VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. DE ONNOOZELE. Achtste jaar. Zaterdag 4n November 1893. Nummer 45. Cijfers Ellendige fopperij. Voor onze onderwijzers. De wet op de openbare dronkenschap. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 ft*, voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft*. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eu onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. M. Woeste verloochend door de zijnen. De eerste stap is gedaan Wij zul len de evenredige vertegenwoordiging hebben, ondanks en tegen Woeste Nadat al de liberale bladen het rechtvaardige, het billijke dezer zaak hebben doen uitschijnen, komen he den de klerikale nieuwspapieren ach teraan om hunne stem te mengen in den roep die de evenredige vertegen woordiging aller partijen op kiesge- bied, van onze wetsmeders der af dwingen. Na de gouvernementeele Journal de Bruxelles, spring ook Le Patriote op de bres en zoo M. Woeste in 't aanschouwen van die eensgezindheid, zijn dollen haat tegen het invoeren van deze hervorming niet koelen voelt, zal hij op het uur der beslis sing alleen staanen welk gewicht zijne stem ook in de beraadslagin gen der rechterzijde hebben moge, zij zal klinken in de woestijn... vox clamantis in deserto Senateur Limpens van Dender- monde schrijft in het Magasin Lit téraire van Gent Het gezond oordeel der bewoners van Vlaanderen ziet in de jongste toekomst de evenredige vertegen woordiging te gemoet. Le Patriote diukt zich volgender- wijze uit De drie vierden der senatoriale meerderheid is gewonnen voor deze rechtvaardige zaak. In de Kamers, waar de rechterzijde er vooreerst te gen opkwam, wint het gedacht meer (Ist® Vervolg) Doch zoo de dag al zijne genietingen ople verde, hoezeer zij van elkander gescheiden waren, het genoegen dat zij 's avonds smaak ten, wanneer zij bij elkander waren, is niet te beschrijven. Zoo er iets volmaakt op dit onderaardsche is, dan was het wel hun ge luk. Hunne ziel werd door geene wroeging gekweld en zij kenden geene zorg voor de toekomst. Zij dachten nooit anders dan aan het tegenwoordige en veel aan elkander. Het leven van Edith was éen met dat van haren echtgenoot. Zij las nooit anders dan gelijker tijd met hem in een boek. Dan liet zij haar hoofd liefkoozend op den schouder van haren echtgenoot rusten en volgde met hare blikken de regels die hij las. Zelfs eene •n dezelfde gedachte bezielde deze beide we zens. Doch waartoe laDger stilstaan bij een tooneel, dat zoo spoedig veranderde Op zekeren dag dat Robert het oog hield op goederen, die voor het magazijn waren aankomen en die opgeheeschen moesten worden, brak het touw en viel een zwaar pak op zijn hoofd, dat hem plotselings ter aarde wierp. Men wentelde het pak van hem af, en en meer veld en wij mogen in volle oprechtheid hopen dat het een ge wonnen strijd zijn zal die men daar voeren gaat voor die heilige en edele zaak. Wij mogen ons dus verheugen in den uitslag en bij 't gedacht dat Beer- naert ditmaal zijn compèreWoeste in doekskens heeft gewikkeld, selon toutes les régies de l'art. Brutalen cijfers zullen beter dan ellenlange artikels het rechtvaardige en het billijke van deze hervorming doen uitschijnen In 1888 nam het gansche land deel aan de kiezingen voor gedeeltelijke hernieuwing van Senaat en Kamer. 87,226 kiezers kwamen stemmen. De katholieken bekwamen 44,325 stemmen, de liberalen 41,093. En alhoewel de klerikalen inglobo, de meerderheid bezaten, werd het klerikaal ministerie Malou omverge worpen, want de liberalen bekwamen meer zetels met minder stemmen. In 1884 benoemden 36,080 klerika len 67 volksvertegenwoordigers en 22,117 liberalen slechts 2. In 1888 waren 46 zetels te betwis ten. De k'erikalen beschikten over 24.165 kiezers; de liberalen over 23.484, En nochtans veroverden de eersten 44 zetels en den tweeden slechts 2 omdat er een verschil van verkregen stemmen bestond, beloopende tot 681 Wij komen dus tot de volgende cequatie of te vergelijking 24.165 44. 23.484 2. vond hem bewusteloosdoch hij scheen nog te leven. Men droeg hem onmiddelijk naar zijne woning. Edith ontving de vrees lijke tijding met eene kalmte, die schrik baarder was dan wanneer zij woeste kreten van wanhoop zou geslaakt hebben. Zij legde haren echtgenoot op de sofa in hunne kleine kamer. Zij boog zich over hem heen zonder een woord te spreken zonder de minste beweging, zonder een traan in het oog, zelfs gedurende de weinige oogenblikken die er verliepen voor dat de geneesheer kwam. Toen deze binnentrad, sprak zij slechts een enkel woord Doktor riep zij. Doch dat woord behelsde veelLeeft hij nogbedoelde zij. De doktor voelde den pols van Robert, legde de hand op zijn hart en zweeg. Zoo stond hij eenige oogenblikken bewegingloos. Edith hijgde schier naar adem en viel toen als levensloos neder op het lijk van haren echtgenoot, zonder een woord te spreken of een kreet te slaken. Zoo lag zij een ure bewusteloos neder. Zelfs toen zij weder tot zich zelve kwam, vloeide geen enkele traan over hare wangen liet haar mond geene enkel klacht hooren. Zij opende even hare oogen, sloot ze en bleef weder liggen. Eerst toen de doktor haar een De voorbeelden zullen voldoende zijn om al het onhebbelijke der oude kieswet te doen uitschijnen. Hopen wij dus dat die versleten kieswet, de oude afgeleefde consti tutie welhaast in 't graf zal gaan vervoegen. Ons klerikaal gouvernement is al weer voornemens een zeer gevaarlijk spel te spelen. Men zou voor gemeente- en provin ciale kiezingen, een heel ander kies stelsel invoeren dan voor de kamers. Men zou aan een zeker groot ge tal kiezers, ja aan een derde van het kiezerskorps, zijne politieke rechten durven ontnemen, ten voordeele van andere kiezers. Moest ons bisschoppelijk bestuur ooit zulke onrechtvaardigheid doen stemmen of invoeren, wees overtuigd dat dit niet heel rustig zoude afloopen. De nieuwe kiezers zullen zich niet ongestraft hunne nieuwe politieke rechten laten ontfutselen. De woelingen van April zouden nog kunnen herbeginnen. Dat de regeering er twee maal op nadenke, alvorens zulke onrecht- aardige jezuïetendaad te plegen. Devolksgezinde afgevaardigde voor Brussel, M. Féron, zal het gouver nement in de Kamers ondervragen over de betaling der jaarwedden aan de onderwijzers. opwekkend middel aanbood, wendde zij haar hoofd, en gaf door gebaren te kennen dat zij niets wilde gebruiken. Denk aan uw kind dat gij onder het hart draagt, sprak de doktor toen. Edith opende nu hare oogen, leunde met het hoofde op haren arm en nam eenige teugen van den drankdaarop zonk zij weder neder en mompelde Ja, ik moet wachten, tot dat geen ander leven van het mijne meer afhangt! Meer sprak zij nietzij bleef op de sofa liggen en scheen te droomenzij volgde ech ter de voorschriften van den geneesheer, die haar aan de dienstmaagd aanbevool. Robert's patroon gaf den ouden koopman bericht van de dood van zijnen eenigen zoon. De brief bleef onbeantwoord en vreemden leidden den jongen man grafwaarts. Eene maand na de dood van haren echt genoot schonk Edith het leven aan eenen zoon. Toen het kind haar voor het eerste in de armen werd gelegd, slaakte de arme jeug dige vrouw een kreet Robert! - riep zij, en heete tranen vloei den langs hare wangen. De knaap ontving bij den doop den gelief den naam van zijnen vader. Zijn wieg werd bij het bed zijner moeder geplaatst. Edith, die Het is vastgesteld door het verslag der opzichters dat de gelden die door staat of provincie aan sommige ge meenten voor volksonderwijs worden toegekend, eene gansch andere be stemming krijgen. Vele onderwijzers, opleiders der jongere geslachten verkeeren in nood omdat men hun de achterstallige gelden niet uitbetalen kan. Het wordt tijd dat dit schandaal ophoude. Een bijzondere die zijne schulden niet voldoen kan, wordt gehoond en beleedigd de openbare besturen die in 't geval verkeeren, laten roepen en schreeuwen, doch bekreunen er zich weinig om. Alle werk en vooral het werk van onderwijzer, het edelste werk dat bestaat, verdient belooning, heeft recht op loon Volgens het ontwerp der nieuwe kieswet zullen al dezen die, in den loop van vijf opvolgende jaren, ten minste drij veroor deelingen ondergaan hebben, in toepassing van art. 1, 5, 6 en 8 der wet op de openbare dronkenschap, voor tien jaren van het kies recht beroofd worden. De wet op de openbare dronkenschap zal geen doode letter meer blijven, maar een gemakkelijk politiek middel zijn om een onaangenaam kiezer de burgerlijke dood te doen sterven. Dat de herbergiers ook oppas sen dranken te schenken aan beschonkene personen. Wat a! grappen! op de dagen der kiezingen zal men geen glaasje meer mogen drinken zonder gevaar te loopen voor tien jaren liet kiesrecht te verliezen. Wat al grappen, goede God slechts nog zoolang wilde leven, tot dat haar kind geboren was, wenschtte echter nu voor haren zoon te leven. Geheele dagen en nach ten bracht zij aan zijne wieg door. Zij was nu slechts met eene enkele gedachte bezield, die van haar kind bij het minste ongewoon verschijnsel was zij bevreesd voor hem Nie mand dan zij schier mocht hem liefkozen en verzorgen. Slechts ééne zaak nam zij niet op zichzij wilde de wiegeliederen niet zin gen, waarmede de moeders gewoonlijk hare kinderen in slaap sussen. Arm kind, wel was het schoon zijn gelaat had de zachte uitdrukking van zijn overleden vader, doch er lag iets somber in die trekken het was alsof reeds voor zijne geboorte het verdriet zijner moeder, op hem was overgegaan. Het kind weende nooit, doch nimmer zag men ook een glimlach op de teedere lipjes. De knaap was altijd stil en somber. Wanneer de brave en bekwame geneesheer, die Edith nog steeds bezocht, het kind aanzag, nam zijn gelaat eene bijna sombere uitdrukking aan als dat van den knaap, en als hij dan zijne blikken van den zoon op de moeder vestigde kon hij met moeite zijne tranen bedwingen. (Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD i-"-»■

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1