VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Achtste jaar. Zaterdag 21" October 1893. Nummer 43. De twee partijen. De verplichtende stemming. Ons leger. Mogen dan de sermoenen der vreem de paters ook verboden worden. De werkstaking. Een en ander. De volksoptelling van 1890. Dood van maarschalk Mak-Mahon, Dood van den toonzetter Gounod. STADSNIEUWS. Praten zijn geene oorden. Abonnementsprijs voorop betaalbaar! 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annonceni 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingeiijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De twee bijzonderste partijen, de liberalen en de klerikalen, die ons land verdeelen, bevinden zich in een zeer ongelijken toestand, De kerkelijke partij bezit al de gunsten van den Staat, en de liberale partij geene. De vrije geest moet kloek inge worteld zijn bij ons volk, opdat de liberale partij de levenskrachten nog zou kunnen vinden die zij bezit. Inderdaad de tegenpartij wordt ge heel en al onderhouden ten koste van Staat, de provinciën en de gemeenten. De Staat bezoldigt de geestelijk heid met 5 miljoen per jaar. In elk dorp woont er ten minsten een pas toor kosteloos in het schoonste huis der gemeente; kerken pastorij zijn de eigendommen van den Staat en de gemeente die ze ook moeten onder houden, herstellen nieuwbouwen. Dan hebt ge nog de kerkfabrieken die over talrijke hulpbronnen beschik ken. En toch doet de klerikale drukpers nooit anders dan klagen en lamen- teeren over de vervolgde religie in Belgie. De bisschoppen en de priesters heb ben het gouvernement in ons land overweldigd. Het zijn zij die regeeren en meester zijn, onder de naam van Beernaert en Lejeune het zijn zij die de plaatsen uitdeelen en gunsten verleenen; het zijn zij die schoon of kwaad weder maken voor burger en boer. Niet waar, het was terecht dat de heer Frère-Orban eens in de Kamer aan de klerikale representanten toe voegde Gij zoudt wat zien indien de schatkist aan de liberale partij de gelden toedeelde, die uwe mee- sters, zij die u hier zenden en zon- der welke gij niets zoudt zijn, uit de openbare kassen ontvangen, en zij die zich als kiesdravers aanstel- len juist alsof zij daarvoor alleen betaald werden. Deze groote waarheid blijft nog altijd, waar, ja wordt het van dag tot dag meer en meer, De geestelijkheid is meesteres over het land, speelt overal den baas weest zeker dat niemand zonder ha re toestemming niet het minste plaats- ken kan bekomen, In het zoogezegde vrije Belgie is de Kerk meester van den Staat. Wij zijn kurieus om weten welke straffen de Kamer op de personen zal leggen die weigeren naar de stem bus te gaan, nu de verplichtende stemming in de Grondwet geschre ven is, ten minsten voor de Kamer en den Senaat. Zal er eene geldelijke boet zijn, ge volgd van gevang in geval van her valling? Hoe zal men de ongeleerde personen, die noch A noch B kennen aan het verstand brengen dat zij ver plicht zijn te gaan stemmen en ver plicht eene politieke partij aan te kleven Zal de verplichtende stemming ook op de gemeente en de provincie toe gepast worden? Dit is eene zaak die nog moet opgelost worden, ook is het nog niet zeker dat het algemeen en dubbel stemrecht in de gemeentekie- zingen volledig van toepassing zal zijn, hoe aardig het ook moge zijn dat sommige kamerkiezers geene ge meentekiezers zullen kunne wezen. Generaal Brialmont, volksverte genwoordiger van Brussel, heeft een ontwerp van legerhervorming gereed dat hij in de Kamers zal neerleggen. Hij vraagt een leger van 246.000 man en wilt eene lichting, die tot nu toe 13.000 bedroeg, van 25.000 man 's jaars. Hij wilt dus het dubbel getal manschappen, Die 25,000 man die jaarlijks zou den moeten optrekken, zouden ver deeld worden 15,000 iri 't werkdadig leger 10.000 in 't hulpleger, De eerste zouden onder de wapens blijvenDe ruiterij en de veldartille rie, 30 maanden de vier eerste jaren en eene maand het zesde jaar: Het voetvolk, forten-artillerie, genie, trein en administratie troepen, 24 maanden de vier eerste jaren, met inroeping voor eene maand het zesde en het negende jaar. Het verblijf onder de wapens zou op achtiien maanden gebracht wor den voor dezen die van goed gedrag zijn en hunne proeve van wapenken nis kunnan doen. De tweede, die van het hulpleger, zouden 5 maanden onder de wapens blijven de drie eerste jaren en eene maand het negende jaar. Het onderricht zou op 't kamp van Beverloo worden gegeven. Meer werk zou van de officiers gevraagd wor den. Nuttelooze corveên voor de sol daten zouden afgeschaft zijn. De klerikalen zullenspoedig overal en al len muilbanden en de vrijheid ontrooven. Daartoe zijn wij op zeer goeden weg in ons lief en vroeger zoo liberaal Vlaanderen. Het geval van Beernem. een fanatiek nest waar de hooggeboren en wereldberoemde burgemeester, een socialistische meeting in het dorp verbood, is om zoo te zeggen onop gemerkt door de dagbladen voorbijgegaan. Het nochtans is van zeer ergen aard en verdient de ernstige aandacht der openbare denkwijze en bijzonder der drukpers. Het besluit of liever het verbod door dien burgemeester uitgevaardigd, raakt eene prin ciepskwestie van het hoogste gewicht. Inderdaad, indi-n een klerikale burge meester het recht hebben zou eene socialis tische vergadering in een openbaar lokaal te beletten, dan ook zou hij de macht bezitten elke openbare meeting of bespreking te ver bieden die de liberalen in zijne gemeente zouden willen houden. En omgekeerd, zouden dan de overheden der groote liberale steden ook de clericale meetingen, ja zelfs de sermoenen in de kerk kunnen met verbod slaan. Het zou er propertjes uitzien onze politieke vrijheid, moest zoo'n stelsel in onze steden dringen. Zeker de burgemeesters hebben het recht van toezicht en politie over de volksoploopen onder de opene lucht, maar waar hun recht ophoudt, is wanneer de burgers vreedzaam en zonder wapens in een lokaal of afgeslotene plaats vergaderen. Die vrijheid is hun door de grondwet ge waarborgd en niemand zou ongestraft die schoone grondwetsbepaling mogen met de voeten treden. Maar, helaas, we leven ouder een regiem van clericale willekeur. Het is de eerste maal niet dat onze meesters eene schenden de hand slaan aan de rechten der burgers. Onze moedeloosheid en onverschilligheid heeft hunne schaamtelooze stoutmoedigheid aangeprikkeld. Wat de werklieden verloren hebben. De jongste dagen waren er 20,000 weiksta- kers in de koolmijnen. Middelmatig genomen was hun dagloon 3 frank per man. Ziedaar voor de werklieden een verlies van 60.000 frs. per dag en voor de twaalf dagen dat de werkstaking geduurd heeft 720,00 frs. Wat erkentenisverdienen de volksopruiers, die intusschen geen honger moesten lijden, van wege de werklieden niet In België neemt het aantal kloosters toe. In 1846 waren er 779 kloosters met 11,968 monnikenen nonnen, in 1866 1322 kloosters met 18,196, in 1880 1559 kloosters met 25,362 en in 1890 1175 kloosters met 30 098 monikken en nonnen, waarvan de eersten 4775 en de laatsten 25,323 in aantal zijn. Eindelijk, na driejaar werkens, heeft men de ingezonden mededeelingen door de 2596 gemeenten van België kunnen samenvatten en de bevolking vastgesteld op 31 December 1890 kunnen bepalen. Sedert 1830 is het de vijfde volksoptelling die in het rijk werd gedaan. I)e eerste ge schiedde in 1846 dan opvolgens in 1856, 1866 en 1880. De Belgische bevolking bedraagt 6.069.321 zielen; in 1880 was dit getal slechts 5.520 009 en in 1866: 4,827,833. Sedert 1866 is de jaarlijksche vermeedering van bevolking ge middeld 51,745. In België zijn er ongeveer 171.483 vreem delingen, aldus verdeeld Duitschers 38 367; Pranschen, 64 800; Engelschen, 4 102; Luxemburgers 9. 266 Hollanders 47,459; andere landenn 7, 489. Bij de verdeeling der geslachten bleek het dat er 3,026, 954 mannen 3,042,367 vrou wen in België zijn. Verdeeling volgens de graad van onder wijs Kunnende lezen en schrijven. 3,785, 639—62p.c. Niet kunnende lez. noch sch. 2,283,682—38p.c. Naar rangschikking der geletterden staat de provintie Luxemburg aan het hoofd met 77 p c. Brabant komt 4ae met 64 °/0 Ant werpen 63 Limburg 62 West-Vlaan- deren 55 en Oost-vlaanderen 55. oud-voorzitter der Fransche republiek Frankrijk komt een zijner beroemde zonen te verliezen. Maarschalk Mac-Mahon is dood. De man die die Russen te Malakoff versloeg, sterft van ouderdom op het oogenbliek dat de oude vijanden van Frankrijk met luister en roem in Frankrijk's hoofdstad worden ont vangen Maurice de Mac Mahon hertog van Ma genta, zoon van luitenant generaal de Mac Mahon en diens gemalin, geboren de Cara- man-Chimay. was 85 jaar oud. Als officier woonde hij het beleg van Ant werpen in 1832 bij. In 1833 trok hij als kapitein naar Afrika en bleef daar tot in 1855, er al zijne graden winnende, z^odat hij als divisie-generaal terugkeerde. In 1858 won hij de slag van Magenta, in Italië en kreeg den titel van maarschalk van Frankrijk en hertog van Magenta. Als geaeraal-bevelhebber, voerde hij het over een legercorps in 1870. Bij de belege ring van Metz werd hij gekwetst en gevan gen naar België vervoerd. Den 24 mei 1873 volgde hij Thiers op als voorzitter der Republiek: hij spande als zulkdanig met de monarchisten aan en trad af in 1879. Sedert dien leefde hij eenzaam door den eerbied zijner landgenooten omringd. Deze dood is eene nationale rouw voor Frankrijk. M. Charles Gounod, de beroemde compo nist, is gisteren in zijne villa te St-Cloud ge troffen door eenen aanval van beroerte. Zijn toestand wanhopig. Zijne geheele familie is rond hem verzameld en men verwacht elk oogenblik een noodlottigen afloop. De genees- heeren behouden weinig hoop hem te redden. Een telegram in den nacht uit Parijs ver zonden, meldt dat M. Gounod overleden was. De 21e redacteur van het Journal d' Ypres kon het ons niet vergeven getoond te hebben hoe de voorstanders van het katholiek onderwijs het aan boord leggen om centen uit de zakken der lichtgeloovige menschen HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1