Het Lamptje in 't venster. Onderscheiding. Gouden Bruiloft. Dansfeest. Maatschappij Burgerwacht Gemeentekermis gezegd Tuindag. Koperen munt. der stadschool, zijn heel vleiende onderschei dingen ten deel gevallen. Zij werden met de burgerlijke decoratie vereerd voor lange ja ren bewezene diensten. De heer A. Swekels, bestuurlid, bekwam kruis van 26 klas; De heer A. Florentiju, bestuurlid, kreeg (kruis van 2e klas; En de heer P. Dedecker, ook bestuurlid, bekwam kruis van 2e klas. Wij roepen die belanglooze en onbaatzuch tige werkersvrienden een gul en hartelijk proficiat toe en wij wenschen dat die deco ratie nog lang op hunne borst moge prijken en zij nog vele jaren hunne goede diensten mogen voort blijven bewijzen aan die uit muntende volksmaatschappij, waar den wer ker zich vrij en onafhankelijk vrijwaren kan tegen ellende en lijden door ziekte of wonden veroorzaakt. Voor hen alle drie dus een welgemeend en driedubbel goedheil Met veel genoegen vernemen wij dat onze vriend M. Florimond Vande Voorde-Gillebert, brouwer, Rijselstraat te IJperen, in den in ternationalen wedstrijd voor gistende dran ken uitgeschreven doorden wereldlandschen bond Vooruitgang der Gezondheidsleer te Brussel, (Rubenszaal), op 36 mededingers het verguld eeremetaal heeft bekomen. Hartelijkste gelukwenschen. De heer L. Myle en zijne waardige Echt- genoote vieren Maandag aanstaande hun gulden bruiloft. Zij doen dat echter zonder gelijk welk beslag, op eene heel eenvoudig, maar des te intiemer manier. Zij noodigen hunne bloedverwanten op een lekker eet maal, een echt familiefeest dat heel vreug devol en aandoenlijk zijn zal. Dat is voor zeker de beste en gulste wijze van een gul den bruiloft te vieren. Wij bieden ter dier gelegenheid aan die gelukkige echtelingen onze beste heilwen- schen. Mogen zij nog lange jaren in heil en vreugde samen slijten? Uit volle borst roepen wij Lang en gelukkig leven dus de heer L. Myle en zijne brave vrouw. Dinsdag 15 dezer geven de vereenigde mu ziekanten der Ouie Pompiers eene mooie dansfeest in het lokaal de Citadelle buiten de Meenenpoort. Niets zal gespaard worden om de liefhebbers van dansen aangenaam te zijn, eenen plankenvloer zal in den hof gelegd worden, gansch den hof met Venetiaansch licht versierd, in een woord alles zal ten beste geschikt worden. Geen twijfel of de plaats zal als na ge woonte te klein zijn. Het- feest zal om 7 ure beginnen. Ingangskaarten zijn te bekomen bij de [Vervolg). - Vuur!.... vuur,!.... klonk het van alle kanten. Hetgeen nu volgde is niet te beschrijven. Iemand, die zoo iets overleeft, kan het na vertellen, maar ook nimmer vergeten. Reeds van den beginne af was geen redding moge lijk dan in den booten, die oogenblikkelijk vol zaten. De kapitein, doodsbleek, toonde dien heldenmoed, slechts zeelieden en dap pere strijders eigen. De oude drinkebroêr werd een nuchter man, die zijn lot aan zijn schip vastknoopte, terwijl hij alle poogingen deed alle schepelingen iu de booten te doen plaats nemen. Zich zelfs vergetend, zwoer hij met zijn schip te zullen sterven. Roerende tooneelen hadden plaats; de jonge passagier aan wiens hals zijne bruid hingeene moeder, die haar zuigeling aan de borst bond en op hare knieën om redding badeen wees, die met hare grootouders reisde en versuft dat alles aanschouwde. Ook de matrozen worden helden geworden en onder alks blonk de officier Godfried uit om te helpen. Allen, die zich in dien vree- selijken nacht het le\en redden, herinneren zich den bruin gebaarden man met de krach van een Herkules. Alle booten waren vlot gemaakt, eenige om 't strand te bereiken, andere om ten gronde te gaan. Allen dreven de zee in, spook- leden van 't muziek aan den prijs van 1 fr. voor beer en dame, en 50 cent, voor dame alleen. Men zal er alle soorten van ververschin- schingen kunnen bekomen. CORRESPONDENTIE!* in de 1«ïs Locre. acktig verlicht door de opstijgende vlammen der - Agamemnon Alleen Cameron en de kapitein waren op 't schip gebleven. Kapitein, alles is afgeloopen, zei God fried. Ja, mijn jongen, antwoordde deze. Wij zullen elkaar de hand reiken menigen ge vaarlijken tocht hebben we samen gemaakt, dezen is de laatste. Misschien is er nog redding mogelijk, kapitein, beproef het. Neen, neen, oude jongen; ik ga met het schip naar den grond. Ik heb kind noch vrouw het schip was mijn vrouw en daarrnée wil ik sterven. Beproeft gij hetDat waren de laatste woorden, die gewisseld werden. Een don derslag dreunde, de spiritus was door 't vuur aangetast. In weinigen oogenblikken was alles tot splinters. Cameron had een stuk van een mast ge grepen, hij kampte, half bewusteloos, met de golven. Toen hij weder tot bezinning kwaur, lag hij op 't natte strand en 'i licht van den vuurtoren bescheen hem. Een won der had liem 't leven gered. Half onmachtig bleef hij nog geruimen tijd liggen. Toen richtte hij zich op, wankelde voorwaarts en o wonder! zijn geoefend oog zag ba kende rotsen, door de opkomende maan ba- schenen. De zee had hem op 't strand ge slingerd, waar hij geboren wasen boven over de rotsen liep een man wellicht een Kemmel. Schieting van Maandag 31 juni. Boedt Leon 4 10 6 9 10 39 Vandermeersch E. 8 5 6 7 6 32 Justièe Jean 4 8 7 9 1 29 Masschelein A. 4 7 8 4 4 27 Vermeulen Henri 6 4 7 1 7 25 Deweerdt Charles 2 10 6 6 1 25 Zaterdag 5 Oogst. Om 6 ure 's avonds, zal de Beiaard het ge meentefeest aankondigen. Om 8 ure, Concert op de Groote Markt. Zondag 6 Oogst. Om 9 ure proces sic van O. L. V. van Tuyne Om 11 ure, Opening der tentoonstelling ingericht door de Maatschappij Strijd naar Lauweren ten Stadhuize. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Om 1 ure, GROOTE WEDERLANDSCHE Handboog schieting gegeven door de Ko ninklijke Maatschappij St. Sebastiaan. GROOTE WEDERLANDSCHE Kruis- boogschieting gegeven door de Maatschappij De Ware Kruisboogschutters Om 2 ure, op het Minueplein, Loopslrijd voor Wielrijders ingericht door de - Spor- Lmen Réunis enden Cycle-Llub Yprois. Vrijen toegang tot het plein. Om 8 ure, Concert op de Groote Markt. Maandag 7 Oogst. Ten 10 ure, plechtige uitreiking der Prijzen aan de leerlingen van het Stads- Collegie en der Staats-middelbare school, s Middags Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, volksvermakelijkheden op het Zaalhof. Teu 8 ure, Concert op de Groote Markt. Dinsdag 8 Oogst. Leggen van den eersten steen der werk manswoningen op te richten in de Italver- slraat.. 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, in de Noordzaal der Halle, af roeping van den uilslag des ^rijskamps van orde en netheid, ingericht met behulp van stad, door het comiteit der werkmans woningen en uitdeeling der balooningen. Ten 4 ure, Volksvermakelijkheden op het Kazernplein. Ten 8 ure, Concert op de Groote Markt. Woensdag, 9 Oogst 's Middags, Concert op de Groote Markt. Ten 3 ure, Uitreiking van prijzen aan de leerlingen der betalende meisjesstads school en bewaarschool. Ten 8 ure, concert op de Groote Markt. wacht van den vuurtoren die 't schot- sche zeemanslied zong In 't venster, broeder, staat een licht voor u. In 't venster slaat een licht voor u Tranen ontsprongen Godfrieds oogen en het door smarten week geworden hart her dacht de woorden der Moeder - Ik zal 't lampje in het venster zetten, Godfried, tot ge thuis komt. Er waren wel 18 jaren voorbijgegaan en zijne moeder moest er wei 50 zijn, maar zij was zeker reeds lang dood. Zeker leefde er nog wel iemand, waar zij gezorgd en gewacht had. Hij zou daar gaan vragen, en de ruwe zeeman ging in den nacht zijn geboorteplek opzoeken. Het kompas zijns harten bracht hem naar den uithoek, waar het oude huis je, het paradijs zijner jeugd lag. Het oord was niet meer te herkennen. Twee rijen nieuwe huizen stonden er. Maar wat was dat Aan t einde, reeds van verre zichtbaar, flikkerde een lichtje Was dat niet 't venstertje zijner vroegere woning? Droomde hij, of was 't werkelijkheid Zijn hart bonsde. Neen, 't was geen bedrog, 't lampje stond wezenlijk iu 't nauwe venster. Hij wankelde, zijn hart klopte koortsachtig, toen bij met den kneukel zijner vereelte hand op du oude huisdeur tikte. Hij wachtte bevend de deur ging open, en er verscheen een oude vrouw met wit haar en ingevallen wangen het was zijne moeder. Donderdag. 10 Oogst, om 3 aveKostclooze Vlaamsche vertooning in de Tooneelzaal. (door de kaloten) sicl! Ten 8 ure, concert op de Groote Markt. Zondag, 13 Oogst. GROOT INTERNATIONAAL FESXfi'VilkL voor maatschappijen van Harmonie, fanfa ren en Zang. 2500 fr. premien. Maandag, 14 Oogst. Ten 10 ure, Uitreiking van prijzen, aan de leerlingen dar lagere jongens-stads school. 's Middags concert op de Groote Markt. Dinsdag 15 Oogst, 's Middags, concert op de Groote Markt. Groot internationaal Gymnastiek Feest, ingericht met behulp van stad door de maatschappij - Les Infatigables. Woensdag 16 Oogst, Ten 3 ure, Uitreiking van prijzen aan de leerlingen der lagere meisjesschool. De volgende Zondag feesten aan ver- schillige gehuchten en wijken. Algemeene schikkingen BURGERSTAND. van den 28 Juli tot den 4 Augusti 1893 Geboorten. Mannelijk geslacnt 9. U Vrouwelijk id. 6. SSuwelijken. Vantornhout Ch., dienstknecht, en Bos- saert Euphrasia, dienstmeid. Vanherle Pieter, koetsier, en Riga Maria, keukenmeid. Destrebecq Clodomier, koetsier, en Moer man Maria, naaister. O vei'Iij dons. Gobert Albert. 71 jaar, zonder beroep, weduwe van Bots Theresia, Rijselstraat. Dufour Auguste, 60 jaar, daglooner, echt- genoole van Demaerel Octavie, Doorgang straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Manenlijk geslacht 1. fi Vrouwelijk id. 1. De Kamer heeft eene wet gestemd, waarbij de invoer van vreemde ko peren munt verboden wordt. Bravo! Ons volk was zoodanig gewoon geraakt aan al die Fransche kluiten, dat het niet te verwonderen was als het soms eens vergat dat wij hier in België wonen. Wie is daar vroeg zij met haar hard, schotsen accent. Een arme zeeman, dia schipbreuk ge leden heeft, antwoordde, Godfried met aan gedane stem. Kom binnen en warm u, zei de oude. Het is een booze nacht. 't Lampje in 't venster heeft u zeker hier gebracht. Het brandt nu bijna 20 jaar. Dat verwondert u toch niet? 't Is voor mijn zoon, die mij verlaten heeft en nog niet is teruggekeerd. Menigmaal heb ik honger ge leden, opdat 't niet zou uitgaan; hij mocht anders eens verdwalen. Alle andere zijn dood, alle, alleen ik ben er nog, omdat ik op mijn Godfried wachten moet, en als hij 't huis gekomen is, wil ik ook sterven. Godfried kon zich niet meer inhouden. Met een luiden schreeuw stortte hij aan de voe ten zijner moeder, omvatte haar en kustte den ouden rok, dien zij droeg. Iu 't eerst zag zij hem aan als was za zinneloos eindelijk keerde hare bezinning terug en nam zij het baardige hoofd des zeemans tus- schen hare magere handen. Zie je wol, ik wist, dat ge terugkeeren zoudt, Godfried, zei ze en hare tranen meng den zich met de zijne. Een beter zoon dan Godfried werd nader hand niet gevonden. Hij werd kapitein op een stoomboot, huwde en had hst geluk de moederliefde eenigszins te vergelden. Moederliefde is grooter dan alle andere lielde en stoort zich aan geen jaren» Réponse a J. Sois triste aujourd'hui, que toutes les alarmes, Des plaisirs d'autrefois gardent le repentir, Et que sur ton chemin, et tes pleurs et tes larmej. Prennentles vers suivants en vrai souvenir Un jour la volonté parlait a la sagesse Elle voulait savoir de l'aimable déesse Le secret du bonheur qu'elle cherchait partout Sans amitié la joie était bien passagère. Elle n'avait laissé qu'amertume et dégout Dans le cours de sa vie, inconstante et légere La sagesse lui ditVa flxe tes désirs Prends pour guide ma loi mème au sein des plaisirs De ta félicité renaïtra l'espérance. Ce que tu veux savoir est écrit en tout lieux, II n'est point de bonheur ou règne l'inconstance Sans la fidélité on ne peut-être heureux. Jeannette. 0-20 Vous avez cru les deux sauvages De consoler les appelés volages, Qui n'ont vraiment pas besoin d'être consolé, Ce nom n'est pas pour eux Mais bien pour vous; II y a trop longtemps que vous êtes sauvages, Si ce n'est que pour 2 mois a peine Que tous vos amoureux s'envont, Tant rnieux pour vous mes chers vilaines Car sans eux vous n'auriez pas de bon, Vous n'auriez plus mes chers coquettes Du inarché, vos belles toilettes, Et toi surtout qui n'est plus consolable Depuis que tu connais le départ de ton aimable, Maintenant les deux bébés Tache de bien t'amuser Au probhain bal des Anciens Pompiers, Et de ne plus pleurer Pour avoir un cavalier. 0.60 De wenschen van eenen waren liberaal0 .10 Scheiding van kerk en staat. 0.10 Geene loting meer. 0.10 Alle rnan soldaat. 0.10 En stemrecht voor allen. 0,10 Paree que Melle B...., la charmante fleur d'Ypres; après un séjour de trois rnois a Gand, trouve que l'air d'Ypres est plus rafraichissant. 0.10 Paree que la grosse caisse du grand bazar M. S... D... est venu chercher son iils II. d'un estaminet de S' Pierre. 0,10 Paree que H.... S.... rejoindra sous peu sa chère et tendre V... a Bruxelles. 0.10 Omdat L.... van het koeistal met dien man niet meer zoude verkeeren. 0.10 Omdat F. V. niet meer zou gaan vrijen aan den hoek van het Gouden Poortstraatje. Hij zal ze toch niet krijgen. 0.10 Omdat C. \V. kwaad is dat ze buiteD gejaagd is geweest als ze terug kwam van voyage met V. B. 0.10 't Is al crapuul die liier woont zei de schoons Dalia. Ja ja, antwoorden de gebuurs vau een crapuul verweten is al gauw vergeten. 0.10 Als Achieltje naar den berg gaat komt zijne dochter tegen en zeg bonjour papa. 0.10 Als Caniieltje eene maart had, heet't Achieltje dikwijls gaan't huis wachten. 0.10 En als Camieltjes maarte verhuisde moest Achieltje medegaan om haar pakje te dra gen. 0.10 Omdat J. en M. wat meer occasie zouden hebben met d« naaste kermis om met het eindigen van het bal naar den grooten bij val naar den grooten polka te gaan om te zien met wien degene dansen waarvan zij zoo jaloerseh zijn, konden zij hem maar krijgen hunne jaloerschheid ware gedaan. 0.20 Gedurende de kermis, zullen het Muzeutn, de Zalen van het Stadhuis en der Halle, geschilderd door MM. Guffens, Swerts, Pauwels 'en Delbeke, voor het publiek open zijn van 10 tot 5 ure. De feesten, prijskampen en volksspelen zullen later door bijzondere omzendbrieven bekend ge maakt worden. Gedaan in zitting van den 1 Juli 1893. Bij bevel De Burgmeester en Schepenen, De Secretaris, Bon Surmontde Volsberghe. M. Gorrissen, letmus ayrrfMarflVMfttaarvta xvmmiixas^Msxxwacsiiaessamammaaum

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2