Geen Eksteroogen meer De buurtspoorwegen. Wereld-Tentoonstelling te Antwerpen Een Koninklijk Jubileum. Excursion aux célèbres Grottes de Rochefort. (iNanmr) VERSCHILLENDE TIJDINGEN. 23URGERSTAND. van den 5 tot den 12 Mei 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. C. BHuwelijken. Godderis Ernile, winkelknecht, en Flamant Celina, dienstmeid. OverTi.jcIens. Devadder Maria, 72 jaar. kantwerkster, echlgenoote van Comptaer Richard, Boom gaardstraat. Messiaen Edouard, 75jaar, landbouwer, echtgenoot van Oozeel Barbe, Brielen-buiten. Sarasin Maria, 37 jaar, huisvrouw, echt- genoote van Leire Aloïse, Houtmarktstraat. Messire Ernest Iweins d'Ëeckhoutte, 10 jaar, zonder beroep, Meenenstraat. Delheye Virginie, 84 jaar, zonder beroep, weduwe van uoudeseune Henri, Tegelstraat. "Becelaere Desiderius, 76 jaar, daglooner, echtgenoot van Gillioen Lucia, Canonstraat. Devos Francais, 16 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Brielen-buiten. Coudenys Karei, 54 jaar. daglooner, we duwenaar van Bonte Marie, Meenenstraat. Renet Pieter, 45 jaar. agent van policie, echtgenoot van Veeze Victorine, Meenen straat. Vermeulen Celine, 41 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Kinderen beneden <!e "2 jaar Mannelijk geslacht 4. 1 Vrouwelijk id. 0. M. CHARLES PAQUET, Bijzonderlijken Eksteroogsnijder van Parijs, bewerkt de Eksteroogen, de Kiembol, de Eelt, de in het vleesch gegroeide teennagels door eene nieuwe doen w ijze en zonder de minste pijnen. Meer dan 10,000 certificaten, waarvan hij drager is, bewijzen de genezing der personen waarmede bij in handeling geweest is, zijn voorzeker eene schoone waarborg. Menigvuldige doctoors en apothekers be werkt door de heer PAQUET verklaren hunne volkomene genezing. De eenige, waarvan de bijzonderste fran- sche gazetten lofspraak deden, voor de han delwijze en genezing waarmede hij voor altijd d'Eks'teroogen, de Kiembol, de Eelt, de inge groeide Nagels, en alle ziekten der voeten, van welken aard zij ook wezen mogen, in eenige oogenblikken deed verdwijnen, zon der de minste hindernis, zooals duizende personen kunnen bestatigen. Zijne Methode bestaat niet met oppervak- kig de Eksteroogen te snijden, om hem nieuwe bezoeken te verschaffen, maar om ze voor altijd uit te halen. Zich bij den eersten onverwachtsten Eksteroogsnijder vervoegen, die geene ken nis heeft der ontleiding van menschenvoe ten, strekt tot niets. M. PAQUET is te spreken en te raadple gen in het Hotel 't Gouden Hoofd, Rij- selstraat, alle dagea van 3 lot 6 u. 's avonds; op vraag begeeft hij zich ook ten huize aan de zelfde conditiën. Prijs per operatie 2 fr. Weinige dagen verblijf. De buurtspoorwegen maken goede zaken. Wij zien in het jaarlijksch verslag dat de Nationale Maatschappij der buurtspoorwe gen 61 liniën bezit, hebbende eene lengte van 1,208 kilometers. Van dit getal zijn 50 liniën in exploitatie en 11 worden aangelegd. Het bestuur dezer spaarzame spoorbanen vraagt aan het gouvernement de vergunning van 83 andere liniën voor eene lengte van 1,061 kilom. Dus 144 liniën, te zamen 2,570 kilometers wegen of eene ringspoorbaan van 514 mijlen. Het benoodigde kapitaal voor deze liniën bedraagt 55,874,000 frs. Men ziet het kleine beekjes worden slroomen Weldra zal de kleinste gemeen te niet meer zonder spoorbaan willen zijn. De algemeene ontvangsten, voor reizigers en koopwaren, bedragen voor het dienstjaar 1892 in ronde som 4 miljoen frs. gevende de zuivere winst van frs. 1,104,515-74 c. Zulks is een schitterende uitslag die van dag tot dag grooter zal worden door de verbeteringen in den dienst en de uitbrei ding der bijwegen. Drij liniën op vijftig zijn in te kort: de buurtspoorweg van Thielt-Aaltre, deze van Bourcij naar Houffalize en het eindje weg van Dolhain naar Goë. De Slaat is in de uitgaven, als actionnaris, tusschengekomen voor 10,768,000 frs.de provinciën voor iets meer; en de gemeenten voor 15,703,000 frs., die eene dividende ge nieten van frs. 2-68 per honderd. onder de hooge bescherming van Zijne Majesteit den Koning der Belgen. Les Grottes de Rochefort, découvertes dans les propriétés de M. Collignon, sont ré- putées a juste titre les Merveilles de la Bel- gique. Ges immenses cavernes, les plus grandes connues jouissent d'une réputation européen- ne; aussi sont-elles visitées chaque année par des milliers d'étraugers. Les Grottes de Rochefort, dont l'étude est des plus instructives, sont d'une immensité telle qu'une journée est insuffisaute pour en parcourir toutes les salles et quatre mille vi siteurs a la fois peuvent se réunir dans la Salle du val d'ënfer. La Salle du Sabbat est une merveille dans ces merveilles. Elle a ésé surnommée iunique et I'incomparable a cause de ses proportions fabuleuses et de la richesse de ses innombrables pétrifications. Elle seule suffit pour exciter l'admiration de tous les visiteurssa hauteur dépasse cinq cents pieds. Une superbe cascade d'eaux tombant de 35 mètres de hauleur dans un ravin de 20 mètres, avec des bruits effrayants, compléte admirablement ce superbe tableau de la na ture. Un balloD captif est enlevé h chaque descentedans cette magnifique salle, le visi teur fut-il seul, et il faut un temps relative- ment long avant que l'aérostat ait atteint la limite de son trajet. Les Grottes de Rochefort sont visibles tou- te l'année; une simple traversée demande deux heures de marche. Le visiteur est trans- porté dans un monde étrange et mystérieux, oü de nombreuses variétés de curiosités exci- tent son admiraiion. Les stalactites et les stalagmites d'une richesse incomparable offrent des formes de rideaux, d'animaux et d'êlres humains qui semblent peupler ces mystérieux souterrains. Par des entrees différentos, on peut visi ter des parties déja importantes de ces mer veilles en une heure et dernie de marche sou- terraine; on peut également ne visiter que la Salie du Sabbat; dans ce cas, une demi- heure de marche suffit. L'oeuvre d'exploration de M. Collignon est continue, aussi vient-il encore de découvrir tout récemment des curiosités extraordinai- res. Des concerts sont donnés dans les Grottes par des sociétés de musique et d'amateurs. La célèbre Société'royale La Légia s'y est fait entendre plusieurs fois. Les échos de la Satle du Sabbat sont fééri- ques et surprenants. Les Grottes sont faciles et propres a visiter, depuis 5 heures du ma- tin jusqu'a minuit; le température y est con stante de 10 degi'és de chaleur; l'air y est pur et l'on y respire facilement. On y marche sans difficulté et sans danger. Ii n'y est ja mais arrivé le moindre accident. La propreté de ces Grottes est telle qu'on peut les par courir en tous sens sans se couvrir d'une cos tume spécial. L'entrée est située k 5 minutes de la station de Rochefort. Inutile de pren dre une voiture pour s'y rendre. La dignité ne permet pas de répondre aux dénigrements intéressés de la concurrence. Ce genre de réclame prouve la faveur dont les Grottes de Rochefort jouissent juste titre. Ne pas confondre les célèbres et immen ses Grottes de Rochefort avec Han et autres Grottes. Zij verdient meer roem. De St. Jacobs Olie heeft hare vermaard heid overtroffen. Men spreekt er veel lof van, maar nog zooveel niet als zij wel verdient. Gij zult gemakkelijk mijne geestdrift goed keuren, wanneer gij de diensten zult begre pen hebben die zij mij bewezen heeft. Eene hevige pijn van rhumatism, verge zeld van jicht, maakte zich van mijn lichaam meester gelijk de vijand in een overmeesterd land. Omtrent Januari leed ik veel pijn in de rechter handwortel en in de scheenen; het handgewricht was gezwollen, en belette mij den arbeid voort te zetten. Mijn geneesheer heeft mij een aantal ge neesmiddelen voorgeschreven om als inwen dig gebruik, en evenveel om onder vorm van inwrijvingen, toe te dienen. Daar hij zag dat dezelve slechts eene tijdelijke verzachting bijbrachten, bevool hij de St. Jacobs Olie. Een apotheker van Joigny bezorgde er mij eene flesch van. De werking der St. Jacobs Olie zou aan bovennatuurlijke wonderen doen denken, want bij de derde inwrijving was alle pijn verdwenen. Ik was zoodanig tevreden van deszelfs verdwijning, dat uit vrees van terugkeer, ik de instrijkingen voorzette, maar ik heb den strijd opgegeven bij gebrek aan strijder; de pijnen keerden niet terug. Gelief St. Jacobs Olie te doen kennen aan al degenen die lijden. PAUL LESOURD, Eigenaar, St. Aubin (Yonne). Prijs: 3 fr. 50 de flesch in alle apotheken. erzending tegen postmandaat dezer som gezonden aan de Engelsche apotheek van CharlesDelaere, Brussel. Om op zyn gemak te leven moet rnen de kneep kennen. Voor den zilveren bruilof van J. Voor d'excursie naar Halluin maar geene medailjen. Alles was voor de kaloten. D'executie te Meenen was beter.... zij had den allen stemme. De gebrilde meestere waren ook mêe. Zij speelden solos d?t het krakte. De langen was zoo kwaad omdat hij in de bus stond, hij sprak zelf van te tribunalen. Ja!ja;peist nen keer hoe onnoozel! als hij niet zeer fraaie is zullen wij eens al de briefjes welke hij naar den strijdpenning zondover nemen; zooals hij ze geschreven heeft en dan zullen wij zien wie er zal spreken van tribunalen. Houdt dit voor gezegd en gebruikt wat min verstand 't zal veel beter zijn. Voor de solo dat 't Jeppen tegen de steenen lapte. Omdat Sophietje haar schoon kleed zal aan doen om naar 't Hooge te gaan en de fête requestre te zien. 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0,1® 0.10 0,10 0.10 0.10 0.10 in Op den 5 Mei 1894 zal te Antwerpen eene "Wereld- Tentoonstellii.g geopend worden, die minstens 6 maanden zal duren; het Comité van Uitvoering be houdt zich echter het recht voor, dien termijn in verlengen tot en met 12 November 1894. Deze tentoonstelling zal de voortbrengselen der nijverheid, der wetenschap en der kunst omvatten, benevens alle die goederen, welke tot handelstran sactiën aanleiding kunnen geven; kortom zij zal alle onderdeelen van het menschelijk productie vermogen in zich opnemen. Het programma bevat 66 groepen, waarin de ver schillende vakken in hoofdtrekken zijn verdeeld. Deze groepen zijn weder onderverdeeld in klas sen en sectiën. Gedurende de Wereld-Tentoonstelling zal de Ko ninklijke Maatschappij tot bevordering van Schoo ne Kunsten eene Tentoonstelling van Schilder- en Beeldhouwkunst, van Bouw- en Graveerkunst inrichten, tot de deelneming waaraan zij de kun stenaars van alle landen zal uitnoodigen. Het Comité heeft onder meer, ook eene Maritie me Tentoonstelling ontworpen, alsmede eene Ko loniale en eene Afrikaansche Tentoonstelling, waaraan het de meest mogelijke uitbreiding zal trachten te geven. Bijzondere wedstrijden, congressen en voor drachten, feestelijkheden enz. enz zullen gehou den worden, met het doel om aan de bezoekers alle mogelijke attractie te bieden. Ofschoon de toekomstige Antwerpscho Tentoon stelling van het particulier initiatief uitgaat, geniet zij de hooge bescherming vanZ. M. Koning Leopold II, den krachtdadigen steun der Regeering en de welwillende medewerking der stad Antwerpen. De Belgische Regeering heeft een algemeen Com missaris benoemd, alsmede eene Commissie, belast om de deelneming der Belgische producenten in de hand te werken en aan te moedigen. Het doel, dat de bevorderaars dezer onderneming bëoogen is in hoofdzaakhet internationaal ver keer te bevorderen en te ontwikkelen, door aan de nijverheid menig nieuw afzetgebied te openen, door aan den handel een ruimer veld voor zijne operatiëa te verschaffen en de handelsbetrekkin gen, vooral met overzeesche landen te doen toene men en vermenigvuldigen. Het Comité doet een beroep op alle natiën der wereld; het hoopt, dat de verschillende landen door tal en rijkdom hunner inzendingen met elkan der zullen wedijveren om een volledig geheel van alle voortbrengselen, die van belang kunnen zijn voor den wereldhandel, te Antwerpen samen te brengen. Antwerpen is door zijne gunstige aardrijkskun dige ligging en de steeds toenemende beteekenis van zijn haven, in menig opzicht bevoorrecht tot het samenbrengen van de producenten van alle landen der aarde. De handelshoofdzaak van België, zoo gemakkelijk bereidbaar en gastvrij, zal in lc94 eene aanzienlijke menigte tot zich trekken. Het schitterend succes, met de tentoonstelling van 1885 behaald staat daarvoor borg; en het laat zich niet betwijfelen, dat de exposanten hier beter dan elders, nieuwe en vruchtbare handelsbetrek kingen zullen kunnen aanknoopen. De Tentoonstelling zal worden ingericht in het nieuwe gedeelte der stad, in de nabijheid der Schel de en der nieuwe havenwerken zij zal verbonden worden met het Zuider-Station en zal eene opper vlakte beslaan van ongeveer dertig Hectaren. De aandacht der exposanten wordt in het bijzon der gevestigd op de omstandigheid, dat in den huurprijs der plaatsruimte begrepen zullen zijn de algemeene decoratie en de kosten van onder houd. Tot genoemde voorwaarden zijn de prij zen voor plaatsruimte zoo voordeelig mogelijk ge steld, want op die wijze kunnen de exposanten vooraf nauwkeurig berekenen, welke kosten zij uit dien hoofde te maken hebben. De Belgische Regeering zal voldoende maatre gelen treffen om de noodige bescherming te verlee- nen aan alle uitvindingen voor brevet of patent vatbaar; aan teekeningen en modellen op het ge bied van nijverheid, alsmede aan fabrieks- of han- delswerken. welke op de Tentoonstelling zullen voorkomen. Het Gouvernement heeft machtiging verleend tot het houden eener loterijvoorwerpen daartoe be trekkelijk, zullen uitsluitend worden aangekocht uit het tentoongestelde. Het algemeen reglement, voorziet in de benoe ming van eene Internationale Jury, en duidt den aard der belooningen en onderscheidingen, aan, welke aan de exposanten zullen worden toegekend. Het Uitvoerend Comité is overtuigd, dat de pro ducenten van alle landen het nuttig karakter der Wereld-Tentoonstelling te Antwerpen zullen erken nen en waardeeren, en dat hunne talrijke deel neming getuigenis zal afleggen van hunne sympa thie voor eene bevriende natie. Op Woensdag 22 Maart laatstleden, is Sir Ed. Momson, Engelsch minister bij het Hof van Brus sel (1) naar Brugge gekomen en heeft ontbeten in de groote zaal der Sebastiaansgilde, in gezelschap der bestuurleden van gezegde Confrérie. Waarom zoo n eenvoudig nieuwsje? vraagt mis schien de lezer. Wacht eventjes. Dit ministerieël ontbijt was maar het eerste nummer op het programma eener reeks koninklijke feesten, die in den loop dezes zomers zullen plaats hebben, ter gelegenheid van het vijftigjarig gildelid- maatschap van... Koningin Victoria van Engeland. Inderdaad, den 15 September 1843, bezocht Her Gracious Majestyvergezeld door prins Albrecht, het lokaal der gilde van Sebastiaan en liet zich als lid der maatschappij inschrijven. Misschien is zij nu wel de oudste confrater en stellig de oudste confrateresse. Den dag haars bezooks schonk zij aan de Con frérie eenen prachtig bewerkten zilveren beker, met allerlei zinnebeelden versierd, die zorgvuldig in het lokaal overigens een oprecht museum bewaard wordt. Dit koninklijk vijftigjarig confraterschap zal dus plechtig gevierd worden. Afgevaardigden der ko ninklijke familie van Engeland zullen H. M. ver tegenwoordigen, hetgeen natuurlijk, volgens de r jgels der étiquettede tegenwoordigheid van afgezanten onzes Konings zal noodzaken. In het détail der feesten zullen wij niet treden; daarbij, alles is nog niet bepaald geregeld. Onza Engelsche kolonie is in haar schik, omdat men koningin Victoria, in den persoon harer ge zanten, zooveel eer zal bewijzen. All rightdus, en intusschentijd, God save the Queen l Reeds in vroeger eeuwen genoot de aloude Se bastiaansgilde de eer van. koninklijke bezoeken. Karei II (2) en de hertog van Glowcester, tijdens hun ballingschap te Brugge, gingen gewoonlijk naar het lokaal der gilde, om er zich met doelschie- ten te vermaken. De hertog schonk aan de maat schappij eenen zilveren pijl, waarop zijne geslacht wapens en eene gelegenheidslegende. De koning schreef eigenhandig in het register der leden: Aujourd'huy le 3" d'Aoust 1656 Chaerles Seconde Roy de la Grande BritaqnieFrance et Yrlande, pour faire honneur éternel ix la cohfratermtéde Ste Sebastiaen, se daigne de se escrire confrere de la dicte confratermté, et de sa grace royale promet de faire paier apres sa mort la somme de mill escus. Ce 3e Aoust. Charles R. Als Stadhouder presendtAls Eoofmaester, Salomon de Maldeghem. P' van Liekerke. Sebastiaen van Maldeghem. (3) Waarlijk in 1662 ontving de gilde, uit de handen van Messire Alb. de Ognate, voor de doodsschuld van Karei II en des hertogen van Glowcester (reeds den 3 September 1660 overleden) de som van 3600 florijnen. De gilde deed hiermede de huidige vergaderzaal bouwen, betaalde aan den beeldhou wer Christoffel Dieusaert het marmeren borstbeeld des konings (dat nog op de schouw staat) en het geschilderd portret des Hertogen van Glowcester, dat 100 flor. kostte en ook in 't lokaal prijkt. Nog verscheidene andere schoone doeken zijn aldaar zichtbaar, onder meer van Garemyn, Jaak van Oost den Oude, enz. Alhoewel, de gilde haar lokaal, gelegen op het einde der Carmersstraat slechts in 1573 kocht, be stond zij echter reeds sedert de 14* eeuw, doch, oor spronkelijk ten minste, als lijfwacht van den Graaf van Vlaanderen. Het torentje (4) dagteekent uit de eerste helft der 16' eeuw, de kapel van 1685 en de overdekte gaandery met de doelschijven, waar Karei II zoo dikwijls ging schieten, werd ge bouwd in 1573. M. V. (IJ Sedert werd deze gezant bevordert tot En gelsch gevolmachtigd minister aan het Keizer lijk Hof van Weenen. (2) Hij kwam te Brugge toe den 22" April 1656 en vertrok den 7" Februari 1658. Hij woonde omtrent een jaar in de Oudenburgstraat, bij burggraaf Ta- rah en naderhand in de Hoogstraat, thans het huis B. nr 8. (3) James Weale: Bruges et ses environs. (4) Het lokaal en een deel van het torentje staan gereproduceerd, rechts in het titelvignet van het Vlaamschgezind weekblad De Brugsche Beiaard.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2