veasceillendeTtijdingEN Algemeenen Prijskamp van 't Mid delbaar Oüderwijs van den ln graad. Moed en zelfopoffering. IJselijk jachtongeval. Oostende. Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe Uit Antwerpen. Fransche taal. 4' hedendaagse/ie humaniora. Eervolle meldingHeer Raoul Van Elslandb, van 't Gemeente-Kollegie van Yperen. Wij moeten doen opmerken dat er in dit vak noch prijzen, noch accesieten be haald werden en dat de heer Van Elslande bijgevolg de eerste plaats bekleedt op 283 mededingers. Met eene echte voldoening is het dat wij, in de huidige omstandigheden, dien over- heet'lijken uitslag vaststellen, die tot eere strekt aan ons eeuwen oud gesticht van middelbaar onderwijs, zoo duurbaar aan allen waren Yperling en dat wij aan den jongen bekroonde onze beste heilwenschen aanbieden. Met ware aandoening bemerkte ik in ver scheidene dagbladeren den heldendaad ge pleegd door den buiten veldwachter, Pieter Demerlie. Ziehier in welke omstandighedenOp 24n der verleden maand, om 8 ure des morgens, zich bevindende tusschen de herberg De Bascule en de Meenenpoort, ontwaarde hij het paard van Alphonse Maertens, welke aangespannen was aan eene driewielkar; den dollen loop van het paard, deed hem met recht denken, dat het beest op hol was. Een tiental kinderen zich ter school bege vende, bevonden zich, op dit oogenblik langs de kalsijde en liepen groot gevaar in doch Demerlie voornoemt, het gevaar ziende en niets raadplegende dan zijnen moed, sprong onversaagd het paard toe, vatte het onver schrokken bij den teugel en gelukte er in, her dier in den gracht te krijgen waar hij er zich meester van maakte. De kinderen waren verlost en met hen nog verscheidene andere lieden die zich wat verder langs de zelfde kalsijde bevonden, die insgelijks, het zij door het paard, het zij door het rijtuig, hadden kunnen getroffen worden. Verscheidene lieden, getuigen dezes feit, zegden eenpaarlijk, dat zoo een kloeke daad recht had tot belooning. Dit nieuw feit van moed en zelfsofïer, brengen wij met des te meer vrijheid voor het oog van wie het behoort, omdat het de eerste maal niet is, dat Demerlie, bewijzen gaf vanmoed, die hem eereteekens of deco- ratien verwierven, in herkentenis zijner verdienstelijke daden. Men schrijft uit Wervik: Een nijveraar, heer J.-B. Delporte, was Woensdag 30 Oogst namiddag op jacht nabij Wervik, in gezel schap van twee vrienden, de heeren Lod. Carpentier en Jul. Leborgne. De heer Car- pentier ging vooraf, zijn geweer in de hand houdende met den loop naar Delporte ge keerd, toen hij over eene gracht springen moest. Tengevolge van den schok ging het schot af en de heer Delporte kreeg een deel der lading in den onderbuik. Zijne twee vrienden dienden den gekwetste seffens de noodige zorgen toe en droegen hem naar de naaste bijzijnde hoeve. Men verzekert dat de geneesheeren, in allerijl geroepen, den toestand van den heer Delporte wanhopig verklaard hebben. AUGUST FAES laat aan de in schrijvers, voor de marmeren Vaze, weten dat de speling zal plaats heb ben, Zondag 10 dezer, ten 7 ure 's avonds, bij Pieter Spillebout, in de herberg Den Blauwen Hond, Onze Vrouwe-straat, te Yperen. Elk zegge het voort. CORRESPONDENTIES!. in de bus BURGERSTAND, van den 1 tot den 8 September 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Hu weli j ken. Declercq Arthur, klakkenmaker, en Jo seph Emerence, zender beroep. Desmadryl Pieter, bakker, en Mahieu Elodie, zonder beroep. O verlï clens. Vandaele Julie, 56 jaar, dagloonster, echt- noot van Debal Charles, Lange Thourout- sttaat. Pollée Euphrasie, 63 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Hinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 1. 1 Vrouwelijk id. 1. Brand van den Eden-Schouwburg. Maandag avond om 7 ure, verklaarde zich een brand in het Eden-Theatre, van de Lau- gestraat. Bestuurder en gérant bevonden zich in den café die de tooneelzaal vooraf gaat, toen zij eensklaps deze sterk verlicht zagen. Het doek brandde. In een oogenblik vlamde het gansche tooneel. Men weet niet hoe het vuur begon. Men denkt dat het een gasbek is, die den manteau d'arlequin in brand stak en van daar het vuur zich ver spreidde aan het doek en het tooneel. De jongen, welke de gasbekken ontstak, was reeds vertrokken toen dit gebeurde. De pompiers aanstonds verwittigd door den avertisseur der Vlaanderenstraat, kwa men oogenblikkelijk toegesneld met gansch hun materieel en wierpen stroomen water op het aangetaste gebouw. Gansch het tooneel: doek, schermen enz. alles was in vuur en vlam. De meubels, biljard enz. van den café bracht men op de straat wier toegang door soldaten en politieagenten afgesloten werd. Waren aanwezig op deze plaats de heeren Pieters. burgemeester; Van Loo, schepen Goffln en De Breyne, gemeenteraadsleden graaf Van der Stegen de Putte, bevelhebber; Tilkens, politie-kommissaris, alsook de adju danten. Gelukkiglijk kon men den café en de na- bijstaande huizen redden. Om 8 3/4 ure was alles bijna uitgedoofd en zond men de solda ten weg. Men kan de schade niet schatten en het is moeilijk in het verbrand huis te treden, daar de vloer onder water is. Alles is gelukkiglijk verzekerd, doch de Eden moet sluiten en de artiesten zijn op straat, hunne costumen, accessoires enz. die het grootste deal hunner fortuin uitmaken, verloren hebbende. Er zijn 3866 vreemdelingen gekomen om hoppe te plukken op het grondgebied van Poperinghe, die allen hunnen livret en c?r- tikaat ingediend hebben. Wij schatten het getal jongens van omtrent van 10 tot 12 jaar nog op 600. Zoodus zijn er 4,500 vreemde hoppeplukkers geweest. De vreemdelingen en de bevolking van Poperinghe, die hielpen hoppe trekken, mo gen samen geschat worden op 10.000 man. Dank aan de goede maatregelen van onze politie, zijn er tot nu toe geene wanorde lijkheden geweest. De hoppe staat aan 90 fr, de 50 kilo. Turnfeestop Statie. - Wij vernemen dat in den loop der toekomende maand een puik turnfeest op het statieplein zal plaats hebben gegeven door de gymnastische maat schappijen de: Infaiigables van Yper en Progrès par le Travail van Meessen, onder het bestuur van den heer Carlo De- icaele professor van gymnastiek tot Yper. Bravo, dit feest zal wat leven en neering op den statiekant bijbrengen, daarbij door deze welgekende knappe maatschappijen ge geven, kan het niet anders dan welgelukken. Ons volk zal immers in massa de kunstige oefeningen der vreemde liefhebbers gaan be wonderen en toejuichen. van den 31 tot den 7 dezer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Camiel Dupont, pottebakker en Maria De- corte, landbouwster, beide te Poperinghe. Henri Van Cayzesle, landbouwer te Watou, en Lucie Adriaen, bijzondere te Poperinghe. Henri Vandevoorde, dienstbode, en Romanie Pittellioen, kantwerkster beide te Poperinghe. GEBOORTEN. Mannelijk 0 Vrouwelijk 4 STERFGEVALLEN. Vandewalle Clemence, oud 62 jaren, zon der beroep, echtgenoote van Henri Berat, Yperstraat, overleden te Yper. Coutigny Edmond, oud 46 jaren, werkman, echtgenoot van Leonie Decoster, Wijk C. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. Wereldtentoonstelling van 1894. Omzendbrief aan de Drukpers der gansche wereld. Door de zorgen van het Bureel van het Belgisch Drukperscomiteit bij de Wereldten toonstelling van Antwerpen is een omzend brief, in de Nederlandsche, Fransche, Duit- sche, Engelsche, Italiaansche en Spaansche talen, gezonden geworden aan vijf duizend der voornaamste dagbladen voor onze We reldtentoonstelling en de nijveraars en kun stenaars aan te sporen er deel aan te nemen. Dezelfde omzendbrief is ook gericht ge worden aan al onze Belgische konsuls en konsulaire agenten in den vreemde, ten ge- talle van ongeveer 500, met een brief bij waarin hun 't verzoek, wordt gedaan hunnen invloed aan te wenden bij de vreemde druk pers ten voordeele onzer wereldfoor. Bereid om ze te ontvangen. Se dert 20 Jaren lijd ik aan rhumatism. Ver- j scheidene malen reeds ben ik naar Aix ge weest om de vermaarde baden te nemen. Ik heb wrijvingen gedaan met strijksels; ik heb alle middels gebruikt die men onfeilbaar zegt in het genezen van rhumatism. Eenige dezer h lpmiddels hebben mij eene voorbijgaande verlichting verschaftmaar de pijnen kwa men zoodanig terug dat de enkele aanraking van de geteisterde deelen met den baard eener pluim mij onuitstaanbare folteringen deed uitstaan. Ik heb ook de St. Jacobs Olie ge bezigd. Eene eerste bestrijking heeft mij verlicht; het aanhouden derzelve's avonds en 's morgens heeft mij teenemaal van de rhumatism bevrijd. Maar ik had zulke vrees dezelve te zien wederkeeren Toch denk ik mijne rhumatism genezen door het gebruik der St. Jacobs Olie. In alle geval, moest ze weerkeeren, dan zou eene enkele bestrijking met die olie ze alras over meesterd hebben. Zij mag komen 1 Ik wacht ze af! ADOLF REBOUL, Grondeigenaar, Aubignies (Ardeche). Prijs: 350 fr. de flesch bij de apothekers. Verzending tegen postmandaat dezer som gericht tot de Pharmacie Anglaise van Charles Delacre, Brussel. (10) Men beweert dat de kanker in het aange zicht ongeneesbaar is. Wij ontvangen eenen brief die het tegenovergestelde bewijst: Sedert twee jaren leed ik aan kanker der lip. Vruchteloos had ik mij aan verscheidene geneesheeren vertrouwd: mijn toestand ver slechtte. En nochtans was eene maand be handeling in het gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat, te Brussel, voldoende om mij ten volle te genezen. Deze merkwaardige genezing is tot heden in goeden stand ge bleven. Alle ziekten die het gevolg zijn van bloed- bederf, worden er met bijval behandeld, zooals klieren in den hals, gezwellen, won den van allen aard, huidziekten, enz. Wageneer, Landbouwingenieur 55, Vanderlindenstraat, Schaerbeek. De raadgevingen hebben plaats in het ge sticht, van 11 tot 1 uur, dijnsdag en vrijdag, uitgezonderd. Eene nationale nijverheid. Luik bezit sinds weinigen tijd eene overgroote model-stoomazijnfabriek, in de rue Bonne- Femme gelegen. Men kan zich een gedacht dezer prachtige mekanieke instellingen vor men, als men nagaat dat zij door eenen stoomketel van 50 stoompaarden kracht, in werking gesteld worden. Ondanks hunne ■huidige belangrijkheid zullen deze toestellen eene overgroote uitbreiding ondergaan. Deze buitengemeene bijval van den Victoria Azijn, van zuivere dadelwijn, die overal in de winkels van eenig belang te vinden is, is te danken aan zijne voortreffelijkheid, aan zij nen verkoopprijs die in bereik van ieders beurs is, en tevens omdat hij geene aal wormp jes, die walgelijke infusiediertjes inhoudt, al te dikwijls te bespeuren in den azijn, 't zij hij slecht voorbereid of van mindere hoeda nigheid is. Het koninklijk besluit die het maken en verkoopen van den azijn regelt, verbiedt het uitventen van azijn door eene te groote hoeveelheid aalwormpjes besmet. Van de leening van Luik van 7,200,000 fr. zijn de nummers 85951 en 8531 uitgeko men, elk met 60,000 fr. Deze premiën zijn nog niet geëischt geworden. 1308 andere obligatiën, elk met 100 fr. uitkeerbaar, zijn nog niet in de stadskas aangeboden gewor den. Ziet eens uwe actiën na. Gevaarlijk speelgoed. Heilige deugd waar moet dat heen 1 Over eenige dagen vernamen wij dat Krupp te Essen eenige kaaons ging gieten die met eene lade buskruit van 450 kilog. een blauwe erwt van 45 kilos op twintig kilometers afstand zouden blazen. Uit Dover melt men dat proefnemingen gedaan zijn met een monsterkanon van 80 ton, dat een kogeltje van 1000 kilos op onge looflijken afstand in zee schoot. Toen het kanon afging daverde de gansche stad op hare grondvesten. Dat gaat een leventje worden in oorlogs tijd 1... De dooven zullen het zelfs hooren. De waarde van eene minuut. Ziehier wat een minuut waard is volgens een Engelsman, zegt de Nouvelle Revue In ternationale. In een minuut legt een zonnestraal 11.160.000 mijlen af om de aarde te berei ken. II s'est enfui mon jeune age, Ce temps si doux et si pur Oii jamais un noir nuage Ne couvrit mon ciel d'azur. Jamais alors la souffranee N'interrompait mon sommeil, Et des rèves d'espérance Me souriaient au reveil. Que vous ai-je done fait mes jeunes annéee Pour m'avoir fui si vite et vous être éloignées, Ue «royaut aatisfait. 0.25 MM. G. en S. de beloofde wafers zijn tot Bar- tholomeus gebleven tot te naaste jare. O.U) Omdat P. V. den kasteelheer van langs de kalsyde naar Brieleneene werkman zou be talen om zijn gras in zijne plaats af te maaien, ziedaar hoe zij den werkman zullen rijk maken. 0.20 De meenenaars weten er van te spreken. 0.20 Wie heeft er gevonden: 'ne man ja ne botermarehand? met roste baard 'ne rost gelaat roste kleedren rost gehaard vloeken kan hij niet tieren ook niet verwijten noch min en vechten noch veele min wie hem vind... enz. tarara boum de ay tararaboum deay enz. 0.20 Crapuul, zegt gij Maar zeg toch mij, gij grooten man wie zwoegt er geheeie dagen wie is er 't meeste te beklagen? is het niet de werkman? 0.10 Tegen ons zal uw werken niet\gelingen Ik roep en moge het overal weerklinken Werklieden van leper vereenigt u 0.10 Mijne beste vrienden, Ko en Mi, Als ik u zie, ik ben toch zoo bli Gij weet ik ben noch non noch abdes Maar als ik trouw wordt ik prinses. In 't visken wil ik niet verblijven Want ik wil met niemand kijven. 0.20 Jules trombone was kwaad omdat hij in de bus stond. 0.10 'T zal hem leeren naar de Mane gaan. 0.10 Hij ware beter in 't oordeel. 0.10 Le chapeau de marie était trop petit il sera pour L. en y mettant une fleur jaune. 0.10 Voor het polkatje met Ernestintje te Kem- mel. 0.10 En het liedje van Marietje. 0.10 Den gebrilden ezel zal toch niet jaloersch zijn. 0.10 In de Hal der machienen zijn eene groote hoe veelheid glas en tonnen stopverf gebracht door J. J. Verhoeven-Schoiers, van Antwerpen, eene der be langrijkste huize» van het land. Deze glasduivel, zooals men hem noemt., is reeds begonnen met het inzetten van het glas, hetwelk, volgens gewoonte, snel zal vorderen, want op drij dagen is meer dan de helft geplaatst in de groote gaanderij. (Koophandel). Daar de aanvragen van plaatsen voor de machie- nen reeds verre de beschikbare overdekte ruimte overtreffen, heeft de maatschappij der Tentoonstel ling, in hare zitting van 24 Augusti besloten nog 6000 vierkante meters bij te bouwen, De oppervlakte van de hovingen, ten gevolge van de opvolgelijke uitbreidingen door de vereischt, bedraagt thans 310,000 vierkante meters; die der hallen beloopt tot 90,000 vierkante meters, zoadat de uitgestrektheid der Wereldsteutoonstelling van Antwerpen van 1894 tot 40 hectaren beloopt, 't is te zeggen, hot dobbel van de grootte der Tentoon stelling van 1885.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2