STADSNIEUWS. Examen. Het muziekfeest Maatschappij der Oud-Pompiers. Koninklijk besluit. Rechterlijke benoeming. Wedrennen op het Polygone-veld. mingen door het oud bestuurinjrevoerd wer den, hervormingen die door het b lang der Ypersche bevolking gevergd waren. Nader hand zullen wij zien of bet oogenblik niet gekozen is een weinig meer de aandacht van het publiek te roepen op de ware verkwis ting der stadskas en op de misbruiken die de minst klaarzienden alle dagen in den dienst der openbare werken aanduiden. Men tracht den geest van 't publiek slechts met de scholen bezig te houden, opdat het niet zou bemerken cp welke ellendige wijze men de financiën der stad bestuurt en hoe men het geld der lastenbetalers verkwist om alle slach van begeerten te voldoen en de zaken der partij te bevoordeeligen. Maar wat men ook doe, wij zullen er bij zijnotn die kuiperijen te ontsluieren. Spreken wij eerst van bet stadskollegie. Dit gesticht bestaat sedert meer dan eene eeuw, en behalve de noodige wijzigingen in het programma der studiën gebracht, zelfs opgedrongen door al de Staatsbesturen die malkaar hebben opgevolgd, katholieke zoo wel als liberale, bestaat het kollegie nu ge lijk eertijds. Het is ondersteund door den Staat, en diensvolgens onderwoi pen aan de voorwaarden waaraan die ondersteuning on dergeschikt is. Zijne begrootingen en reke ningen, na door den Gemeenteraad nagezien en gesloten te zijn geweest, moeten door de hoogere overheid nagezien en goedgekeurd worden. Waar is de verkwisting? Welke zijnde artikels der begrooting van 'tkollegie die men kart hekelen Waarom bepaalt men zich met schreeuwen Wie beschul digt moet kunnen bewijzen, en tot heden toe heeft men niets dan zeer onbepaal de beschuldigingen gehoord. Niet één gepast feit; niet ééne uitgave is als verkeerd aange stipt geweest. Wij zouden met vermaak het vraagstuk op die wijze in de bespreking ge steld zien. Waar is die verkwisting? Waartoe al dit gerucht Gemeenteschool voor knechtjes de Looie. Nog eene eeuwenoude instelling. Waar is de verkwisting Waarin heeft hot gewezen stadsbestuur de palen van een wijs beheer te buiten gegatn? Het program ma dier school is dit door de Regeering op gelegd het onderwijzen i personneel is altijd in evenredigheid geweest met het getal leer lingen, en indien do jaar wedden, in vergelij king met een verwijderd tijdstip van meer dan eene halve eeuw, eeae lichte verhooging ondergaan hebben, is er ééne die het onbe- twistelijk noodig cijfer overtreft om den on derwijzer in staat te stellen aan do eischen 1 des levens te voldoen De begroolingen ge lijk deze van 't kollegie, zijn, na overzicht door den Gemeenteraad, aan de goedkeuring der hoogere overheid onderworpen geweest. Waar en wanneer heeft men het geld der lastenbetalers verkwist? 't Is aan de beschul digers hierop te antwoorden; maar wanneer zij tegen den muur gesteld worden, villen zij wegsluipen. Doch wij zullen hen er aan vastspijkeren en wij zullen hen niet los laten zoolang zij onae vraag niet zullen beantwoord hebbenLasteraarsbepaalt, toont ons welke arlikelen der begrooting overtollige uitgaven hebben bekrachtigd Meisjesschool. Vóór 1870, bestond er in de' stad niet ééne school voor het onderwijs der meisjes. Iedereen herinnert zich in welke jammerlijke voorwaarden de meisjes der werkènde klas uitgebuit waren. Het kant werk, niets dan het kantwerk en altijd het kantwerk. Schoolvrouwen èn kooplieden verrijkten zich met de vrucht van hunnen arbeid. Die ongelukkige, van hunne teeder- ste kindsheid af over hun kussen gebogen, in ongezonde lokalen en in de ellendigste ge- zondheidsvoorwaarden opgesloten, waren meestal in de volkomenste onwetendheid ge laten. Het Staatsbestuur wilde een einde aan dien toestand stellen en, spyts de moeilijk beden van allen aard, stichtte het eene lagere school voor de meisjes die niet vertoefde eene onverhoopte uitbreiding te nemen en door al de schoolopzieners, zelfs door den huidigen katholieken opziener, als eene modelschool aangewezen te worden. Eu welke scholen bestonden voor de bur gersklas Niet eene. De vaders waren ver plicht, nisttegensïaaude den grooteu afkeer van een groot getal, hunne dochters aan kloosterscholen toe te vertrouwen, waar het onderwijs volstrekt ontoereikend was. Er werd dus eene betalende school gesticht, en indien zij al den voorspoed niet had der kos- telooze school, zij beantwoordde niet te min aan eene noodwendigheid. De bewaarscholen zijn de kweekerijen der lagere scholen; met dezelve te stichten ver vulde het bestuur slechts zijnen plicht. Er bestond eene onder het namelijk bestuur van Dames, maar wezentlijk onder het hooge bestuur der geestelijkheid. In bet begin ga ven de betrekkingen tusschen de stad en die Commissie van Dames geene aanleiding tot tweedracht. Maar de veranderingen in het pers mneel dezer commissie ontstaan wijzig den er volkomen de strekkingen van,- het ge meentebestuur moest zijne voorrechten ver dedigen en wilde niet langer dulden dat zijne rol zich bepaalde i-ij liet storten eener jaar- lijkscbe som in de kas der commissie, 't Is alzoo dat de offlcieele bewaarscholen tot stand kwamen om de jonge kinderen door de volmaakste leerstelsels tot het volgen der aanvankelijke leerkoersen der lagere school voor te bereiden. Nog eens waar is die verkwisting Al hunne begrootingen en rekeningen werden jaarlijks door de bevoegde overheid goedgekeurd. Deze verschillende instellingen konden niet ingericht worden zonder dat men de noodige gebouwen oprichtte om dezelve te schuilen. De kosten van leinrichting moesten daarenboven gedaan worden. Daaruit sproot natuurlijk de vergrooting van het algemeen budjet van openbaar onderwijs. Maar waar is de verkwisting Men stichtte daarenboven een werkhuis en eene school voor huishoudkunde, eene ware voorbeeldige inrichting, eu die het uit gangspunt werd van een groot getal gelijk slachtige scholen in ons land. Maar dit alles kan niet zonder kosten gedaan worden en het oud bestuur door zijn wijs beheer heeft er in kunnen voorzien en terzelfder tijde aanzienlijke sommen aan openbare werken besteden, een schoons boni in de kas latende. Nog eens waar is de verkwisting De oude bestuurders, wij vreezen niet het te zeggen, zijn fier over hun werk en vol gens ons gedacht is het schooner en moeilij ker te stichten dan af te breken. Tusschen hen en de nieuw gekomene zullen onze na komelingen gemakkelijk onderscheiden wie de ware volksvrienden waren. Maar, zegt men, de geldmiddelen der stad laten niet toe een zoo groot deel aan het openbaar onderwijs te geven. Er bestaan in de stad vrije scholen die aan de noodwendig heden der bevolking voldoen. Het officieel onderwijs mag verdwijnen. Het is de eeuwige kwestie der vrijheid van ouderwijs zij is te dikwijls behandeld geweest oplat wij op die bespreking nog zouden terugkeeren. Wij zullen ons bepalen er op te antwoorden met het ar-tikel 17 der Grondwet aan te halen dat nog niet herzien is. Dit artikel, verre van het gouvernement buiten het gemeene recht te stellen, van hem het vermogen te ontzeggen- instellingen te bezitten en te besturen die- door de openbare schatkist ondersteund zijn, legt het hem als eene plicht op. - De constitueerende Vergadering van 1830 verstond dat de werking van den Staat on ontbeerlijk is om tegen de gevolgen der on beperkte vrijheid van het onderwijs op te wegen. De instellingen door het Gouverne ment gesticht en bestuurd met de medehulp der wetgevende macht, zijn geschikt om een edelen naïever te doen ontstaan, het monopoliwn te voorkomen, den oadèij,: slentèr af te weren, gestadig hel onïïër- wijs op de hoogte van den vooruitgang der wetenschap te houden en eindelijk hel nationaal gevoel te versterken. Dit volgt klaarblijkelijk uit de besprekingen van het Congres. Veronderstellen wij een oogenblik dat men bij ons de knechtjes-gemeenteschool afschaf te. Wie zegt ons dat de bestaande vrije scho len, die de prikkeling der mededinging niet meer zouden hebben, niet zouden verdwijnen om plaats te maken voor broertjesscholen Hebben wij dergelijk klooster in onze stad niet zien tot stand komen over een twintig tal jaren, op een tijdstip dat de gemeente school nog onderworpen was aan het bestuur der wet van 1842 Maar wie zou de verantwoordelijkheid durven nemen de ouders te verplichten, bij gebrek eener offlcieele gemeenteschool, hunne jonge knechtjes in dergelijke scholen van onzedelijkheid te plaatsen Gedurende de weinige jaren die zij in onze stad hebben overgebracht, hebben zij niet de treurigste herinneringen gelaten Is het hunne terugkomst dat gij droomt, heeren van het stadhuis En indien de studiën blijven verzwakken in uw duurbaar bisschoppelijk kollegie (ge lijk men er sedert verscheidene jaren zoo ge weldig over klaagt) zouden wij niet blootge steld zijn, bij gebrek aan een officieel gesticht, voor onze kinderen de deur van alle loopba nen te zien sluiten en de stad in de schande lijkste domheid te zien vervallen Dat men niet zegge dat dit veronderstel lingen zijn dieniet zullen verwezenlijkt wor den, dat het eene hersenschimmige vrees is. De geschiedenis antwoordt in onze plaats. Na de uitroeping, door het dekreet van 12 October 1830, van de vrijheid van onderwijs, verviel het land onder het opzicht van on derwijs in eene volledige wanorde. Offlcieele gestichten verdwenen in een groot getal ste den en gemeenten. Men hoopte dat het vrije onderwijs voldoende zou zijn, maar het Gou vernement zag zich genoodzaakt tusschen te komen om de offlcieele gestichten te herstel len om het zoo ernstig bedreigde onderwijs te redden. Luistert naar den noodkreet van een uwer vrienden, van M. Nothomb; leest den ministerieelen omzendbrief van 25 Ja nuari 1831. Daaruit zult gij leeren boe nood zakelijk het is dat de offlcieele scholen overal hersteld worden om te beletten dat de ver standelijke toekomst van het volk niet over geleverd zij aan de zoo veranderlijke kansen en aan de somwijlen zoo gevaarlijke proef nemingen der spekulatie. Indien het goede water en de Waterloo pen noodzakelijk zijn voor de gezondheid des lichaams, de goede scholen zijn noodzakelijk voor de gezondheid der ziel. Dezelve vernie tigen, is de bronnen der algemeene bescha ving uitputten. Mijnheer LEOPOLD MERGHELYNCK, zoon van onzen sympatischen en ge- achten Arrondissemeni-Kommissaris, oud-teerling van ons Gemeente Kollegie komt MET ONDERSCHEIDING zijn 2de exaam af te leggen van kandidaat in wijsbegeerte en letteren voor de jury van de Universiteit van Brussel. Mijnheer GEORGES SOENEN, oud leerling van ons Gemeente Kollegie, komt met GOEDEN UITSLAG, zijn exa men van kandidaat in de RECHTEN af te leggen voor de Jury van de Univer siteit van Leuven. Wij bieden de moedige jongelingen onze beste gelukwenschen aan. dat de jappers op 13 Oogst inrichten, schijnt in een oudewijfskerkgang te willen ontaar den. Er zijn zoo bilter weinig bijtredende maatschappijen, dat onze kadodders zich lee- lijk in het haar te krabben staan. Buiten een half dozijn boerenmuziekjes uit Voorme- zeele, Wytschaete en andere Zoutenaaien, is er tot nu toe niet eeae enkele ordentelijke maatschappij, die zich liet inschrijven. Dat van God gezegend festival zal wat gaan zijn als 't wat is. Het is morgen dat de Harmonie dezer maat schappij naar Dixmude gaat, waar zij eenige weken geleden, zooveel bijval genoten heeft. Rondborstig gesproken is het muziek dat zij maken geen kelel-muziek gelijk van de blauwe. De kaloten zelf waren eens om het te bekennen, en daarom het is dat zij bij de eersie gelegenheid terug gevraagd worden. Vertrek van den Café du Commerce, Hondstraat, om S ure juist. Zondag, 23n wederom een uitstapje naar Thourout. Vertrek van den Café du Com merce om 11 1/2 ure juist. De leden die begeeren aan dit uitstapje deel te nemen, ft orden verzocht zich te laten inschrijven bij den heer A. Salomé, Café du Saumon, waar de lijst berustend is. Prijs van gaan en keeren is gesteld op 1-40 3de klas en 2-10, 2ie klas. Geen twijfel of het zal aan geen volk ont breken. Door koninklijk besluit van 5 Juli 1893, is M. Alfred Dumon tot den graad van Ls adj' Majoor, en M. Henri Vantholl, tot L' Kwar tiermeester der Burgerwacht van Yperen be noemd. Deze week heeft de benoeming plaats gehad van Deurwaarder, in vervanging van wijlen M. Costenoble. De le en 2e voorgestelde kan didaten de heeren L. en D., die reeds sedert meer dan 8 jar~n hun exaam hebben afgelegd zijn van kant gezet, om een zekeren L...., vanMeener. te noemen, die slechts sedert korten tijd zij diploma bezit en maar als 3* kandidaat was aangeduid, 't Is waar, dezen is klerikaal en dat is voldoende voor onze meesters Hoe lang zullen die onrechtvaardigheden nog duren J.l. Zondag gaven de heeren officieren en Onderofficieren onzer Rijschool op het Poly- gone-veld hun jaarlijks ruiterfeest, opgeluis terd door de uitgelezene Harmonie van Zon- nebeke, besluurd door den heer E. Iweins. Het weder was goed en eene ontelbare me nigte volk, waaronder veel van het puik onzer bevolking, was daar aanwezig om van die aanlokkelijke vermakelijkheden te ge nieten. De loopstrijden werden geopend met den Openingsprijs (Tally-ho). De afstand bestond uit 400 m. op stap, 800 m. in draf- loop en 800 m. in galop (renloop). Het waren 17 heeren officieren, die er deel aan namen en hun eigen paard bestegen. De prijzen werden wel betwist en de heele menigte zag met belang naar den uitslag, die op een daverend bravogeroep onthaald werd. De 2e loopstrijd was voor den prijs der beginnelingen. De afstand bedroeg 1200 m. Namen er deel aan 12 heeren Onderofficieren die paarden bestegen aan den Staat toebe- hoorende. Zij ook wedijverden duchtig voor de onderscheidingen en zij hadden niet min bijval dan de vorigen. De 4e loopstrijd, prijs der Hoogte, be droeg eenen afstand van 1400 m. 7 heeren Officieren namen er deel aan en bereden paarden aan den Staat of aan hen toebehoo- rende. Het gemeen gewicht beliep tot 70 kilos, vvederem hevigen strijd om de onder scheidingen. De 5e wedren, prijs van 't Arsenaal (ha gen) bedroeg eenen afstand van 1800 m. Een twaalftal heeren Onderofficieren namen er deel en bestegen paarden die aan den Staat toebehoorden. Dat was gewis een der be langwekkendste van al de loopstrijden. Ook had hij het meest bijval. Aan de 6® en laatste loopstrijd, prijs van den Polygone (veelhoek) bedragende eenen afstand van 1800 m., mochten al de krijgs paarden deelnemen, die van geen zuiver ras waren en toebehoorende aan de Officieren der Rijschool en door hen bestegen. Gemeen gewicht 70 kilogr. met 10 kilogr. overlast voor de paarden van half ras. Hier waren er ook hagen over te springen. Elf heeren officieren namen er deel aan en wedijverden om de onderscheidingen. I" M. Vandenpeereboom. 2n M. Comyn. Die zes belangrijke wedrennen wisselden af met een zevental heel puike muziekstuk ken, uitgevoerd door de uitmuntende Har- monie van Zonnebeke. De heer bestuurder Iweins baalt eere van zijn werk. Hij weet zijne muzikanten goed vooruit te helpen op den weg der echte kunst. De moeilijkste w 1" Prijs: M. Mercier. 2n M. ridder deMoreau, 3n M. Fraiicq. 4» M. Hoton. 5n M. Henrion. 1" M. Graff. 2" M. de Houst. 3" M. Bernard. De 3" wedren voor den prijs der School meesters bedroeg eenen afstand van 1400 m. Namen er deel aan paarden aan den Staat of aan heeren Officieren behoorende en door hen bestegen. Gemeen gewicht 75 kilogr. Zes heeren officieren streden om de prijzen en wisten die groote volksmassa derwijze aau te lokken, dat een donder van toejui chingen de overwinnaren onthaalde. 1" M. Leeoeq. 2n M. Hageman. 3U M. Note- baert. ln M. Mees. 2» M. Mercier. 3n M. Van den Peereboom. 1" M. Lapiere, 2" M. de Houst. 3" M. Ber nard.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2