Feest bij de Oude Pompiers. Werkmanswoningen. Werkerslier. Festival der kaloten. Concert. Bijval. Burgerstand der stad Poperinghe Aanwerving van het Personeel. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. lang hun ontslag genomen om hun geweten ■van zulke schanddaad te ontlasten. Zij zullen misschien wachten tot in 94, om als hunne voorvaderen van het stadhuis te gaan zonder de trappen te genaken. "Dat zal misschien beter in hunnen smaak vallen. Nu, de tijd zal 't uitwijzen. M. Brunfaut sprak voort; en herinnerde de troonrede van 1884, en den haat van de geestelijkheid tegen het officieel onderwijs in het algemeen, tegen het gemeentecollegie van Yperen in het bijzonder. De talrijke aanwezigen juichten dan spre ker geestdriftig toe en keurden alzoo nog maals openbaarlijk de handelwijze af van de domperskliek in schoolzaken. Dinsdag laatst heeft het Concert plaats gehad gegeven door de maatschappij der Oude Pompiers in den hof der Cita ielle. Zooals gewoonte waren hof en zaal te klein om al de leden plaats te geven 't ware te wenschen dat er per naaste wat meer banken en stoelen ter beschikking der leden zouden zijn. 't Is maar heel onaangenaam daar 2 uren te moeten recht staan verleden maal was het nogmaals het geval, 't Is noch tans gemakkelijk om dit te vermijden en de leden in zulke kleinigheden te voldoen Wat het Concert aangaat de uitvoering was schitterend; M. Deliège haalt eere over zijn muziek, als men dat hoort mag men verzekert zijn dat het de ware muziek is dat men vertollat.. Na het Concert was het Bal daar het weder zeer aangenaam was, te warm om allen in de zaal te dansen waren er menige koppels die in den hof een sprongje deden. Het feest duurde tot 1 ure, iedereen was tevreden over het feest en wenschte in het kort zulke feesten te zien herbeginnen. De bestuurende commissie heeft er een handje van om hare leden aangename uur tjes te do m doorbrengen. Zij aanveerd dus, onzen hartelijksten dank. Dinsdag morgen, om 9 ure, waren al de maatschappijen uitgenoodigd de plechtigheid bij te wonen van het leggen van den eersten steen dezer woningen Wel 1 wel wat eene fiasco Ten 9 1/2 hoorde men 't muziek af komen, denkende, hé! daar zijn ze, nu zullen wij wat zien En inderdaad wij zagen wat 't Muziek gevolgd door een twintigtal leden van St. Vincentius a Paulo en'eenige van Eigen Herd. Burgemeester en schepenen waren beschaamd in dien zonderlingen stoet te figureeren, zij zijn in rijtuig aangekomen. Burgemeester Surmont had nietgeerne op deze plechtigheid ontbroken, daar het voor hem eene goede zaak va vooruitgang was, tot heden was hij maar brikken kuischer maar met deze gelegenheid werd hij open baarlijk metser genoemd met het goede vooruitzicht bij eenige maanden tegeldekker te worden en dan tot den graad van toren waker verheven te zijn. Dan ten minste zal hij wezentlijk den hoogsten post van Yperen bekleeden, en daar zal men hem niet afdon deren gelijk men hem van het stadhuis wal sen zal. In een woord het was eene volledige fiasko in den vollen zin des woords. En zeggen dat zulke dwaasheden 't pro gramma van de feesten vervulden, 'tis waar lijk belachelijk, 't Is te hopen dat deze wo ningen meer bijval zullen genieten dan de fameuze fabriek buiten de Meenen-poort. Zij was ook met trommel en muziek ingehuldigd en een jaar nadien in failliet en de action- narissen tot op vel uitgestroopt. Maandag 11. heeft deze maatschappij hare leden op een luisterlijk dansfeest uitgenoo digd, welke uitermate wel gelukt is; het leest dsurde tot 's morgens. Bij het verlaten der zaal drukte men den wensch uit algauw dit feest te mogen herbeginnen. Woensdag hebben de leden dezer maat schappij de stad een weinig wakker geschud. Ten 2 ure vertrokken zij in rijtuig van hun lokaal, muziek aan 't hoofd door de straten onzer stad om zich naar Kemmel en vandaar naar Dickebusch-Vijver te begeven waar een lekker maaltijd hun wachtte, 's Avonds rond 10 ure waren zij terug, het rijtuig was heel puik met Veaitiaansche lanteerns verlicht, liet muziek speelde schoone arias en zoo was er in Yperen, nog een weinig levendigheid, want gansch de kermis was een oudewijf's kerkgang (op ons yperscb gezegd). Wij komen nog eens eene rechtzinnige daad te vernemen, indien zulks waar is, niettemin vinden wij het ons als eene plicht ze aan het publiek bekend te maken. Op 13 Juli laatst, was te Dottignies de Jubelfeest van den heer pastoor gevierd in den katholieken kring dezer stad, het katho liek muziek luisterde het feest op; aan het banket, waar er Yeel pastoors en paters tegenwoordig warenvroeg zeker Pater Jesuiet broeder van een zeker Eeckhout raadslid en deelmakende van den Jury van 't festival van Yperen het woord in dezen zin Mijnheeren, gij weat dat er op 13 Oogst in Yperen een schoon groot festival gegeven wordt, waar er eene premie te winnen valt van 500 frank, hewel. als bloedverwant van een der bijzonderste leden van den jury, ver zeker ik u, indien gij aan het festival wilt deel nemen, de premie van 500 franks u zal geschonken worden onnoodigu ver deren uitleg te geven, daar de woorden van eenen Jesuiet niet falen. Ik weet dat het mu ziek maar 35 leden telt, om deze premie te kunnen winnen, moet men met 55 zijn. Zoek rechts en links en gij zult ze vinden en dan isds premie van 500 franks voor u. Ik heb gezegd, waarop warme toejuichingen Ml (sic). Hewel, hoe vindt gij zulks, beste lezers, is het niet treffelijk en verdient zulks niet aan alle deelnemende maatschappijen bekend gemaakt te worden. Nu, nu, zij zij a verwittigd en moeten maar hunne voorzorgen nemen. Wij van onzen kant hebben 't bewijs in d'hand. Maandag, 14 Oogst, 1893, ten 11 1/2 ure des voormiddags, op de kiosk der Groote Markt, Groot Concert, onder het bestuur van M. J. Deladrière, door de hertogelijke fan- farenmaatschappij van Frameries, groote eereprijs in den kampstrijd van Rijsel, in 1883. Onzen vriend, de hear brouwer Vande Voorde-Gillebert heeft eens te meer bewezen dat hij bier weet te brouwen, dat onder op zicht van gezondheid, kloekte en voedende bestauddeelen, verre boven alle andere bie ren, zelfs uit alle gewesten verheven is. In den tentoonstelling-prijskamp te Brussel, waar brouwers uit vele hoeken des lands mededongen, bekwam hij den meesten bij val. Hij behaalde er niet min dan een eere Diploma en een verguld eeremetaal voor zijn bier, dat dus erkend werd als al de andere in voortreffelijk hoedanigheden overtref fende. Wij geven dien ongehoorden bijval ter overweging aan al de lieihebbers van een lekker, gezond, voedend en verkloekend glaasje bier. Dat bewijst eens te meer dat onze brouwers, als zij maar willen, wel goed en gezond bier kunnen maken, dat algauw het zuur en maagbedervend nat uit andere steden hier heelemaal verbannen moet tot ons aller heil en gezondheid. Een hartelijk en driedubbel bravo! voor onzen Yriend heer Yande Voorde Gillebert. CORRESPONDENTIEN. in de bus BURGERSTAND. van den 4 tot den 11 Augusti 1893 Geboorten. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id, 4. EluwelïjUen. Parein Ignace, daglooner, en Clerchye Maria, kantwerkster. Vandamme Eugenia, daglooner, en Volle bout Clementina, leurster. Bartier Jean, daglooner, en Dubois Maria, kantwerkster. Biebauw Alphonse, daglooner, en Gontier Louise, strijkster. Capoan Henri, daglooner, en Desaedeleir Clementine, dagloonster. Lesage Arthur, daglooner, en Vanden- bilcke Helena, kantwerkster. Lewyllie Henri, hovenier, en Vorzichtig Eudoxie, zonder beroep. O verlïj (lens. De Mey Jean, daglooner, 79 jaar, echtge noot van Claeys Virginie, Meenenstraat. Desramaults Desiderius, 72 jaar, neering- doener, echtgenoot van Poot Rosalie, Rij- selstraat. y Bolle Karei, 71 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Lange Thouroutstraat. Van Caillie Henriette, 45 jaar, leurster, echtgenoot van Vollebout Pieter, Padewing- straat. Vandenpeereboom Maria, 83 jaar, zonder beroep, weduwe van Messire Dominique Ba ron Van Zuylen van Nyevelt, Boterstraat. Minderen beneden de 2 jaren. Manenlijk geslacht 2. I Vrouwelijk id. 3. van den 3 tot den 10 dezer maand GEBOORTEN. Mannelijk 4 Vrouwelijk 5 HUWELIJKEN. Adolf Crousel, schrijver te Berchem, en Elisa Dupont, koopvrouw te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Beddeleem Flora, ongehuwd, oud 22 jaren zonder beroep, Wijk J. Ruyssen Maria, oud 74 jaren, winkelierster, weduwe van Joannes Coutigny, Wijk A. Berghof Ca therine, oud 62 jaren, kantwerkster, eclit- genoote van Pieter Deroo, Arendstraat. Kinders beneden de 7 jaren. Mannelijk 0. Vrouwelijk 0. De heer Hendrik André, uit Dampremy, thans in het Godshuis d'Harscamp, te Na men, schrijft ons: Reeds twee jaren had ik zoo erge wonden aan de beenen, dat ik mij slechts met moeite kon voortslijpen. Geen enkel geneesheer was er in gelukt mij te helpen. Na dat ik had hooren spreken van de wonderbare genezingen bekomen in het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat, te Brussel, besloot ik, als laatste middel, mij daar te wenden, Men beloofde mij niet dat ik zou genezen, en nochtans is mijn toestand zooveel verbeterd dat ik zoo goed als genezen ben. Gedurende mijn verblijf in het insti tuut, heb ik er ook personen zien geaezen die van kanker, klieren in den hals, enz., aangedaan waren. Het kliniek van het Ge sticht is toegankelijk van 11 tot 1 uur, dijns- dagen vrijdag uitgezonderd. Opening en sluiting der jacht in 1893-1894. De opening der jacht is vastgesteld, in 1893, op de hierna aangedui de tijdstippen, te weten Op den 19 Augusti, in de provinciën Ant werpen, Brabant, West- en Oostvlaanderen, Limburg, alsook in de provinciën Henegou wen, Luik en Namen, gelegen langs den linker oever der Samber en de Maas, erin begrepen het grondgebied der steden Charle roi, Luik Hoei en Namen Op 26 Augusti, in de provincie Luxem burg en de andere steden der provinciën He negouwen, Luik en Namen, gelegen tusschen de Samber en de Maas en langs den rechter oever der Maas. Nogtans is de jacht bij middel van den loophond of den hazewind, en deze op de fezanten alsook op het groot wild (herten, damherten en reebokken) slechts toegelaten te rekenen van den 15 September. Het is verboden bij sneeuw in open veld te jagen, welk ook de hoeveelheid sneeuw zij die den grond bedekt de jacht blijft echter toegelaten in de bosschen alsook op het wa terwild, langs de zeekust, in de moerassen en op de stroomen en rivieren. De patrijzenjacht is gesloten na den 15 Novemberalle soort van jacht, er in begre pen de jacht met loophonden, is verboden na 31 December 1893. Bij afwijking van voorgaand artikel, is de klopiacht in de bosschen, toegelaten tot 31 »XBSgyg" Tu ne m'as pas dit vraicar l'ennui me dévore, La Tristesse m'accable et s'attache a mes pas, Et si pour les plaisirs mon cosur palpite encore C'est pour quelques instants, car il n'espère plus. J. 0.15 a J. O toi qui pour ton pi'éféré Fait toujours tant de concessions Chez lui son amour partagé, N'est pas digne de ta passion. 0.15 Duizendmaal dank voor de commissie dat M. gedaan heeft aan A. L. B. 0.10 Dat de schoone Dalia hare kinderen met den zak op den rug rond zend langs publieke wegen en straten om konijnen fret. 0.25 Het zal den wildeman nu geene centjes meer kosten om een vet beestje te freten met de kermis want de wildemans.beminnen die beestjes uitmuntend gaarne. 0.25 Er ging in Yperen geen werk ontbreken voor de timmermans, en voor een weinig dat er te doen is vraagt onzen burgemeester Sur mont Voormezefclnaars om de kiosken op te slaan. 0.20 't Zal nog al beteren hij is nu metser gepas seerd. 0.10 Omdat de 3 lieve meisjes zoo gaarn schoon zijn, enz... 0.20 Pourquoi L. n'est-elle pas allé au Bal 0.10 Paree que les 2 sauvages etc... 0.20 Hoever zekere pretentie gaat van mannen met overschot van verstand. Esn zekere klakkenmaker verbood aan eenen voyageur van bij de andere klakkenmakers te gaan, indien hij wilde zijne kalandiese blijven behouden omdat het concurrenten waren. Is het niet belachelijk. 0.50 Omdat F. met den deel van Nonkel nu zal kunnen eene horlogie koopen. Hij zal in zijne sleppen niet meer moeten beneden komen om te zien hoe laat het is. 0.10 Omdat M. als zij sosisten moet bestellen enz. 0.20 Voor het ketelmuziek van donderdag avond, toen zij terugkwamen van de Staf hoeszij waren zeker patat. Piston la la, haalt er eer van. 0.25 't Is al crapuul die hier woont zei de schoone Dalia. Ja ja, antwoorden de gebuurs van een crapuul verweten is algauw vergeten. 0.10 Beheer van Staatsspoorwegen. BEÏUCHT I. In den loop der maanden Augustus en Sep tember e. k. worden wedstrijden uitgeschreven 1° Voor 54 plaatsen van klerk, waarvan 29 voor laamsche candidaten -en 25 voor niet-Vla&msche candidaten 2° Voor 90 plaatsen van hulpklerk, bij helft te verdeelen tusschen de Vlaamsche en de niet-Vlaam- sche candidaten. IL Om deel te nemen aan den wedstrijd aioe ten de candidaten 1° Den ouderdom van 24 jaar niet overtreffen den dag, waarop de wedstrijd geopend wordt. Die ou derdom is gebracht op 26 jaar voor de gewezen krijgslieden die acht jaren werkelijken diepst heb ben gedaan en door het Departement van Oorlog gunstig zijn aangeschreven, en op 29 jaar voor de gewezen onder-officieren die zicli in de zelfde voor waarden aanbieden. 2" Den ouderdom van 17 jaar bereiken vóór de sluiting der examens 3U Vóór 20 Augustus eene aanvraag sturen aan .den Minister van Spoorwegen, Posterijen en Tele grafen daarin nauwgezet begeerde bediening (klerk of hulpklerk) vermelden met uitdrukkelijk opgave van hunne keus of voor den vlaamschen wedstrijd of voor den niet vlaamschen wedstrijd, en de juiste opgave van hunnen, geboortedag, alsmode, desvoor. komend, van den duur hunner werkelijke diensten bij bet leger. Geen enkel stuk moet bij de aanvragen (1) ge voegd zijn, doch de kandidaten die zich tot jde proe ven zouden aanbieden zonder te voldoen aan de voormelde voorwaarden II 1° en 2°) en aan de navermelde voorwaarden, worden verwittigd dat zij in geen geval eene aanstelling kunnen bekomen. De candidaten ontvangen, dadelijk na ontvangst hunner aanvraag, een afdruk van het programma der vakken en voorwaarden van den wedstrijd vervolgens worden zij, zonder andere kennisge- ving, ter rechter tijd tot het exaam opgeroepen. III. Na de behoeften van den dienst, en tot be- loop van het aantal plaatsen waarvoor de wedstrijd uitgeschreven werd, worden de candidaten, volgens het afgelegd examen, 't zij als klerk op de proef met 1200 frank, 't zij als hulpklerk op da proef met 750 of 900 frank aangesteld, onder voorbehoud dat zij, ten tijde der benoeming, voldoen aan al de na- vermelde voorwaarden 1° Belg zijn 2° Van onbesproken gedrag zijn 3» Vrij zijn van alle krankheid, lichaamsgebrek of gebrek van gestel, en minstens lm55 groot zijn. 4° Desgevorderd, aan de militie-wetten voldaan hebben 5° In staat zijn een borgtocht van 1000 frank in gereed geld te storten. Die borgtocht kan bezorgd worden door eenen geldschieter, op wiens naam hij ingeschreven wordt, de intresten worden hem alle halfjaren rechtstreeks betaald tegen 3 1/4 t. h. 's jaars. Na 6 maanden onberispelijken dienst, worden de bedienden op de proef voor goed aangesteld, de klerken tegen eene jaarwedde van 1400 frank, de hulpklerken tegen 900 frank. IV. Geen candidaat tot kantoorbedieningen (klerk en hulpklerk) mag deelnemen aan meer dan twee wedstrijden. N. B. Om zich met eenige kans van welslagen tot het examen aan te bieden, moeten de kandidaten voor de bediening van klerkstudiën gedaan hebben die overeenkomen met het programma van den hoogsten graad van het middelbaar onderwijs (oude of nieuwere humaniteits-studiën, met inbegrip der rhetorika). Na minstens vier jaren onberispelijken dienst, kan den hulpklerken toegelaten worden deel te ne men aan bijzondere wedstrijden, voor eene bevorde ring tot de bediening van klerk 3« klasse, met eene jaarwedde van 1400 frank. (1) De aanvragen der krijgslieden in werkelijken dienst moeten volgens rangorde aan het Departe ment van Oorlog worden gezonden. Juli 1893.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2