m Aanslag tegen de Stadsharmonie. Walenkring. Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe De zondagstimber van Peereboom. VERSCHELENDE TIJDINGEN. i I Men weet dat de Stadsharmonie verleden Zondag naar Rousbrugghe gegaan is om er het festival bij te wonen, dat gegeven werd ter gelegenheid der blijde inkomst van Gou verneur Ruzette. Alles liep daar nog al wel af, ofschoon vele muzikanten klagen van schaarschheid van eten, maar men moet niet al gelooven wat zij zeggen, doch de terugkomst was verre van vermakelijk te zijn, indien hetgene ons medegedeeld is geweest waar is. Het schijnt dat eenige lekkeraars, die bo ven op het eerste rijtuig zaten, (wij weten niet of het tamboers of muzikanten waren) het onbezonnen gedacht hebben opgevat eenige voorbijgangers te besproeien met het gene zij te veel hadden gedronken. Dit gebeurde bij den Brandhoek, tusschen Vla- mertinghe en Poperinghe. De inwoners van dit gehucht, die den naam hebben niet al te geduldig te zijn, wilden om den duivel niet verdragen dat men hen besproeide met gefilterd bier. Zij begonnen met steenen te werpen, doch weldra was het rijtuig, waar de plichtigen opzaten buiten hun bereik, maar het tweede en het derde kwamen op, en deze moesten het bekoopen voor allen. Men steuvelde dat de duivels om de stukken kwamen. Deze die van boven zaten waren verplicht zich plat te leggen om niet dood gesmeten te worden, en het is maar aan de koelbloedigheid der koetsiers te danken dat zij er heelhuids van afgekomen zijn. Dit bewijst eens te meer dat er overal schavuiten te vinden zijn, vooral onder de mannen die door de kadodders zijn aange- werfd geweest. Zou het Nieuwsblad van deze gelegen heid geen gebruik maken om zijne lezers wijs te maken dat een nijuwe aanslag tegen de stadsharmonie is gepleegd geweest, door eenvoudige buitenlieden die opgehitst waren door de liberale moordenaars en brandstichters van Yperen, die reeds ge poogd hebben de katholieke fanfaren om den hals te brengen Natuurlijk dat het geen gewag zou mogen maken van den gemaakten regen waarmede men da menschen besproeidemaar ons dunkens ware er hier stoffe om een boeiend verhaal op touw te zetten dat de lezers van 't Nieuwsblad zou doen sidderen en meer en meer afkeerig maken van de liberalen. Verleden Zondag namiddag bood de Wa lenkring onzer in het zomerlokaal Citadelle zijnen leden en hun huisgezin een heel mooi feest aan, dat bestond uit een puik muziek feest, uitgevoerd door de muziekmaat schappij van Zonnebeke, onder het kundig bestuur van den heer Eug. Iweins. Niet tegenstaande het koude weder, was de menigte, die daar volop van dat genoeglijk f.est genieten kwam talloos. Eu niemand heeft het zich beklaagt, want heel het feest is opperbest van stapel geloopen Een zestal der beste stukken, gekozen onder de beste meesters, werden er op eene onberispelijke wijze uitgevoerd. De heer Iweins haalt eere van zijne muzikantenhij moet een wel uitgelezen bestuurder zijn, om die builen- menschen, die allen zonder de minste muzi kale opleiding opgroeien, tot zulke kundige muzikanten te kunnen opleiden. De uitvoe ring kwam de volmaaktheid nabij. Ook na elke uitvoering ontstond er een donder van handgeklap, bravo- en bisgeroep en die her haalde en luidiuciitige toejuichingen waren voorzeker heelemaal verdiend. Een prachtigen ruiker werd Mevr. Iweins, door den heer voorzitter Outer, in naam der kring aangeboden. Het was een aangenaam en genotvol feest, waarvan allen een zoet aandenken zullen bevaren. Een gul bravo en een rechtzinnig dank woord aan den Walenkring voor de ge noeglijke stonden, die hij zijnen leden weten te verschaffen. CORRESPONDENTIEN in de Sins Monteberg. BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 Juni 1893 Geboorten. Mannelijk, geslacht 2. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken, Fertinel Arthur, wever, en Percque Hele na, kantwerkster. De Ridder Frederik, handelaar, en Butaye Marie, zonder beroep. O verlij tlens. Missy Amelie, 82 jaar, zonder beroep, we duwe van Deturck Karei, Teinpelstraat. Brulez Amand, 77 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Clinckemaille Fidelia, Rij - selslraat. Dekneuvel Rosalie, 69 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Van Cappel Karei, St. Jans straat. Verdoene Euphrasia, 73 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Korte Meersch. Hoe men alhier den gouverneur ontvangt Zondag laatst is in onze stad den heer Ru- zette gouverneur der provintie West-Vlaan- deren met den trein van 9 ure 's morgens afgestapt, om zich naar Rousbrugge te bege ven waar hem eene blijde ontvangst ver wachtte door de pijpekoppen van het dorp begeleid mee trommels e i vaandels der wel denkende maatschappijen uit het omliggende. Het kon ons weinig schillen op welke manier den heer Ruzette in Poperinghe ont haalt werd, daar hij als gouverneur veel te klerikaal gezind is en daarvan in menige omstandigheden bewijzen heeft gegeven door zijne partijdige handelwijze. Hij is 't eigen lijk die den schandigen partijaauslag heeft volbracht waardoor de laatste liberale ge- meentekiezing van Yperen tegen recht en reden werd vernietigd, en waarna de aloude vrijgezinde stad door bedrog en omkooperij in handen der klerikalen viel. Sedert dien dag heeft gouverneur Ruzette in onze ge westen achting verloren bij aiwie zich libe raal of vrijgezind noemtde tijden zijn voor bij dat liberalen met klerikalen ti zamen spanden om zijne intreue op te luisteren zooals het alhier tot Poperinghe over drij jaren geschiedde, ware dit nog te herbegin nen hij zou voorzeker dezelfde sympatij bij ons niet vinden. Indien wij dus over zijne komst van verleden zondag een woordje reppen is het niet uit genegenheid voor hem, maar wel omdat eene koddige gebeurtenis is die in stad druk besproken werd daar zij eens te meer onzen gemeenteraad en zijn hoffelijk gedrag doet uitschijnen Hetzij dus geweten dat de aankomst van den gouverneur in onze stad voor zondag laatst sedert lang publiek gekend wasieder een dacht dat een klein onthaal hem zou be reid worden, zoo niet met groot geweld ten minste iets fatsoenlijk zooals het aan een gouverneur toekomt, wat een stadsbestuur het zij ook hetwelke moet altijd dergelijk persoonadje weten aangenaam te zijn daar hij veel bijdragen kan tot hef welgelukken barer betrekkingen met het provintie be stuur. Welnu, wanneer den gouverneur om 9 ure toekwam, was er buiten eenige nieuwsgie rigen niet eene kristene ziel om hem te ver welkommen; noch burgemeester, noch sche penen zelfs niet het minste gemeenteraads lid had het noodig geacht den Ist"11 ambte naar der provintie te gaan groeten1Zoo kwam den heer Ruzette zonder trommel noch trompet, geen ander gevolg hebbende dan liet gezelschap van zijn pakskendrager onze katholijke stad op zijn tatzen binnen! Nogthans indien de regenue heeren het hun nen plicht niet achten hem fatsoenlijk af te halen dan zou de eenvoudige beleefdheid van hun dit vereiseht hebben. Hoe nu den heer gouverneur deze ongehoorde handelwijze ge noten heeft, we:en wij niet, toch is het zeker dat wanneer hij op de groote markt kwam hij in zékere staminet een borreltje is weest drinken, net zooals iemand die daarzonder de pil niet kan slikken I Om 10 ure woonde hij in S' Berlinuskerk de hoogmis bij die ter dezer gelegenheid in drij kwartiers zonder sermoen werd afgezon gen; men verzekerd zelf dat hij denzelfden morgen nog den heer deken van zijne komst per telegram had verwittigd. In de kerk heeft men hem tea minste een weinig cere monie aangedaan; daarmee had zich stouten Karei belast en den kerel zat niet weinig in kleine schoentjes, lnj die destijds het mees- tendeel der Poperingnaars voor lieden van gde en yas noemcie( mocht ditmaal 'n en gouverneur ontvangen, en ten minste een uit de lste klas1 of hij kropte Na de hoogmis kwam de zoon van wijlen den liberalen senator van Yperen, baron Mazeman de Gouihove, thans klerikalen burgemeester tot Proven door den wil van dezen die aldaar eertijds zijn vader als bur gemeester afstemden, met zijn rijtuig aan gereden en is met gouverneur Ruzette de Proven kalseide opgetrokken. (Ehnis comedia.) Eene vlel'ende onderscheiding diet Weekblad heeft reeds het succes gemeld welke den heer René Vandenbroucké onzer stad in den tooneelwedstrijd van Deyn- ze bekomen heeft; ziehier een uittreksel van het verslag door de Jury na den wedstrijd opgemaakt en op hem betrek hebbende Indien wij overgaan lot de deftige alleen- spraken, biedt zich hier eene uitvoering aan, die al de andere verre overtreft, 't is diegene van Mr René van den Broucke van Poperinghe.. Mr Van den Broucke bezit een tooneel- spelers talent, waarop weinige liefhebbeis zich mogen vereeren. Wij zullen meer zeg- gen, weinige tooneelspelers van stiel en beroep, hebben de volmaaktheid bereikt waarop Mr Van den Broucke mag aan- spraak maken. Hij alleen, tusschen al de Westvlaarnsche mededingers, heeft zich weten te ontdoen, van den lamijnachtigen tongval die hun eigen is. Hij bezit daaren- boven eene uitdrukking in de gelaatstrek- ken die echt merkwaardig mag genoemd worden en heeft een stuk gekozen, derwij- »ze dat diegene die het met bijval opvoeren kan, als een echt kunstenaar mag aan- schouwd worden (en verder) Dit aangestipt zijnde, is het alweer Mr Van den Broucke, die wij het eerste aan- treffen. Zijne karikatuur Een millioen in hare keel -> was onbetaalbaar. Alle zinspelingen, alle gebaren, waren juist en gepast. Nutteloos vo ir ons daarbij iets te voegen, de manier op de welke de jury zijn oordeel over onzen Poperingschen kunstminnaar uitdrukt is onwedersprekelijk een echten triomph voor hem; wij genoegen ons, onze gelukwenschen bij deze te voegen welke hem reeds ter dezer gelegenheid van alle kanten zijn toegekomen. van den 8 tot den 15 dezer maand GEBOORTEN. Mannelijk 0 Vrouwelijk 4 HUWELIJKE N. Emile Seys, landbouwer, en Lucie Lebbe, landbouwster, beide te Poperingbe. STERFGEVALLEN. Charles Clarysse, ongehuwd, oud 53 jaren Boomgaardstraat. De Coker Aloïse, oud 70 jaren, echtgenoot van Juliana Lejeune, Casselstraat. Taflin Edouard, oud 48 jaar, echtg. van Benonia Beugnies, Boescheep- straat. Truaut Engel, oud 74 jaren, echtg. van Rosalia Decrock, Wijk D. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk 3. Vrouwelijk 2. Door plaatsgebrek bevinden wij ons ge noodzaakt een artikel uit Reninghelst tot binnen acht dagen te verschuiven. De eerste proefneming van verleden zondag is een oprechte fiasco voor Peereboom ge weest. Te Brussel waren slechts 550 brieven op de 30,000 bekleed met het postzegel: niet te bestellen. Te Molenbeek, diep in de 6 per briefdrager. Te Elsene, slechts eenige. Te Boschvoorde, werd men niet gewaar dat er zoo'n heilige postzegels bestaan. Te Aalst, 80 brieven. Te Antwerpen, 250 a 300 op 25,000. Te Aarlen, om zoo te zeggen geene. Te Ath hadden debriefdragers zooveel brieven te bestellen als gewoonlijk. Te Oudenaerde, 10, och arme. Te Gent, 420 a 500 op een totaal van 8 tot 10.000. Te Hasselt, had de Zondagstimber geenen invloed op het werk der briefdragers. Te Lokeren, slechts 9 brieven naar de de votie van den ge wijden minister; Te Mechelen, de stad van Peer-Lambert van Perck, is de zondagsche postzegel nau welijks van de bevolking gekend. De brief dragers hadden er verleden zondag werk ge lijk altijd. Te Oostende was het effekt van dien tim ber totaal nul. TeRonsse, 25 brieven op de 1500 met de melding niet te bestellen Te St-Nikolaas, 31, zegge een en dertig, op 2000 brieven. Te Thienen een tiental. Te Verviers, 2p. h. brieven met den god- vruchtigen postzegel van Boum... boum... Te Yperen, 8, de moeite niet waard. Voegen wij hierbij, dat meestal al de be langhebbenden op de omslagen hunner brie ven hadden geschreven: Onmiddelijk te bestellen. Wat 'n veeg voor den minister., naar God hart. Wondervolle kracht. Ik leed se dert eenige maanden aan eene lendenziekte die in de nieren de hevigste pijnen die men Si vous ne conuaissez que pour l'entendi'e dire Oh 1 enfant amoureux, qui ehante et qui soupire, Ce suprème bonheur qui fait nos jours dorés, De posséder un cceur saus réserve et sans voiles, De n'avoir pour soleil que deux yeux adorés. 0.50 Réponse S. V. I'. Omdat E. \V. niet meer zou vechten met zijnen kameraad M. P. voor eene zeer ver liefde meid vande Rijselpoort, 0.10 Ziedaar hoe men den goeden zeden eerbie- digd te Hollebeke ter gelegenheid der in haling van den nieuwen pastoor. 0.10 Ganscli de parochie was dronke zelfs in de herberg de Belle Vue vroeg men een half frankske voor een kappertje. 0.10 Wilde men tegen spreken dan spraken zij van treffelijke menschen buiten te smijten. Is het niet proper. 0.10 Voor de verlorene cuisinière, die boven op den omnibus lag, al terug komende van Rousbrugge. 0.20 's Anderdaags moest pieroote er naartoe om ze te zoeken. 0.10 Hij was ook verloren en den patroon ging er naartoe. 0.10 Gelukkiglijk waren ze gevonden en keerden alle 3 terug al zingende il a cassé son jambe, il a cassè son jambe, enz. 0.25 5, 5, en 2 is twaalf, kunt ge dat lezen J., dat kwam de knechten toe. 0.10 Omdat de lange H. D. 's avonds beter naar 't lof zoude gaan, in plaats van achter een zeker jonkheid te loopen, want zij gaat hem toch niet krijgen. 0.10 Omdat het festival van Zondag laatst te Rousbrugge zoo kalm geweest is. 0.10 Het grootste getal der muzikanten was zat. 0.10 Het banket was beter, de baas van de K. K. van Yper heeft de b. gekl. aan 15 franken. (F.10 Daar was veel te fretten voor deze die kon den slikken. 0.10 En ook veel te drinken scherreweg. 0.10 Hij zal moeten terugkomen hij heeft ze wel gekt.. 0.10 'T was spijtig als hij 't huis kwam zijne vrouw zei dat hij iets te kort had. 0.10 En 't was kernondedomme zijn stove. 0.10 Hij was zeker wel0,10 'T is jammer dat dit aan geen liberalen Yperling gebeurt. 0.10 Omdat A. den zak gekregen heeft van L. op de Beestmarkt. Och arme dien sul. 0.10 A. zou beter doen alzoo niet meer te blamee- ren aan L. 's moeder. Gij moet maar uw plan trekken. 0.10 Omdat de bazinne van de staminet bij de kerke haar zoo niet meer zou kwaad ma ken omdat zij, enz. 0.10 Omdat G. D. zoowel beloond is van A. II. voor zijn geluk geweest te zijn. OllO Al uwe pogingen kunnen niet baten, Gij moet mij niet zoeken op straten Zelfs aan d'achterpoort niet Ik toon daar mijne liefde niet Gij kunt het niet bemerken Het is een vogel zonder vlerken En gaat met lust en zin Ja bij mijne liefde min Cherchez par-ei, cherchez par-ld On ne me trouvera pas. Bij 8 dagen nog wat. 0.15 Pour que L. et A. se soient bien amusés 4 Lille Dimanche passé. 0.10 Waarom moet die arme A. P. hoorens dragen. 0.10 Pour que le gromelpot ne fasse plus de l'oeil. 0.10 Pour que L. rende a A. son flacon. 0.10 Omdat L. G. jager onzer stad voor zijn ge mak, veel hulpe gaat bien voor de gezond heid van Madame om de villa te Ostende te arrangeeren. 0.20 Omdat E. op zijne bloote koussen om een tutje gaat en dat hij plezier heeft als de honden lachen. 0.10 Charles Louis, als gij nog danst in de Rust plaats te Kemmal staat gij in de bus. Ik verwittig het u. 0.10 Berten sprong rond gelijk een ekster, Peê haddegeerne maar hij koude niet. 0.10 Omdat Kotje en Jantje Zondag dronke waren in den Potheetberg gelijk twee Zwitsers. 0.10 Als Khand koud heeft moet hij hem eerst warmen, 't is te droef om niet aan- veerd te zijn, gij weet het. 0.10 Charlouitje, gij zijtvan God gezonden. Indien Antichrist geboren is, zult gij accoclieur moeten zijn. 0.10 Als Charlouitje te Rijsel woonde heeft hij al de portemanaies gekuist. 0.10 Charlouitje verzoekt Filomène altijd gras te snijden in den bosch, om te mogen liet zaksken vullen. 0.10 Hinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 1. B Vrouwelijk id. 1. BBssaosaaea

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2