt 7. Vrouwelijk id. 3 Huwelijken. Vanaecke Etnile, daglooner en Knockaert Emma, kantwerkster. Mersy Cyrille, wever en Wiileman Méla- nie, dienstmeid. Delbrouck Joseph, commissaris van politie en Devos Félicie, zonder beroep. O verlij «lens. Vuylsteke Julien, 36jareD, behanger, on gehuwd, Rijselstraat. de Bodin de Galembert Marie, 53 jaren, zonder beroep, echtgenoote van de Posch Al fred, Mondstraat. Vanderheyde Florence, 50 jaren, kant werkster, ongehuwd, Meenestraat. Bonte Florence, 50 jaren, zonder beroep, weduwe van Morlion Victor, Lange Thou- routstraat. Duflou Julie, 10 jaren, scholierster. St. Jacobs buiten. Hinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 1. i Den wedstrijd voor den prijs van uit muntendheid in den tooneelprijskamp uitge- geien door de Roeijsche Barbaristen onzer stad heeft verleden zondag plaats ge had. Men weet dat slechts de winners van lste prijzen konnen inedekampen. Een uiterst talrijk publiek had zich naar den stads schouwburg begeven om deze tooneeiplech- tigheid hij te wonen, en laat het ons maar rechtuit bekennen niemand werd in zijne verwachting teleurgesteld; de verschillige mededingers waren echte tooneelkunstenaars die zich allen om het meest hebben onder scheiden in deze uiterste worsteling. D'heer A. Jacobs van Mecüelen treedt de eerste op met de romance Heieen de Zinnelooze die hij onder muziekaal oogpunt ten beste opvoerde, ons dunkens indien er onder de verschillige optreders voor de beste uit spraak had te kampen geweest, zou hij den prijs hebben behaald, geen enkel woord van het puike toondicht heeft ons ontsnapt. De echtscheiding deftige alleenspraak werd daarna door d'heer A. Pil van Dix- mude met klare stem op zeer verhevene wijze voorgedragen. D'heer F. Lambrechs van Lier schijnt ons na d'heer Naegels van Mechelen den eerepijs meest verdiend te hebbenDe zieke Jongeling net zoo mooi gedicht van Antwerps Dichter Jan Van Beers was hem bijzonder geschikt, ook heeft hij het wezentlyk kunstig voorgedra gen met verrukkende gebaren doch mis schien met een weinig te flauwe stem, 't geen hem te meer mag ingezien worden daar hij nauwelijks van keelziekte hersteld was. Het publiek heeft hem bijzonderlijk zijne toejuichingen gestuurd. De gelukkige Huwelijks getuige boertige alleenspraak was niet het stuk dat d heer G. Marivoet van Mechelen voor der- gelijken prijskamp had moeten verkiezen, aihoevel hij het zeer goed heeft vertolkt be zit het stuk geene hoedanigheden genoeg om met deftige uitgelezene alleenspraken te kampen zooals degene welke wij in dezen tooneelavond hebben gehoord. - Misdaad en Zinneloosheid -> dat reeds meermaals in den tooneel wedstrijd is uitgevoerd geweest werd ditmaal nog door d'heer P. Devisschere van Dixmude afgegeven, jammer dat hij de gebaren te veel overdreef, 't geen de natuur lijkheid doet verliezen. D'heer J. Delporte van Nieuwpoort is ons beter in zijne voor gaande optreding voorgekomen; Het Fa briekmeisje alhoewel door hem zeer behen dig gegeven scheen hij niet genoeg bearbeid te hebben vooral in de eerste helft van het stuk. Eindelijk hebben wij - Het uur der doodstrafdeftige alleenspraak door den heer J. Naegels van Mechelen. Hier zou men een Engelsch spreekwoord kunnen toepassen dat zegt laatst doch slechtst niet! Wel integendeel, d'heer J. Naegels heeft zich niet alleenlijk meesterlijk maar wat meer is als overwinnaar van slag getrokken, ziju stuk dat grooter eu moeilijker was dan dit. waar mee d'heer Lambrechs vau Lier was opge treden bekwam buitengewoonen bijval en werd zoo talentvol zoo wonderlijk goed ver haald dat het meermaals het gansche publiek verrukte, ook als zou men de beslissing van den Jury voorgevoeld hebben werd reeds bij het vallen der gordijn een zegepralende ovatie den knappen liefhebber toegebracht. Dezen merkwaardigen teoneelavond werd met de plechtige uitreiking der prijzen van den tooneel wed strijd gesloten welken wij in een voorgaand nummer reeds aan onze le zers hebben laten kennen. D'heer J. Pareyn schrijver der maatschappij Roeijsche Bar baristen -• gaf ook lezing van het verslag door den jurij opgemaakt en wist in naam zijner maatschappij zoo wat iedereen te be danken en eer te brengen aan wie eer toe kwam; wat hij echter vergeten heeft is den lof zijner eigene maatschappij te maken, van haren ieverigen voorzitter d'heer R. Reniere en d'heeren der commissie die met zooveel vlijt tot het welgelukken van den tooneel wedstrijd geijverd hebben en aan wie wij die gebeurtenis in Poperinghe groote lijks te danken hebben; wij zullen onze le zers en het publiek verplichten met in hun nen naam ons hier in <- Het Weekblad daarmee te gelasten. d'Hser René Vandenbroucke too- neelliefhebber onzer stad komt zich schitte rend te onderscheiden in den tooneelwed- strijd van Devnze. Twee eerste prijzen in het deftig en het boertig vak zijn hem toege kend geweest met de stukkenMisdaad en Zinneloosheid en Een millioen in hare keel Onze beste gelukwenschen aan den knappen kampioen' der vlaamsche tooneel- kunst. Niets De maatschappij Roeijsche Barbaristen heeft immers slechter gevaren in den Tooneel wedstrijd uitgegeven door de K. K. Wacht van Yperen! Niet de minste prijs nog melding is haar te beurt gevallen, alles is door de congreganisten van Kortrijk en andere plaatsen bekomen. Dit zal ieder een verwonderen die de tooneelwaarde kent onzer puike Poperingsche maatschappij Maar hoe drommels hebben zij zich in zulk boeltje gewikkeld? In alle geval laat ons verhopen dat den uitslag dienen zal, en dat onze vrijgezinde liefhebbers voortaan de K. K. Wachten en hunne tooneelwedS'rijden die slechts voor klerikale maatschappijen uitgegeven ?yn zullen wandelen zenden, kon dit zoo zijn dan ware den uitslag van Yper op verre niet te betreuren. Ons Kerkhof. Naar alle waarschijn lijkheid zal den Handel en Nijverheidskamer van Yperen zich in zijne eerstkomende zit ting met de kweste van ons kerkhof be moeien. De ongehoorde toestand waarin het kerkhof sedert reeds vijfjaren verkeerden welk wij zoo dikwijls in Het Weekblad besproken hebben begint iedereen te verve len en te benadeelen. Ons stadsbestuur is hiervan de eerste oorzaak, het bezit geen ontzag om de schandelijke nalatigheid van het provintiebestuur te doen ophouden, het is de schuld dat een toestand dat in andere steden slechts «enige weken zou duren hier jaren en jaren aansleept. De handelsveree- niging van Yper zou Poperinghe een echten dienst bewijzen, terwijl zijne tusschenkomst in deze kwestie een kaakslag voor onzen gemeenteraad zou wezen. In de Casselstraat zijn twee rioolen onder de straat, (duikers) om het vuile water weg te leiden. Nauwelijks zijn beiden een jaar nieuw gemaakt en reeds heeft men ze moeten open leggen omdat ze te klein zijn of herstelling noodig hebben II Zelfs dezen van op het einde der Casselstraat, is zooda nig slecht gemaakt dat hij iederen zater dag en na eiken regen het water geen vol doende wegleiding kan geven en aldaar overstrooming teweeg brengt. Daarmee is eens te meer de handelwijze van ons stadsbestuur gekenmerktkan het dan niets dan geld verkwisten, werken op maken om 's anderdaags af te breken! Mo gelijk werd dit door den staat uitgevoerd maar in dat geval nog moest het op ons grondgebied zulke gebrekkelijkheden belet ten. Schietlokaal. De liandboogmaat- schappij S' Sebastiaan bezit een splinter nieuw schietlokaal, dat voor zijne bestem ming tot model mag dienen en terzelver tijde als een oprecht kunstwerk uitziet. Den heer confrater J. Menneboo die meesten deels het werk onder het geleide van den heer Van Houtte bouwmeester tot Kortrijk heeft uitgevoerd mag zich roemen zijne taak goed te hebben volbracht. Wij raden de Poperingsche wandelaars dit kunstgewrocht te gaan bezichtigen dat donderdag aanstaande (O. H. Hemelvaart) plechtig zal ingesteld worden. De Wielrijders Koersen welke wij onlangs hebben aangekondigd zullen op 1411 Mei (Zondag aanstaande) nabij het gehuchte Het Roode Kruis plaats hebben 200 franken prijzen zullen er te win nen zijn terwijl er een puik Concert door een gedeelte der Philharmonic zal ge geven worden. - Zondag zal Het Week blad het gansche programma der koersen ai kondigen. Pour nou?, qui avons eu le bonheur de le possé- der parmi nous, nous avoiu pu apprécier combien a été grand son dévouement a la Société dont il fut un des fondateurs. Bon garijon, charmant confrère, s'il en fut jamais il a su cont'ratriser toute notre affection, et il a ac quis les droits a notre reconnaissance. Aussi, les noinbreux amis qui le pleurent au- jourd'hui et qui l'entourent en ce lieu, prouvent hien mieux que les plus éloquentes paroles, qu'il jouissait de la sympathie et de l'estime générale. Trop tót, hélas. il a été enlevé l'afifection de sa mere, a l'estime de nous tous. La mort est venue briser cette jeuno existence au printemps de la vie, an milieu des plus brillants rêves d'avenir. Ce coeur douxet sincere a cessé de battre. Pleurons Jules et ne l'oublions jamais, que son example trouve en nous tous les immitations. Adieu done, cher et regretté Président, cher Jules, vos confrères vous disent,... Adieu, Jules, adieu 1 Eene eensge vertooning gegeven door den troep Mlne NOELLY, M. DEFRASNE. PROGRAMMA La Marehe a l'Étoïle, pièce eu 12 tableaux. L'Élépliant, grande fantaisie en 1 acte. Pièces iliveeses, inédites et Clian- feoiis onibrées. La Serpentine a la loïe fuller, dansée par Mme Zorah Zulcani. Entretemps se feront entendre Les Lampes Electriques des maisons Clément do Paris et de in COMPAG.\IE SVKLECTItl- C1TÉ de Bruxelles, sous la direction deM. BAVAI. La musique sous la direction de M. Alexandre. Ordre: 1. Éléphant; 2. Chansons; 3. lntermèdes; 4. Marche; 5. A l'étoile; 6. Iutermèdes; 7. La Ser pentine. La pitaude, vulgaire commère ne devait point se venger, de longue date elle se sert de la patie du Raton pour enlever les marrons et les croquer a son aise, son miroir lui dira bien que la trogne d'un Rodin parfait n'est autre que son portrait. Fi la com mère, en route, en chemin de fer. 0,10 Pourque le malin M. V. soit mieux renseignée a l'avenir au sujet de M. 0. 0.10 11 faut être aigle pour inventer de pareils mensonges. 0.10 Ce petit général S'est donué bien du mal Pour avoir cinq centimes Ce sont des dépenses sublimes S'il n'a qu'un petit sou 11 faut qu'il soit bien fou S'il le dépense pour nous, 0.10 Le pauvre gargon Fut élevé au biberon. Tous les jours il boit du lait Ce n'est pas sa faute s'il est mal fait. O.10 Une autre lois il devra prouver ses menson ges, siuon gare a lui I 0.10 Parceque Sootje a craché sa rage sur M. V. qu'il a mit M. O. dans le Strijd, il s'est jolimont trompé. 0.10 Kile ne sera cependant pas a vous, elle aime trqp les s.-of0.10 Allons courage, qui clierche, qui trouve. 0.10 Par faute que les trois voliges n'ont plus de cavalier pour se promener le soir, a pré sent, elles traversent la ville avec le patron. 0.10 Une cigarette pour la plus jeune, puisqu'elle est la plus furieuse. Leonsche, Staftje Laat doch de meiden gerust Stoort hen niet in hunne rust Laat ze alleen slapen En gaat gapen In d'Hallestraat. 0.25 'T wordt gezwegen, maaroch die vuile kraaien, he Staftje, niet waar Leonsche??? 0.10 Omdat L. C. en G. M. bij de meiden van Mr X. wilden wandelen, maar ze werden be trapt en de meiden kregen 's anderdaags hunnen congé définitif. 0.20 Omdat M. D. haren sleutel niet meer zoude verliezen wanneer zij op gang is. 0.10 Omdat de kleine Meier van Dickehusch, zoo zeer eenen man verlangende, nu al met den vierden op gang is, 0.10 Omdat 't feeltje van 't kap. n° 6 haar zoowel vermaakt als zij bij B. is. 0.10 Omdat den Baron Vantierentins peerd de op- stakels gesprongen heeft al naar Dadizeele gaan en Vandamme bijna verongelukt heeft. bGO Bravo voor het nieuw coursepaard dat zij gekocht hebben. 0,10 Jules boot 100 fr. meer of dat den koopman vroeg. 0-10 Voor den tweeden opstakel van den witten mullebusscher. 0.10 Geltikkiglijk dat de bramkar brak, of de Suikerstande was de kop in. 0.10 Derde opstakel, Jan haase, uit de Gouden Poortenstraat geheel zijnen kop blamot. 9.10 Dit alles is gebeurt met het zelve paard, in acht dagen. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2