Buurtspoorweg van Yperen naar Armentiers. Weldadigheidsfeest Rechtbank van Yperen. Eene nieuwe soort van vischstroopers. Oude Pompiers. Festival Dixmude. Bericht. BERICHT Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe ten haren dienste heeft; die mannen zijn ge kend en zullen eerlang met naam en voor naam in onze kolommen prijken. Waarom heeft de schrijver van het Journal d'Ypres aan zijne meesters de toelating niet gevraagd om het een of ander lid der geheime politie naar het demokratisch avondmaal te zenden, dan zou het al de noodige inlichtingen beko men hebben, op de wijze dat het al zijne an dere inlichtingen (waar en geen waar) be komt. 2a De schrijver van het Journal d' Ypres verwart hier ten onrechte het feest van ln Mei met het feest der socialisten. Het schijnt niet te weten dat dit feest is toegewijd aan de werkers in 't algemeen, van welke kleur of opinie zij ook zijn mogen. Wij verstaan door werkers de mdinnen die het godvruch tig Journal te zamen met zijnen confrater 't Nieuwsblad, uitmaakte voor krapuul, vlooienvangersschuim der samenleving enz., enz., en voor welke de liberale vooruit- strevers al het mogelijke gedaan hebben om hen hunne politieke rechten te doen geven. Nu zou het Journal willen dat men de leiders der vooruitstrevers aan den schand paal hechte, maar het zal niet lukken de krapuul die het verstooten heeft zal hen on dersteunen en de liberalen een handje toeste ken om de veelbelovende zeuraars en stem- omkoopers van hunne gestolene zetels te donderen die zij op het stadhuis thans be- kleeden. Dit is de wensch van alle rechtzin nige Yperlingen, kleine en groote, rijke en armeen de kaloten rieken het reeds stinken daarom willen zij hun bladje keeren en zijn nu bereid deze die zij over eenige weken verstootten en misprezen, met opene armen te ontvangen. Zij gaan 't moeten pakken,'t gaat er wel van Een verzoekschrift met talrijke handtee- kens bedekt, ten voordeele van het maken van den buurtspoorweg Yperen-Armentiers, langs Nieuwkerke en Ploegsteert, is door den koophandelskring aan ons Stadsbestuur toegezonden geworden. Wel is waar dat zeker Provincie-raadslid, die veel zorg voor zijn nietig persoontje draagt en »ich om de belangen van den koophandel weinig bekreunt, verklaard heeft dat al de pogingen door den koophandels kring aangewend, om de rechtstreeksche lijn te bekomen, eene zaak van weinig be lang was; doch wij denken te mogen beves tigen dat ons schepen-collegie, met betere gevoelens bezield, zich zal verhaasten de wenschen te verhooren, door den Yperscken koophandel uitgedrukt. De belangen der stad Yperen zijn zeker lijk zooveel waard als deze der gemeente West-Nieuwkerke, die uit nijd tegen Ploeg steert, de lijn van Yperen naar Armentiers zou willen vervangen door deze van Yperen naar Belle. Ons stadsbestuur, ofschoon door vreemde lingen voorgezeten, zal zorg dragen dat de financiën der stad niet in gevaar gebracht ■worden door het leggen eener lijn die de kosten harer ontginning niet zou kunnen dekken; eene lijn die Yperen en Armentiers niet voor lijnhootden heeft, kan niet blijven bestaan: het ware eene dwaling het geld der lastenbetalers te verpanden in eene on derneming zonder uitkomst, welke nooit zou gedaan worden met het geld van een bijzonderen, omdat zij slecht is. op het Kasteel hei Hooghe Puik heel puik feest was dit verleden Zon dag door den heer baron de Vinck in zijn heerlijk domein van 't llooghe gegeven. De feestnummers, al de feestnummers waren door onze Rijschool uitgevoerd, die eens te meer wist te bewijzen dat zij een toonbeeld van handigheid en dapperheid heeten mag en dat hare alom gekende goede faam verdiend is. Wanneer men al die dappere officieren en onder-officieren in den zadel zag had men gemeend, niet eenvoudige ruiters maar her boren paardmenschen uit de heldentijden van Thessalie voor zich te hebben.... Was het die indruk, welke een bevallig knaapje onderging, wanneer het een Indiaan ziende glijdende langs de zijden van zijn hollenden klepper, heel kinderlijk uitriep: Ziedaar is. er een, die bijna in tweeën gevallen is Daar was heel veel volk, dat gaapt lijk een schurepoorte, gelijk altijd overigens, wanneer onze Rijschool mede doet. Daarbij een overheerlijk weder en eene omgeving heel en gansch waardig van het feest. Welk eene omlijsting, deze eeuwen oude hoogstammige en prachtige houtgewassen dat gebladerte met allerlei kleuren, waar de tortels kirren en de nachtegalen zoo lief lijk zingen Eene heel bijzondere melding zijn wij den heeren Gon de Vincü en de Lunden, de han dige schutters, ook den heer onder-luitenant Siret, de koene uitvinder des duizeling- wekkenden en lachverwekkenden vlucht- loop van Buffalo-Bill, en vooral, nog den onvermoeibaren en dapperen luitenant Hae- geman, de Belgische Siméon, de inrichter en de ziel van heel het feest verschuldigd. M. Haegeman heeft nog eens voor een 3000 menschen zijne kunst laten zien, met zijn paard Car mei en door hem bereden over eene barre te doen springen van lm50c. hoog; onnoodig te zeggen dat het als een donder van handgeklap en geroep was; Wij hebben er ook de tegenwoordigheid bemerkt van den sympatieken heer Colonel Van Iseghem, bevelhebber van de Rijschool, altijd op de bres wanneer er kwestie is van weldadigheidsfeesten in te richten. In een woord het was een heel puik feest. Dank aan allen en.... tot den naasten jare. Katholieke zeden. Bij het ter pers leggen lezen wij in Het Laatste Nieuws Verleden Dinsdag verschenen twee druk- kersgasten uit eene heel kristelijke drukkerij onzer stad, dus twee jongelingen, neerstige volgelingen der congregatie en andere heilige bijeenkomsten, voor dame Themis om reken schap te geven over hunne propere daden in het lommer der stadswandelingen gepleegd. Het waren discipelen van pastoor Bauwens en andere vetlappen. De eene, nog heel jong, werd echter vrijgesproken, omdat hij min of meer door de andere beheerscht was. De ge naamde D. kreeg 2 jaar gevang, 5 jaar be waking, 5 jaar berooving zijner burgerrech ten en tweemaal 26 fr. boete. Zijne onmidde- lijke aanhouding werd door den rechtbank bevolen. Nu die wat verdient moet wat heb ben ook. Iedereen weet dat de wet onverbiddelijk is en met de strengste straffen uitspreekt tegen de wildstroopers. Waarom is die wet niet toepasselijk voor de vischstroopers. Deze week wandelend langs den Majoor zagen wij kerels (den eigenaar van 'c water niet) die aan het pensenjagen waren van visch. Terwijl de eene met groote netten sleepten sloegen de andere, die langs den oever stonden, met lange persen, den visch weg en brachten alzoo eene groote schade aan, daar het nu juist den tijd is dat de visch rijdt en zijn veust neerlegt. Zouden onze meesters aan de politie geene bevelen kunnen geven om zulke strooptoch ten te beletten Zij doen het wel met jagers, treffelijke jagers, die bij misgreep eene spreeuw in plaats van eene musch schieten of wel eenen haas of wild konijn, die de vruch ten vandenschamelen landbouwer afknaagt. Waarom altijd twee maten en twee ge wichten Maandag aanstaande, ten 5 ure, geeft het muziek der Oude Pompiers een muziekfeest gevolgd van danspartij, in den hof der Citadelle buiten de Meenenpoort. Ziehier het Programma 2de Deel. In geval van slecht weder zal het feest uitgesteld worden. BERICHT. Er zullen alle slach van ververschingen te bekomen zijn, zooals gevulde fransch- broodjes met hesp of met'tapjevleesch, ga lantine, hesp per portie, enz. enz. aan zeer genadige prijzen. Het is op zondag 28 dezer dat de maat schappij oude Pompiers, naar het festival van Dixmude gaat, volgens wij vernomen hebben zal het aan geen volk ontbreken daar er nu omtrent honderd leden zijn, die het muziek zullen vergezellen, 't Vertrek zal plaats hebben van 7 hof van Commerce hondstraat, om 12 ure juist, meer dan 20 rijtuigen zullen er naar toe trekken. In ons eerstuitkomend nummer zullen wij aan onze lezers eenen schoonen Feuilleton mededeelen. Wij raden onze lezers en leze ressen aan die wel te volgen of te bewaren. De heer ANNIBAL BRAQÜÉ laat aan de liefhebbers weten, dat er ter dezer gelegen heid eenen Omnibus van 't Zilveren Hoofd zal vertrekken om 12 ure juist. De personen diebegeeren plaatste nemen, worden ver zocht zich in tijds te laten inschrijven daar de lijsten vrijdag zullen gesloten worden. Den prijs van gaan en keeren is 2 franks. Men zegge het voorts. CORRESPONDENTTEN to de bus BURGERSTAND. van den 12 tot den 19 Mei 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 8. |j Vrouwelijk id. 5. SEziweljj ken. Odent Polydore, schoenmaker, en Vanden- bulcke Ernestine, kantwerkster. Timperman Emeric, bediende, en Hincourt Peiagie, zonder beroep. Ordies Amand, bediende, et Denoyelle Justine, kleermaakster. O vei-Iïj clens. Colaert Felix, 7 jaar, S' Jacobsstraat. Coussaert Marie, 7 jaar, Meenenstraat. Buseyne Sophie, 24 jaar, kleermaakster, echtgenoot van Arthur Declereq, Dixmude- straat. Vandenbussche Hortense, 70 jaar, bakke- rinne, echtgenoote van Xavier Gasier, St.- Jacobs-buiten. Eünc!ei-eii beneden de 3 jeiai». Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. N. B. Maandag 22" Mei, 't bureel van den burgerstand alleen zal open zijn van 9 tot 10 ure 's morgens voor de aange.vingen van geboorten en sterfgevallen. Den wedstrijd voor sneiwielen. De wielrijders koersen welke verleden Zondag in onze stad hebben plaats gehad zijn onder alle opzichten een groot succes geweest. Niettegenstaande het ruitersfeest da't tot Yper denzelfden dag plaats had, niettegenstaande de kermis van Vlamertin- ghe en andere beletsels had zich een ontel bare menigte volk naar den Abeele steenweg begeven waar de loopen moesten plaats hebben, en laat bet ons maar rechtuit be kennen ofschoon dezen overgrooten toeloop waardoor de taak der inrichters te meer gehinderd werd is alles ten beste en in goed orde afgeloopen. In een woord het was een oprecht volksfeest waar vreugde en pleisier heerschte en welk voorzeker aan de herber giers van den Abeele kant een goeden stui ver heeft doen verdienen. Een puik muziek samengesteld door een groot gedeelte der maatschappij - Philhar- monie heeft zich gedurende het feest laten hooren alsook de ontvangst en den stoet der wielrijders opgeluistert. De verschillige prijzen werden dapper betwist want zelden werd eene schaar sterker liefhebbers bijeen vergadert. Ziehier den uitslag der verschil lige loopen 1° Internationalen Vlugloop. 1. Prijs d'heer Grotard van Rijsel. 2. H. Billiard van Mons. 3. Turbelin van Rijsel. 2° Internationalen loop (Handicap). 1. Prijs d'heer Grotard van Rijsel. 2. Crommelinck van Moscroen. 3. H. Billiard van Mons. 4. Vanderstuyft van Yper. 3° Aanmoedigings Koers. 1. Prijs d'heer G. Degryse van Kortrijk. 2. Vinchent van Fraweries. 3. E. Delaere van Rousselare. 4° Nationale loop. ln en 2a prijs te verdeelen onder de heeren Crommelinck van Moesereen en H. Bil liard van Mons. 3. Prijs aan d'heer Vinchent van Frameries. N. B. d'heer Vanderstuyft van Yper kwam insgelijks den 4n in den ln koers. Voor den ln en 2n koers was den afstand 6 kilometers en 300 meters groot, die werd afgelegd door den ln toegekomen rijder in 11 minuten en 15 seconden. Gezien den gebrekkelijken staat der baan mag dit een merkwaardigen uitslag genoemd worden die zelden in voorgaande koersen werd behaald. Koningschieting. Bij S' Sebastiaen's gilde had verleden don derdag (O. H. Hemelvaart) de koningschie ting plaats alsook de instelling van het nieuw schietlokaal. Prachtige redevoerin gen van wege den heer hoofdman en d'heer Justin Manneboo, enz. niets heeft aan het feest ontbrokenVoor wat de koning schieting betreft, het is den heer A. Carton die den eerevogel heeft afgeschoten en ver volgens solenneellijk als koning der maat schappij voor het jaar 1893-94 werd inge steld. Aan hem onze gulhartigste geluk- wenschen van dsn 11 tot den 18 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Jules Druant smid, en Louise Dewachter werkster beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 2 Vrouwelijk 3 huwelijken. Isidoor Deboo werkman en Lucie Catteeu werkster, beide te Poperinghe. René Godaert mandemaker en Marie Van- damme werkster, beide te Poperinghe. Benoit Rappelet dienstbode, en Stephanie Noiredame dienstmeid, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. t andelanotte Jeanne oud 9 1/2 jaren O# L. V. Kruisstraat. Persoone Henri, oud 20 jaren werkman, ongehuwd Wijk A. Sansen Bertha oud 11 1/2 jaren Gasthuis- Charle Carolus oud 50 jaren werk- straal. ltse Deel. 1. Le Corso Blanc, polka-marehe. (H Tellam). 2. Le Serment, ouverture. (Auber). 3. Fra Diavolo, fantaisie. (Auber). 4. La Grève des Musiciens. (Ch. Geng). 1. Ouverture Symphonique(G. Wettge). 2. Carmen, fantaisie. (G. Bizet). 3. Espanarnarebe. (Aimé Girod). 4. Coup de Canif, polka. (J. Klein). ÖAMSFEEST. Omdat de bal van de Beurze Zaterdag laatst niet fameus was. 0.20 80 uitnoodigingen en maar 15 koppels is weinig. 0.10 Per naaste moeten de uitnoodigingen wat beter en vroeger gedaan worden en niet 't Zaterdags noen ga je mêe 't avond naar 't bal. 0.10 Er was toch veel amusement. 0.10 Omdat P. B. zoo bij madame niet meer zou zitten anders staat hij in de bus. 0.10 Omdat de schoone Dalia in de Nieuwe Lante gaat woonen om fortuin te maken. 0.10 Osndat V. B. haar niet meer zou kwaad ma ken ais de jongens roepen met uw ge maakte krullen. 0.10 Gij hebt schoon haar, laat het natuurlijk hangen. 0.10 Kemmel. Omdat N. C. zou kunnen weder- keeren van de kapelie met M. L. 0.10 Hij heeft er naar toe gegaan met hare mama van Kemmel. 0.10 Omdat J. heeft mogen mede gaan naar 't Hooghe. 0.10 Er was een plaatsken op de voituur maar niet op de velo. 10 Juletje heeft geluk had anders brak hij den nek in den hof. 0.10 Hij moet altijd van zijne toeren doen. 0.10 Hij zal vroeg of laat den uil zijn, 't ware jammer. 0.10 Ml F. laat per naaste La belle'M. gerust, wanneer zij naar 't bal kom zien dan zal M. B. niet meer kwaad zijn, alhoewel zij zoo treffelijk is als hij. 0.30 La première rose était encore close. Cela me fait rêver a tant de belles ohoses. Merci. 0.25 Jules is nu de mi fait tout gelijk vroeger bij socialisten. Hoe lang zal het daar duren. 0.10 Hij wil al de rol van chef en sous-chef spe len 't zal niet lukken. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2