i Strijkers. Strijd naar Lauweren. Maatschappij Burgerwacht Schieting van IVlaandag 25 September Moord te Ylamertinghe. Burgerstand der stad Poperinghe. Veertienjarig meisje vermoord en opgehangen. gen zijn van't kollegie, waar zij steeds uit gemunt hebben door hunne domheid. Dit vraagstuk op eene bedriegelijke wijze te ber de gebracht, veroorzaakte de algemeens ver ontwaardiging. De eerste magistraat der stad was aan rechtzinnigheid te kort gebleven, hij had op de dagorde der zitting niet durven stellen afschaffing van het stadskollegie en andere scholen Men zou nochtans moeten gelooven dat, wanneer men den naam draagt van Baron Surmont de Volsberghe, wanneer men Sena tor voor het arrondissement Yperen, en bur gemeester van Yperen is, wanneer men wil doorgaan voor edelman en man van de hooge wereld, men zou moeten rechtzinnig zijn en maar één woord hebbenGroote dwaling! In 1884 verklaarde de baron Surmont, in eene kiesrede uitgesproken in den katholie ken kring, zoowel in zijnen naam als in de zen der andere kandidaten voor den Ge meenteraad, dat hij nimmer het onderwijs zou aanraken, dat hij overigens zijne te vuri ge vrienden zou kunnen tegenhouden! En den 17 Juni 1893, zijne beloften en zijn woord onder de voeten tredende, pleegt dezelfde Surmont den snoodsten aanslag die men ple gen kan! Maar ook wat is een man wiens naam op al de hoeken der straten van de stad aangeplakt is, die blootgesteld is aan de openbare wraak! wat is een eedschenner en woordverbreker! Het voorstel van afschaffing van het stads kollegie en andere scholen bekwam in de zitting van den Raad van 15 Juli de oplos sing die men verwachten moest. Niettegen staande het voorstel van het raadslid M. P. Vermeulen eenen oproep te doen aan de kiezers op het vraagstuk van het onderwijs, niettegenstaande het ontwerp van verminde ring der schooluitgaven door den heer Gra- vet aangeboden, niettegenstaande de verbin tenis genomen door de Maatschappij der oud-leerlingen van het stadskollegie, om gedurende twee jaren het aandeel der stad te betalen in de kosten van 't kollegie, niet tegenstaande dit alles, stemden Surmont, Berghman, Breyne, Struye, Henritje Iweins, Boone, Begerem en Biebuyck de afschaffing van het oude gesticht, dat in 1777 door Ma ria Theresia ingericht werd en van de adul- tensckool voor knechtjes. Zoodra dit vuil werk verricht was, brachten dezelfde leeu wen het schoolgeld der bewaarschool van Mevr. Juncker op 5 fr. en dat der bewaar school van Mevr. D'Haeseleire op 1 tr. 50. De vrienden van het openbaar onderwijs verloren nog alle hoop niet voor het behoud van't kollegie. Zou de koning den onbeta- melijken en schandelijken aanslag goedkeu ren, door eene oproerige meerderheid ge pleegd Omtrent het einde van Juli werd een smeekschrift, met honderden handteekens bekleed, naar het Paleis van Brussel gezonden De prijsdeeling aan de leerlingen van het stadskollegie had den 7 Augustus plaats. In den naam van de minderheid van den Ge meenteraad sprak de heer Aug. Brunfaut de volgende redevoering uit Damen en Heeren, De geestesoefening van een volk is, ten huidige dage, meer dan ooit de wezenlijke bron van zijnen voorspoed. 't Is in die historiesche woorden dat onze vorst, koning Leopold II zich tot de verte genwoordigers des volks richtte toen hij den wetgevenden zittijd van 1878-79 opende. Die gedenkwaardige woorden schijnen uit het oog verloren en zelfs geloochend te zijn geweest door de meerderheid van den Gemeenteraad die, nauwelijks over eenige dagen, de afschaffing van het stadskollegie komt te stemmen. Gij weet, Damen en Heeren, wat wij, uwe mandatarissen der minderheid op en buiten het stadhuis gedaan hebben om ons eerste onderwijsgesticht te behouden. Na beproefd te hebben onze tegenspre kers tot gedachten van verdraagzaam heid en rechtvaardigheid over te halen heb ben wij eenige verminderingen van uitgaven op het kapitel van het onderwijs voorgesteld. Men heeft ons geantwoord met een non possumuswij kunnen niet! Na de overigens voorgevoelde verwer ping onzer overeenkomstige voorstellen, heb ben wij onze kollega's der meerderheid uit- genoodigd met ons hun ontslag te geven en ons allen te zamen weder vóór het kiezers korps aan te bieden, hem verzoekende uit spraak te doen tussehen hen en o.\s op het vraagstuk van het openbaar onderwijs. Men heeft geantwoord met eene spotachtige wei gering op dit eerlijk en rechtzinnig aanbod. Alsdan hebben wij aangeboden ons ge durende twee jaren te gelasten, met het aandeel dat de stad ten deele viel in de uit gaven van 't kollegie. Niets heeft kunnen baten 1 Men heeft ons wettelijke spitsvinnig heden, drogredens opgeworpen, en de meer derheid die gesproten is uit den dag van l11 Februari 1891, heeft haar onmeedoogend vonnis geveld. Is het alIs de zaak beslissend geoor deeld i Wij zouden gemeend hebben, Damen en Heeren, aan onze plichten te kort te blijven met niet in den naam van allen in beroep te gaan tegen deze beslissing. Wij hebben het beheer een smeekschrift toegezonden die de beweegredens bevat wel ke pleiten ten voordeele van het behoud van ons oud stadskollegie en Donderdag laatst hebben wij vurig aangedrongen bij den heer Minister van binnenlandsche zaken en Open baar Onderwijs die ons wel een gehoor heeft willen verleenen. Wij hebben betrouwen in de verdraag zaamheid van het Gouvernement, in de wijs heid van onzen Vorst. De verlichte monark die de edele woor den uitgesproken heeft die ik u daar zooeven herinnerde, zal niet toelaten dat men een meer dan eeuwenoud gesticht vernietige, dat opgericht is geweest door eene doorluch tige grootmoeder onzer welbeminde konin gin, en dat zoovele diesten heeft bewezen aan de bevolking van Yperen en omstreken. En nu, Damen en Heeren, vooraleer te scheiden, voegt u bij mij om nogmaals in een gevoel van algemeene hoop te zeggen Leve het oude kollegie. gesticht door Theresia Die redevoering werd naar den Koning gezonden om bij het smeekschrift gevoegd te worden. Er bleef nog de koninklijke beslissing over.... Zij liet zich te lang verwachten om maar eene enkele goedkeuring te geven aan het schandelijk gedrag van onze meesters van eenen dag Gelukkiglijk dat de vrienden van het Onderwijs waaktenHet afgeschafte kolle gie zou kost wat kost eringericht worden. Het Comiteit der maatschappij van de oud leerlingen is aan zijnen plicht niet te kort gebleven Die eenige mannen met een edel en rechtschapen gedacht, met een groot en milddadig hart, hebben niet kunnen aanne men dat dit gesticht, waar zoovele mannen van talent de grondstelsels der wetenschap hebben komen putten, waar sedert zoovele geslachten eene opvolging van uitgelezene meesters aan allen het brood des geestes uitdeelde en het gedrag des levens aanleerde, door eene toevallige meerderheid voor altijd vernietigd worde. De geest onzer Ypersche liberale bevolking was rijp voor het ontkie men van zulk gedacht, en thans, dank zij de medewerking van allen, is een nieuw kollegie gesticht dat de overleveringen van het oude zal voortzetten, op de hoogte van al de vooruitgangen der wetenschap zal blij ven, niet zal ophouden, gelijk het andere zegepralen op zegepralen te behalen in de universiteiten en bijzondere scholen, en in alle loopbanen jongelingen te zenden met een geoefend verstand die onzen hoogmoed en de roem hunner geboortestad zullen zijn. Het Nieuwsblad en het Journal d' Ypres vertellen dat zekere strijkers eenen priester zouden gehoond hebben in de S4 Jacobstraat. Wij weten niet of deze beschuldiging waar is, maar indien het geene loutere uitvinding is vragen wij ons af of deze strijkers dezelf de kerels zijn die de poort van M. Bossaert, deze van schepen Colaert en sommige plak brieven van de kaloten besmeurd hebben met drek, met het doel de liberalen te kun nen beschuldigen. Die twee vreemde laplan- ders hebben overluid met hunne heldendaden geboft in katholieke vergaderingen en hun naam is in aller monden. Ook verwondert het ons niet zulke kerels bij de zeuraarspar- tij aan te treffen, want zij ondersteunt al wat aan het openbaar misprijzen is overge leverd. Allo, godvruchtige lasterbladen, wees een maal rechtzinnig en zeg ons of de mannen die gij bedoelt wel de twee kerels zijn die wij kennen en die nooit anders dan het vuil werk uwer partijmannen gedaan hebben? Zij waren er immers voor betaald en onder steund. Werpt die vuilaards over boord en gebruikt uw geld om eerlijker lieden te ondersteunen gij zult er meer eere van halen. Voor het oogenblik ware het overbodig meer te zeggen. Een goed verstaner heeft maar een half woord noodig. Later komen wij op die twee helden terug en zullen be wijzen aanhalen van hunne heldhaftige ma nieren. Lasteraars, leugenaars, vuilaards en valschaards treft men slechts bij de kaloten aan, en zulke mannen vinden gazetten die hen verdedigen en onnoozelaars die hun on dersteunen. Mochten de beschermers nog meer gefopt worden door de beschermelin gen, dit zou hen leeren betalen voor te strij ken. Bericht aan wien het toekomt. Zondag 24 dezer ten 11 ure 's morgens heeft de trekking der te winnende nummers, gegeven door deze maatschappij plaats ge had de volgende nummers hebben het geluk gehad de hier onder aangeduide kunstvoor werpen door hun lot te behalen n° 1 (Buste) met het lot 2849 aan M. Th. Ceriez. n° 2 (Liseur) met het lot 3128 aan M. Fl. Ghemare. n° 3 (Marine) met het lot 0563 M. Henri Iweins. n8 4 (Effet de Lumière) met het lot 0284 M. Ferdinand Merghelynck. n° 5 (Oiseaux) met het lot 2702 M. H. Hallynck. Deweerdt Charles Vantholl Henri Froidure Robert Legon Emile 10 9 I 1 9 7 6 6 3 4 6 5 7 7 1 9 18 5 1 Een paar jaar geleden werd, 's morgends, midden op den steenweg, in de gemeente Ylamertinghe, een jachtwachter dood aan getroffen. De dood van den man werd aan een ongeluk toegeschreven. Het schijnt nu dat hij, in het naar huis gaan, zou aangeval len en vermoord zijn door wildstroopers, die eenen wrok tegen hem hadden. De zaak zou uitgekomen zijn door eenen werkman die te Yperen bij de Kaai, wat veel gedron ken hebbende aan het klappen geraakte, alzoo :e aandacht op zich trok, en naar de policie geleid, daar zou gezegd hebbenik zal maar klappen voor de rechtbank, maar niettemin ik ken de moordenaars ze wonen niet verre van Poperinghe. Het gerecht doet een nieuw onderzoek. CORRESPONDENTIEN in de bus BURGERSTAND. van den 22 tot den 29 September 1893. Geboorten. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken. Vandersande Louis, onder officier 3 regb Lanciers, en Stecken Mathilde, verwster. Vandewynckel Emile, zager en Storme Romanie, dienstmeid. Grymonprez Jean, schoenmaker en Delaere Marie kantwerkster. Leroy Charles, hovenier en Salomé Clé mentine, zonder beroep. Destoop Jean, schrijver van bruggen en wegen en Croigny Victorine, zonder beroep. Sesier Henri, smid, en Carton Romanie, dienstmeid. O verlïj dens. Lefevre Sabine, 64 jaren, zonder beroep, weduwe van Cardinael Philippe, Wening- straat. Caenen Benoit, 51 jaren, schrijver in de statie, echtgenoot van Lambrecht Marie St. Nicolaas buiten. Lambelin Julie, 28 jaren, zonder beroep, eebtgenoote van Bouquet Justin, Groote Markt. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 2. van den 21 tot den 23 dezer maand GEBOORTEN. Mannelijk 2 Vrouwelijk 1 HUWELIJKEN. Alphonse Morysse stoeldraaier te Merckem en Eudoxie Degros werkster te Poperinghe. August Pittellioen werkman en Louise Techel kantwerkster, beide te Poperinghe. STERFGEVALLEN. Lazoore Achille, ongehuwd, oud 26 jaren, Wijk B. Carpentier Louis oud 75 jaren, weduwenaar van Rosalie Morreel Wijk D. Destoop Marie oud 90 jaren weduwe van Augustin Beaudonck Meessenstraat. Be-^ schuyt Sophia oud 84 jaren weduwe van Ludovicus Devos, Wijk D. Kinderen beneden de Ij aren. Mannelijk 1. Vrouwelijk 0. Deze wreede misdaad, Dinsdag laatst te Lisseweghe gepleegd, in den omtrek van het Noorden van Brugge. Reeds denzelfden dag maakten wij de aanhouding bekend van twee vermoedelijke daders. Heden willen wij breedvoerige omstandig heden over dezen sluipmoord en de volgende diefstallen geven. Het 14jarig meisje, Virginie Monbalui, hield de wacht te buis binst dat de ouders voor handelszaken uitgegaan waren. Tussehen 2 en 3 ure zijn twee kerels, de genaamden Karei Verschaere en Emiel Le- cr&ne aan het huis der echtgenooten Monba lui gekomen, die de eerste goed kent, daar het zijne familie is. Verschaere is binnen ge gaan, terwijl zijn kameraad buiten bleef en voort weg en weer ging de wacht hou dende, zoo hij beweert. Het meisje Virginie was op de achter plaats; Verschaere trad op haar toe, nam haar vast en, zijne hand rond haren hals slaande, verwurgde hij 't arme kind. Toen eene koord nemende, draaide hij ze rond den hals van het slachtoffer, nam het op, droeg het naar den bakoven, en hing het op aan de klink van de deur. Daar hing het ongelukkig meisje eenen voet boven den grond Na zijne afschuwelijke misdaad, is de moordenaar weêr naar ilinnen gegaan, heeft de kassen opengebroken en 136 fr. gestolen, benevens de juweelen. Na den diefstal is de schurk buiten gegaan en heeft zijnen gezel vervoegd die buiten op en neèr wandelde. Zij zijn te zamen naar Brugge terugge- gekeerd en begonnen te drinken. Verschaere heeft 50 frank gegeven aan zijne vrouw. Daar men de twee kerels op de gemeente Lisseweghe had zien wandelen, kreeg men t» 30 26 26 24 Moi seul je veille et je veille pour vous. II fait nuitla lunc se léve, Je veille ici Julie dort. Et peut-étre un aimable réve La beroe dans un doux transport. Tu rèves le bonheur suprème, Et ton ceil rayonnant d'espoir Croit voir encore celui qui t'aime Te sourire a l'ombre du soir. a J. Suikerbolleken gij zoudt ook wel dezen vrijer kunnen kwijt spelen gelijk den voorgaan- den. Omdat den Baas uit den Cercle wat beter zijne moeder zoude respecteerendan haar eene mentebolle aan te bieden en te vragen of zij mede gaat naar het zothuis. 0.10 0.15 Omdat de drie saxophonen van de blauwe kousen beter zouden naar huis gaan achter de processie van St. Maurits dan te gaan spelen in den cocher. 0.10 Het was crapuleus hetgeen dat ze speelden zij zouden beter doen van eerst wat te gaan leeren. 0.10 En gij bijzonderlijk breynschen tapitsier. 0.10 Omdat P. O. geen houwlingjes meer zou koo- pen van drie sous want heel zijn Huitse- pot was bedorven. 0.10 Hij kreeg schier een rameling vanzijn wijf. 0.10 Omdat E. K. van de markt kwaad was omdat zij met haren vriend F. R. in de bus niet stond. 0.10 Sedert dat zij aan de poort niet meer moet gaan staan, Madame zegt uwe commission zijn eerder gedaan. 0.10 Wanneer S. L. voor 2 dagen gaat kermissen, zou zij beter te Brielen blijven in plaats van 't Yper te komen logeeren. 0.10 Omdat R. D. V. zijne Gentsche minnebrieven niet meer zou verliezen op het plein 0.15 Omdat V. L. het suikerbocaltje en het nieuw wielpaardrijdende bocaltje hunne liefde zouden staken in de getemde want het is algemeen gekend. o,15

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2