STADSNIEUWS. Wie zijn de moordenaars. De Onvermoeibaren. Poperinghe. Burgerstand der stad Poperinghe De Cholera. Sprekende cijfers. koopers te bespeurenwel integen deel, het volk is met hen en keurt openlijk en onbewimpeld het gedrag van den gemeenteraad en van den burgemeester af. De liberale herber gen waren proppensvol. Eenige libe ralen van Brugge, die ook gekomen waren om dat eens te zien maakten van de gelegenheid gebruik om eene kleine meeting te improvi- seeren. De Brugsche vertegenwoor diger der Vooruitstrevende Federatie en een lid der Brugsche liberale Jonge Wacht namen er het woord en schandvlekten de onverdraagzaam heid der clericale vrijheidshaters en spoorden de buitenlieden aan om zel ve mede te werken tot het afwerpen van het zwarte juk dat sederteeuwen zoo zwaar op hen drukt. Zij bekwa men den hartelijksten bijval. De houding der Beernemsche be volking, die door de oude libera len als door en door clericaal werd beschouwd, moet ons eene krach tige aanmoediging zijn om met ver- tiendubbelden ijver overal op den Vlaamschen buiten onze democrati sche propaganda aan te vangen. Het oogenblik is gunstig en de gezindheid onzer buienlied en is stellig veel be ter dan wij het zelve veronderstellen. Het is daarenboven voor de demo cratische partij een dringende plicht onmiddelijk paal en perk te stellen aan de tergende ondernemingen van alle fanatieken die soms hier en daar het mochten beproeven, het onwet tig voorbeeld der gemeenteoverheid van Beernem na te volgen. Men herinnert zich nog dat de schaamte- looze schrijvers van het schaamteloos Nieuwsblad de liberalen onlangs beschul digde eene poging gedaan te hebben om de kiosk te doen instorten ten einde al de blau we kousen te doen verongelukken, bij de eerste gelegenheid. Henritje, wien men zou wijs maken dat Ons Heere Fiuppe heet, deed eene interpellatie des aangaande in den ge meenteraad en protesteerde tegen den schan delijken aanslag dien de liberalen gedaan hadden. Wij, natuurlijk, die op inlichtingen waren uitgegaan bij lieden die men zegde het feit bestatigd te hebben, ondervonden weldra waar de hond gebonden lag en zagen met verontwaardiging de gewaande aanslag niets dan loutere laster was om de blauwe kou sen belangrijk en de liberalen hatelijk te maken en hen te doen doorgaan voor moor denaars en brandstichters. I)e heer Brunfaut, heeft in den gemeente raad meer dan eens gevraagd of het enkwest dat men over dien aanslag had ingesteld, nog niets aan het licht had gebracht, of de plichtigen nog niet gekend waren, en wat men van de zaak wist. Burgemeester Sur- mont, die nooit verlegen is als het er op aan komt een uitvluchtsel te vinden, zei dat het gerecht met de zaak bemoeit was en dat men alles moest gerust laten voor het oogenblik, om het onderzoek niet te stooren. Sedert zijn er weken en maanden verloopen en nog heeft men niet kunnen vinden wat er eigentlijk gebeurd was. Deze week is men met de afbraak van de kiosk begonnen en, zonder iets aan iemand te zeggen, hebben eenige personen die afbraak bijgewoond, alles wel nagezien en bevonden dat het vol strekt onmogelijk was het schelmstuk te ple gen waarvan de schaamtelooze lasteraars de liberalen beschuldigden. Waarom blijven zulke schandelijke laste ringen onvervolgd en ongestraft? Omdat de eerlijke lieden, zegt men, wel weten dat de liberalen tot zulk schelmstuk onbekwaam zijn. Maar dat is niet voldoende, men zou moeten de godvruchtige lasteraars dwingen bewijzen te geven van de waarheid hunner beschuldiging of zoo niet hen vóór het ge recht dagenomals vuige lasteraars en oneer lijke lieden veroordeeld te worden ten minste hunne lasteringen en leugens in hunne eige ne bladen te herroepen en alzoo aan hunne lezers te toonen dat al wat zij tegen de libe ralen schrijven niets dan verdichtsels en ingebeelde misdrijven zijn, waartoe zij alleen menschenbedriegers, bekwaam zijn. Inderdaad, wat zag men over ruim een jaar te Zonnebeke gebeuren? Eenige vooruitstrevers hadden er eene meeting aangekondigd om de menschen in te lichten over de belangrijkheid van het al gemeen stemrecht. Spoedig waren de kaloten te been gekomen om deze meeting te belet ten en, niet tevreden met alles in het werk te stellen om de vooruitstrevers zonder lo kaal te zetten, riepen zij de onwetende land lieden op der naburige gemeenten en geboden hen op de liberalen te slaan gelijk de duivel op Geeraerd. 't Is alzoo dat verscheidene onzer vrienden bijna vermoord werden en dat anderen slechts hunne redding vonden in de vlucht. Burgemeester en schepen moe digden dien laffen aanslag, die moorderij aan en korts nadien zag men ze voor het tribu naal verschijnen om rekening te geven over hunne handelwijze. Nu onlangs te Beernem, hadden de socia listen eene meeting belegd om hunne ge dachten onder het volk te verspreiden en propaganda te maken om hunne denkwijze te doen doorgaan. Zij hadden de voorzorg genomen te vragen dat de gewapende macht hen zou beschermen, in geval van aanran ding. En wat gebeurde er? De kasteelheer, baron de Yrière, die Burgemeester is en tevens eene soort van dwingeland die iedereen voor zijnen wil doet schrikken en beven, wapende al zijne onderhoorigen met eiken knuppels, legde ze op hinderlaag in zijnen hof, verwijderde opzettelijk de gen darmen die de socialisten moesten bescher- en gebood op de liberale propagandamakers zoodanig te dorschen dat er niet een heel huids van doortrok. Wie zijn nu de moordenaars? Wie zijn nu de mannen die voor geene misdaad terug deinzen als het er op aankomt hunne tegen strevers te bestrijden? Wie zijn de lafharti- gen die, in plaats van hunne denkwijze te verdedigen met in het openbaar en wettiglijk de voordrachten hunner tegenstrevers tegen te spreken, hunne toevlucht nemen tot man slagen en inoorderijen? Zijn het niet de katholieken die ten allen tijde, hier en elders de schandelijkste mid dels gebruiken om het volk te verblinden? Lasteren, liegen, beschuldigen, verwijten, opstoken tot moord en brand, ziedaar de wapens waarvan zij zich bedienen. Maar dat zij oppassen, de dag der wederwraak is nakend en wee hen zoo zij ooit door het volk zullen gekend worden voor hetgene zij eigentlijk zijnbedriegers lasteraars en moordenaars Met genoegen vernemen wij dat deze maat schappij voor haar eerste uitstapje met lau weren bekroond is geweest. De heer Francois Hoflack is op den prijs kamp van Rijsel met den 4n prijs bekroond geweest in de partij voor het springen. Onze beste gelukwenschen aan dezen jon geling ook aan deze maatschappij die met volle schreden vooruitgaat. CORRESPONDENTIEN. in de bus BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 September 1893. Mannelijk geslacht 6. Vrouwelijk id. 0. Huwelijken. Pinteion Medard, koopman in regenscher men, en Braem Marie, zonder beroep. Hollebeke Henri, wever, en Duthoy Pha- raïlde, dienstmeid. Demey Emile, brouwersgast, en Verdoene Flavie, zonder beroep. Gabooter Barbe, 73 jaar, winkelierster, weduwe van Versteele Amand, Houtmarkt. Gesquière Sophie, 52 jaar, zonder beroep, weduwe van Hersoen Karei, St. Jacobs-bui- ten. Kinderen beneden de "7 jaren Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. De hoppeplukking gaat goed vooruit. Bin nen de veertien dagen zal men reeds eenige balen te koop kunnen aanbieden, want de oogst is veertien dagen vooruit tegen andere jaren. Op de markt worden voor het oogen blik weinig zaken verhandeld. De kwaliteit voldoet onder alle opzichten. Gisteren ging de hop van 110 tot 125 fr. de 50 kilos. Er zal te Yperen een prijskamp voor hoppe gegeven worden, waar er schoone prijzen zullen uitgeloofd en door de landbouwers betwist worden. Brand te Boescheeppe. Woensdag avond is te Boescheeppe een hevige brand uitgeborsten bij Jules Delbos, landbouwer. Stalling en schuur zijn tot in den grond toe afgebrand. Verscheidene stuks vee, konijen, hennen, meubels, hop, graan, en het geld bleven in den brand. De schade is zeer aanzienlijk. van den 7 tot den 14 dozer maand HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. GEBOORTEN. Mannelijk 3 Vrouwelijk 1 HUWELIJKEN. Henri Vandevoorde, dienstbode, en Roma- nie Pitterlioen. kantwerkster, beide te Po peringhe. - René Vandevoorde, dienstbode, en Marie Decreus, werkster, beide te Pope ringhe. STERFGEVALLEN. Smaegghe Seraphin, oud 60 jaren, werk man, echtgenoot van Eugenia Quaghebeur, Wijk L. De Bruyne René, oud 40 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Leontine Tur- pein St. Annastraat. Looten Natalie, oud 58 jaren, herbergierster, echtgenoote van Jordan Annoot, Yperstraat. Merlevede Barbara, oud 73 jaren, echtgenoote van Joannes Delboo, Wijk B. Beheyt, Reine, on gehuwd, oud 26 jarer, Veurnestraat. Silos Amelie, ongehuwd, oud 79 jaren, Veurne straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 0. Voordracht gegeven door de heer doctor EUG. VAN STEENKISTE, gehouden in de Gilde der Ambachten van Brugge den 5 December 1892. I. Hoe krijgt men de cholera? Dit, mijne vrienden, is het voornaamste punt, en wanneer men dit punt verstaan heeft, kan men gemakkelijk de tweede vraag beantwoorden hoe vermijdt men de chole ra? Vooreerst de cholera is geene ziekte die, gelijk vele andere, in de lucht zweeft en door den adem wordt ingenomen. Het is dus nutteloos den adem te vermijden van men schen die de cholera hebbenhun adem kan niet besmetten. Ook de luchtgesteltenis doet er niet aan, regenachtig en smoorende weder, gewone vorst of hitte hebben geenen invloed om de ziekte te verspreiden of tegen te houden. Men krijgt de cholera enkelijk met de cbolerastof of het cholerazaad in te nemen, al den mond, in de maag en in de darmen. Waarin ligt dat zaad of die stof, en hoe wordt het gewoonlijk ingenomen? Dit zaad van de cholera zit uitsluitelijk in den afgang, den drek van den zieke, en waarschijnlijk ook in hetgeen hij overgeeft. Dit laatste nochtans is nog niet klaar door de wetenschap bewezen. Laat ons, voor alle zekerheid, veronder stellen dat de kiem van de cholera te vinden is in den afgang en ook in hetgeen de zieke overgeeft. Dit cholerazaad wordt meest altijd inde maag gebracht door het water dat men drinkt. Hoe wordt dat water besmet? Gewoonlijk door de onvoorzichtigheid van deze die met cholerazieken omgaan. Hoe dikwijls immers gebeurt het niet, bij zonderlijk in de zoogenaamde forten, dat men de waterpotten komt spoelen bij den steenput of bij de pompe, die in 't gemeene gebruikt worden door al de naburige huis gezinnen. Hoe weinig cbolerastof er aan den eemer hangt waarmede men water ophaalt, het is genoeg om den steenput te besmetten. Daarbij nog de vuiligheid van de potten die men op den grond uitgiet, dringt door de aarde, wordt vermangeld met de water- bronne en vergiftigd soms niet alleen den naasten put, maar zelfs andere die ermede in betrekking zijn. Die afleiding in den put geschiedt vooral gemakkelijk langs den darm van de pomp waarnevens men vuiligheid stort. Insgelijks komt er veel besmetting uit de beirputten, die, niet dicht gemaakt zijnde, de 1 bedorvene waters en gevaarlijke stoffen la ten doorzijpelen tot aan de bijgelegene steen- putjen. De cholera wordt voornamelijk voortge zet langs vaarten en rivieren. De reden daarvan is dat de schippers, die soms de cholera aan boord hebben, den af gang en de uitwerpsels van de zieken in het water smijten, Andere schippers, ofwel men schen die in de nabijheid van de vaart ge huisvest zijn, drinken van dat water; het is genoeg dat er een zaadje meegeschept en ingenomen wordt, om van de cholera aan getast te zijn. De menschen die cholerazieken oppassen, zijn ook in groot gevaar van de ziekte te betrapen, als zij niet voorzichtig zijn. Denkt nogtans niet dat de nabijheid, het aanraken, of het vangen van den adem van choleralijders, u de ziekte kan gevendaar van hebt gij niets te vreezen, zoolang gij geen cholerazaad, al uwen mond, in de maag en in de darmen binnenneemt. Dit punt is zonder betwisting door de ge leerden aanveerd, en daaruit mag men be sluiten dat de cholera toch zoo besmettelijk niet is gelijk de menschen peizen, ja vele min betrapaiijk dan menige andere ziekten. Wat vooral de cholera vreeselijk maakt, het is de vervaarlijke snelheid met welk zij haar doodend werk verrichtsoms in eenen hal ven dag, of zelfs in twee drie uren, is men een lijk. Hoe krijgen de ziekendienders, de huis genoten en geburen de cholera? In het oppassen van choleralijders bevuilt men gemakkelijk zijne handen met aan de beddingen, de lakens, de kleêren of andere voorwerpen te komen welke de zieke heeft vuilgemaakt, men vergeet zijne handen te wasschenmen brengt de handen aan de mond, hetzij al eten of anders onbedacht, en alzoo gaat het cholerazaad in maag en dar men. Indien het aldaar komt te ontkiemen, liet brengt verschrikkelijke verwoesting te wege in het lichaam. Ook kan het gevaarlijk zijn op een vertrek te gaan waar een cholerazieke is op geweest. Hoe weinig immers dat de bril besmeurd is, men kan er zijne handen aan vuil maken en, op dezelfde wijze als ik kom te zeggen, de cholerastof overzetten tot in de maag. (Wordt voortgezet.) In Nederland wordt, volgens een zeer ma tige berekening, jaarlijks voor 80 millioen gulden aan gedistilleerd (voornamelijk jene ver) opgedronken, Daar Nederland 4,250,000 inwoners telt, is dit jaarlijks per hoofd pl. m. 19. Wordt er zooveel uitgegeven aan gedistil leerd, aan iets wat meer onheil dan zegen O souvenir plein de charmes 1 Doux rêves de mon pays Oü je vivais sans alarmes Au milieu de mes amis, Tu partageais ma tristesse, Mes plaisirs et mes douleurs, Quand j'étais dans la détresse, Tu faisais sêcher mes pleurs, J'irais avec allégresse Revoir ces paisibles lieux Oü dès ma tendre jeunesse J'ai goüté des jours heureux. J. 0.15 A Ostende Wie is die jufvrouw Elle est charmante 1 0.10 Omdat H. S. geeH tien maal de kousen meer zou gaan probeeren aan G. L. om bij hem te kunnen zijn. 0.10 Omdat zij 's avonds om 9 1/2 uien de Statie poort niet meer zouden uitgaan. 0.10 Omdat Marietje uit de St. Jacobsstraat uit spijt dat zij Gustave niet kan krijgen zal zij een kappe aantrekken. 0.10 Omdat E. J. uit de Dixmudestraat enz. (on leesbaar). 0,10 A heeft er een handje van om de saijette vast te houden bij de lieve meisjes, zou hij dat voor zijne vrouw doen 0.10 O Marietje waarom en trouwt gij nietwaar om en trouwt ge niet met uwen Piet. 0.10 Parceque Jnltje est garde civique et peut al ler au tir d'Ostende. 0.10 Heeft er iemand gevonden Heientjes porte- monnaie'! die ze vindt en wederom brengt zal eenen kus vooren hebben. 0.20 L. 't is morgen Oorneltje te Brielen daar zult gij wafers krijgen. 0.10 Morgen ten 1 ure vertrekken met den tram, en 't schoon kazavekjen aan zulle. 0.10 Geboorten. verlïj

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2