VAN IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. j Achtste jaar. Zaterdag 12" Augustus 1893. Nummer 33. 212 millioen Landbouw en politiek. DE BALLING. STADSNIEUWS. Tentoonstelling. Prijsdeeling. Abonnementsprijs voorop betaalbaar» 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. '75. Annoncen» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Da annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ®b onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Aangroeiende voorspoedIn de laatste vijf jaren onder 't godzalig bestuur van den boni-minister Beer- naert is de schuld van 't land met twee honderd en twaalf millioen frs. vermeerderd 't Ging beteren onder de clericalen Wanneer in latere jaren eens de rekening zal opgemaakt worden van hetgeen de politieke partijen in Bel gië voor den landbouw deden, zal men ongetwijfeld tot deze dubbele gevolgtrekking komen 1° De clericalen deden niet veel anders dan onze boertjes met woor den paaien, terwijl zij de vetste brokjes der jaarlijksche begrooting aan alle slacli van gedecoreerde land- bouwwijzen en verwaande bureel- ratten uitdeelden. 2° De liberale en progrestische par tij hield steeds den landbouwers voor oogea dat hun heil te vinden is in hunne eigene ontwikkelingin de verbetering hunner werkwijzen in de herinrichting van het landbouw krediet; in de uitbreiding van het algemeen vakonderwijsen voorna melijk door de vermindering van grondbelasting, ontwerp dat sedert het voorstel van liberale kamerleden een stap nader tot zijne verwezen lijking is gekomen. Dus van clericale zijde, woorden van den anderen kant, zaken. Keeren wij eenige jaren achteruit. Aan het noordelijke uiteinde van de berg keten der Vogeezen, of ten minste van dat gedeelte derzelve, hetwelk tot Frankrijk be hoort, was, tijdens de gebeurtenis in dit verhaal, het fort Bitsche zeer gunstig ge legen. Hetzelfde was op den top van een berg gebouwd, en bood, in elke richting, uitstekende en stompe hoeken aan. Slechts twee wegen leiden naar het fortde eene bruikbaar voor paarden en artillerie, die evenals eene ontzaglijke groote slang, den berg met deszelfs kronkelingen omgaf; de anderen was nauw en steil, zoodat dezelve slechts te voet kon begaan worden, terwij het zeer veel inspanning vereischte, om den top te bereikenAan den voet van den berg lag de stad Bitche, met eene ontzaggelijke rots ten noorden en eenen breeden diepen vijver ten zuiden. In het jaar 1793, tenge volge der vereeniging van de Oostenrijksche en Pruissische legers in het Palzgraafschap, werd het fort Bitche een van de gewich tigste punten der Frafnsche grenzen. Toen het Oostenrijksche leger Straatsburg be dreigde, ontvingen de bedreven officieren en goed in den krijgsdienst geoefende soldaten, De inrichting van een landbouwmi- nisterie wordt door de clericalen uit gebazuind als de grootste weldaad, die ooit den boerenstand kon bewe zen worden. Welnu, hebt gij tot he den iets van die grrrroooote weldaad gevoeld, brave boertjes? Is sedert dien de gulden tijd voor uwe gezin nen opgedaagd? Zija kelder en graan zolder beter voorzien dan 't placht Zijn de stallen beter bevolkt Brengen uwe velden meer op? Is uwe beurs meer gevuld sinds die heugelijke gebeurtenis? Zijn de grond lasten verminderd sedert gij het ge luk hebt een verdediger uwer belan gen in 's konings raad te bezitten Of was dit alles maar om doen een menigte goed bezoldigde postjes te scheppen, en de vetbetaalde vriendjes als officieële redders van den diepbe- proefden landbouw te doen optreden Die zoogenaamde officieële redders hebben inderdaad niet vertoefd een nieuwerwetschen kruistocht binnen den lande aan te vangen. Alom zijn zij in onze gouwen het goede woord gaan vespreiden. Jam mer maar dat dit zaad meestal op een onvruchtbaren grond te recht kwam. Het mocht inderdaad zonder ling beeten, de schoolafbrekers op de puinen van het nationaal onder wijs nieuwe inrichtingen van weten schap en kennis te willen zien in 't leven roepen. Hoe kon 't dan anders of het gebouw met zooveel moeite op slechte grondslagen gevestigd, moest welhaast in duigen vallen De zonen en dochters der landbou wers werden over 't algemeen van van dit fort, order, om zich bij het leger van den Rijn te voegen, met achterlating van een der bataljons vrijwilligers, uit de laatste lichting voortgekomen. Gehecht aan hunne zaak en overschrokken, maar weinig bedreven in de regels der krijgsdienst, ver zuimden die jonge soldaten zichtbaar de voorzorgen welke eene bezetting moet ne men, wanneer zij tegen de bewegingen eens vijands moet waken, hetgeen den Pruisis- schen generaal op het denkbeeld bracht, om hen aan te vallen. In de nabijheid van het fort stond het huis van den koopman Schneider. Hetzelve bestoni uit drie verdiepingen in den stijl van dien tijd gebouwd. Achter het lieerenhuis waren pakhuizen, gevuld met olie, traan, hars en meer andere koopwa ren. Op v-ekeren dag, de heer Schneider was naar de club, werd bij mevrouw Schneider door den bediende een man in boerenklee- ding aangediend. Mevrouw Schneider ont ving dön ombekende in een zijvertrek. Mevrcfaw, sprak de onbekende, is mijn heer uw echtgenoot te huis Neen, mijnheer. Dan zal mijn vriend gewis in het ge nootschap van de vrienden van Vrijheid en Gelijkheid zijn Vriend Schneider is goed alle ernstig lager onderwijs beroofd voor de zonen en dochters der werk lieden de zondags- en avondscholen gesloten wat wonder dan dat de openbare lessen en voordrachten over landbouw geen duurzaam nut kon den opleveren Ziedaar, landbouwers, het eenige wat de clericale partij ten nwen voordeele heeft beproefd, maar dat heur door haar eigen schuld niet is gelukt. Ziet dan langs welken kant men u in slaap tracht te wiegen. Ziet ook langs welken kant de echte vrienden zijn van den landbouwer, deze die het met u en uw bedrijf wel meeuen en niet aarzelen zullen in alle omstandigheden uwe ware belangen te verdedigen. De tentoonstelling van schoone kunsten in de zalen van het stadhuis is waarlijk prachtig. Het is d'eerste maal dat wij in Yperen zulke mooie tentoonstelling hebben, waar algemeen gevierde kunstenaren hunne medewerking aan verleend hebben; wij ra den de personen aan, die er nog niet geweest zijn, daar eens eenige aangename uren te slijten. De prijs bederft het niet,'s morgens 50 cent. 's namiddags 25 cent. nummers voor de tombola aan 25 cent. waarmede als men kans heeft, men een kunstwerk van 1000 frank kan winnen. De leden van de commissie verdienen waarlijk lof voor den ijver, waarmede zij alles beredderen en schikken en tot zulken schoonen uitslag gekomen zijn. Wij roepen hun hartelijk dank en een gul goedheil toe. De redactie.. bekend bij al de patriotten en voorstaan ders van de republiek. Ik zou, vervolgde de onbekende, wel op hem wachten, maar hij blijft zeker nog wel een paar uren uit. Is het niet zoo, mevrouw Mevrouw Schneider staarde den onbeken de met verwondering aan. Vriend, waagde zij, kent gij mijn man Ik was vroeger zeer met hem bevriend dat is te zeggen, voor zijn huwelijk, toen hij te Straatsburg woonde. De onbekende, na in het vertrek rondge zien te hebben of hij beluisterd kon worden, zette zijn breed geranden hoed af, ontdeed zich van zijne pruik en den valschen baard, terwijl hij uitrie'p Charlotte kent ge mij niet meer Op dien naam en op die aan haar zoo goed bekende stem, die in haar oor weergalmde als de verwijderde echo van een teeder ge- gevoel, waarvan het geheim in haar hart beruste, staarde mevrouw Schneider den man vragende aan, die op eene zoo zonder linge wijze zich aan haar vertoonde. Gij riep zij in de hoogste verwonde ring uit. Gij hier I in deze stad en in mijn huis. Ik hoopte, dat Charlotte Bejart mij geene schuilplaats zou weigeren. Heb ik te Maandag morgend om 10 ure, was het de laatste maal dat onze burgerskinders, leer lingen van ons stadscollegie den theater be klommen om hunne belooningen af te halen. Daar het Collegie door onze kaloteraadshee- ren burgemeester en schepenen afgeschaft werd De plechtigheid was door schepen Colaert voorgezetenWaarom was Burgemeester Surmont daar niet tegenwoordig Was hij dan beschaamd over zijne schoone daad, of was hij bevreesd dat het volk hem zou uit- geschuifeld hebben voor zijne rechtveerdige handelwijze,zijn eerlijk?? woordhoudenBW Ziedaar de handelwijze van mannen die door bedrog en omkooperij aan 't bewind geraakt zijn. Zij hebben de moed niet wan neer zij eene lafheid begaan hebben eene treffelijke bijeenkomst voor te zitten. Het moest Colaert zijn hij moest zijne rol vol eindigen, welke hij meesterlijk gespeeld heefthij had er tegen gestemdzijne rol was zoo voorgeschreven, en daardoor moest hij niet bevreesd zijn voor 't volk te ver schijnen alles liep goed van stapel tot het einde der prijsdeeling; maar wanneer M. Brunfaut Raadslid, het woord wilde voeren, halte la, dan verzette zich schepen Colaert daar tegen, en wilde den heere Brunfaut het woord» ontnemen. Deze had waarschijn lijk de toelating moeten vragen aan burg meester Surmont, die tusschen de schermen zoo meesterlijk pierot speeltmaar het pakte niet. M. Brunfaut, raadslid, sprak toch tot het volk, en was van harte en luidruchtig toegejuicht. Terwijl schepen Colaert! als een hond met eene buis aan zijnen steert de zaal ver liet, drachtig uitgejouwd door het publiek dat de zaal vervulde. Is liet geene schande alzoo aan 't bewind zijn, wanneer men in een publiek feest door het volk uitgejouwdt wordt; is het geen klaar bewijs dat zij door dwang en zeuraar- spel 't volk verblind hebbenindien zij een weinig karakter bezaten; hadden zij reeds veel van hare edelmoedigheid verwacht? Indien twee jaren balingschap mijne missla gen niet hebben uitgewischt, indien uw haat nog niet is uitgedoofd, dan hebt gij slechts het enkele woord: vertrek, te zeggen, en gij zult gewroken zijn. Een enkele inwo ner dezer stad heeft mij slechts te herken nen, en ik ben VeHoren. Ongelukkige, sprak zij, weet gij dan niet dat het doodvonnis reeds over u geveld is. Ach, mijnheer Bellerive, wat heeft u doen besluiten, om uw leven zeo te wagen Het is mijne verkiezing niet, dat ver zeker ik u. Evenals zoovele andere jonge lieden, heb ik in het Pruissische leger dienst genomen. Gisteren werd ons leger aange vallen door een batailjons sans culottedie, als duivels vochten en in minder dan een half uur werden wij op de vlucht gedreven, neergesabeld, en slechts weinigen ontkwa men het bloedbad. Bevreesd, als uitgeweke ne, voor het lot dat mij wachtte als ik ge vangen genomen werd, nam ik de vlucht, doch men heeft mij, alsof ik een wild dier ware den ganschen nacht vervolgd en het was eerst heden morgen dat ik, door middel van geld, mij van een boer de kleederen verschafte, waarin gij mij nu gekleed ziet. (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1