Maatschappij Oud-Pompiers. Festival Dixmude. Burgerstand der stad Poperinghe Festival. Concours Musical de Grenoble Meessen. Reoinglielst. De algemeene verontwaardiging is zoo groot dat de kaloten, ziende dat zij de la chers niet langs hunnen kant hebben, reeds de grap op den rug der liberalen willen leggen. Het is juist gelijk met de poging tot brand stichting die over eenige weken gedaan werd; ziende dat zijne vrienden er niet in gelukten de vermoedens van zich af te kee- ren, aarzelde het Journal d'Ypres niet de liberalen te beschuldigen. Dit is de taktiek van het goivruchtig Journal, en zijne vrienden keuren deze han delwijze goed, zoodanig dat wij in het Nr van Woensdag 11. een artikel lezen van den heer A. Werbrouck, waarin hij beweert eenen brief te hebben ontvangen van eenen garde civiek die zich beklaagt vergeten te zijn geweest en een afdruksel der spotprint verzoekt. Wat er van dien brief waar is, weten wij niet, en wij zullen het ook niet onderzoe ken; maar wat wij weten, is dat men lafaard zijn moet om een ander te beschul digen met hetgeen men zelf gedaan heeft en dit doen de kaloten. Wat het Journal d' Ypres ons en onzen confrater de Toekomst verwijt, valt op hem zelf neêr. Het zegt dat wij, vlaamsche libe rale gazetten, geene week laten voorbijgaan zonder een menigte menschen te boleedigen, te beschimpen en te eerrooven, maar het schijnt niet te weten dat wij' nog nooit voor de rechtbank zijn gedaagd geweest voor laster en eerrooving. Dat wij nog nooit, ge lijk den XXI" opsteller van het Journal veroordeeld zijn geweest voor laster en dat wij ook niet gelijk eertijds zijn waarden accoliet het Nieuwsblad met het gerecht hebben moeten afrekenen voor iemand te willen krenken in zijne eer, in zijn krediet en in zijnen handel. Wij bedoelen de zaak Desmarets. De liberalen alleen hebben het monopolium van den laster, wil het Journal d'Ypres zeggen, en geen blad in gansch België maakt zich meer aan laster plichtig dan hij. Hoe dikwijls heeft Carcasson in de kolommen van het Journal zijn venijn niet geworpen op al wat eerlijk en treffelijk was? Hoe dikwijls heeft hij niet schaamteloos de lee- lijkste personnaliteiten geschreven tegen eerlijke lieden? Hoeveel menschen zijn door hem niet bezwadderd geweest? En die kerel, om zich uit den slag te trekken, wil zijne eigene fouten en deze zijner vrienden op den rug der liberalen leggenhij beschuldigt ons met hotgene hij zelf deed en hij schaamt zich niet den verontwaardigde te spelen om des te beter zijn spel te verbergen. Maar dit is geen reden, zal men zeggen, om het Journal en het Nieuwsblad in hun vuil werk na te volgen. Wij antwoorden vlakaf dat wij onder betrek van eerrooverij den duim moeten leggen voor de twee ka- lote gazetten en dat zij en hunne vrienden alleen bekwaam zijn eene lafheid te plegen als deze die het Progres bestatigd en ge schandvlekt heeft. Wij weten dat de heer Ed. Toussaert te hoog in de achting 2ijner medeburgers aan geschreven staat om door de spotternijen der teleurgestelde kaloten in zijne eer te worden gekrenkt. Wij weten ook dat niet een libe raal het zou durven bestaan dergelijke laf heid te plegen en daarna laten wij de kalo ten met al de schande die zij verdienen en gelooven wij geen woord van hetgene het Journal d' Ypres en zijne aanhangers ver tellen. Wij weten te wel welke mannen in de kalote partij te vinden zijn en waartoe zij bekwaam zijn. Wij bekommeren ons niet om de beschuldigingen die men ons naar het hoofd werpt, noch om de zoogezegde bewe ringen van vuige sleppedragers. Een dingen is zeker: 't is dat de kaloten geen ander uitvluchtsel bezitten om zich te verontschuldigen, dan de liberalen te laste ren. Zij durven niet doen wat de liberalen plegen durven, 't is 't katje Die zachtmoe dige kaloten zijn zoo goed als witte brood, zoo zuiver als eene vischmande en zoo eerlijk dat zij dikwijls in ue salons van Moeder Themis ontvangen worden. Koevele bewij zen hebben wij er niet van Maandag 11. gaven onze dappere muzie kanten der maatschappij Oud-Pompiers een luisterlijk Concert gevolgd van een dans feest, in den hof der Citadelle, waar meer dan 1000 personen aanwezig waren, die de uitgelezen stuRken grettig aanhoorden en toejuichten. Na bet Concert ruimde men de zaal en om acht uren begon het bal met eene leven digheid zonder weêrga. Onnoodig te zeggen dat het feest ten volle gelukt heeft en dat de groote vriendschap, het grootste vermaak, de groote gulhartig heid onder al de leden heerschte en dat, wanneer het ten 12 uren eindigde, iedereen welgezind het lokaal verliet, met den wensch weldra nog een schoon feest te mogen bijwonen. Het is morgen zondag dat de maatschap pij der Oude Pompiers, naar het festival van Dixmude gaat, volgens wij vernomen hebben zal het aan geen volk ontbreken daar er meer dan honderd leden zijn, die het muziek zullen vergezellen, 't Vertrek zal plaats hebben van 't hof van Commerce hondstraat, om 11 3/4 ure juist, meer dan 25 rijtuigen zullen er naar toe trekken. CORRES PONDENTIEN ira de hu» Kemmel. Attraction. BURGERSTAND. van den 19 tot den 26 Mei 1893 Mannelijk geslacnt 3. U Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Kalksteen Frangois, meubelmaker, en Bertier Marie, kantwerkster. Marescau Julicn, metser, en Litiere Cle mentine, kantwerkster. Maes Julien, schilder, en Baelde Mathilde, kantwerkster. Bartier Florentin, dagiooner, en Slosse Emma, strijkster. Dutour Alphonse, dagiooner, en Verleure Helena, huisvrouw. Harteel Leon, goudsmid, en Preyers Feli- cie, kleermaakster. Derudder Alphonse, bediende, en Vande- vyver Sidouie, winkelierster. O verli.j tlens. Dekyndt Rachel, 12 jaar, schoollierster, St. Jacobs-buiten. Decroix Amelie, 71 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Ravenstraat. Desvignes Marie, 48 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Cuvelier Abel, Elverdinghe- straat. Seeimaeckers Adolphe, 63 jaar, dagiooner, echigenoot van Tancré Eloire, Schuttelaar- straat. Keppel Euphrasie, 62 jaar, spelwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Claeys Gustave, 26 jaar, klakkenmaker, echtgenoot van Rabau Helena, Doorgang straat. Dejonckheere Anloinetta, 69 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Angillis Francois, 75 jaar, dagiooner, we duwe van Lebevre Agnes, Paradijsstraat. Parret Jan, 77 jaar, zonder beroep, echt genoot van Pieiers Marie, St. Jacobsstraat. iiiiidei-en beneden de jaar. Mannelijk geslacht 3. |j Vrouwelijk id. 1. van den 13 tol den 25 dezer maand GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Spilliaert Melanie, oud 74 jaren, naaister, ongehuwd, Komstraat. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk 3. j Vrouwelijk 0. De Stad Antwerpen richt, op al de Zondagen tusschen 2 Juli en 10 September 1893, haar 9de bestendig Festival in, aangeboden aan al de zang-, fanfaren-, har monie- en symphoniemaatschappijen van het land en den vreemde. Elke maatschappij mag, voor hare deelne ming, den dag kiezen die haar het best be valt. De waarde der premiën en medaliën be draagt meer dan 6000 frank. De eerste pre mie is ÏOOO frank voor de maatschappijen en 200 frank voor de bestuurders. Groote feesten zullen te Antwerpen plaats hebben op 12, 13, 14, 15, en 20 Augustus. De maatschappijen, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven hetzelve per postkaart te vragen aan den Burgemees ter der stad Antwerpen. des 13, 14 et 15 Aoüt 1893. On nous annonce que le grand Concours international de Musique qui aura lieu a Grenoble les 13, 14 et 15 aoüt prochain, sous la présidence de l'illustre inaltre E. Reyer, prend des proportions de plus en plus considérables. L'organisation de ce tournoi artistique se compléte et se perfectionne chaque jour, grace a l'activité des diverses Commissions. Les mesures les plus utiles et les plus pra tiques ont été prises pour fournir le logement et la neurriture aux orphéonistes et instru- mentistes, dans les meilleures conditions de confortable et de bon marché. Des fètes de toutes sortes, aussi intéres- santes que variées, seront données a Greno ble pendant toute la durée du Concours. Les Compagnies de chemins de fer et de naviga tion ont consenti le maximum des réductions de prix qu'elles accordent en pareii cas. Cinquante mille francs ont déja été re- cueillis pour faiie face aux importantes dépenses de cette organisation sur cette somme, vingt mille francs seront affectés aux prix a distribuer (prix en espèces, cou- ronnes, médailles, etc.). Les Sociétés musicales qui voudront bien prendre part au Concours sont priées d'en- voyer leur adhésion avant le l81' juin, terme de rigueur. Elies viendront en grand nombre, et ne négligeront pas cette occasion d'admi- rer les superbes panoramas de la région al- pestre, qui attire chaque année en Dauphiné des miiliers de touristes. Getrokken uiteen katholiek blad. Om sommige onzer getrouwe lezers ver maak te doen. geven wij vandaag weèr iets uil den ouden bak lees die versjes met genoegener zit kruim in Mijnheer de drukker van het Weekblad, Gelief deze eenige regelen voor zondag in uw blad te willen zetten. Het zij eene ant woord op het sermoen van Sinxen. Een parabel. Ten tijde dat moeder justicia nog doof was, leefde er een landbouwer in ons lieve Vlaanderen, die groote eigendommen op onze zuidergrenzen bezat. Te ver verwijderd om die vruchtbare gronden met zorg te bebou wen, maakte hij er eene weide van. En eens het jeugdige lentegras wel geschoten ziende, zond de landbouwer eenen herder derwaarts met eene schoone kudde schapen, om die zachtaardige dieren daar eene goede beet in het groene gras te verschaffen. De herder, het walenland niet kennende, geloofde welhaast al wat zijne naburen zei den. De valsche geburen konden hem nu doen gelooven, dat er in eene door hen aan geduide weide, eeuen put lag waar er bij zonder goed water te vinden was. Het water lag diep, de ingang was er moeilijk en de schapen weigerden te gaan drinken. Nu gaat de herder voren in het water. In den put gekomen vond hij kwelmgrond en zonk die per en dieper. De gehoorzame schaapjes volgen hunnen herder; andere aarzelden, maar door eene goede beet van den nijdigen hond, doen zij toch eenen nasprong; eene derde klas verwijdert zich voor het aanhou dend gesnauw van den on verzadel ij ken be waker. In dat goed water vind de herder met zijne gehoorzame en benauwde schaap jes het einde van zijn leven. Zullen die weggevluchte schapen hunnen meesterlandbouwer nog om zulk eenen on- voorzichtigen herder bidden? En zouden zij niet vragen, om ten minste den hond te doen muilbanden Beminde lezers en lezeressen gij hebt ze kers gepeist dat ik u vergeten had, neen, ik en had u niet vergeten. Sedert ik'u geen nieuws meer gaf en heb ik niet geslapen. Wanneer ik opgehouden heb van te schrij ven had ik nog veel artikels in mijn valize zitten. Ia heb mij wat bezig gehouden met de Westouternaars. Op eenen Maandag avond toen ik nog een stuk in mijn kraag had zitten van den Zondag viel ik binnen in den koer. Donker zijnde, taste ik van de eene duur aan de andere, ik hoort van binnen roepen: wie is er daar, ik riep tegen, goe volk, doe maar open. De duur gaat open in een force en ik vraag pardon voor mijne onbeleefdheid en ik wemelt al stillekens bin nen en wenscht Nonkel den goeden avond. Nonkel. Tiens, tiens, het is verduiveld Jan Straal. Welk eer gij mij aandoet een ezoe af te leggen, ik heb het nog gepeist van deze dagen Jan kan nog over steken. Neemt eenen stoel en zet u ik zal de moor opzetten en wij zullen een goed potje koffie drinken. Ik meende dat gij dood was dat men van u niet meer hoorde. Jan. God zij gedankt, ik leef nog op een kantje. Maar Nonkel gij ziet er zoo frtsch uit. Pour que le bal des Anciens Pompiers a la Citadelle était si bien, que les invités se sont amusés. 0.10 Pour que les trois voliges se sont si bien amusées au bal des Anciens Pompiers. 0.10 Omdat E. den zak gegeven heeft aan V. L. 0.10 Hij zal nog uitdroogen van verdriet de jon gen, 'c is jammer. 0.10 Ou la préteution va-t-elle se nicher made moiselle ne daigne mème plus saluer, elle a recours a sou journal. 0.10 Omdat L. D. kontent is dat er geen strijd meer is, maar ongelukkiglijk er bestaat eene bus. 0.10 Omdat zij met haar deerlijk hoofddeksel naai de hoogmis moet gaan van haren vader, maar hij is gemist. 0.10 A propos E. E. inséparable du bataillon, qu'eu dites vous. 0.10 Hoe rechtveerdig dat 't Journal d'Yper is, 't zijn de liberalen die 't schandsclirift van M. T. gezonden heeft. Hoe valsch !I 0.10 Zij voelen dat zij eene dommigheid begaan hebben. 0.10 Zij weten dat het moet uitkomen want Brus sel, Rijsel en Boterstraat zijn 3, dia wel te samen passen. 0.10 En den brief van Werrebrouck is dat geece comedie I ho 1 lala 1 0,25 Waarom altijd Yperlingen, ja, zelfs liberale, waarom niet eens Een Brugsche zot voor Majoor en eenen dob belen rosten Adjudant Majoor of Eenen Poperingschen Keikop voor Majoor en eenen geprotesteerden Kwartier Meester. Ja taterdage.... wei0.80 Omdat H. O. er achter zocht en dat het er aan hangde. 0.10 Omdat de getrouwde enz. 0.10 Dat liij beter naar huis zou gaan enz. 0.10 O wat joden enz. 040 Wel! Prudensche gij zijt te beklagen. 0.10 Uwen rosten secretaris heeft niet wel inge licht geweest, het was J. H. in plaats van M. L. die met N. G. terug gekomen was van de kapel. 0.10 De andere jonge dochters doen ook zekerlijk eene novene om 't geluk te hebben met mij te mogen wederkeeren. 01.0 Kemmel. Vuor liet verhaal van Meester van al zijne liefjes. 0.10 Omdat Pêe niet meer zoude wegblijven tot 's morgens. 0.10 Monteberg. Omdat M. E. geen zoo fier meer zou zijn op het bal. 0.10 Omdat Kotje geen logement meer zou geven aan vier meisjes. 0.10 Opgepast, fraaie wijvekens van nabij 't Min- neplein, gij inag wel uwe mans geern net zien 's zondags, maar gij mag toch uw waschgoed niet leggen te bleeken waar Mr de adv1 B.... met zijne honden moet passeeren. Wat peist gij da, fraaie wijvekenszulke overheden 0.20 Tu crois de bien me surprendre En demandant si parfois J'oserais si vite rendre Quelque jugement sur toi Mais détrompe toi compère Car sur ton joli minois Je lisTu n'est point sèvère Et pas si saint qu'on le croit. 0.10 Geboorten. Wetenschappen zijn niet noodig Voor een boet- noch ambachtsman Priesters zeggendat men 't beste 't Domste volk regeeren kan. Dus, de scholen afgebroken En er kerken van gemaakt, En de meesters weggezonden, Daar hun werk dan is gestaakt Weg dan ook met sociëteiten En ook geen concerten meer; Dames mogen ook niet dansen, Want 't is tegen 's pastoors leer. Jonge dochters als zij willen En de pastoor raadt het aan Kunnen van nu voort maar zeere Allen in een klooster gaan. En wat blijt er hier benedbn Meer te wenschen toch dan dat Onder het bestuur der zwartjes Zit men schrijlings op het vat. Op een vatje vol van g'lukken, Dat is vol van wee en ramp. Wilt g'oprechtnu zijn gelukkig, Geeft dien boel ne ferme stam.p

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2