Spoorwegabonnementen. STADSNIEUWS. Een straaltje hoop. Een eigenaardig voorstel. In 't water gevallen. Cercle Wallon. Maatschappij Burgerwacht Schieting van Maandag 5 juni. Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe 20. Van het product trekt men dan de rijks grondbelasting (met de daarvan geheven op centen) en de polder- en waterschapslasten af, alsmede het bedrag der jaarlijksche uit- keeringen verschuldigd in zake van opstal, erfpacht, beklemming of andere op de goe deren gevestigde schuldplichtigheid. Men mag ook de onroerende goederen schatten naar hunne verkoopwaarde, een maatstaf nemende naar wat voor goederen van gelijken of gelijkenden aard bedongen is. Die gang moet zelf gevolgd worden, waar het bouwterreinen geldt, eigendommen waar van geheele of gedeeltelijke vrijdom van grondbelasting wordt genoten, gebouwde eigendommen waarvoor de belastbare op brengst wegens stichting, herbouw of ver andering nog moet geregeld of veranderd worden, venen, teipen, steengroeven enz. of onroerende goederen, buiten het rijk in Europa gelegen. Effecten, ook inschrijvingen in grootboe ken van nationale en buitenlandsche staats schuld, aandeelbewijzen, actiën, obligation, ook die in vorm van certificaten of rece- pissen opgemaakt, moeten naar de laatst bekende gegevens, op hunne geldwaarde aangegeven worden. Hypothecaire en andere schuldvorderingen ten bate van den belastingplichtige worden alle onder het vermogen gerekend. Alle overige zaken worden naar haar waarde geschat in verband met hare bestem ming of haar doel, dus naar de som waar voor men ze op het oogenblik verzekeren zou. Hieronder vallen, o. a.schepen, vaar tuigen en schuiten met toebehoorten vaste en losse werktuigen en gereedschappen in fabrieken en werkplaatsen; paarden en voer tuigen, tot welke doeleinden ook gebezigd vee en voorwerpen van het landbouwbe drijf niet de te velde staande gewassen) handelsvoorraad; grondstoffen voor fabrie ken jachtrechten, en natuurlijk contante gelden, deposito's of courant saldo's bij bankiers, kassiers, credietveree- nigingen, effectenmakelaars, enz. Hoeveel bedraagt de belasting? Indien de waarde van het vermogen min der bedraagt dan 13,000, is, zooals we reeds zegden, geen belasting verschuldigd. Yoor 13,000 tot 14,000 betaalt men 2, zij 0,14 0/00. Voor 14,000 tot 15,000 betaalt men 4, zij 0,27 Van 15,000 tot 200,000 betaalt men 1,25 voor elke geheele som van 1,000, waarmede zij het bedrag van 10,000 te bo ven gaat (b. v. voor 19,000 dus ƒ11,25 of 0,59 °/00; voor ƒ25,000 dus 18,75 of 0,75 °/00; voor ƒ150.000 dus 175, of 1, 17 )0 enz.). Is de waarde grooter dan 200,000, dan is een vast bedrag van 237,58 verschuldigd, benevens 2 voor elke geheele som van 1,000, waarmede de waarde van het be drag van /f00,000 te boven gaat(b. v. voor 300,000 dus f 437,50 of 1,46 %0 voor 700,000 dus f 1,337,50 of 1,78 °/00voor 1,000,000 dus 1,837,50 of 1,84 voor 5,000,000 derhalve 9,837,50 of 1,97 Het spreekt van zeiven dat, waar iemand in gebreke blijft de waarde van zijn vermo gen aan te geven of die op eene in 't oog springende onnauwkeurige wijze aangeeft, hij ambtshalve aangeslagen wordt, en dat men, bij te hoogen aanslag, wegens bezwa ren daartegen gehoord kan worden. De geringe burger en werkman uitgesloten Minister Peereboom is een zonderlinge hospes, dat heeft hij minstens al duizend en éénen keer bewezen. De ingebruikbrenging van den zondags- of papentimber bij voor beeld, dat is toch wel de gekste, de bela chelijkste comedie, welke ooit door een landsbestuurder werd gespeeld en ondanks alles mordicus werd doorgedreven. Maar hij brengt ook nuttige hervormingen in praktijd, onze pater-minister, en wij zul len stellig de laatsten niet zijn om hem hier om een welgemeend bravo! toe te roepen. Zoo heeft hij een besluit uitgevaardigd over spoorwegabonnementen aan verminder den prijs, waaraan iedereen wel zijne goed keuring zal moeten verleenen. Het Laatste Nieuws heeft dit nieuw regle ment reeds bekend gemaakt aan zijne lezers. Te beginnen van 15 Juni eerstkomende zal men, mits betaling van 25 franks, veertien volle dagen mogen rondreizen voor 't heele land en dat in alle treinen van den Staat. Voor minder dan twee franks daags zal men dus van Oostende naar Arlon, van Luik naar Bergen, van Turnhout naar Charleroi, kortom zich overal kunnen begeven en zulks twee weken na elkander. Wie eenige spaarcenten heeft op zij gelegd kan dus tegen uitnemend goedkoopen prijs de bijzonderste merkwaardigheden van Bel gië gaan bezichtigen. Nog eens gezegd, de genomen maatregel is uitmuntend. Maar hij moest volledigd en uitgebreid worden. 't Is nog maar half werk; in 't belang van 't publiek en tot groot profijt voor 's lands schatkist moest er heel werk van ge maakt worden. Men zou abonnementen moeten afleveren van 15 fr. voor acht dagen, 10 fr. voor vijf dagen en desnoods van 5 fr. voor drij dagen. Dan eerst zou ieder Belgische burger willen en hunnen reizen, dan eerst ware het nieuw besluit democratisch. Waar vindt men de geringe burgers en werklieden, die 14 dagen verlof kunnen krij gen? en die 25 fr. aan onkosten van treiu alleen durven besteden Ze zullen verduiveld dun gezaaid zijn. De maatregel van den minister bevoor deelt dus enkel en alleen de rijken, de be middelde burgerij en de goedbetaalde amb tenaars. En die voyageerden toch, want die namen rondreisboekjes. Wil minister Peere boom dus een deugdelijk, echt praktisch en hoogst nuttig werk verrichten dan geve hij abonnementen van 8, 5 en 3 dagen, res pectievelijk aan 15, 10 en 5 fr. Kleine burgers, geringe werklieden, de minst bezoldigde bedienden, in één woord, de massa van het volk zal dan ook eens kunnen op reis gaan, de grenzen der provin cie overschrijden, de zeekusten bezoeken, de kooldistricten afloopen, onze bergachtige gewesten bewonderen, kortom, de minste burger zal dan zijn eigen land leeren ken nen en meer leeren waardeeren. Een honderd duizenden zullen in de schat- Kist komen gestroomd, zonder merkelijke aangroeiing der uitgavende treinen zullen dan kroppensvol rijden, terwijl ze nu nog al dikwijls ledig over de baan rollen. Wilde heel de belgische pers aandringen om deze hervorming te vragen, dan werd er wellicht nog dees jaar voldoening aan dat billijk verzoek geschonken. Wij wenschen het voor onze medebur gers. ZWEEPMAN. De gezondheidstoestand, die verleden win ter hier zooveel te wenschen liet, is merke lijk verbeterd. Nu zouden onze bestuurders zich moeten verhaasten om de werken te doen uitvoeren, welke gestemd zijn geweest om de stad met eene goede waterleiding te begiftigen. Alzoo zou er een straaltje hoop in het hart der Yperliogen dalen. Men vertelt ons dat een eigenaardig voor stel aan ons Stadsbestuur gedaan is geweest. Men zou onze schoone en groote marktplaats veranderen in eenen engelschen hof, met kiosk en een kleinen vijver, gevuld met roode en goudgele vischjes. De Halle, die iedereens bewondering ver wekt, zou dienen voor een gesticht van waterwerken. Wat zullen onze meesters daarover beslissen Men verzekert dat het groot politiek fes tival, dat met zooveel lawaai was aangekon digd voor de maand Augusti, ongelukkig lijk in 't water gevallen is, omdat de ge- meentekiezing dit jaar geen plaats zal hebben. De Maatschappijen, die reeds hunne bij treding gezonden hadden, hebben over deze beslissing bericht ontvangen. En de belangen der lastenbetalers vraagt men overal. Ja, gij zijt er wel mede, als de lastenbetalers zich inbeelden dat ons stads bestuur zicb om hunne belangen bekom mert, zij zijn er leeiijk nevens, 't Zijn de politieke belangen onzer stadhuisbazen die alleen in 't spel zijn; het overige is maar poeier in de oogen. Morgen Zondag 11 Juni, om 5 1/2 ure na middag geeft deze maatschappij aan hare leden en huisgezin, een luisterlijk muziek feest, in den hof der Citadelle, hun lokaal, door het muziek van Zonnebeke ouder het bestuur van den heer E. Iweins, waarvan hieronder het programma deel Boedt Leon 8 6 7 7 7 35 Vermeulen Henri 8 6 7 7 4 32 Vandermeersch E. 9 7 8 1 4 29 Masscheleyn A. 0 5 9 7 5 26 CORRESPONDENTIEN in tie bus Monteberg. BURGERSTAND. van den 2 tot den 9 Juni 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. ISuwelij ken. Debruyne Alois, dagloonor en Goetbals Emma. Dehollander Edmond, 68 jaar, kleermaker wed. van Nevejans Caroline, Meenenstraat. Devos Jan, 76 jaar, zonder beroep, wed. van Vanmechelen Amelie, Neerstraat. Vermeersch Louise, 8 jaar, schoolierster, St. Niklaas-buiten. Griffon Marie, 49 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Lange Tnouroutstraat. Cardinael Philomene, 13 jaar, zonder be roep, Weninckstraat. Van Stredonck Mathilde, 67 ans, klooster linge, Paleis van Justicieplaats. Kinderen bonoden de 7 Jaar. Mannelijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 0. Door plaatsgebrek vinden wij ons genood zaakt, eenen grooten artikel uit Reninghelst, tot binnen 8 dagen uit te stellen. De commissie der maatschappij S' Sebas- tiaan had aan het stadsbestuur eene gelde lijke ondersteuning gevraagd om met ker mis aanstaande eene groote schieting uit te geven welk een ganschen dag duren zou. Dat dergelijke schieting aan de stad heel voordeelig zou zijn, valt niet te betwisten inderdaad men mag het op drij honderd schatten de vreemdelingen die door de schie ting uitgelokt den dag in onze stad hadden doorgebracht, en gasthouders, herbergiers en anderen zouden natuurlijk aan derge- lijken toeloop een goed stuiverken verdie nen maar de wijze pijpekoppen die op het stadhuis zitten hebben er anders over be schikt de kas is ledig wanneer het geldt leven en neering in Poperinghe te brengen, de zeldzame subsidiën die zij soms uitgeven worden op den vreemde verteerd zooals deze waarmede muziek en pompiers naar Wer- vicq zijn vertrokken Men weet de Poperingnaars met hoog ge il eviene contributiën tevreden te stellen die dan nog onvoldoende zijn om de stad niet in schulden te helpenbelastingen kan men van onze stadsbestuurders verkrijgen zoo wel men wil, ma'ar geldelijke ondersteu ning om 't eene van 't andere te verrichten dat profijtig kan zijn, dat om den bliksem niet En zeggen dat er onnoozelen genoog zijn om zulke mannen naar het. stadhuis te zen den om het beheer eener stad uit te oefenen! In Congo zelfs zouden de zwarten er niet van willen Nabij den ingang van St. Bertinus kerk komt men in een der hoeken een splin ter nieuw waterkasteel te plaatsen, (tout a fait genre grande ville) tot het gebruik van iedereenDoch waarom dit in een ver laten hoeksken plaatsen waar het meer tot speeltuig der ketjes dan tot algemeen nut dienen zal en daarbij effekt maakt zooals een carillon op eene verwoeste scheur!!! Zonderlinge gedachten deze die uit den knikker onzer stadsbestuurders spruiten Eene combat-schieting heeft plaats gehad tusschen de leden der maatschappijen S' Sebastiaan van Yperen en van Poperin ghe. Wij vernemen met genoegen dat onze stadsgenooten wiens lof wij onder dit oog punt niet noodig te maken hebben alweer overwonnen hebben. De schieting had plaats aan de pers der koninklijke maat schappij tot Yperen bij de statie, de revengie zal plaats hebben tot Poperinghe binnen de 14 dagen tot 3 weken. Poperingnaars, weeral geld Het stadsbestuur komt de rekeningen uit te geven welke de Poperingnaars betalen moe ten voor de nieuwe trottoirs. 'T is peper duur en niemand zal er op boffen. Der wijze is het niet moeilijk verfraaings wer ken uit te voeren als men ze geheel en gansch ten koste van het publiek laat. Maar voor wie zouden onze bestuurders zich hier toch moeten bedwingen? Wat kunnen hun de klachten van het publiek schillen? wan neer ze de goedkeuring der geestelijken heb ben, is hunne herkiezing door de boeren verzekerd. Wat nog de trottoirs betreft, vele perso nen vinden het zonderling dat een gedeelte der oude steenen welKe de stad elders voor de openbare wegen te pas zou kunnen bren gen reeds de eigendommen van zekere con- seillers en andere weldenkende personaadjes versieren. Wij beweren niet dat men ze hun als cadeau heeft geschonken maar een liberaal zou er in alle geval voor geen geld verkregen hebben. De Philharmonie. E: is spraak dat onze puike muziekmaatschappij zich onlangs naar Toercoeije (Frankrijk) zal begeven, alwaar zij door de stadsoverheid tot een wel- dadigheids-cor.cert uitgenoodigd is. van den 1 tot den 8 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Emile Seys, landbouwer en Lucie Lebbe, landbouwster, beide te Poperinghe. Hubert Questroy, wever en Josephina De- vos, spinster, beide te Armentiers. GEBOORT EN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 5 H U W E L IJ K E N. Henri Baes, huidvetter en Helene Dupont, zonder beroep, beide te Poperinghe. 1. Le Drapeauc'est la Patrie! Marche militaire, par (F. Degrez), Officier, Chef de musique au 8» reg' de ligne. 2. Fantaisie brillante sur l'Opéra le Prophéte. (Meyerbeer). (Arr.par Walhain, Chef de musi que au ler rég' de ligue). 3. Les Baisers, Valse extraite de la Guerre Joyeuse. (Johann Strauss.) (Arrange par C. Bender, Officier, Chef de Musique au rég' des Grenadiers). 2de DEEL 1. Grande Marche du lannhixu- ser. (R. Wagner). 2. Transcription brillante de VOpèra-.le Cid, (Arrangée par (J. Massenet). Degrez). 3. Wagneriana, Pot-pourri sur des motifs d'Opéras de (R. Wagner). (Arrangé par Jos. Kessels). Non tu ne me connais point Loin de vivre en ton ame Mon image vaguement Dans ton cerveau plein de flamme Fiotte mystérieusement. Welweter van 't gebeurte in de Lombaard straat gij zoudt beter doen met uwe zaken te bemoeien dan met andere, die u niet aangaan. Of er zouden kunnen 9 maandsche kadetjes in uwen mond vallen. Past op of wij zullen u eens in 't nieuw was- schen. AMEN. Pieren was vul 't was nog maar Woensdag. Hij stond bij de venditie en riep gedurig voor Genaer. Hoe beest Ehwel Pieren als er eens overschotjes zullen op tafel komen zullen wij dan eens roepen van Surmonts voor Pieren. Krommen ze bakken er alle dage tot Lapieres van die speculatie lieven, maar let wel op van het rost meisje want de suikerbakker zou er tusscheu komen want het is daar geen plaats om flambeeuwen te dragen. Omdat den dikken dinnen veel beter de repe- titien ,zou bijwoonen dan te zitten bij Fientje. Omdat Kotje Maandag gedronken heeft in Potheeberg met G. C., tot dat zij beiden dronke waren. Als hij nog met den portemonaie wil spelen zoude hij beter mede gaan naar huis. Eh wel Piet, ziet gij wat de gewoonte doet, van u wilde ze niet, maar met K... hadde zij hem geern. 60 en .70 dat is te wreed, bidden wij God dat Antichrist op de streek niet geboren zij. 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.25 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 O vei'Iijdens. -fflcKxsaussE-jtatEssx. «wwimmBB»ion st «SKsonsir: jedws»-; umr»ica»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2