Luim en ernst. Eervolle melding. Maatschappi Burgerwacht Ruitersfeest op Zillebeek-Vijver. Burgerstand der stad Poperinghe Yperen-buiten. Meesen. wij willen evenzoo de onafhankelijkheid eerbiedigen der vaders van liberale familiën. Hen daarin aanranden ware verdrukking en wij willen geen verdrukkers zijn. Wij willen vrijheid voor ons, ook de vrijheid van onze tegenstrevers moet ons heilig zijn Wat dit laatste betreft vergun mij de openhartige verklaring, dat ik mij persoon lijk zal verzetten tegen eiken overdreven eisch die soms door al te ijverige vrienden mocht gedaan worden). De vrijheid, mijne heeren, wij hebben er de waarde van leeren kennen. 'T is nu bijna 50 jaren dat de liberale meerderheid heerscht en regeert. Wij hebben onder hare verdruk king geleden. Wij zijn behandeld geworden als paria's, even als of wij geen burgers waren van de stad Yperen. De vrijheid, wij zullen ze herove ren, om ze te schenken aan allen, aan onze vrienden en aan onze te genstrevers. Wij zijn nog vlaming genoeg, onzen wil is nog krachtdadig genoeg en onze volhar ding groot genoeg om de dwingelandij te overwinnen. (Langdurige toejuiching). II I Heden avond, om 8 1/2 ure, Openbare Vergadering der Liberale Associatie in de groote zaal der BEURS. Morgen Zondag, om 11 ure des morgens, vergadering van al de vrienden van het Onderwijs op het Klein Plein, om te sa men naar het stadhuis te gaan en eene pro- testatie in te dienen. Vrienden, allen op uw post!!! Ten gevolge van het ontwerp der af schaffing van het Stadskollegie, rijzen overal protestatiës op tegen de dompers die de kin deren der kleine burgers en werklieden van alle onderwijs willen berooven. Om de handelwijze onzer dwingelanden te verschoo- nen drukken de kaloten op hunne plakbrie ven de kolossaalste leugens die een tanden trekker coit uitdenken kon en zij beloven het volk werk en goed icater. Iedereen weet wat die beloften van werk waard zijn. Sedert de ruim twee jaren dat die paternosterkrakers aan't bewind zijn, is er nog nooit min werk geweest. En wan neer de werkeloozen het waagden naar 't Stadhuis te gaan om werk te vragen, in het gure jaargetijde, maakte men hen uit voor karailjeen krapuul-, men deed hen van het stadhuis leiden door de politie, en, einde lijk, omdat iedereen die onmenschelijke han delwijze laakte, gebaarde men werk te willen geven en men vroeg de namen der eischers. Zoodra Surmont en tutti quanli in bezit waren van die lijst, overhandigden zij de zelve aan de pastoors der parochiën om aan de vrouwen en kinderen dezer ongelukkigen het karig broodje te ontnemen dat zij er somtijds kregen. Dit is het gevolg hunner beloften van 1890 en 1891, en nog durven zij werk beloven. Wat nu het goed water betreft, dat is een ander letter. Wanneer Colaert en zijne kliek in 1890 en 1891, al de kroegjes en bakjes afliepen om stemmen af te bedelen, gaven zij bier dat 't stroomde; men schonk en klonk met de lie den die men foppen wild een er werd gedron ken voor 't vaderland weg Maar nu, dat de zeuraars hun doel beieikt hebben, nu dat zij denken Piet boven Jan te zijn, wordt het bier in den doodboek gelaten en men belooft maar loater meer. Zie eens wat verschil Altijd en ten allen tijde hebben er afvalligen en judassen bestaan en het geslacht van den beroemden Iscarioth is immer voortgezet ge weest. Onder de vijf leeuwen die per brieve de afschaffing van het stadskollegie vragen, vinden wij twee afvalligen, namelijk: Hen ritje en Begeremtje, die twee oud-leerlingen zijn van het gesticht dat zij zouden willen zien verdwijnen. Wel is waar dat zij nooit geene arends geweest zijn en het kollegie weinig eer hebben gedaan, maar zij moeten van alle eergevoel ontbloot zijn om een on derwijsgesticht te verloochenen waar zij de weinige kennissen die zij bezitten hebben verkregen. Van baas Karillon, Boone en Struye spre ken wij niet De eene spelen gewillig de rol die men hun oplegt en de andere, verblind door zijne dweepzucht, zou alles ten voordeele van het bisschopskollegie slachtofferen. De kaloten zeggen dat de kinderen der liberalen kosteloos een onderwijs genieten dat zooveel geld aan de stadskas kost, maar zij vergeten er bij te voegen dat Henritje, de gemiste burgemeester der stad Yperen, de voorstander van kunsten en wetenschappen, de mislukte arrondissement kommissaris, enz., enz., nog een oud-leerling is van de kostelooze lagere gemeenteschool, die hij zeker later ook zal willen zien afschaffen? O! die bedriegers Zijn vader was toen schepene van 't onderwijs en hij zond zijn zoon naar de Looie, omdat hij in 't Stadskol legie voor eenen ezel was uitgemaakt ge weest door zijne medeleerlingen. Surmont beweert dat het volk niets te zien heeft in de besluiten en ontwerpen van het schepen-kollegie. Dit wil bedektelijk zeg gen dat hij en zijne klieke heer en meester zijn, en dat de lastenbetalers de hand moe ten kussen die hen in hunne duurbaarste belangen treft. Wij veroorloven ons te vragen aan den doorluchtigen burgervader indien het Ypersche volk er niets in te zien heeft, of het de vreemdelingen zijn die hier de wet te maken hebben Indien het volk over ons niet tevreden is, zegt hij, dat het ons wegzende en van 't stadhuis jage. Dit zou heel gemakkelijk kun nen gebeuren en eer dan hij wel denkt. Surmont en Colaert Colaert en Surmont, 't zijn altijd dezelfde die wij moeten noemen zijn de twee onbeschaamdste leugenaars die ooit onder de kappe des hemels bestaan hebben. Zij loochenen nu wat zij in de kies- tijden van 1884, 1890 en 1891 in de katho lieke Associatie zoo plechtig verklaarden. Zij beloofden alsdan alles te eerbiedigen en niets te zullen verrichten van hetgene hunne te genstrevers voorzeiden. Maar er staat zwart op wit en de ver slagen van het Journal d'Ypres zijn daar om te bewijzen dat die twee vreemde schui- felaars het monopolium der leugentaal be zitten. Wil men nu een staaltje hebben van de goede opvoeding die men in de kalotescho- len geeft Luister Zaterdag, bij het eindigen der zitting van den gemeenteraad, waarin men ter sluiks het ontwerp der afschaffing van 't stads kollegie had neergelegd, veroorloofde zich zekere arlekein eenen treffelijken burger te honen en gebaren te maken, die men van welopgevoede menschen te vergeefs zou ver wachten. Gelukkiglijk dat hij zich bij tijds uit de voeten maakte, anders zou hij wel eene hefte gekregen hebben in het onder gedeelte des lichaams, dat hij zoo bevallig aan zijnen tegenstrever had aangewezen. Loopen is gezond, zei Baus, en hij prutte langs de donkerpoort weg Men verzekert ons dat, in 't vooruitzicht van den grooten toeloop nieuwsgierigen, die de zitting van den Gemeenteraad zullen bij wonen waar de besprekiDg van het hatelijk ontwerp der dompers zal plaats hebben, de moedige leeuwen het stadhuis zullen doen bezetten door eene hoeveelheid gendarmen, om alzoo, onder de bescherming uer haren mutsen en baïonnetten, den schandelijkstt n, den lafhartigsten en den eerloosten aanslag te plegen dien men kan uitdenken. Nooit, zoolang de liberalen op het stad huis gezeteld hebben, hebben zij de gewa pende macht moeten ter hulpe roepen. Ook was hunne handelwijae eerlijk en zij hoefden voor het verbitterde volk niet te vreezen. Maar nu, 't is van brigadier vous avez raison, of de dooze in. Yper, o Yperhoe laag zijt gij gevallen I)e Heer Hip. Meert, leeraar van ger- maansche talen aan ons Stadscollegie heeft eene studie geschreven waarmede hij eene eervolle onderscheiding behaald heeft. In ha re plechtige zitting van 29 Juni jl. heeft de koninklijke vlaamsche academie het werk bekroond voor titel dragende Klank en Vormleer der werken van Jan van Ruus- broec, opgesteld door den heer Hip. Meert, samen met den heer Willem De Vreese, op steller van 't groot woordenboek te Leiden. (Holland). Onze beste gelukwenschen aan den heer leeraar Meert Dat bewijst eens te meer dat er knappe mannen deel maken van ons leeraarskorps. En zeggen dat onze japneuzen het Kollegie willen afschaffen om zulke knappe leeraars aan onze kinderen te onttrekken. Er groeien te veel vernuftige mannen uit de leerlingen van ons stadskollegie, die de drooge vruch ten van het geeslelijk collegie wat te verre inde schaduw stellen. Daar is de eenige af doende- reden, waarom liet stadskollegie ver- Monteberg. Schieting van baandag 19 Juni. Boedt Léon 10 6 6 9 Ligy Albert 7 4 5 5 Vantholl Henri 10 6 5 2 de Calonne 8 114 Vermeulen 116 7 Butaye 18 7 2 7 38 4 25 1 24 9 23 7 22 4 22 BUIIG EBST AND. van den 16 tot den 23 Juni 1893 Mannelijk geslacüt 3. Vrouwelijk id. 2. Overïïjciens. Groigny Jean, 92 jaren, zonder beroep, weduwenaar van Gasy Amélie, Hondstraat! dwijnen moet. Gelukkiglijk staan de kie- j zingen voor de deur en dien ongehoorden aanslag zal verijdeld worden door eenvoudig weg al die huichelaars van 't stadhuis te kegelen. Morgen Zondag 25 Juni, geven de heeren officieren onzer Rijschool een schoon teest op Zillebeek-Vijver. De vergadering heeft plaats op de Groote Markt om van daar om 4 ure juist, stoetsge wijze, muziek aan 't hoofd te vertrekken. Is het weder gunstig en aangenaam, er is geen twijfel of veel wandelaars zullen hen vergezellen. CORRESPONDENTIEN in tie bus Duflour Auguste, 49 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Van Elouver Prudence, Oude Houtmarktstraat. Van Lerberghe Joseph, 59 jaren, stoelen- fabrikant, echtgenoot van Verraes Tbérèse Houtmarktstraat. Hernout Francois, 94 jaren, zonder beroep weduwenaar van Wicke Mathilde, Dixmu- destraat. Kinderen boneden de "7 jaren. Manenlijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. van den 15 toi den 22 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Rabaut Jules, bakkersgast en Maria De- nut, bijzondere, beide te Poperinghe. Clabau Aloïse schildersgast, en Emma De- saegher kantwerkster, heide te Poperinghe. Bruynooghe Alphonse, bijzondere en Ju liana Danneel werkster beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 0 Vrouwelijk 1 HUWELIJKEN, Lava Achille schoenmaker, en Verbiese Rosalie, kantwerkster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Vercamer Amelia oud 84 jaren, rentenier ster, weduwe van Pieter Adriaen, I-'eerde- markt. Bril Rosalie, oud 75 jaren, zon der beroep weduwe van Joseph Debaene en Petras Vanhoye, Meessenstraat. Haese- baert Joanna oud 69 jaren, werkvrouw, echtgenoote van Carolus Vandamme Wyk A. Boutez Arthur oud 15 jaren, Boescheep- straat. Caron Benoit oud 68 jaren, werk man, echtgenoot van Sophia Questroy. Wyk G. Einders beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 0. Dag Vos! ik ben waarlijk tevreden u te zienen hoe gaat het met u? Vos. Ik dank u vriend, met mij gaat het tamelijk wel; wat voor nieuws al? Ko. Het nieuws die ik vernomen heb wil ik u uit eerbied niet vertellen. Vos, Uit eerbied, zegt gij, alsof gij wil- det zinspelen op iets schandelijks. Ko. Wel ja, en het ongelukkigste is nog, dat zulke zaken aanleiding geven tot huiskrakeel en van een goed huisgezin een slecht maken. Vos. Ik moet ongelukkiglijk bekennen, dat ik zelf slachtoffer was van vuige laste raars die. ware het mogelijk geweest, mijn huiselijk geluk voor eeuwig zouden vernie tigd hebben I zie eens wat er gebeurde met onze konijneiikoopster en haren schoenma ker nu ten minste zijn het geene verfoeilijke verdichsels meer waarmede zij mij poogde te bezwadderen, nu zijn het daadzaken, waaraf ooggetuigen bestaan, die des noods h3.t feit zullen bestatigenik veronderstel dat eenieder in zijn huis doet wat hij wildit wil niet zeggen, dat men iemand mag be schadigen het zij in geld, hetzij in eer of faam. Ko. Gij beoordeeld de zaak zeer goed geld stelen, is niets, dit kan men ten geheele of ten deele weder geven, maar iemands eer en reputatie stelen, nooitdit zijn als beten van venijnige slangen, die ongeneesbaar blijven en gebeurt het dat moeder Justitia er zich mede bemoeid en zich overtuigd van de zaak en de bezoedelaars tot herstelling ver oordeeld, toch blijft er altijd een lidteeken. Vos. En zij zullen ook de sauce betalen. Ko. Volgens ik versta, zijt gij van ge dacht de konijn-marchande eene geduchte les te doen geven 1 Vos. Ja, zeker-, Ko, dat zij) hunnen maaitijd nemen het zij in hun huis, het zij to velde, en keert den tafel om en valt den schoenmaker tusschen de pooten., dat mogen zij al doenmaaar andere memschen moeten zij den vrede laten. Ko. Vos, Vos, gij doet mijj lachen zoo zijn elsem maar niet gebroken is; of zat hij reeds in descheede? Komaan, 't is tijd, mijne vrienden wachten mij, tot later. erleden zondag was ons dorp volop in feest en een heel mooi feest was. Eene hel- ceitzon, een prachtig weder begunstigde het in alle opzichten. Groot was de menigte ook, die langs alle kantentoegestroomd Ar 0.20 Nochtans loopen wij in geen zakken Wij wandelen op ons gemakken Ja in het jeugdig groen O met mijn liefdezoen Uw praten en kan niet baten Mijne liefde is veel te groot Ik zal dit nooit verlaten Haar beminnen tot der dood Cherchez parci, cherehez parlA, On ne me trouvera pas. Prosten jongen, oh prosten Het zal uw leven kosten Wacht u van vergulde boerinnen Zij beweeren u te beminnen En pakken in de poorte zonder drinnen Fluch uwe choppen binnen. Omdat O. S. de zak zal krijgen van V. V. 't is jammer voor dien armen sul. Omdat A. niet meer zoude gaan wandelen om V. V. tegen te komen, hij zal ze toch niet krijgen, want hij staat nog maar den derden op hare lijst. Omdat de photographie van Alixe met de kruik in de hand bij de hondenkar zoowel gelukt iser ontbrak maar eenen pater noster en eene onze lieve vrouwbeeld, dan was de groep volmaakt. Pour que G. V... ne tombe plus de cheval ie Vendredi matin en revenant de la plaine (rue Close). Pour qu'il ne fasse plus ramasser son képi par une jeune fille. Pour que V. V. ne fasse plus de l'oeil aux de moiselles, quand il prend son café. Maandag zaten ze te speldewerken in de tien geboden en in plaats van achter de men sehen te roepen zou ze beter doen van aan de kerkdeur te staan. In den tijd van Jules zij deed enz. Madame S. T. rue Close, zou zich niet bezig houden met zulk volk maar zij doet haar best om den eersten prijs te behalen van: Ordre en Netheid. Zij zou zich beter bezighouden met hare schoone zuster: dien schoonelavabo. S.... doet maar uw beste gij zult te paschen meer hebben. Omdat den dikken beenhouwer zoo jaloersch was, op de markt, te Nieuwkerke. Charles-Louis zal nog dansen te Kemmel en elders waar het hem lust doet, staat hij in de bus hij zal antwoorden. Ik laat weten aan Kotje, dat ik mij met Antichrist niet zal bemoeien, hij die hem er in gedaan heeft zal hem moeten trach ten er uit te halen. Neen Kotje, de portemonaies te Rijsel moe ten niet gekuischt zijn, men vindt daar geene spinnen gelijk in deze welke gij be handeld er is daar olie in de lamp. Als Kotje wil medegaan met Philomène in den bosch om gras te snijden geef ik hem de toelating, maar ongelukkiglijk wilt zij van zoo geen postuur. Omdat Charlouitje op 't bed zat heeft Lena hem buiten gesmeten. Omdat hij bij de meisjes niet meer aanveerd wordt. Omdat hij zijn hair verloren heeft en niet meer terug vindt. Omdat Henritje W... wat beter zou leeren de kadrilie dansen als hij in het toekomende naar het bal gaat. 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.10 0.20 0.20 0.20 0.20 0.10 0.10 0.10 0.10 Geboorten, Que veux tu que je réponde Aux exaltés de l'amour Si ce n'est que dans ce monde Tout pa ne dure qu'un jour Et que l'affection fidéle N'est qu'un rêve des hu mains Qui leur haute la cervelle Et disparaït au matin.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2