VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE WATER KWESTIE. De schoolaanslag is eene HUICHELARIJ en eene 1 IISDAAD. EN Zaterdag 24" Juni 1893. Nummer 26. De waterkwestië is een voorwendsel om den aanslag op het onderwijs te rechtvaardigen. Burgemeester Surmont heeft die kwestie jezuï- telijk verdraait en de cijfers zoo geweldig doen zwellen om den geldelijken toestand der stad in een slecht daglicht te stellen om uit reden van noodzakelijke besparingen het stadsonderwijs te kunnen vernietigen. Een onzer vrienden heeft de zaak grondig be studeerd en de bevoegste vakmannen en ingenieurs geraadpleegd. ZIEHIER DE UITSLAG Machienen, pompen, gebouwen, gevende 1800 kubiek meters in twaalf werkuren. Chateau d'eau, réservoirs en toebehoor ten. Purificateurs Easton et Auderson met noodige basins en zuiver water reser voirs. 26.000 25.000 54.000 Dus een onkost van Er. 105.000 De onderhoudskosten Purificatie, filtrage, en onderhoud, ijzer, zand, enz. enz. Fr. 2172 Elevatie, machienen, kolen, olië en her stellingen. 2300 Personneel. 2000 Een jaarlijksche uitgave van Fr. 6472 Dus met een onkost van honderd vijf duizend franken en een jaarlijksche uitgave van zes duizend vier honderd twee en zeventig franken heeft men een pressië van vijftien meters hoog en schoon klaar en gezond water. De omzetting der leening die zou 71.000 fran ken geven. De verkoop van 't tribunaal die 50.000 frs. geeft. De niets, of bijna niets, opbrengende bouwgron den der stad, zouden drie honderd duizend franken opbrengen en veel werk aan ons werkvolk der timmervakken verschaffen. De besparingen op de pompiers die 40.000 fran ken in twee jaar kosten, bijna zonder nut. De besparingen op de noodelooze leveringen van stoven, coffre-forts, brandspuiten, bouehes a ineen die en andere nuttelooze quincaillerie. Dit alles is tien maal genoeg om den waterdienst te volledigen, te onderhouden tot eenieders voldoe ning; en nog veel, zeer veel werken van nut, ver fraaiing en hygiëne in te voeren. Abonnementsprijs voorop bataalb?'ar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ea onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. ®Mai Uittreksel uit de redevoering van den heer Surmont de Volsberghe uit gesproken in eene algemeene ver gadering der conservatieve en grond wettelijke vereeniging te Yperen. (Uit le Journal d' Ypres). ten opzichte daar van, veroorloof ik mij, hier een gerucht tegen te spreken dat door onze tegenstrevers werd uitgestrooid en waaruit genoegzaam blijkt, (de liberalen) nu zij inzien hoe de openbare denkwijze zich tegen hen keert, dat zij ons belasteren. Wij zullen, zeggen de liberalen, alle be ambten van het stadhuis afstellen, alle de stads werklieden wegzenden. Wij willen, beweren zij, indien wii aan het hoofd der gemeente geraken, liet ge- meente-kollegie, de middelbre school, al de lagere scholen afschaffen en het onderwij zend personeel ontslaan. Wélk eene ongerijmde dwaasheid 1... Welke gedachten hebben die mannen van hunne onderhoorigen, om zulke domheden uit te vinden ten einde in de aanstaande kiezingen te kunnen gelukken. Zijn de Ieperlingen, na een vijftigjarig liberaal bestuur dan zoo onnoozel gebleven, dat ze nog altijd gereed zijn de verdichtsels te slikken die hen door hunne lieeren en meesiers worden opgedischt. Wij zouden de beambten van het stadhuis, de werklieden wegzenden Wij verklaren integendeel en onze tegen strevers mogen het wel weten, dat voor ons, het den eersten plicht van een goed bestuur is ambtenaren te bezitten, die benevens be kwaamheid en versland, kennis van zaken en ondervinding hebben Dat bijaldien men het recht heeft van hen te verlangen dat zij getrouw, rechtschapen en eerlijk zijn, men evenals het recht niet heeft hunne persoonlijke of politieke denkwijze te onderzoeken. Onder dat opzicht moet den beambte vol komen vrij zijn. Dat anderen hunne onafhankelijkheid aan banden legge en van hen slaaafsche onder- danigaeid eischewij laten hun dat voor recht. Wij zullen nooit die onrechtvaardig heid begaan. (De beambte is geen slaaf, het is een vrij man, het is een burger wiens vrijheid wij willen eerbiedigen en wij zullen die eerbie digen. (toejuiching). En wat betreft het gomeente-kollegie en de andere officieele scholen, daarmede zul len wij niets anders handelen. Er zijn onge twijfeld misbruiken die moeten beteugeld worden, maar ook wij moeten de denk wijze van onze tegenstrevers eerbiedigen. (Niemand van ons Heeft er ooit aan gedacht, om een groot deel van onze medeburgers (de liberal an), te willen berooven van da middels om hunne kinderen de opvoeding en het onder wijs te geven die met hunne politie ke zienswijze overeenkomt. Wij hebben gestreden voor de onafhanke lijkheid der katholieke vaders van familiën, WEEKBLAD DE AA1SLAG OP MET ONDER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1