VAN IJPEKEN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. VAN ZELF. Nummer 41. De liberale partij. Onwetendheid. Kieswet. Het dansen De Werkstakingen. Goed nieuws. Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft». 75. Annoneent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanaeren, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij e» onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De dagen van strijd zijn aanstaan de, van harden strijd op leven of dood. Ja, de geestelijke partij heeft schijn baar hevig tegen het algemeen stem recht gebulderd en gevloekt. Maar zie, reeds is zij, in stad en dorp, volop werkzaam om de nieuwe kiezers te kneden en te verslaven. Zij richt voor de pachters land bouwbonden op, belovende daardoor het gouvernement te dwingen inkom- rechten op de granen te leggen, die de prijzen der veldvruchten tot opslag zouden brengen. Voor de werklieden richten zij be- schermgenootschappen, syndicaten in ja voorspellen de wederinvoering der juranden van den ouden tijd, de ju- randen dat zijn de maatschappijen van ambachten. Nu uit liefde voor het volk beweegt zich de klerikale partijmaar de gees telijken en de edellieden vinden de gelegenheid schoon om door allerlei valsche maar schoonschijnende be loften de volksmassas naar hunne zijde te trekken. Zullen zij gelukken In 1884 beloofden de valschaards ook de afschaffing van belastingen, de vermindering van de krijgslasten, de schoolvrede. Van dit alles is niets gekomen, tenzij juist het tegendeel en nog erger. Reeds werpen de klerikalen schoo- ne oogjes naar de socialisten en zul len, te Gent, gemeenschappelijk kan didaten stellen bij de kiezing der werkraden, uit haat tegen de liberale werklieden en der liberale partij. Wat zullen de radikalen doen Zullen zij zich afscheiden van het groot liberaal leger? Wij zullen zien, want nu meer dan ooit moeten de progressisten begrijpen dat verdeeld heid zaaien, zulks onvermijdelijk het land aan de klerikale partij moet overleveren. Neem goed in aandacht dat alhoe wel het openbaar onderwijs verworgd ten gronde ligt in meer dan twee duizend gemeenten, de geestelijkheid nog niet rust tot dat de laatste school gedood zij, waar onderwijs gegeven wordt, waaruit mannen gekweekt kunnen worden. Dus een reuzenstrijd is aanstaan de voor de liberale partij, wiens ge lijke in de geschiedenis niet aange- teekend is. Op, op, vrienden, den strijd moedig aangegaan en volhouden overal waar het mogelijk is. Wij hebben nu reeds 10 jaar een klerikaal fanatiek bestuur aan het hoofd van het land en de onwetend heid, in plaats van af te nemnn, heeft toegenomen De regeering heeft in twee lijvige boekdeelen de gewone volksoptelling en statistieken afgekondigd en daarin vinden we In Vlaanderen 45 per honderd ongeleerden In Brabant 38 per honderd, enz. We gelooven niet dat er in gansch Europa landen worden aangetroffen waardoor de Staat zoo weinig voor het volksonderwijs wordt gedaan. En zeggen dat men 700 goede scho len afschafte!!.... wanneer zooveel ongeleerden op straat loopen Ellen dig, klerikaal beulenwerk. 3de Vervolg Hot verhaal was uit; ik had met genoegen naar mijn oppervlakkigen vriend geluisterd, want hij had takt om iets voor te dragen. Da dames glimlachten goedkeurend. Nu zult u waarschijnlijk nog niet be grijpen, waarom ik juist aan u dat verhaal doe. De dames wachtten belangstellend naar de verklaring. Welnu, ik maak veel uitstapjes, omdat ik het leven gemakkelijk neem, en er prijs opstal ons landje door en door te leeren ken nen. Mijn doel is, over eenige weken uwe woonplaats te komen bezoeken, en daar ik in het stille dorp niet gaarne wensch te be zwijken bij gebrek aan conversatie, is het nuttig, dat ik reeds nu met u kennis maak. Hij haalde zijn visitekaartje te voorschijn en overhandigde het. Moeders en huwbare dochters zijn over het algemeen welwillend tegenover onge trouwde heeren, die hat leven gemakkelijk kunnen opnemen, en zich bovendien be schaafd voordoen. De dame in quaestie verklaarde, dat zij gaarne het bezoek van den nieuwen kennis zou afwachten, terwijl zij hem bedankte voor het onderhoudend gesprek, Juist was de boot aangekomen. Terwijl de mama naar haar parapluie zocht, wende mijn vriend zich tot het meisje: Houdt u van het reizen met de boot? Gewoonlijk ben ik blij, als het achter de rug is; antwoordde zij. Ik ook; alleen vandaag spijt het mij, en het zal mij een groot genoegen zijn, als ik de kennismaking spoedig mag voortzetten. U hebt gehoord, dat dit geheel aan u zal liggen. En aan u, jufvrouw. Waarom, aan mij? Geef mij een bloem uit uw bouquet, dan word ik er dagelijks aan herrinnerd. O, als ik u daarmee een genoegen kan doen, antwoordde zij, en gaf hem een roos. Dank u, zegde hij. en voegde er fluiste rend ik geloof echter niet, dat de bloem daarvoor noodig is. Hij stak de roos in het knoopsgat, groette De Gazette verzekert dat de Kamer den 17 October zal worden bijeenngeroepen. Zij zal zich onmiddelijk bezig houden met de kieswet, waarvan het regeeringsontwerp den 15 zal worden uitgedeeld. Nu en vroeger De onfaalbare Roomsche kerk is tot he den machtig geweest omdat zij zich steeds wist te plooien naar de omstandigheden, omdat zij hier afkeurt wat zij ginder goed vindt, omdat zij thans toelaat wat zij vroe ger veroordeelde en omgekeerd. Gelukkiglijk begint het volk klaar te zien in die schijn heilige veranderlijkheid. Ziehier nog een staaltje van dergelijke draaierij. Ieder weet met welke heilige razer nij de geestelijken het dansen of flikkeren bevechten. Het is een afgrijselijke doodzonde, de danszalen zijn pestholen, duivelskoten Satan slaat er de maat, enz, enz. De Academie van Dauphiné in Frankrijk komt de brieven uit te geven van eenen grooten dignitaris der kerk, den aalmoeze nier van Lodewijk XIV gedurende dezes minderjarigheid, Mgr. den Kardinaal Le Camus, bisschop en prins van Grenoble. Ziehier wat wij daarin lezen 't Was rond 1671 dus voor 200 jaar. Een priester uit zijn bisdom kwam bij Mgr. Le Camus bitter klagen omdat hij er niet toe geraken kon bij zijne parochianen de ge woonte af te breken van 's zondags te dan sen. De bisschop, een heel vroom man die veel geschreven heeft tegen de ongodvruch- tigheid der geestelijken, haalde beteekenisvol de schouders op, en riep uit Ach Mijnheer laat hun ten minste toch de vrijheid van hunne ellende af te schudden(De secouer leur misère). Treffende woorden in de mond van eenen bisschop en die twee eeuwen later nog even waar, nog even op hunne plaats zijn Lustige jongens en bekoorlijke meisjes laat de papen maar donderenbemint den polka en den wals. Mgr. Le Camus geeft u de toelating.., van in zijn graf. de vertrekkende dames beleefd en voegde zich wêer bij mij. Gij hebt heter mooi afgebracht, begon ik. Doch zonder een zweem van opwinding nam hij weereen kranten een glas bier, en bleef ongezellig tot Tiel, waar hij mij verliet. Ik was de geheele zaak reeds vergeten, toen ik hem een half jaar later weer toeval lig ontmoette. Hoe oud zijt gij nu? begon ik, als ge woonlijk. Dertig, was het antwoord. Wanneer gaat ge trouwen Over eenige maanden, sprak hij akelig bedaard. Ik belieerschte mij genoeg, om mij niet te verbazen en vroegHoe is het met die ontmoeting op de Nijmeegsche boot afge- loopen? Hebt ge de menschen nog opgezocht? Ja, ben er drie weken geweest. En is zij thans uw meisje? Neen, haar zuster, antwoordde hij, alsof het vanzelf sprak. Z. N. v. d. D. EINDE Maar wat zullen de wij waterpapiertjes daarvan zeggen Zullen zij dien geleerden prelaat durven verloogenen Zullen zij dur ven beweten dat het dansen thans gevaarlij ker is dan in het midden der 17 eeuw? Of zullen ze ons uitschelden voor leugenaars? Dit laatste is het waarschijnlijkste. In de Borinage. Alles keert stilaan tot don arbeid terug. De werkstakers van Wihériesen Elouges, dit vernomen hebbende, schoten toe om de werklieden aan te vallen. Eenige dezer moes sten zich verbergen in de omliggende her bergen. De gendarmen werden per telephon ver wittigd en snelden toe. De aanvallers vlucht ten in de Coöperatief, doch werden zelfs ddar achtervolgd. Zij sprongen door de ven sters en liepen in de velden. Verscheidene aanhoudingen zullen gejaan worden. Botsing met de gendarmen. Te Elouges, heeft er eene botsing plaats gehad tusschen de gendarmen van Dour en de werkstakers. Do gendarmen werden uit gefloten en men wierp met steenen naar hen. Dan verborgen zich de werkstakers waar zij konden. Er werden processen-verbaal opgemaakt. Het koffiehuis van het Maison du Peuple en een naburig koffiehuis werden op bevel van den burgemeester voor vier en twintig uren gesloten. In het kooldistrikt van Charleroi. De werkstaking houdt aan. Men telt nog 18.000 werkstakers. De koolmijnen in den omtrek van Char leroi: Gilly, Montigny, Dampremy, enz. liggen volledig stil. Er begint gebrek te zijn aan steenkolen. Men kan niet meer vooruit in sommige bri kettenfabrieken, onder ander in de Sacré- Madame, te Dampremy. Het werkvolk van de belangrijke metaal- fabrieken der Providence, te Marchiennes- au-Pont heeft ook den arbeid gestaakt. Te Chatelet en omstreken herneemt men het werk. Rond Marcinelle en Jumet heerscht er veel opschudding. Benden werkstakers doorkrui sen de streek. De vrouwen onderscheiden zich het meest. De gendarmerie oefent er eene strenge waakzaamheid uit. In het Gentrum. I)e werkstaking mag te La Louvrière en heel het Centrum door aangezien worden als geëindigd. Het totaal cijfer der werkstakers op al de dagen te zamen genomen, van 25 September tot 3 October, beloopt 52,000, hetgeen een verlies aan dagloon vertegenwoordigt van 180,000 franken. In het Luikerland is de werkstaking onbeduideud geweest, zoo als wij hebben gezegd Alles is er thans in den normalen toe stand. Wij vernemen met vermaak dat de plaats van Kapelmeester van Sl Maartens kerk zal vervuld wordeu door den heer Henri Moer man, een zoo zedige als bekwame kunste- HET WEEKBLAD 11 —iiram «B— ■■■i ©-(Sr^fr-^ggLLll—

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1