BERICHT. De deur van het torentje. ï£UTÖ®fr8ï£LlS«i Hij durft niet 0 Sophie Uitstapjes. Solo Slim. Burgerwacht. Examen. Strijd naar Lauweren. STRIJD NAAR LAUWEREN Louise Dehem Theodore Ceriez Jules Lagae Frans Van Leemputten Josuë Dupon Joseph Van Severdonck Corneille Van Leemputten Lefever, Gogen, Theunissen, Van Beurden STADHUIS M—I hunne scholen niet te zenden, en het is de plicht niet der liberalen, maar van de staats- en gemeentebesturen zulke scholen op te j'ichten en te onderhouden. Gij hebt dus. Heer Schepen, de ware grondstellingen der samenleving verdedigd met u te verzetten tegen de afschaffing van het kollegie onder hal vaisch voorwendsel van versparing. Gij hebt treffelijk uwen plicht gekweten. Gij hebt niet gelukt in uwe poogingen; de partijgeest heeft die uit- bandige beslissing doen nemen Gij zult misschien het slachtoffer z jn van uwe moe dige handelwijs, want zooals ik hierboven gezegd heb, leert die religie, in welke ik mijn kinders niet wil laten opvoeden, dat het toegelaten is te haten en te vervolgen alwie niet plooit onder den staf barer minis ters. Maar alle treffelijke en verstandige ouders zullen dankbaar blijven over uwen wederstand. Aanveerd Heer Schepen, de uitdrukking mijner hoogste achting. Een oud Burger die sterk aan zijne oude religie houdt. Vooraleer over te gaan tot de stemming op het voorstel van afschaffing van 't kollegie, heeft de tegenpartij, oordeelende dat zuo e..n gewichtig vraagstuk niet kon opgelost wor den dan na het kiezerskorps te hebben ge raadpleegd, verklaard dat zij besloten was haar ontslag te geven en eenen oproep aan hare lastgevers te doende meerderheid zou moeten verstaan hebben dat zij verplicht was hetzelfde voorbeeld te volgen. Maar in plaals daarvan heeft Surmont geantwoord Ik zal blijven zoolang de kiezers mij niet aan de deur zetten. Zoer wel, Surmont, maar indien uwe ver klaring rechtzinnig is en indien gij maar op uwen post blijft zoolang de kiezers u behou den, er is maar een middel om het te weten, 't is van ze te raadplegen. Waarom onder vraagt gij hen niet Ten andere, gij zoudt het zooveel te meer moeten doen, aangezien het mandaat dat gij in 1894 zult vervullen, tweemaal onregel- matiglijk zal vervuld worden, een maal om dat door het toeval der herziening deze onre gelmatigheid bekrachtigd is geweest door de onbehendigheid en de onbekwaamheid uwer vrienden, eene tweede maal omdat gij uit vreeze van te mislukken, weigert het ge dacht te vragen van dezen die gij beweert te vertegenwoordigen. De vreugde over het welgelukken van het schelmstuk dat hier Zaterdag laatst gepleegd is geweest, was zoo groot bij de kaloten, dat zeker Kaboutermauneken-Geneverneus er eene bedwelming in de beeneu van gekregen heeft en Zondag langs de Rijselstraat slen terde in een onbetamelijken toestand en in overtreding met de wet op de dronkenschap. Als men denkt dat het zulke kerels zijn die gezworen hebben hier in Ypereri het offi cieel onderwijs uit te doovcn, moet men van schaamte blozen en die bedriegers met mis prijzen en verontweeruiging beschouwen. O Sophie J.l. Zondag deed ons uitmuntend liberaal muziek Oud-Pompiers een uitstapje naar (4* Vervolg). Hij raakte mij eerst zachtkens, toen met merkbare drukking; toen met eene zwaarte, die rnij benauwde. Te vergeefs peinsde ik op redding, te vergeefs wrong ik mijn lichaam in de telkens nauwer wordende ruimte. Langzaamlangzaam daalde het gewicht en drukte mij tegen den bodem. Wijn laatste uur scheen geslagen te heb ben. Ik zond eene stille bede ten hemel en bereidde mij voor op den dood. Weder zakte het gewicht een eindje; mijn brein duizelde, mijne ademhaling werd moeielijker. Ik ge loof, dat ik enkele minuten lang de geheele zwaarte op mijn zwak lichaam torschte. Het bloed steeg mij met kracht naar het hoofd en ik voelde, dat ik mijn bewustzijn verloor. Plotseling hield do dtukking op en is ge voelde eene welkomcn verlichting. Ik haalde diep en vrij adem. Ik bewoog mijne iede- Diksmuide. Daar die uitgelezen schaar mu zikanten op het festival aldaar zooveel bijval hadden en er zoo gevierd werden door eene tailooze volksmenigte, had het stadsbestuur van Diksmuide er van gehouden dat de ste delijke kermis aldaar opgeluisterd werd door een Concert gegeven door ons keurig mu ziekkorps. Een mooi sommetje werd uitge loofd om de kosten van dat uitstapje te dek ken en onze wakkere en kundige muzikanten vergezeld van vele eereleden togen verlecei zoudag naar Diksmuide. waar hun een gul onthaal te beurt viel. Jammer genoeg dat de hemelsche sluizen heel den namiddag wagen wijd open bleven en het slechte weder dat mooi feest grooteiijks kwam bederven. Morgen Zondag om 12 ure trekt onze be faamde muziek naar Thourout, waar ze de feesten, gegeven ter gelegenheid van het 25 jarig jubelfeest des heeren Amerlynck als statieoverste, luister en aantrekkelijkheid gaat bijzetten. Weeral zal hit een genoeglijk dag zijn voor die onvermoeibare muzieklief hebbers die ook daar op een ougehoorden bijval mogen rekenen. Wij wenschen hun veel vermaak en goed weder, een genoeglijke reis dus. Zondag 11. 16 dezer, heeft de heer Emiel Donche, in de herberg De Polka, voor de derde maal eene Solo slim gespeeld met 12 troeven en een Haas. Wij wenschen onze achtbaren colega van het Wischspel een gul hartig proficiat te meer. daar hij de liefheb bers waarmede bij speelde op een goed glas Bachns heeft onthaald. Di heeren officieren onzer burgerwacht gekozen voor eenen termijn van 5 jaar heb ben Dinsdag laatst hunnen eed afgelegd voor den heer burgemeester Surmont. Mijnheer JOSEPH BOSSAERf, oud-leer ling van ons Gemeente Kollegie, komt zijn exaarn in de 2° proef van kandidaat in na tuurwetenschappen, voorbereidend tot de medecijn.af te leggen voor de Jury van Luik. Mijnbeer JOSEPH JUSTICE, oud-leerling van bet zelfde Kollegie, komt zijn 2e exaarn van Doctor in medecijn, heel- en vroed- kunst voor de Jury van Gent met onder scheiding af te leggen. Wij bieden hen onze beste gelukwenschen aan. De jonge kunstkring Strijd naar Lau weren biedt onze bevolking, ter gelegen heid van de Tuindagkermis, eene tentoon stelling van kunstvoortbrengselen aan, die de voorgaande in belang nog verre over treffen zal. Kuostgilden uit Brugge, Kortrijk en Roeselaere, vele gekende kunstenaren uit Antwerpen, Gent en Brussel hebben hun ne medewerking toegezegd en nevens de producten onzer beginnelingen, die wel niet te versmaden zijn, zullen wij er tal van werken te bewonderen krijgen van gevierde meesters en befaamde kunstenaren. Het zal eene alleszins belangrijke tentoonstelling zijn, die niet missen kan veel bijval te ge nieten tijdens onze kermisfeesten. De opening zal plaats hebben op Zondag 6" Oogst ten maten en mijne vrijheid was geen droom. Het gewicht was verdwenen. Ik stak mijn hand in de hoogte en ge- voe-lJe ruimte. Ik stond wankelend en hij gend op. Het gewicht was reeds hooger in de duisternis van de schacht. Ik hoorde bo ven mij het knarsen van een werktuig. Ik meende ook het geluid van menschelijke stemmen te hooreu, er waren eenige per sonen boven mij in den toren. Eerst later veraam ik, wat er was voor gevallen. De klok had reeds den vorigen dag opgewonden moeten wordenmaar de mannen, die hiermede belast waren, hadden hun plicht verzuimd en eerst iaat in den avond hadden zij dit bemerkt. Uit vrees dat da klok af zou loopen en men hen zou be rispen, waren zij vroeger dan gewoonlijk in de kerk verschenen om hunne fout goed te maken. Zonder hunne nalatigheid zou het gewicht zoo laag niet gedaald zijn en had hun bezoek ook slechts eenige seconden later plaats gevonden, dan badden zij de klok vinden stilstaan en wel door een oor zaak, waaraan ik nog zonder huivering niet 11 ui"". De ingangprijs is bepaald op 0,25 fr. per persoondoch op ö3 Oogst, dag der opening, zal men een inkomgeld van 1 fr. moeten betalen en van 7a tot 14n Oogst 's voormiddags fr. 0.50. Wie een ziertje kunstsmaak en kunstlief hebberij bezit, zal dus niet willen nalaten een kijkje te wagen in die zoo belangrijke kunsttentoonstelling. Dus allen naar de ten toonstelling van Strijd naar Lauweren Blauwe Zaal, Stadhuis STAD YPEREN KUNSTKRING TEN SCÏÏEPÏÏ ONDER DE BAKE DER KUNST ST. LU KASGILD E enz enz. van 6 tot 27 Oogst inbegrepen. LOTERIJ. Toegangskaart 25 c. CORRESPONDENTIEN Iei de Smis kan denken. Toen echter, op dat oogenblik van verlossing en bevrijding, dacht ik aan niets met helderheid. Ik was duizelig ver ward en wankelde door het plotselinge ge voel van bevrijding. De gedruktheid "en angst, die ik zoovele uren doorleefd had, uitte zich nu in een luiden gerekten en door dringenden gil. Ik herinner mij slechts weinig en dan nog zeer verward van eene poos van diepe stilte, afgebroken door stemmen daarbui ten, van een openen der deur, van verblinden licht en van een groep onderscheidene gedaanten daar buiten, herinner mij nog flauw, dat allen een kreet van verwondering slaakten, toen ik uit mijn eng verblijf al wankelend to voorschijn kwam en bewusteloos in de armen mijner redders viel. Maar dit alles is als een droom voor mij, wanneer ik daaraan denk. Weder werd het stikdonker om mij heen en ik wist van niets meer. Dit is het verhaal vau mijn allerzonder lingst avontuur, dat zijns gelijken niet heeft. jj een van Ik Monteberg. Kemmel. De inrichtings-Commissie van het Festival van Yperen, brengt ter kennis der Muziekmaatschappijen welke ver langen deel te nemen aan het interna tionaal Feest van 13 Oogst aanstaande, dat de bijtredingen zuilen ontvangen worden tot den 25 Juli medebegrepen (laatste termijn). BURGERSTAND. van den 14 tot den 21 Juli 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 6. Huwelij ken. Scheyre Augustin, zadelmaker en Spriet Maria, dienstmeid. Deckmyn Alfons, daglooner en Lameire Justine, zonder beroep. Overly tlens. Segers Amelie, 49 jaar, landbouwster, on- huwd, Brielen (Yper buiten). Sieuw Ivo, 65 jaar, daglooner, echtg. van Duynslager Maria, Meenenstraat. Yienne Karei, 66 jaar, herbergier, echtg. van Debruyne Justine, Boterstraat. Ckockaert Leopold, 57 jaar, daglooner, MET MEDEWERKING DER KUNSTKRINGEN VAN ROESELAERE, VAN KORTRIJK, alsook met de medewerking van Juffer Eervolle melding in de tentoonstelling van Pa rijs 1891; Zilveren eermetaal in de Tentoonstelling van Scheveningen (Holland) 1882. EN DE HEEREN Bestuurder der Akademie van Schoone Kunsten te Yperen. Zilveren eermetaal te Londen. Gouden eermetaal te Tunis. Eermetaal te Melbourne, enz. Eerste prijs van Rome. Leeraar aan het hoogere gesticht der Koninklijke Akademie van schoone Kunsten te Antwerpen. Eermetaal te Antwerpen 1885. Gouden eermetaal te Antwerpen. Gouden eermetaal te Brussel. Gouden eermetaal te Gent. De opening der Tentoonstelling door het Sche pen Kollegie zal plaats grijpen den 6 Oogst om 11 ure. De Tentoonstelling zal toegankelijk zijn van 9 u. 's voormiddags tot 6 ure's avonds. De personen die geen deel maken van de maat schappij, betalen een inkomgeld van 1 fr. op 6n Oogst. Van 7 tot 14 Oogst inbegrepen 50 centiemen van 9 ure 's morgens tot 1 ure 's namiddags. J'entendis une voix non pas douce mais aigre, Une nuit eet été, dans un rève moqueur Ou tout me paraissait bien simple et bien maigre, Et qui n'a su toucher les libres de mon cceur. 0.10 Le jour comma la nuit mon bien tendre poëte La voix celesta ditgarde-toi du farceur Qui ment et ment toujours et se met dans la tête Qu'ici la poire cuite a du vin la saveur. Réponse a J. 0.15 Omdat Sophietje niet meer kwaad en zou zijn op zon en maananderskrijgt zij... sterren. 0.10 Wij zullen haar met Sint Aloïsius, water in plaats van Champagne geven. 0.10 Omdat advokaat-requestmaker groote liefde had voor de meid die juist in de kaarte speelde en een bloemtje plukte. 0.10 Ja zegt zijn broeder, als ik geene taartjes kan eten zal ik suikerbollen zuigen on remis n'est pas perdu. 0.10 Maar papa ziende dat zijne verstandige zoon tjes het aizoo aan boord leiden vloog in volle vlucht gelijk eenen zwaluw naar Po- peringhe met een schoon katoentje en een bouquet. 0.10 En Marietje was toch zoo tevreden van zijnen vierigen vrijer dat het er van pierloos kwam. 0.10 Maar een koster die het warm paar kende bracht het uit en geheel de stad stond in rep en roer door het luiden der klokken. 0.10 Omdat madame koesteert vergramd is op hare gebuurs voor het volgende liedje dat zij zingen Wat zal men met madame koesteert doen Ah Marie Katherien Katherien De wildeman zal haar verslinden Ah Marie Katherien. 0,10 Madame Koesteert is door carcasson, schrij ver van 't Journaltje verdedigt, 't is jam mer van 't beestje. Is er een smeeriger schrijver dat hij in Yperen. 0.20 Moeder Justitia heeft hem een cadeautje ge geven voor treffelijke dingen te schrijven. 0.20 Hij is mis, hij wil zeggen leest t Journal d' Ypresdaar zult gij de smeerigste perso naliteiten vinden, en wat vrouwen betreft hij is er voor gekend. 0.10 Het schilde aan weinig of hij was broertje. 0.10 Onze dappere mannen hebben zondag een uit stapje gedaan naar Meenen, maar als zij weder keerden hadde het moeten branden zij hadden geen water noodig gehad voor te blusscheo, zij hadden het dood geb het volk maakte plekke als zij het zagen. 0.10 Gij weet het wel Br... maakt liever doozen tegen dat het nog vooren valt. 0.10 Omdat L. haar hertje tocli zoo klopte maan dag laatst in 't hoeksken als P. binnen kwam met E. 0,10 Pourlebeaurecommandeinentdu Sous-Lieut' A. des Pompiers, dans la rue au Beurre, Dimanche matin; et pour la secouade qu'a- regu le pompier B.., par le commandant B. 0.10 Omdat M. een man zoude opzoeken voor de jufvrouwen J. Amen. Zeker Pourri de apotheker is kostelijk en bijzonderlijk als de vrouw roode loopende oogen heeft en wanneer de man moet te werk gaan met spuitbussen hebt gij het vast. 0.50 Voor het gevecht zondag 1.1. bij Pourri. 0.10 Voor het koopen van eenen nieuwen tafei, stoel, horlogie, pinten en kruisbeeld, ver vangende deze die in den slag geblevenzijn. 0.30 Omdat Kotje maandag 't huis gewacht heeft met madame binst op reis was. 0.20 Omdat dochter en moeder niet meer zouden in twist komen uit jaloerschheid voor oneffen Piet. 0.10 Omdat den Wildeman later zijne prijzen niet meer zoude verhoogen op het herstellen van zijne parapluis om kappers te drinken te Kemmel. 0.10 Omdat den Wildemans V... zoude weder kee- ren hij zoude haar ook kunnen overtrek ken gelijk de parapluies. 0.10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2