JEUNE HOMME PAUVRE l De waarheid kwetst. Strijd naar Lauweren. Maatschappij der Oud-Pompiers Erg ongeval. Opening. Burgerkruis. Fransch Tooneel. Le Roman BERICHT^ te kloppen. Hij is woedend omdat wij heb ben laten zien hoe die onverbiddelijke en schaamtelooze schooiers de mensc.helijke domheid exploiteeren; hij schrijft heele ko lommen vol om ons artikel, dat hij verdraait en verminkt, te weerleggen, maar hij durft den omzendbrief dien wij vertaald en mede gedeeld hebben niet drukken en hij maakt zijne lezers opnieuw eene hoeveelheid leu gens wijs. Met zulken kerel discuteeren ware boter aan de galg gesmeerdwant leugen en las ter zijn de wapens waarvan hij zich bedient om zijne lezers te bedodden en zijne tegen sprekers te bevechten. Wij laten hem voor alsnu maar liever loopen ons voorbehoudende later daarop we der te keeren, des te meer dat hij een ander eitje te peilen heeft, waarmede hij fijn in nesten zit, ten ware hij nogmaalsmet iemand anders zou willen afrekenen waarmede liij reeds afgerekend heeft. De schaamtelooze leugenaar die in het Journal d' Y-pres geheel® kolommen cijfers opeenstapelde om te doen gelooven dat de leerlingen der S' Aloïsius en Michielscholeu in den prijskamp der lagere scholen geze- praald hadden over de leerlingen der offi- cieële knechtjesschool, alias de Looie, kan over zijn galachtig hart niet krijgen dat de heer Verduyn hem eenen brief schrijft om zijne gezegden te logenstraffen en door A B te bewijzen dat zijn artikel geheel en ganscli gelogenstraft wordt door het officieel ver slag dat komt uitgegeven te worden. En wat doet die moedige kampioen om aan de weerlegging van M. Verduyn te ont snappen? Hij begint met hem te bespotten, te doen doorgaan voor eenen ezel, maar hij durft den brief welken de heer Verduyn hem toegestuurd heeft met verzoek denzelven in zijn blad op ie nemen, niet mededeelen omdat zijne schaarsche lezers niet zouden overtuigd zijn van zijne kwade trouw en zich met mis prijzen van hem niet zouden afkeeren. Wij zullen ons verhaasten, zegt hij, bet looiachtig schrijven van M. Verduyn letter lijk over te nemen. Des te meer dat onze lezers er ferm zullen mede lachen. Maar eenige regels verder roept hij uitHet voor zichtigste waro er twee of drie nachten op te slapen. De nacht brengt raad. Dit wil zeggen, voor wie tusschen de re gels lezen kan Ach Mijnheer Verduyn, gij durft het bestaan ons te logenstraffen, gij durft eischea dat wij uwen brief overnemen, kortom, gij durft u als een vrijen burger voorgeven, welnu, wij zullen u verplichten uwen brief in te trekken, te handelen alsof wij de waar heid geschreven hadden, zoo niet, pas op Weet gij immers niet dat gij in onze klauwen zit en dat wij u kunnen verbrijzelen? En alzoo wil de aartsleugenaar het mes op de keel zetten van een eerlijk man, alzoo wil hij dat geheel het onderwijzend person- neel het hoofd bukke en zijne schaamtelooze leugens, zijne zoutlooze spotternijen en zijne venijnige lastertaal gedwee verdragen, om dat zijne lezers niet zouden gewaar worden dat het godvruchtig sakristijblad, opgesteld door een mislukten pater, een samenraapsel is van leugens en lasteringen. Zie eens hoe huichelachtig hij uitroept Begint met den onderwijzer te eerbiedigen en met hem de waardigheid van zijn ambt te behouden. En bij, in plaats van den onderwijzer te eerbiedigen, drijft er den spot mede, bij wil hem vernederen tot bij zijne leerlingen en hij overlaadt hem met bedreigingen bij ge brek aan goede bewijzen om de gezegden van den heer Verduyn tegen te spreken. Het kind, zegt hij nog, moet een goed voorbeeld van zijnen meester hebben Wel nu in de Looie hebben de kinderen goede voorbeelden van hunne meesters, maar in de broedersscholen niet. Ronsse en Maltebrugge hebben het bewezen. En die kerel wil alleen al het verstand hebben, hij alleen wil kunnen redeneeren met gezond oordeel, maar zijne tegenstre vers zijn ezels die, volgens hem, te dom zijn om hooi te eten. Welnu wie die schrijver ook wezen moge, dat hij Carcasson, Carabosse, of dromadaris heete, altijd is het zeker dat de brief van den heer Verduyn hem op de maag ligt en hem benauwd maakt. Het is overigens niet te verwonderen, de waarheid kwetst. Verleden Zondag hebben de leden der Maatschappij Strijd naar Lauweren, in hunne algemeen® vergadering, een nieuwen Voorzitter gekozen in vervanging van wij len den heer Julius Vuylsteke. Het is de heer Emiel Haverland, die geroepen is geweest om die plaats te hekleeden. Wij wenschen den nieuwen Voorzitter hartelijk geluk, als ook de leden der maatschappij die hunnen keus hebben laten vallen op eenen man die niéts verwaarloozen zal om den Strijd naar Lauweren aan le gaan en onverpoosd zal werken tot den bloei en den vooruitgang van het genootschap dat hem tot hoofd heeft uit geroepen. Een oorverdovend gejuich steeg uit aller borsten wanneer de nieuwe voorzitter geko zen werd, daarna ging men over tot de her kiezing der andere bestuurleden. Het zijn de heeren A. Goutrez, H. Woetsen E. Coffyn die tot kommissarissen zijn gekozen en, wij twij felen er niet aan, die leden zullen het hunne bijbrengen om den welstand der maatschap pij te helpen bewerken. Eenieder was te vreden over den uitslag der kiezing, over de samenstelling van den bestuurraad en over de veelbelovende woor den der hh. Voorzitter en Kommissarissen. Een der leden deed opmerken dat het wenschelijk ware eenen Eerevoorzitter te kiezen die, door zijne ondervindig en zijn wijs beleid de maatschappij uitmuntende diensten zou bewijzen. De keus viel op den heer Georges Lapiere en hij werd met alge- meene stemmen gekozen. 'S anderendaags begaven zich al de leden ten huize van den nieuwen Eerevoorzitter en de heer Emiel Haverland drukte zich nage noeg volgenderwijze uit: Mijnheer de Eerevoorzitter, In den naam der leden van de maatschappij Strjd naar Lauweren, houd ik er aan u te bedanken voor de welwillendheid waarme de gij het eerevoorzitterschap van onzen kunstkring aanvaard hebt Wij zijn fier een vakman, een man van ondervinding aan ons hoofd te hebben, omdat wij verzekerd zijn dat uwe wijze raadgevingen een heilzamen invloed op de maatschappij zullen uitwerken en dat gij ons streven immer zult ondersteu nen. Aanvaard dus, achtbare Eerevoorzitter, onze beste geluk wenschen en de verzekering onzer onwrikbare verkleefdheid. De heer Lapiere, bewogen over deze blij ken van sijmphatie, antwoordde in dezen zin: Heer Voorzitter, Vrienden, Ik bedank u voor de schoone woorden die gij komt uit te spreken ik ben gelukkig en fier u zooveel vertrouwen te hebben ingeboe zemd en ik verzeker u dat uwe hoop niet zal teleurgesteld worden. Hand en hand zul len wij de kunstbaan intreden, wij zuilen al doen wat in onze macht is om de maatschap pij Strijd naar Lauweren, te doen schitte ren nevens de andere kunstkringen des lands en onverpoosd zullen wij zwoegen om den roem der maatschappij te vergrooten en ernstige gewrochten voort te brengen. Gij zijt allen den goeden weg ingeslagen en de laatste tentoonstelling heeft ten volle bewe zen dat gij eenen grooten stap gedaan hebt in de kunstbaan. Volhardt in uwe strevingen en na eenen moedigen strijd zult gij de Lauweren pluk ken die gij ruimschoots zult verdiend heb ben. En nu, Mijnheeren gedoogt dat ik u een glas wijn aanbiede dit zal ons de gelegenheid geven op elkanders gezondheid en op den bloei, den voorspoed en den vooruitgang on zer Maatschappij te drinken. Er werd geklonken, gedronken en gezon gen, men vermaakte zich als het ware in een familiefeest, en de leden verlieten het huis des eerevoorzitters,verrukt over zijn gulhar tig onthaal. Maandag aanstaande viert de maatschap pij Sl Lucas, een goed avondmaal zal ter de zer gelegenheid in het lokaal plaats hebben. Of het zal goed smaken is er niet aan te twij felen daar bet maal aan madame Magherman toevertrouwt is die er een bandje van heeft goede brokjes gereed te maken. 't Is maar weinig, ons dunkens. De acht bare en immer dienstvaardige doktor ver diende wel iets betersToch sturen wij hem onze warmste gelukwenschen. van Yperen. Wij hebben het genoegen onzen lezers te berichten dat de inhuldiging der nieuwe zaal van de Maatschappij der Oud-Pom piers onzer stad Heden zondag 22° dezer om 7 ure 's avonds plaats hebben zal. Te dier gelegenheid zal een schitterend muziek- en zangfeest, gevolgd van een luis terlij k dansfeest den leden en bun huisgezin aangeboden worden. Wij geven hierna het programma der feestelijkheden. Maatschappij der Oud-Pompiers INHULDIGING DER FEESTZAAL op Zondag 22 October 1893. Programma van het Concert gegeven met de lieftallige en welwillende medewerking der heeren Emiel Bartier, zanger-liefheh- hebbar, Lodewijk Leblan, hautboïste, van Komen, en Henri Devos, zanger van Rijsel. Ist0 Deel. 2de Deel. Woensdag namiddag wandelde de dienst knecht van den heer Vanheule met het paard nabij de Drie Posthoorns, toen het dier eensklaps verschrikte, zich op de ach- terpooten oprichtte met het ongelukkig ge volg dat het achterover op den dienstknecht neerplofte. Deze werd bewusteloos opge raapt en bij hovenier Swijngedauw binnen gedragen, waar hem de eerste zorgen toe gediend werden. Later werd hij naar het Gasthuis overgebracht; zijn toestand is on rustbarend. Donderdag avond met den trein van 6 uren en eenige minuten, kon een groot on geluk plaats grijpen aan de bareel 81 buiten de Rijselpoort. De trein was maar op 90 meters atstand meer, toen den bloemwagen van Rousée van Deulemont kwam aangere den, bespannen met 3 paarden. Ondanks het getuit der bareelwachter hield den wagen niet in. Den bareelwachter is verplicht ge weest het eerste paard bij den toom te ne men en langs den gracht weg te drijven anders bad wagen en paarden letterlijk in stukken gereden geweest, want den voer man zat te slapen op zijn wagen en tot be looning kreeg den bareelwacbter nog zottig heden toe. Bij koninklijk besluit van 9n dezer is de heer Osc. Poupart, geneesheer ter stede, vereerd met het burgerkruis van 2® klas, als belooning voor de diensten door hem be wezen tijdens besmettelijke ziekten. Het is Maandag 23n dezer dat de opening plaats heeft der leergangen in het nieuw liberaal Collegie L Union, Hondstraat. Het is een verheugend nieuws voor alle ouders, die voor hun kroost eene mooie loopbaan gedroomd hebben. De leerlingen zullen er goede leeraars vinden, die naar de laatste en de beste leerwijzen al de vakken onder wijzen gaan, noodig om de jongelingen voor te bereiden tot de hoogste plaatsen en de heerlijkste ambten. Dat is welgedaan, hee ren liberalen, en dat beet nagels met kop pen slaan. Zoo als wij het in ons nummer van Zon dag 11. aangekondigd hebben is het Woens dag aanstaande 25 October dat den troep van Mad. Rosa Bell hare vertooning in onze stadszaal geeft, en bestaande in D'UN pièce en 5 actes et 7 tableaux de M. OCTAVE FEUILLET de rAcademie FranQaise. geen twijfel of de zaal zal te klein zijn. De liefhebbers zullen in tijds moeten zorgen willen zij eene goede plaats hebben. Men kan voorof kaarten bekomen, bij Theodoor Degroote, aan 2,50 frs. eerste plaats. 1,25 tweede plaats en 50 c. derde plaats. Nieuws voor de BUS moet door plaatsge brek voor 8 dagen verschoven worden. BURGERSTAND. van den 13 tot den 20 October 1893. Gol>oorten. Mannelijk geslacht 7. Vrouwelijk id. 0. ïluweli j ken. Percque Isidore, winkelknecht, ®n Sin- naeve Marie, kantwerkster. Durnez Henri, mulder, en Victor Marie, dagloonster. Coffyn Leon, meubelmaker, en Vandamme Lucie, dienstmeid. Six Henri, daglooner en Vermaul Marie, dienstmeid. O verlij (lens. Declein Edouard, 76 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Plancque Sophie, Dixmu- destraat. Terrier Emerence, 59 jaar, huisvrouw, weduwe van Candeel Joseph, Canonstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 1. Edouard Oetliooi*, Bukkestraat, 23, te Yperen, begeert dagelijks lessen over de teekenkunst te geven. GERINGE PRIJZEN. Poperinghe, 17 October 1893. Openbrief aan de heer briefwisselaar van 't Nieuwsblad te Yperen uit Poperinghe. Geacht heer, In een artikel verschenen zaterdag 14 de zer, den uitslag mededeelende van den too- neelwedstrijd te Kortrijk, en waaraan ik deel genomen heb, wilt gij mij doen door gaan als iemand die verwaand genoeg is te denken, alle tooneelliefhebbers, en nament- lijk uwe confrater der alom gekende en be roemde maatschappij Langoirs Victorin- nen, het onderspit te doen delven, of vol gens uwe gemeene straattaal ze aan 't gat van de balie te plakken. (Verschooning mijnheer die uitdrukking te moeten gebruiken.) Neen, mijn beste, met zulke gedachten ben ik niet bezield, alleenlijk tracht ik mij nut tig te kunnen maken, en iets of wat bij te brengen ter verheerlijking van ons vlaamsch tooneel. Denkt gij misschien mijn waarde heer, omdat ik een uwer leden tweemaal zag be- kroonen dat bij mij afgunst verwekt heeft Nogmaals neen mijnbeer, alle tooneellief hebbers zijn mijne vrienden, ze mogen Vic- torien, Barbarist, Annaist, Kalkzakist, Con- greganist of gelijk welken ist zijn, altijd ben ik bereid voor zooveel bet in mijne macht is ze te helpen op 't gebied van 't vlaamsch tooneel, immers dit kunnen som mige Victorinnen en andere, zelfs vreemd® tooneelliefhebbers getuigen, en meest altijd wordt ik met ondankbaarheid beloond, maar dan raakt men aan gewend. Ik wensch de heer A. Bruynooghe een gulhartig proficiat met zijne twee welver diende prijzen, en het spijt mij waarlijk het zelve niet te kunnen wenschen aan de hee ren E. Valcke, R. Devos en C. Huys, die, alhoewel zij niet bekroond werden, toch verdienstelijker hunne stukken voorgedra gen hebben dan sommige katnpars die de prijzen zijn toegekend geweest. Maar wat gij eigentlijk beoogt, mijn beste is de Victorinnen en Barbaristen in 't har nas te jagen, doch ik verzeker u dat 't niet zal pakken. Wat verder uwe aanmerking aangaat bij het toekennen der prijzen te Kortrijk, als zou ik bekroond zijn geweest met een stuk welke ik sedert 25 jaar opvoer, die is zeer vleiend voor mij, ik wist waarachtig niet, dat ik op dertieDjarigen ouderdom reeds zoo veel talent bezat, want bij mijne eerste op- VAN YPEREN. 1. Ouverture. Boïeldieu. 2. VEstudiantina, valse. E. Waldtsufel. 3. La Chanson de Marinetteroman ce chantée par M. E. Bartier. Tagliafico. 4. La Maconnaise, grande fantaisie pour hautbois, par M. L. Leblan. Garimond. 5. Romance sans paroles, quintette par saxophone, par MM. Creton Eug., Dechièvre Maurice, Lamote Georges, Lamote Val.Maegerman Arthur en Tasseel Marcel. Sidier. 6. Scène comique, par M. H. Devos. 1. Grande Ouverture symphonique 2. Si vous le vouliezromance chan tée par M. E. Bartier. 3. Les échos de marne, fantaisie pastorale pour hautbois, par M. L. Leblan. Colin. 4. Scène comiquepar H. Devos. 5. La noce au village, fantaisie bur lesque. Eajole.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 2