VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Eene ontslagene gevangene. Achtste jaar. Zaterdag 3n Juni 1893. Nummer 23. Zij betalen! De klopping der Frère-Orbanpartij te Luik. Pfoviaciale kiezinuieii. Abonnementsprijs voorop betaalbaart 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte ltjke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Wij betalen onze scholen Hoe dikwijls werd dit liedje op alle "tonen in de katholieke bladen gezon gen Maar hoe de wezenlijke toestand was, wist het publiek niet, wist al leen zoo menig slachtoffer, zoo menig katholiek onderwijzer zelf, en als we door een clericaal blad, het Nieuws blad van Yperen, eens de waarheid hooren, dan is dit wel het aanstippen waard. Iemand, die blijkbaar goed op de hoogte van den toestand is en Brecht teekent. geeft daarin eenige algemee- ne waarheden ten beste, waarna hij eenige bijzondere grieven aanhaalt. Noch het een noch het ander mogen we den lezer onthouden. Hij stipt aan dat de onderwijzer te weinig bezoldigd wordt èn voor zijne kennis èn voor zijnen arbeid. Buiten van de priesters, van de advokaten, van de geneesheeren, van de leeraars van hoogere en vaa mid delbare scholen en van sommige in genieurs word van niemand meer kennis gevraagd dan vau hem en alle ambtenaars worden beter betaald dan hij En dan de gewichtigheid van zijn ambt! Rijksontvangers en post meesters genieten eene heerlijke wed- Van onder een afdakje haalde zij een paar armen vol gedroogde bladeren en spreidde die voor het vuur uit. Woont ge hier alleen vroeg zij be schroomd. Ja, met mijn dochtertje, dat bijna zeven jaar is, ik verdien den kost met in het bosch te werken. Uw man is dood Ja, antwoordde Fleuriotte, op ruwen toon, het arme kind heeft geen vader meer; eenieder heeft zoo zijne verdrietelijkheden. Ziezoo, uw bed is klaar, hier zijn nog twee of drie aardappels, die van 't avond eten overgebleven zijn; het is alles wat ik u geven kan. Uit een kamertje slechts door een houten beschut van de andere gescheiden, liet zich eene kinderstem hooren. De kleine is zeker bevreesdik zal naar haar toegaan en gij zult wel doodaf zijn; slaap dus wel. Na gegeten te hebben, strekte de Breta- gner vrouw zich op haar leger uit en trachtte te slapen. Naast haar hoorde zij Fleuriotte op ge dempte toon met de kleine praten, die door de komst der vreemde gewekt was. Zij kuste het en sprak het met allerlei lieve namen toe, zoo innig en liefderijk, dat het der arme daar naast wonderlijk te moede werd. Die teederheid wekte een moederlijk gevoel op in de borst van haar, die eertijds haar pas- de omdat zij eene groote verantwoor delijkheid dragen. Ja blinkend goud hebben zij on der hunne hoede en dat is van meer dere waarde dan gezonde koppen en levenskrachten, van meerdere waar de dan gehoorzame kinders en trou we echtgenooteen waakzame ouders, van meerdere waarde dan het heil, het tijdelijke en eeuwige van den mensch. De vergelijking alleen doet mij het hart opbonzen van woede en verontwaardiging. Vervolgens bewijst hij met statis tieken hoe ongezond en rijk aan ziek tekiemen het lokaal is, waar de on derwijzer zijn leven moet doorbren gen. En bitter klinkt het daarop Offer dan het leven op liet altaar van het menschenheil en dat der maatschappijTot belooning wordt ge door die menschen in den bezem- hoek dier maatschappijen gedouwen met een rood lintje op de borst, opdat ge, als de kalkoen daar mede bezig, niet van honger, van stoffelijke en zedelijke uitputting schreeuwen zoudt Na te hebben aangetoond dat de bezoldiging van een bij uitstek nuttig man als de onderwijzer hooger moest zijn dan het cijfer waarop ze door wet en gewoonte bepaald is, richt hij geborene gewurgd had. De gedachte ging haar door 't hoofd, dat, als alles anders geloopen was, haar kloine ook zoowat van denzelfden leeftijd zou zijn geweest. Bij deze gedachte en het hooren dier kinderstem voer haar eene rilling door de leden, een zachter gevoel doorstroomde dat verbitterde hart en zij was op het punt om in tranen uit te barsten. Kom, lieveling, ga nu slapen. Als ge zoet zijt, gaan we morgen naar de kermis van Ste Catherine. Ste Catherine, dat is immers het feest voor kleine meisjes, niet Ja, miju kind. Is 't waar moeder, dat Ste Catherine dien dag speelgoed brengt aan de kinderen. Somtijds. En hoe komt het dan dat zij hier nooit iets brengt? Ja, ziet ge wij wonen te ver af en daarbij wij zijn arm. Zoodus zij geeft het alleen aan de rijken. Waarom? Ik zou toch ook wel speel goed willen hebben. Nu, wie weet het! Als ge nu zoet gaat slapen, brengt zij u morgen misschien ook wel iets He, moeder, dan ga ik gauw slapen. Een oogenblik stille; daarna deed zich eene lichte geregelde ademhaling hooren. Het kind was ingeslapen, en met haar de moeder. De vreemdelinge alleen sliep niet. Eene aandoening, btter en zoet tevens, doortin telde haar geheele wezens, en meer dan ooit zijne scherpe pen als een dolk op de borst van de katholieke overheden, die, beter dan iemand, moesten we ten dat achterhouden van loon tot de wraakroepende zonden behoort, en zegt Maar als een onderwijzer nu maar 1000 fr. of zelfs maar 700 fr. 's jaars wint, zooals ik er ken, en velen, en men komt hem van overheidswege dan vragen om zich te laten opschrij ven als lid van het Davidsfonds, van het St-Vincentiusgenootschap, of an derszins, zij komen hem eene hijdra- ge voor de schuttersgilde, voor de tooneelmaatscliappijzijne aalmoes voor de kerk afprangelen met de woorden; Dat moet gij geven, gij moet leven volgens uwen staat en hij, die onderwijzer, neemt niet zijne vuist of den bezemstok en slaat de dijen diens rondgangers niet paarsch en blauw, dan is hij een van het hoogst choor der engelen, een Sera- phijn En wat van die overheden ge zegd, welke 2000 fr. beloven en et- maar 1400 geven of eenen duts doen schrijven zwart op wit: Ik onder ge- teekende verklaar ontvangen te heb ben de som van 1200 fr. en eene prop in den mond met het: En wees maar braaf en zorg maar goed voor de school; andere meesters winnen te voren dacht ze aan liaar eigen kind. De gemoedsstemming duurde voort tot de zon hare eerste stralen verspreidde. Fleu riotte sliep nog rustig, met het kind in de armen, toen zij stilletjes het huis verliet. Zij richtte hare schreden weer naar Auberive en liep in een adem voort lot zij de eerste huizen bereikt had. Nu sloeg zij de eenige straat, die er was, in en doorliep die lang zaam, terwijl zij de uithangborden der win kels oplettend gadesloeg. Eindelijk scheen zij te vinden wat zij zocht. Zij klopte aan en een oogenblik daarna werd de deur geopend. Zij bevond zich in een uitdragerswinkel, waar, nevens vele andere artikelen, ook speelgoed te vinden was, dat reeds zijne frischheid verloren had poppen, arken, schaapkooien enz. Tot groote verbazing der winkelierster kocht ze alles, betaalde en ging heen. Zij wilde denzelfden weg terugnemen, dien zij gekomen was, toen zij een hand op haar schouder voelde leggen. Zij keerde zich om en sidderde, toen zij tegenover haar eenen veldwachter zag staan. De ongeluk kige had er niet aan gedacht, dat het den ontslagene niet geoorloofd is in de nabijheid der gevangenis te verblijven. In plaats van hier rond te loopen, voegde hij haar op strengen toon toe, moest ge reeds te Langres zijn, vooruit dus! Zij wilde zich verantwoorden.... te ver geefs. In een oogwenk was er eene kar voor gebracht, hij deed haar instijgen, legde de zweep over het paard en het ging voort. De kar rolde hortend en stootend over nog minder dan gij; ze zouden u nog kunnen aftrekken en u het leven las tig maken? 't Is wat schoons, hee, het: Wij betalen onze scholen En wat is christelijke liefde een heerlijk iets! La Meuse het orgaan van Frère- Orban schreef maandag 11.: De liberale associatie werd ge klopt en wel verslagen. Meer dan 1,300 stemmen hebben de zegepraal aan de vooruitstrevers gegeven in de provinciale kiezing. 't Is een feit en we kunnen het niet loochenen. Het is eene gevoelige les voor alle politieke stijfhoofdige mannen, die zich tegen allen vooruitgang verzet ten, zooals... Frère inde Kamers deed. Laat ons hopen dat die les goede vruchten zal dragen bij de doctrinaire luiksche kreeften, die destijds de progressisten over boord als vuile... garnaal wierpen. o Ziehier den uitslag der provinciale kie zingen van zondag den tievrozen weg voort. Zoo zat zij daar, met bloedend hert, het pak met speelgoed krampachtig tusschen de vingeren geklemd. Bij een draai van den weg herkende zij liet voetpad dat naar bet bosch leidde: haar hart bonsle en zij smeekte den gendarm even op te houden, daar zij eene boodschap had voor Fleuriotte, die ginds woonde. Zij verzocht er hem zoo dringend om, dat de veldwachter, die in zijn hart een goed mensch was, er door geroerd werd. Hij bond het paard aan een boom vast en volgde haar op liet voel pad. Hare gastvrouw van dien nacht was bezig voor hare deur hout te klieven. Toen zij nu hare bezoekster onder geleide van een gen darm zag aaakomen, sloeg zij de handen ineen van verbazing. St..., zeide de ontslagene, slaapt de kleine nog Ja maar... Legt dat spel goed dan stilletjes op haar bedje neer en zeg haar dat Ste Catharine haar gezonden heeft. Ik was naar Auberive gegaan om het te koopen, maar het schijnt dat ik daartoe het recht niet hadmen ge leidt mij nu naar Langres. Gerechte Hemelriep Fleuriotte uit. Nog steeds door haren geleider gevolgd, kwam zij nu bij het bedje; .legde er pop, ark en schaapskooi op neer en kuste dan het armpje dat op het deksel lag Nu keerde zij zich naar den veldwachter die zijne oogen wreef, en zeide Ziezoo, nu kunnen we gaan. SLOT. HET WEEKBLAD i j. i tm a li'!1 "TH WjlTilTf

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1