Tweetalige postzegels. STADSNIEUWS. Ruiterprijskamp te Antwerpen. Onze Oud-Pompiers te Dixmude. Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe BERICHT. Bloedig drama op de grenzen. Goncours Musical de Grenoble. Te Waarschot was er strijd tusschen twee katholiekenDe heer Durry werd gekozen met 360 stemmen; de heer Piancquaert be kwam 243 stemmen. Te Dendermonde werd de heer Oscar Ver- meersch, katholiek, zonder strijd gekozen met 652 stemmen. Te Meedelen werd de heer Ryckmans, katholieke kandidaat, gekozen met 120 stem men meerderheid. Te Elsene werd de heer Bréart, liberaal, zonder strijd gekozen. Te Bergen werden de twee kandidaten der liberale Associatie, de heeren Demerbe en Raulier gekozen. Wanneer men een der kiezers, de heer Alexander Legrand, be diende ie Guesmes, bij zijnen naam opriep, viel hij schielijk dood aan de gevolgen eener hartaderbreak. Te Paturage werd de heer advocaat Fern. Mosselman, progressist, gekozen Te Lens, werd de heer M. Jaste, kath. met groote meerderheid gekozen. De Luik, werd de geheele progressistische lijst met 1400 stemmen meerderheid geko zen. De gekozenen zijn de heeren Dumoulin, Simonis, Grégoire en Muraille. Eindelijk zijn de tweetalige postzegels officieel aangekondigd. Sedert jaren waren zij door het ministerie aan die goedzakken van Vlamingen plechtig beloofd. Doch het spreekwoord zegt: Beter laat dan nooit. Dezer dagen bevatte de Moniteur-Staats- blad een koninklijk besluit, regelende de uitgave van nieuwe postzegels. Daarin staat te lezen, dat de opschriften in 't Fransch en in 't Vlsamsch zullen zijn. Daarbij komt nog eene andere nieuwig heid. Op de postzegels der nieuwe uitgifte zal het opschrift staanNe pas livrer le di- manche. Niet bestellen op Zondag. Wanneer men dat gedeelte niet afknipt, is het gevolg, dat de brieven en andere stuk ken op zon- en feestdagen niet aan huis zul len besteld worden. De uitgifte der nieuwe postzegels zal be ginnen met dien van 10 centiemen, welke op 1 Juni verkrijgbaar zal worden gesteld. Wanneer krijgen wij, naast onze Vlaam- sche halvefrankskens der kiezing van 1886, ook eene algemeene tweetalige munt? Wellicht met de beslissende algemeene kiezing van 1894??? Reeds meermalen hadden wij het genoegen den ongehoorden bijval te melden, welken de heer luitenant Haegemau der Rijschool in menige ruiterfeesten en ruiterprijskam- pen genoot. Dit jaar nog onderscheidde hij zich op eene bijzondere wijze te Gent, Brus sel, Roubaix en op 't Hooghe. In den ruiterprijskamp te Antwerpen op 28" Mei begonnen heeft de heer Haegeman weeral nieuwe lauweren veroverd. Inden prijskamp voor 't springen der paarden (8 hagen, minste gewicht 70 kilogr.) werd de le prijs, een kunstvoorwerp, waarde 200 frs. na 4 barreelen noch de minste fout, ex cequo, met gelijke verdienste, toegekend aan sans culolteM. V. Poncelet (heer A. Poncelet) en Carmel, aan den heer luitenant Haegeman (de eigenaar). In den prijskamp yoor paarden, die over alle hindernissen, inbegrepen de rivier en de muur springen (minste gewicht 70 kilogr.) bekwam Carmel, aan den heer luitenant Haegeman (eigenaar) de 3e prijs, een bronzen eermetaal. In den prijskamp voor paarden, die in hoogte over springen (minste gewicht 70 kilogr.) won Carmel, aan den heer luit' Haegeman (eigenaar) den 2n prijs, een zilve ren eermetaal en 50 frs. In den prijskamp voor jachtpaarden (min ste gewicht 70 kil., en 5 kilogr. bijgewicht voor elk paard, dat een ln prijs won in prijs kamp van hindernissen in 1893) werd de 3e prijs behaald door Bar Maid aan den heer H. Joostens (Luit' Haegeman). Die prijs be stond in een bronzen eermetaal en 50 frs. De heer Onder-Luitenant Comyn, die heel bijzondere onderscheidingen veroverde te Brussel met zijne schoone zwarte merrie Mariana, heeft ook te Antwerpen een mooien bijval genoten. In den prijskamp voor paar den, die in hoogte over springen (minste ge wicht 70 kilogr.) won Bar Maid, aan den heer H. Joostens, bereden door den Onder- Luit' Comyn, den 4n prijs, bestaande uit een bussel linten. Dergelijke onderscheidingen bewijzen eens te meer dat er aan onze Rijschool knappe ruiters zijn, die onder opzicht van handig heid en vernuft in de rijkunst op den eersten rang komen. Een hartelijk Hip! hip! hoera! voor de heeren Haegeman en Comyn 1 Verleden Zondag heeft de Harmonie der Oud-Pompiers zich naar het festival van Dixmude begeven. Van 's morgens vroeg was het weder, dat daags te voren somber en regenachtig was, helder en klaar en een blijde zonnestraal kondigde een schoonen dag aan. Het was inderdaad een schoone dag, een dag van zege en roem voor onze Harmonie. Het vertrek der rijtuigen van het Café du Commerce, die vastgesteld was om 113/4 ure is op het gestelde uur geschied. De Hond straat was zwart van 't volk, de koetsiers konden met moeite door de menigte drin gen. Op de Groote Markt juichte de menigte onze muzikanten toe op hunnen doortocht. De 21e opsteller van het Journal bevond er zich ook. Hg, bij voorbeeld, juichte niet toe, zijne genegenheid bestaat niet voor de zen die het hoofd niet willen buigen voor de hoovaardigheid en de dwingelandij onzer meesters en voor den bisschoppelij ken stof nmt willen kruipen. Wij hebben ver nomen dat dit klein heerschap bij het Café der Spoor stond, met zijn boekje in de hand om nola's le nemen. Wetende wat het Journal d' Ypres en geheel zijnen op- stellingsraad waard is, hebben wij nochtans moeite om te gelooven aan de waarheid van dit feit. Wij weten sedert lang dat het orgaan der Ypersche clericalen altijd den kluppel in de hand, de bedreiging in den mond en de wraak in het hart heeft, wij weten dat hij die niet met hem tegen hem is, wij weten dat het, al dezen die het onge luk niet hebben anders te denken dan hij, zou uithongeren en broodrooven, maar wij kunnen nooit veronderstellen dat er onder zijne opstellers zich een wezen bevindt die laag en lafhartig genoeg is om zich te ver schuilen en zich toe te laten bij klaren dage en bij de wete van iedereen de rol van spioen te spelen eener kliek die zich ver duikt en met het overige gelastIndien dit klein heer.je gemeend heeft zich te doen ontzien, indien hij, gelijk de arme paljas sen, die nu op het stadhuis zetelen, ons heeft willen benauwd maken, is hij deerlijk mis, want wij koesteren voor hem niets anders dan verachting. Zijn scherminkel verga, liever dan onze gedachtenwij wil len vrije mannen in eene vrije stad. Een groot getal leden hielden er aan de muzikanten te vergezellen. De reeks rijtui gen maakte een oprechte stoet uit. Een kamion volgde, waarop al de benoodigheben van het muziek waren geladen. Te Diksmuide wachtte hem een gul en hartelijk onthaal. Om 2 1/2 ure begon de stoet door de bijzonderste straten der stad, 24 maatschappijen namen er deel aan. Yperen spande er de kroon. Te zes ure een smakelijk eetmaal in het hötel de la Boucherie bij Aiev. W. Vande- casteele, waaraan verscheidene bescherm- leden en al de muzikanten deelnamen. Te 7 1/2 ure trokken de Oud-Pompiers naar het Bortiers Park waar zij spelen moesten. Heel stad was er. Geen levende ziel meer op de Markt nog in de andere straten te zien. Daar viel hun van wege de Diksmuidenaren het schoonste onthaal te beurt, dat men op een muziekfeest droo- men kan. Heel de Diksmuidsche high life, de aanzienlijksten uit Veurne en meestal de bestuurders der muzieken, die deel namen aan het feest, waren daar. De goede faam, reeds door onze uitmun tende muziek verworven, was haar voorge gaan. De herhaalde en daverende salvo's, het öfsgeroep en bans hebben genoegzaam bewezen dat de verwachting der moeilijk- sten nog verre overtroffen was. De klerika- len van Diksmuide zij namen allen deel aan 't feest konnen ook niet nalaten met den uitbundigsten lof over de Oud-Pom piers te spreken. Priesters, die zich in de omheining van 't Park bevonden, moeten er wel iets van weten. De wijwaterblaadjes zouden wel eens kunnen doen inter vie weer en. Twee stukken stonden op 't programma en men liet onze muzikanten niet af voora leer zij er vijf gespeeld hadden. Ook kwam de uitvoering de volmaaktheid nabij. De heer Deliège, die zoo moeilijk om voldoen en tevens zoo sober is met loftuitingen, heeft zijne tevredenheid uitgedrukt, iets dat vol doende bewijst, dat er niets op af te dingen valt. Boven het eermetaal bood de heer Advokaat Nouwynck, de geleider der maat schappij namens de stad Diksmuide de Oud- Pompiers nog een prachtigen bloemtuil aan. Toen de muziek het Park verliet speelde zij het deuntje van Reusje, dat te Diksmuide en in alle vlaamsche steden in eere gehou den is en het volksdeuntje bij uitverkoren heid heeten mag. De begeestering steeg ten top en kende geene palen meer. Aan het gejubel en het gedans kwam geen einde. De Yperliagen zullen zich lang nog dit gulle en heerlijke onthaal te Diksmuide geheu gen. De muzikanten waren te Yperen weer om 12 1/2 ure 's nachts, verrukt over hun uitstapje. Om te eindigen een oprecht en welge meend dankwoord aan onzen geleider, den heer Firmin Nouwynck, voor de bevallige dienstwilligheid die hij aan den dag legde en voor de hartelijke wijze, waarop hij onze Maatschappij wist te onthalen. CORRESPONDENTIEN in die bus Wulverghem. Monteberg. Kemmel. BURGERSTAND. van den 26 Mei tot den 2 Juni 1893 Ooboorten. Mannelijk geslacht 4. Vrouwelijk id. 2. Hu welïj ken. Percque Leon, klakkenmaker, en Faes Marie, naaister. Vandenabeele Pieter, hovenier, en Peper- straete Zenobie, dienstmeid. O verlij «leus. Lignel Jacques, 70 jaar, zonder beroep, weduwaar van Vermeersch Cecile, St. Ja- cobsstraat. Ravau Pieter, 73 jaar, stoeldraaier, echt genoot van Packeu Rosalie, Meenenstraat. kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 0. S Vrouwelijk id. 1. genheid van zijn naamfeest een schoonen bloemtuil aangeboden. M. Valcke heeft aan zijne dertig werklie den eene brooddeeling, dubbel daghuur en eene goede pint gegeven. Zulke milddadigheid dient vermeld te worden. 't Is dus niet te verwonderen dat M. Valcke door zijn werkvolk geacht en bemind wordt. Volgens loopende geruchten zou 't er de zer dagen fel gestoven hebben ten huize van zekeren kerkuil, gestoven zeg ik dat alle kwezels en paternosterkrakers pst! pst! roepen. Boter aan de galg: alles komt uit, al brachten het de zwarte kraaien uit. van dan 25 tot den 1 dazer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Henri Baes, huisvetter, en Helena Dupont zonder beroep, beide te Poperinghe. Adolpbe Vander Moeren, brigadier der gendarmen te Oudenburg, en Marie Beheyt zonder beroep te Poperinghe. Theophiie Fossaert, bakker te Watou, en Mathilde Lemahieu, kleermaakster te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 11 Vrouwelijk 2 HUWELIJKEN. Jules Druant, smidsgast, en Louise De- wachter, werkster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Hauspie Louis, oud 70 jaren, ongehuwd, hovenier, Valkenberg. Einders beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. Bezoek van den heer Gouverneur te Rousbrugge. Ter dezer gelegenheid zal er van de herberg bewoond door den heer Van Nieuwenhuyse Groote Markt, te Poperinghe, eenen omnibus vertrek ken naar Rousbrugge om 1 ure juist, aan den prijs van 1,2» O Ir*, gaan en keeren. Men zegge het voort. Een wever met name Louis Flahaut, wo nende te Pont-de-Nieppe op de fransche grens gaf wat stokhaver aan zijne vrouw. De familie der vrouw met name Terrijn wil de er tusschen komen, doch Flahaut trok zijn mes en gaf aan de vader en moeder Ter rijn twee messteeken in den onderbuik. De vrouw Terrijn, geboren Deroede, werd doo- delijk gewond naar hare woning te Nieu- kerke (België) gedragen. Zij zal hare wond# niet overleven. Flahaut is aangehouden te Nieppe. Het parket van Yperen en dit van Hazebroeck (Frank.) zijn met het onderzoek dezer zaak gelast. Zondag 11. hebben de werklieden van M. Emiel Valcke, tabanfabrikant hem ter gele- das 13, 14 et 15 Aoüt 1893. Pour se conformer au désir d'un certain nombre de Sociétés qui ne se trouvaient pas encore en mesure de prendre une determina tion définitive, le Comité d'organisation du Concours international musical de Grenoble vient de décider que les adhésions seraient rec-ues jusqu'au 10 juin inclusivement, pro- rogeant ainsi de dix jours le délai primitive- ment indiqué. Malgré leur bonne volonté, il est impossible aux organisateurs d'accorder un délai plus long, les convenances s'y oppo- sent, autant que divers engagements précé- demment pris. Les Sociétés intéressées vou- dront bien les excuser, et faire le nécessaire pour que les formalités imposées en cas d'ad- hésion soient accomplies par elles en temps utile. Done, le 10 juin au soir, onne recevra plus d'adhésions pour le beau concours de Grenoble. Les Sociétés retardataires feront bien de méditer cette date si elles veulent éviter le regret d'avoir manqué l'occasion de participer a l'une des plus belles fêtes popu- aires artistiques de l'année. Je te connais belle enfant Ton image vit dans mon ame La candeur en des traits de flamme Brille sur ton front triomphant. 0.50 Om dat het kadetjes zou regenen in de Lom- baartstraat. 0.10 Met beleefdheid en ordentelijkheid kan men meer dan een bekooren, niet waar M. 0.10 Men vaDgt meer avondrullen met zachtheid dan met geweld. 0.10 Wat mag er daar gebeurd zijn in het Brak- kerstraatje 0.10 't Was van eenen timmerman brigadier, eenen tiggeldekker en eene frissche meid. 0.10 Zou Fonsche het ons niet willen zeggen, met eenen dikken in de bus is hij er van af. 0.10 Tot Zaterdage. 0.10 Omdat den kleermaker niet genoeg heeft met een oppervogel in zij huis. 0.10 Hij heeft nog een tweede ingenomen en hij kan de zijne geen meester want zij verbe terd van dag tot dag. 0.10 Omdat Marie Thérèse Denvan Wulver ghem niet meer zouden zeggen hoe durven die twee meisjes gelijk J. N. en E. V. loo- pen naar het bal van Kemmel. Als wanneer J. N. en E. V. gingen naar het bal het was toeh van M. T. D. geld niet dat zij verteerden. M. T. D. klapt niette haastig schoon gij zelf nog niet weet welk straatje gij zult inloo- pen. Indien M. T. eenen minnaar zoude gehad hebben zoude zij dan ook wel gaan naar het bal van Kemmel maar ongelukkiglijk zij kan nog niet dansen. Wij zullen zien als M T. D. later ook niet zal gaan zien naar het bal van Wulverghem. Marietje is kwaad omdat zij in de bus stond, 't is hare schuld, dat zij de boerezoons wat beter onthaalde en hun niet weigerde te dansen. Omdat B. haar niet meer zoude mogen naar huis doen, anders is zij weer in de bus. Voor de les van klinkers en medeklinkers ge geven door meester Pinte.... 't was tabloo 1 Omdat R. D. de trombonne, een half sisje zou geven aan Isidore van Wytschaete om te mogen met zijn liefje wat dansen. 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0** ....gsösè^i«*-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2