VERGRUIZERS GUSTAAF MAILLIARD (sulfate de cuivre). ALOIS DEPUYDT, Etui!® V» Aerde, SALON DE COIFFURE CATECHISMUS Burgerstand der stad Poperinghe Iets over Kunst. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. HI. COPPIF JULES LEIRENS ET FRERE ZUIVERE BLAUWE VITRIOOL DE HOENDERTEELT van den 27 tot den 8 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. René Laheye, dienstbode en Stephanie De- vynck, kantwerkster, beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 5 Vrouwelijk 5 STERFGEVALLEN. Lecomte Maria, 75 jaren, landbouwster, wed. van Franciscus Hermin, wijk E. Kinderen beneden de jaren. Manenlijk geslacht 1. Vrouwelijk id. 2. Mijnheer Astier Cie., 72 Kleber Laan, Parijs. Reeds sedert lang was ik van gedacht u het uitwerksel mede te deelen door de St. Jacobs Olie teweeggebracht; doch ik wachtte ten einde geheel zeker te zijn van den uit slag. Ik mag u met zekerheid zeggen dat dit geneesmiddel eene groote en zelfs ontwij felbare hulp is. Ik was van eene hevige pijn aan de rech terschouder aangedaan, en dit zoodanig dat het mij onmogelijk geweest is gedurende twee dagen mij van de rechte, hand te be dienen. Ik heb de St. Jacobs Olie gebezigd twee inwrijvingen zijn voldoende geweest om mij totaal te genezen. Nu werk ik zon der eenige pijn te gevoelen. Mijne vrouw leed aan groote hoofdpijn. Ik verzocht haar eens de St, Jacobs Olie te beproeven. Eenige oogenblikken na de wrij vingen gedaan te hebben, zooals uwe bro- cbuur het voorschrijft, is de kwaal denzelf den avond nog gestild en volkomen genezen geweest. Het is te bemerken dat zij reeds twee da gen van de hoofdpijn klaagde. Onze ware dankbaarheid alsook onze on uitsprekelijke erkentelijkheid. BOUGAUD PUTARD, Orgelist te St. Aubin (Jura). P. S. Ik voeg bij mijnen brief het ge tuigschrift van M. Pouget, die na mij gezien te hebben, terwijl ik mij van mijnen arm niet kon bedienen, en mij zoo spoedig heeft zien genezen, mijne flescli had doen halen. Hij kon zich niet verroeren, ondanks het ge bruik van een menigtal blaartrekkers, en nu draagt hij gansche zakken meel. Hij gelooft na gezien te hebben. B. P. (4) Diefstal in de pastorij te Staden. Bij zonderheden. Vrouw Bisschop, die voedsel voor hare konijnen ging zoeken, heeft in een stuk tarwe, op eenige meters afstand van de pastorij, twee klakken gevon den, een halsdoek en twee paar schoenen, waarvan het eene nog zoo goed is als nieuw. In eene der klakkeD, trof men den naam aan eener firma, rue Béthunen° 103, Looz-lez-Lille, France. De vrouw heeft deze voorwerpen aan den politiecommissaris overhandigd. Zij uilen misschien tot de ontdekking der daders lei den. Bloedige verjaardagen. Den 18 Ju ni, was het de 78e verjaardag van den groo- ten veldslag van Waterlos, toen de macht van Napoleon I voor altoos verpletterd w-erd en hij later als banneling op het eiland St- Ilelena stierf. Maandag, 19 Juni 26e verjaar dag der dood van den aartsbisschop Maximi- liaan van Oostenrijk. Keizer van Mexico,ver moord te Quaretaro door de bende van Jua rez. Hij was gehuwd met princes Charlotta, zuster van onzen koning. De chocolade des bonnes mères is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1,60 en 2 franks. A Ni i-s M A A H W HANDELAGE^TSOHAP Bijzonderlijk te bekomen De Vergruizen Pulbérisateur Ver mo rel VEclair N° 1) a 40 fr. die verleden jaar tot Wevelghem bekroond geweest is. Koper sulfaat (Sulfate de cuivre) 98 zuiverheid. Rijke minerale superphosphate en ge- phosphateerde plaaster Guano. Schimiesche vetten- van allen aard, en alle grondstoffen voor liet maken dier vette. Kalk voor de landbouw en voor de met sen (per 10,000 K.) Monsche kolen, freine kolen, braiselten, briketten, smede kolen, Engelsche kolen per wagon en in het klein. Turf voor strooisel, kost de helft min dan strooi. Tourbe pour litières coüte la moitié moins que la paille). En nog verschillige artikels waarvan stalen ter schikking van eenieder. Alle deze koopwaren zijn gewaarb&rgl en worden verzonden rechtstreeks uit er eerste hand aan prijzen tegen alle concur rentie. Verdere inlichtingen, prijzen en voorwaar den zijn gegeven op vraag, Komt, ziet en proefd. Chocolat Baron Antwerpen is overal gevraagd. Pulvérisateurs Eenig echt stelsel VERMOREL 330 eerste prijzen. Eerste prijs in de internationale kampstrijd van We velghem (Kortrijk) in 1892 EeSïiftt* 1 geheel in rood koper, inhoud 15 liters. Eenige en uitsluitelijke agenten voor Belgie en Holland Ledebt-^g-bij-Gent. Bij de zelfde is te verkrijgen aan gematigde prijzen Let wel op de nabotsingen der ver- gruizers en vervalsching van vitriool. 8ATÜVIENT SCHILDER, heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich komt te stellen KOEIMARKT N»10TE YPEREN, als Batiment schilder, marmer, eiken, notelaren en allerhande soorten van hout. Bijzonderheid van schilderen van letteren voor uitsteekborden enz. Daar hij gedurende eenige jaren zijne studiën in de teekenschool van Antwerpen voleind heeft en het als eene waarborg mag aanzien worden hoopt hij de voorkeur van eenieder te verwerven. Genadige prijzen en spoedig werk zal bij men hem bekomen. gediplomeerde Chirurgijn-Tandmeester. Tandmeester van het Koninklijk Gesticht van Meessen, Eombaardstraat, 19, IJ PEREN Inzetten van tanden en kunstige gebijten. Uittrekking, Goudstopping en Herstelling van ongeregelde tanden volgens do beste stolsel». TAILLEUR CIVIL ET MILITAIRE HUE DE DIXMUDE, 33, YPRES. Grand choix de vêtemenls, imper- méables sur mesure, pour hommes, Dames et enfants Capotes d'Officiers, réglementaires, Capotes de cochers. Pélérines de chasse. Jambières et guêtre, a des conditions particulièrement avantag euses OPGELET2 Fabriek van Breimachienen. d'Haenens-Gathier, Am AND Allewaert, RUE DE LILLE, 53. YPRES. TE I£ÖOa»EM TEN BUREELE VAN DIT BLAD. van het BOERIMIVEME^ dat 1000 Frank 's jaars wil verdienen met hare hennen en kiekens. PRIJS: Jcentiemen. In onze Academiën van Schoone kunsten worden de leerlingen onderricht in allerlei vakken, als daar zijn teeken-, schilder-, beeldhouw boetseer-, graveer-, bouwkunde, enz. Jaren en jaren wordt hetzelfde vak er soms door den zelfden professor gegeven, (zonder ooit eenige verandering of verbe tering, steeds maar volgens de oude sleur) en zóó verdwijnen heele generatiën leerlingen, waarvan de laatsten niets min noch meer, dan hunne voorgan gers, uit den professoralen mond vernomen heb ben Bij velen dier jongens bestaat dan ook eene vol slagen onwetendheid over hetgeen elders gebeurt of omgaat op het gebied der schoone kunsten en zulks wèl omdat hunne opleiding te persoonlijk, te uitsluitend naar den wil der leeraars geschiedt. Het kwaad wordt nog erger, wanneer deze nu een man is, met bekrompen oordeel en eigenliefde en die niet den minsten invloed of inwerking van buiten op zijne discipelen duldt. Hij kneedt en vervormt deze meestal zóódanig naar zijne hand, dat de on gelukkige slachtoffers het niet verder brengen dan hun kleingeestige professor en halverwege op de kunstbaan blijven steken, bij gebrek aan initiatief, eigen vinding, kunsteigenaardigheid. Roe dit te verhelpen, al ware het dan nog maar gedeeltelijk? Door zelfstudie, door 't bezoeken van musea en tentoonstellingen door 't lezen van boe ken en tijdschriften over kunst. Aldus kan de as pirantkunstenaar nieuwe gedachten opdoen, ze zich eigen en ten nutte maken, op het spoor eener eigen aardige opvatting geraken, de werkwijze van an deren leeren nagaan, daaruit het goede rapen en zich voor het slechte hoeden, nieuwe onderwerpen vinden, een zelfde onderwerp op eene geheel ande re wijze leeren voorstellen, enz. in andere woorden: hij zou het kunstonderwijs, dat hij tot heden uit sluitend van zijnen Meester ontving, zelf voort zetten en volledigen, niet meer naar 's meesters wil of dwang, maar ditmaal naar eigen opvatting, indien de leerling wel degelijk eene kunstnatuur bezit. Immers hoe schitterend eenleeraar ook weze, hij weet of kan toch niet alles en elders is er altijd nog iets of wat te leeren. En dit alles is niet uitsluitend toepasselijk op de leerlingen-kunstenaars, die nog de lessen eener Academie volgen; het geldt ook wel een weinigje de artisten, die reeds een proefstuk leverden. Dat deze zich tot niet gaan inbeelden, tot de hoogste sport der kunstladder geklommen te zijn, om elk idee, dat niet in hun brein ontkiemde, te moeten versmaden of verschoppen en ongevoelig of doof te blijven, tegenover het talent en de raadgevingen van anderen. Artisten zijn soms eigenzinnig en worden dan eng eenzijdig. Eenzijdigheid leidt nu wel eens tot behendigheid in het honderdvoudig behandelen van een zelfde onderwerp, maar het sluit den geest en het hart voor elke andere schoonheid, indien deze niet bepaald tot hun persoonlijk genre bekoort. Of dit nu een voordeel is voor de kunst en den kun stenaar blijve onbeslist; het was hier alleen te doen «ens te laten uitschijnen, dat men niet alles, welk van anderen komt, a priori mag veroordeelen 1 Im mers, men is nooit te oud om te leeren. Deze banale waarheid is dus zoowel van toepas sing in de kunst als in het gewone dagelij ksch leven. Er blijft derhalve eene keus te doen aangaande de hulpmiddelen tot zelfstudie. Welke musea en tentoonstellingen zal men be zoeken? Ai degene, waar iets interessants te zien is, waar iets te leeren valthet zicht van één mees terstuk vergoedt den onaangenamen indruk, door honderd knoeiwerken te weeg gebracht, en het nagaan der werkwijze van de Meesters in de Kunst zal, voor den aandachtigen toeschouwer, veelvul- diger eene verrassende openbaring dan wel eene bloote waarneming wezen. Welke boeken en tijdschriften over kunst zal then ter hand nemen? Weeral deze, die zich niet tot orgaan eener enge groep aanstellen, maar zich op algemeen gebied bewegen en een open oog, mitsgaders een waardeerend woord, over hebben voor elk talent, maar het ook ontluiken en bloeien moge, tot welke school het ook behoore. Geen kapelletjes in zake van Kunst Deze staat verheven genoeg, om zich door elke strekking ver eerd te gevoelen en al hare vereerders in eene zelf de beschermende liefde te versmelten. Geene rich ting worde dus, enkel om kaar doelbuiten de Ge meenschap der Kunst gesteld; elke uiting op kunst gebied is eenige aandacht waard en enkel na gron dige critiek worde ze geroemd, geduld of bestre den,.... en in dit laatste geval kan ze dan nog me delijdend aanzien worden, als een misbaksel, een ongelukkig slachtoffer van knoeiers en machteloo- zen. Zulke gedragslijn is wel zoo gemakkelijk niet, als men het vermoeden zou en weinig kunstretmes durven ze volgen. Zooveel te moediger heet het dus, wanneer een tijdschrift aan kunst gewijd, zich als volgt mag uitdrukken: De kunst is alleen in staat zich te ontwikkelen, als aan alle uitingen vrijheid gelaten wordt. Wij trekken evenmin partij voor deze of gene richting: onze zending is het, de aan dacht te vestigen op elke verdienstelijke, eigenaar dige gedachte en uitgevoerd werk onzer kunste naars; maar het moet ons volkomen vrijstaan ge heel onbewimpeld onze rechtzinnige meening uit te brengen, zoowel in 't bijzonder over elk gewrocht van deze of gene richting, als over den kunsttoe stand in het algemeen. Wij slaan niemand ex cathe dra in den ban en wenschen dat alleen redeneering en gelouterde smaak uitspraak doe over de verdien sten van een werk, de waarde eener inrichting. Die gulden woorden verschenen in de Vlaamsche School, eene periodiek, waarmeê de lezer nadere kennis diende te maken. Zij houdt zich niet uitslui tend met beeldende kunsten bezig, maar doet ook aan literatuur, oudheidkunde en kunstnijverheid; onder hare medewerkers telt zij zeer knappe, ver dienstelijke schrijvers en critici: daartoe kunnen de namen volstaan van Max Rooses, Paul Busch- mann, D. Sleeckx, Pol de Mont. Heieen Swarth, J. M. Brans, e. m. a. Op politiek en godsdienstig terrein is De Vlaamsche School streng onzijdig daarmede heeft de Kunst ook geen uitstaans. Men doorloope slechts den bladwijzer des vorigen jaargangs om zich te vergewissen, hoe veelzijdig en rijk de stof is, welke den lezers verstrekt wordt: dertien verschillige kunsttentoonstellingen te Ant werpen, Gent en Brussel (in Als ik kan, Voor waarts, Etsclub, Arte et Labore, Association pour l'Art, Kunstverbond, Driejaarlijksch salon van 1892 Les Vingtistes, De XIII, enz.) werden besproken door M. Rooses, P. de Mont, Gust. Vermevlen, P. Buschmann, Em. K. De Bom. Uitgebreide studiën, telkens van eene bevoegde pen, werden gewijd aan de schilders Alex. Struys, Const. Meunier, Flor. Crabbeels, Maurits Bekaert, Arthur Briët, aan de toonkunstenaars Peter Benoit en Paul Gilson, den beeldhouwer Juliaan Dillens, den bibliophiel Gus- taaf van Havre. Belletrische bijdragen in dichten proza werden gelevert door P. de Mont, lieleen Swarth, Bergh de Leeuw, Prosper van Langen- donck, Frans van Cuyck, Julius Sabbe, Reiinond Styns, Emiel Simons. Hoogst belangwekkende arti kels verschenen nog over liet Landjuweel van 1892, over de Antwerpsche muziekschool, het Modernism in de kunst, schoonheidszin, levenswijsheid en kunstgeschiedenis, muzikale uitvoeringen, enz. alsmede historische bijdragen over Yperen, het ICnechtjeshuis te Antwerpen en een oud boek, Eet gulden Cabinet des Schilders. De uitgebreide kro niek, waarmede elke aflevering eindigt, wordt hier kortheidshalve niet ontleed: alleen zij het genoeg te melden, dat zij zich bezig houdt, met de bewe- gingop elk kunstgebied te lande en in den vreemde. Ziedaar den inhoud in algemeene trekken; maar wat nu te zeggen van de illustratie der revue? Geen enkele plaat, teekening, phototypie en ets, of ze is in opzicht van stoffelijke uitvoering onberispelijk. Zoo publiceerde De Vlaamsche School, op zwaar papier, niet min dan acht oorspronkelijke etsen van Piet Verhaert, Fr. Proost, Jos. Ratinckx, J. B. Michiels, F. Lauwers, W. Vanderveken, Edw. Tyck, J. Dupont. Al deze kopergravuren hebben eene echte kunstwaarde. Nog verschenen buiten tekst allermooiste heliotypiën en teekeningen van A. Briët, A. St. uys, C. Meunier, Th. Verstraete, Edg. Farasyn, J. Van Lerius, J. Van Beers, J. Dil lens en in den tekst een groot aantal reproduction van merkwaardige schilderijen en opzettelijk ver vaardigde teekeningen door gekende artisten. Dit alles te zamen genomen maakt van De Vlaam sche School de beste der Belgische kunstperiodie ken: geen enkele aflevering zal men onvoldaan ter zijde leggen; want zij is niet alleen hoogst belang wekkend voor kunstenaars, maar allen lettermin naars en personen, die nog hart en oog voor het schoone hebben, kan zij genotvolle oogenblikken verschaffen. Bij dezulken mag zij geene onbekende wezen en in elk ernstig leesgezelschap moet zij ter tafel liggen co 03 co s CO O oc a 00 co 'S a g o 2 A S O co :z? CL G O 'c - S O kO O O O O 00 O lO O O - 00 o O i—i O V i o 2 oo w w O O O o O O co S 2 o o o lq -T O r-H O kO r— O O CO lO O O O O 9 O O O r-H O co O O O O O O O O O O O O O Gï OC ii co CO O O* 00 vf CC 'V A fcC CD tL o CZ "FF O £'-3 - "3 O) c S-. O O Cx) CO <2 CO kO CV} CD -o VAN XE 1PER langs de nieuwe steenweg van Brielen recht over de statieplaats van de buurtspoorweg. RECHT OVER DE STERRESTRAAT. Te raadplegen alle dagen van 9 tot 5 uren behalve den Zondag. Koopt de nieuwe gebreveleerde ïèa*eïan».- cliïeii M>'jïE.a.en<Bsis. Zij kan door een kind bewerkt worden. Schaadt niet aan de gezondheid en laat toe kousen in allen aard, vrouwenlijven, onderbroeken, mansvesten en kinderkleedjes, enz. te bereiden. Gent, 21, KUIPERSKAAI, Gent. 21,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 3