TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. VAN ZEL Achtste jaar. Zaterdag 23" September 1893. Kummer 39. Het zou beter-gaan. De werkstaking der koolmijners. De nieuwe kieswet. STADSNIEUWS. Beloften in de wind. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fir. 75. Annoncem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centismen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij ondertekend toe te z.--nde«. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het zal beter gaan! Die woorden herinneren mij een tafereel der kie zingen van 1884, dat zeer goed de eenvoudigheid van vele kiezers en het arglistigs politiek der klerikalen afschildert. Ik wachte in een naburig dorp het vertrek der malie-post af. Het was de dag der wetgevende kiezingen. Een dertigtal boeren, geleid, door hunnen herder, kwamen met een oorverdoo- vend gedruisch, u,it eenen omnibus, de herberg, waar ik mij bevond, bin nen gestroomd. Zij dansten, zongen of eerder tierden en schreeuwdende drijtoot sloeg er de maat. Het was een dag van zegepraalde klerikalen bekwamen inderdaad in de kiezingen eene ontzagelijke meerderheid. Van daar al die vreugde met al dat groot geraas. Terwijl de baas uit eene grooten ketel het bier in de glazen goot die men hem terzelvertijd met twaaf handen toestak; deed de tikkehaan al het mogelijke om zijne zangers bij een te scharen. Alhoewel het spreek woord nood breekt wet in deze omstandigheid niet toe te passen was, integendeel! lukte hij er niet eens in, zijne gelederen te vormen. Men zong in alle hoeken: het zal beter gaan! en dat waren ook de eenigste woor den die ons aan 't gehoor kwamen. Intusschentijd was een der kiezers, die zwaarder geladen was dan de an dere, en velen nogtans waren uit hun lood, stillekens eene tweede plaats der herberg ingeslopen en had zich met hoofd en armen op eenen ta fel neêrgezet. De brave man was ont- I (le Vervolg). U woont zeker niet aan de rivier, anders zou het uw aandacht niet ontgaan zijnwant in deze streken hoort men van niets anders dan visch en nog eens visch, vervolgde hij glimlachend. Wij wonen nog een heel eind van Gorkum af, bijna twee uren. Dat dacht ik wel. Hoe zoo? zeide zij, vragend opziende. Wanneer men aan de rivier woont, reist men veel met de boot, en als u veel met de boot reisdet, zou ik u reeds eerder hebben ontmoet, want ik ga dikwijls op en af. Hoe onbeschaamd voor een ambtenaar, die misschien voor de eerste, maal met een boot voer. Elk jaar maak ik toch eenige uitstapjes naar Dordt, hernam zij. Het verwondert mij dan, dat ik u nooit gezien heb, en toch komt mij uw voorkomen hekend voor. De dame zette een elfen gezicht en keek voor zich. Dreumeling ging onverstoorbaar steld: een zijner vrienden beweerde dat hij aan de kiezerstafel een weinig gulzig had geëten en de flesch van zijne gebuur had gepikt en geledigd had. Gewis eenvoudige lastertaal! wij denken eerder dat de vreugde der overwinning zijne onsteltenis had veroorzaakt. 'Wat er van zij, al de pogingen die er te werk werden ge steld om hem recht te krijgen bleven vruchteloosmaar eiken keer dat men hem schudde, opende hij den mond, de oogen bleven gesloten en hij riep met verlamde tong: b... b... b... beter gaan Het was het eenigste wat hij had onthouden en wat hij nog kon uitspreken Beter gaan! de klerikalen hadden maanden lang aan de lichtgeloovige kiezers gedurig hetzelfde eentoonige refrein gezongen: als wij boven ko men, zal 't wel beter gaan en die woorden waren zoodanig in de herse nen der boeren geprent dat zij nog bleven bestaan wanneer alle gevoel, ja zelfs de eigen eerbied door over daad versmoord en uitgedoofd was. Dit gebeurde in 1884. Wij zijn op het einde van 1893; bijna tien jaren zijn er vervlogen, en de betere toe komst door het refrein voorzegd en beloofd is nog niet aangekomenwant met recht vragen wij ons Gaat het beter voor de boeren dan in 1884 Zijn de lasten vermindert? Zijn de opbrengsten grooter, de prijzen hooger door het toedoen der klerikalen? Is de algemeene toestand van den landbouw verbeterd Het antwoord is niet moeilijk. De voortHeb ik u niet vroeger eens in Gor- kum ontmoet, als ten minste uw naam Van Heus is. Het was op een danspartij. Ik wist zeker, dat hij nimmer in die plaats geweest was. Bij het hooren van haar naam, keek zij glimlachend op en antwoordde snelU zult mijn zuster bedoelen, want ik heb nooit in Gorkurn gedanst. Ik herinner mij toch.. Neen u bedoelt eene andere, viel zij in, en misschien mijn zuster, want zij logeert er veel. Voor ons is het nog al bezwarend om er heen te gaan, de afstand is te groot, want wij won n te B.... In B....?Dat is een lief plaatsje; ik heb er nog een flauwe voorstelling van, omdat ik er in mijne jeugd eens geweest ben. Er waren veel fraaie tuinen, als ik mij niet bedrieg. Dat antwoord verwonderde mij niet. Al had het dorp in Afrika gelegen, hij zou wel zorgen dat hij er geweest was. Veel moois is er toch niet te zien, her nam zij, er zijn maar weinig tuinen en die er zijn worden sleoht onderhoude. De uwe zal dan toch wel schitteren gebeurtenissen hebben ten overvloe de bewezen dat alles voor den land- wouw, in plaats van verbeterd te zijn, seder 1884, veel slechter is ge worden en meer dan een der kiezers van 1884, die toen nog vroolijk het zal nog wel beter gaan ophaalde, mag zich gelukkig achten datde kiescijns in 1894 zal afgeschaft zijn, indien hij nog eens een vroolijk uit stapje naar de kiesbus wil afleggen, En wat heeft het klerikaal beheer gedaan om den toestand der boeren te verbeteren? AF Woeste, de hardnekkigste der klerikalen, heeft het antwoord voor ons in de volle kamers uitgegalmd; Niets Niets Niets onder de weinigen, althans naar uw smaak voor bloemen te oordeelen, zeide hij, niet een blik naar hot bouquet, dat zij droeg. Zij keek ook naar hare bloemen, alsof zij die voor het eerst zag en antwoordde: Zon der mijn tuinije kan ik niet leven. Ik most het trouwens wel doen, want pa studeert te veel om zich er mee te bemoeien. Ontmoet u de dominé wel eens viel hij glimlachend in. Zelden, antwoordde zij, hij is nog zoo kort bij ous. Dat was dus mis geraden. Ik hoor, dat hij een aangenaam mensch is. Wij hebben het nog niet kunnen mer ken. Zij keek weer voor zich over de verschan sing, terwijl ik een weinig leedvermaak gevoelde over het geringe succes van mijn vriend. Maar hij, altijd even kalm, hernam on middellijkéén huis herinner ik mij nog; het was zeer lief gelegen met een beeldigen tuin er voorals ik mij niet vergis woonde daar de dokter of.... U zijt er beter bekend, dan u zegt, ge- Het referendum. Ziehier eenige uitslagen van het referen dum over de werkstaking. Jumet. Stemmers 456; Voor 415; tegen 19. Montigny-le-Tüleüi. St 52. Voor 48: tegen 2 Marcinelle. St. 75L. Voor 719; tegen 20. Courcelles. St. 577. voor 514; tegen 56 Couillet. St. 50 Voor 48,- tegen 2, Ckatelineau. St. 523. Voor 499; tegen 22. Roux. St. 242. Voor 221; tegen 19. Souwet. St. 214. Voor 190; tegen 21. Tijdens eene vergadering van de federatie der mijnwerkers te La Louvière, heeft men be sloten een referendum over de ai of niet opschorsing van 't werk ir. te richten. Dit referendum zal zondag plaats hebben in de gemeenten: La Louvière, Houdeng, Jolimont, Morlanwelz, La Hestre, Carnières, Pedemont, Bellecour eu Haine-St-Pierre. Een nieuw schrijven, waarin een loonop- slag van 10 gevraagd werd, is naar de koolmijnbazen gericht. In de kom van Bergen was men giste maandag en heden dinsdag, volop aan werk. Alles zal afhangen van het antwoord der patroons dat zondag aan het syndikaat zal toekomen. Maandag aanstaande zal denkelijk de werkstaking algemeen zijn. De nieuwe manier van stemmen zal vele moeilijkheden na zich slepen. De stemop- nemers op de dorpen zullen er grijze haren van ktijgen, niet min deze der steden. Bij voorbeeld, is er te Yperen strijd voor de vernieuwing van Kamer,en Semat, dan zulten de stembrieven op twee erschil- lige wijzen moeten ge.iruk worden. De kiezers beneden de 30 jaren oud, zullen stembrieven ontvangen waarop enkel de namen der kandidaten-representant aan gewezen worden, en niet dezen van den Senaat. Dus 't zal zijn van op te passen en goed toezicht te houden, nu dat de stemming verplichtend is en in de gemeente geschiedt. Waarachtig 't zou moeilijk zijn eene griek- scher wet uit te denken en voegt er bij dat er hoegenaamd geene kiezing zal plaats hebben daar waar geen strijd is. Men zal in de liberale gewesten de bisschoppelijke kassen overzenden en gebruiken. De mannen van der. nacht van ln Februari, die bij hoog en laag zwoeren alles aan te wenden om de belangen der neeringdoeners te bevoordeelingen, hebben zaterdag laatst getoond hoe zij hunne beloften houden. Ie dereen weet dat er dien dag eenen prijskamp voor liet vee plaats had en dat dergelijke prijskampen gewoonlijk gegeven waren op de veemarkt, die allerbest daarvoor geschikt is. Welnu, onze leeuwen, die alles willen veranderen en.... verslechten, hadden beslo ten dat de prijskamp zou plaats hebben op de Esplanade, bij de statie. Zij, die steeds loof ik, antwoordezij lachend. Hij scheen het te hebben geraden. Ik hoop er heter bekend te worden, hernam hij. Het is mijn vaste regel elk jaar een veertien dagen vrij af te nemen, om een gedeelte van ons vaderland te bezichtigen. Wie belet mij, dit jaar mijne schreden tot B..., te richten, te wandelen naar de woning van den dokter, aan te bellen en vervolgens mijne visité te maken Dan zou ik u aanraden u eerst eene introductie aan te schaffen, antwoordde zij koel. Als ik die van u niet verkrijg, meld ik mij aan als patient en zeg, dat alleen uw vader mij genezen kan. Dit zeide hij zacht, terwijl hij haar scherp in de oogen zag. Zij bloosde even en wendde plotseling het hoofd af; want op een paar passen afstands was een zwaarlijvige matrone genaderd, die met een streng gezicht recht op hare spruit toeschoot. Dreumeling nam bedaard zijn hoed af, terwijl de dame even neeg. Wordt voortgezet]. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1