VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. VAN ZELF. Nummer 40. Vrijheid en Verdraagzaamheid. De zondag-timber. De Kiezingeu. STADSNIEUWS. Oproep aan de Yperlingen. De onrechtvaardigheid is gepleegd! Abonnementsprijs voorop betaalbaar» 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft\ 75. Annoncen» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt -worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen oDgeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. gSHet katholtek blad Le Bien Public, te Gent, en het liberaal blad La Reforme, te Brussel, zijn hierin eensdenkend: zij willen dat in de Kamers, te Brussel, in de provin- tiale en gemeenteraden, die minderheden onder de kiezers vertegenwoordigd zijn; dit wil zeggende evenredige vertegen woordiging. Niets, in mijne oogen, is billijker. Trou wens, zoolang de wereld bestaan heeft, is er onder de menschsn verschil van denkwijze geweest, en zal er onder hen verschil van denkzwijze blijven. Men hoort, onder vrij heidslievende en verdraagzame menschen, nog al dikmaals zeggenzooveel hoofden zooveel zinnenmaar 't is de meerderheid die beslist. De Slaat, de Provincie, de Ge meente, maken elk op zich zelve, de eene van de andere afgezonderd, een huisgezin uit. Gij zijt katholiek, gij zijt liberaal, gij zijt republikaan, gij zijt. socialist, als gij het zitten hebt, gij moet uw aandeel in de open bare schattingen van den Staat, de Provincie of de Gemeente betalen. Allen zijn leden van hetzelfde huisgezin; lief of leed, zij moeten er deel van maken. Men zegt: Indien, bijzonderlijk in de Ge meenteraden, de geëvenredigde verl gen- woordiging moest toegestaan worden, alles zou in kijven en twisten vergaan. Ja, men mag wel een beetje kijven, maar men mag niemand zottigheden zeggen. In alle vergaderingen, hetzij in de wetgevende Kamers, hetzij in de provinciale Raden, is er een Voorzitter, die het recht heeft den onbeschoften botterik tot de orde te roepen. Deleden van eenen Gemeenteraad kunnen, mogen verschillig zijn van denkwijze; nog eens, allen maken deel van hetzelfde huis gezin, en zij moeten elkanders denkwijze verdragen. Wat zouden de tegenstrevers van de geëvenredigde vertegenwoordiging daarvan zeggen, indien, b. v., de Gemeente raden van Gent, van Brussel, enz., uitsluite- lijk uit socialisten samengesteld waren? Voorwaar, ik zeg het u, die tegenstrevers zouden aardig staan kijken 2d* Vervolg Ik was juist bezig mejuffrouw uwe dochter te wijzen op het voordeel, dat er in gelegen is, zijn reisgezelschap te leeren ken nen. De moeder nam het jonge mensch niet zonder welgevallen op, en voelde zich door zijne beleefdheid eenigszins ontwapend. Welk voordeel, mijnheer? vroeg zij. Het is een verhaal uit eene ontdekkings reis in Afrika, sprak hij, met het gezellige voorkomen van een causeur. - Ik schrikte over zijn brutaliteit, want aan Aardrijkskunde of Geschiedenis had hij nooit iets gedaan. Het is twintig jaar geleden, begon hij, dat de Engelschman Lawhill aan het hoofd stond van de Zambezi-expediiies, waaraan destijds bijna alle natiën deelnamen. Hoe dat gesprek moest afloopen kon ik mij niet voorstellen. Ze waren slecht ingelicht, de dagbladen die beweerden dat de zondag-timber, uitge vonden door den potsierlijken Pater Peere boom, aan den Staat honderd vijftig duizend franks gekost had. De onbevlekte minister van ijzeren wegen heeft de waarheid doen blijken in een zijner redevoeringen. De koddige kleine gravuur beeft maar 15,665 franks gekost, 't Is in waarheid 15,665 frank te veel, daar de noodzakelijkheid van die buitengewone uitgaaf zich geenszins deed gevoelen. Maarrrr.... er is een ander feit, waarop wij eens te meer de aandacht onzer lezers inroepen's Lands bestuur, het gouverne ment van den nationalen voorspoed, hoeft zich naar Parijs gewend voor liei vervaar digen der perforateurs of doorboorders 't is Pater Boom zelf die het zonder blozen, in da Kamer is komen verklaren. Die bekentenis dient overwogen te worden. Men fabrikeert in Balgie perforateurs voor postzegels, en ondanks alles, wend men zich tot den vreemde om ze te koopen onze han delaars tn nijveraars worden buitengesloten! Het zelfde gebeurde voor de kanons, ter wijl het bewezen was, dat onze scliieiwerp- tuigen veel meer weêrstand boden, veel kloe- ker waren dan deze van Krupp. Men han delde evenzoo voor de forten op de Maas, en zoo zal men bij voortduur te werk gaan, zoolang de kiezers het gouvernement van den nationalen voorspoed niet naar de maan zullen zenden. De clericalen zullen voorwaar eene vreeselijke rekening te geven hebben tegenover het algemeen stemrecht, dat gewis de misrekeningen van het oud kiezersstelsel zal weten te wreken. politieke associatiën moeten toch ook den tijd l hebben, eens een oog te slaan op die kiezers lijsten. Er kunnen betwistingen ontstaan en dat alles vraagt tijd. En november 1894 zal gauw daar zijn Het is met da grootste moeite dat de kie zingen in november 1S94 zullen kunnen plaats hebben. Velen zullen verwonderd uit roepen: Maar het werk is gedaan de voor bereidende lijsten zijn opgemaakt! Vooreerst is de kieswet nog niet eens gestemd en van haar hangen zeer veel inschrijvingen of af schrappingen van kiezers af. Overigens, de Voor de eigenlijke tochten door de wil dernis, waren twee Engelschen bestemd, die louter voor hun plezier zich aan ai de geva ren der onderneming blootstelden. Zij reisden afgezonderd, onafhankelijk van elkaar en zonder geleide, doch ieder vooozien van een voorraad proviand, die voor eenige dagen moest strekken, en na verloop van dien tijd kwamen zij telkens terug, om hunnö zakken opnieuw te laten vullen. Eens hoorde men in geen week iets van hen beiden, Men maakte zich natuurlijk zeer ongerust en liet geen nasporingen onbeproefd om zekerheid aangaande bun lot te hebben. Werden zij gevonden? viel de moeder belangstellend in. Ja, maar beiden dood. Ach! zuchtte het meisje meewarrig. Bij het eerste lichaam, dat men vond, zag men niet de minste kwetsuur; ook was er nog proviand genoeg voorhanden, alleen de veldflesch was ieeg, zoodat ieder uitriep Omgekomen van den dorst. Het andere lijk lag er dicht bijook deze man had geen geweldadigen dood ondergaan en was bovendien voorzien van een gevulde flesch, doch de voorraad proviand was ver - dwenen. Omgekomen van honger, riep men. «Iedereen kwam erna kijkenmen zag elkaar vragend aande geleerden gingen er bij zitten, met het hoofd tusschen de banden, maar niemand wist eene goede verklaring te geven voor het feit, dat deze twee menschen elkaar niet hebben bijgestaan. Een Nederlander waagde bet eerst de gissing: dat zij bet niet eens waren gewor den over den prijs. Een Amerikaan dacht in ernst, dat er tusschen die twee een weddingschap bad plaats gehad: wie in de gegeven omstandig heden het langst zou leven. Een Franschman veronderstelde, dat heide mannen verliefd waren op een zelfde vrouw. De dame begon eenigszins beangst naar hare dochter te zien. Daarom vervolgde mijn vriend spoedig: Wat dacht u, dat de DuiUcher zei? Ik weet het niet, antwoordde mama. Wij bevelen vuriglijk aan onze medeburgers de lagere gemeente scholen der stad. Daar het katholiek bestuur den weg der averechtsche besparingen is ingeslagen, is het in 't belang van al de lastenbetalers hunne kinderen naar de nog bestaan de gemeentescholen te zenden. Onze stadhuisbazen hebben het mes op de keel der Yperlingen wil len leggen met de eene af te schaffen, zooals de scholen voor volwassenen, en de andere, zooals de bewaarscho len, ontoegankelijk te maken vooreen groot getal leerlingenzij hebben de noodzakelijkheid ingeroepen van be sparingen te doen op het budget van openbaar onderwijs, om dien partij aanslag te verbergen, maar dit is slechts een ijdel voorwendsel om de Yperlingen te verblinden en wij heb ben er allen belang inN onze kinderen naar die scholen te zenden. Dat zekere vreesachtige menschen niet meer komen zeggen dat de lucht dezer scholen ongodsdienstig is. dat het scholen zijn zonder God, zooals de papen het op alle manieren hebben willen wijsmaken; onze katholieke bazen hebben het hooge bestuur dezer scholen en zij zullen, hopen wij, de ouders ten dien opzichte kunnen ge rust stellen, dit komt in hunnen ei gendom en het is hunne plicht al hunne onderhoorigen voldoening te geven. Ja, het is gedaan met ons ouden vermaard stadskollegie Weg met het ware wetenschappelijk on derwijs en al zijne weldaden! Plaats aan de terugwerking! Plaats aan de domperij Een Koninklijk besluit, den 21 September in den Moniteur verschenen, keurt het be sluit goed door onzen Gemeenteraad in zijne zitting van 15 Juli genomen, welk het stads kollegie afschaft te rekenen van ln October 1893. Onze meesters, die op het Stadhuis ge komen zijn door bedrog en de schaamteloos te omkooping, door vuile en oneerlijke mid delen, die elk mensch, wie nog een weinig gevoelen van waardigheid en rechtvaardig heid bezit, moet afkeuren, hebben hun doel bereikt door de medeplichtigheid eener besten dige deputatie en van eenen minister die ge bukt gaan, kruipen en wentelen onder den bisschoppelijken staf. Het stadskollegie, getrouw aan zijn roem rijk verledene, onder wees zijne leerlingen in de ware stellige wetenschap, vrij van alle vooroorde len, van alle geloofsleeren. Het bracht mannen voort di op hunne beurt, de grondstelsels van het ware, het schoone en het rechtvaardige verspreidden. Het was te veelDe slaven der geestelijkheid moesten het blinde geloof hebben dat alleradeneering verbiedt, zij moesten kennisson hebban die bevolkt waren met bijgeloof en spooken zon der naam, om des te beter de schanden te doen aanvaarden die onder den naam van godsdienst aangeleerd worden. In de zitting van den gemeenteraad van 17 Juni, stelde de burgemeester Surmont de afschaffing van het stadskollegie, der be- waar-en adultenscholen voor, onder voor wendsel van besparingen te doen om de wa- teikwestie op te lossen. De vraag van afschaffing van het stadskollegie was schrif telijk gedaan geweest door de dweepzuchtige raadsheeren die den dienst van Onze Vrouw der Onwetendheid belijden, Iweins d'Eeck- houtte, Breyne-Devos, EugStruye, C. Boone en R. Begerem. Hier dient opgem rkt te worden dat Iweins en Begerem ou I-leerlin- Juist, dat zei hij: en hij haalde eenige wetenschappelijke werken uit zijn koffer, waarin hij ijverig ging studeeren. Hij schort te zijn oordeel op, eu beloofde, dat hij met behulp van twee professoren en onder toe zicht van een Ober-Staats-secretar een boek zou schrijven over de zelfmoorden. Men was nog geheel in gissingen ver diept, toen eindelijk de heer Law-hill zelf ademloos op het terrein verscheen. O God, riep hij, het is mijn schuld, Iedereen stond in gespannen afwach ting. Ik heb dien dood op mijn geweten. De beide gevallen? vroeg de Ameri kaan, met het notitieboekje in de hand. Wat is er dan gebeurd? schreeu wden de anderen, terwijl men den zelfaanklager van alle kanten vastgreep. Vergeeft het mij, kermde hij, hei is mijne nalatigheid, die oorzaak is geweest, dat die twee koene reizigers elkaar niet kon den helpen, ik had vergeten ze aan elkaar voor te stellen. Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1