VAN IJP1REN EN HET ARROKDIS SEIENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. ONNOOZELE. Nummer 46. Oogen open, liberalen Zeven duizend drijdubbele stemmers De kiezingen. Het clericaal schrikbewind. Officiëele partij aanslag. Op pensioen. Abonnementsprijs voorop betaalbaar! 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Mén wordt verzocht all® hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Men weet dat in de laatste dagen een aantal gecijferde telegrammen zijn gewisseld tusschen het aarts bisschoppelijk paleis van Mechelen en de ministeriëele hotels der Wet straat te Brussel. Zoo er ditmaal de liberalen niet haastig bij zijn, gaan ze ons daar een wetsvoorstel voor leggen, dat met roomsche sauzen opgekruid is en voor lang de regeering van den drietip, zou verzekeren. Nu reeds is het een vastgesteld feit dat de regeering geen wetsvoor stel betrekkelijk de Evenredige ver tegenwoordiging zal voordragen. M. Beernaert heeft het hoofd moeten buigen voor het bevel uitgaande van Mechelen. Ziehier wat de vossen uit de Wet straat hebben beraamd Inziende dat eene weigering van hunnentwege, de Evenredige Vertegenwoordiging te stemmen, misnoegen en opstand in 't klerikale kamp zou baren heb ben zij voorgesteld aan Pier Jan en Pauwel voldoening te geven en te vens niet veel in de rapen van het aartsbisschop te zitten. Van Evenredige Vertegenwoordi ging zal er geene spraak meer zijn Die is dood en begraven. De vertegenwoordiging der min derheid zal ingevoerd, doch met eene klerikale saus worden opgediend en voorgezet. Iedere groep zal zijne vertegen woordigers hebben indien hjj een ze ker getal stemmen vereenigt. Dit getal zal een zesde der stem men zijn in de groote kiesomschrij vingen en in de kleine kan, dit tot een derde .gebracht worden. Onnoo- dig te zeggen waar de papen met dergelijke systeem heen willen. Zal het volk dergelijke uitdaging onbeantwoord laten (2de Vervolg) Ofschoon de oude Livingtone zich weinig om den brief had bekommerd, dien hem dood van zijnen zoon meldde, en zelfs den rouw niet had willen aannemen, was zijn trotsch en misschien ook zijn hert heimelijk, doch diep gewond door het verlies van zijnen eenigen stamhouder. De begeerte naai- een erfgenaam van zijnen naam en van zijn huis is soms vuriger dan men wel zou onderstel len. Zijnen ijzeren wil en zijn gewone kalmte stelden hem in staat alle uiterlijke teekenen van verdriet te onderdrukken; doch inwen dig leed zijne gezondheid er veel onder en legde hij zijn gewonen iever voor den handel niet meer aan den dag. Op de baurs zegde men dat de oude koop man verviel. Zijne geneesheeren bovolen hem rust en afwisseling aan. Ruim twee jaren na de dood van zijnen zoon, betrok hij met zijne dochter, mevrouw Archer, een hotel in een der schoonste wijken van Londen Deze doch ter was eene weduwe en had ook een zoon, die bijna even oud als Robert was. In weerwil van al zijne gebreken, bezat de heer Livingstone iets edels in zijn karak- Hoeveel zijn de geestelijken in getal in Belgie die, volgens de nieuwe kieswet, het drijdubbel stemrecht zullen bezitten. Zeker ten minste van 6000 tot 7000, als men de paters, professors en de gepensionnerde pas toors er bij rekent. Dat is 21 000 zwarte stemmen in de kies- weegschaal. 't Is een geheel leger, waarvan niet een man te huis zal blijven wanneer zij ten strijde zullen geroepen worden. De nieuwe grondwet bepaalt dat de stem ming verplichtend is en in de gemeente zal plaats hebben. Volgens men verzekert zou het staatsbe stuur zinnens zijn den dag der algemeene kiezingen vast te stellen op den tweeden zon dag der maand Juni, nogtans uitzondering makende voor de stemming van toekomende jaar, welke slechts zal plaats hebben zoodra de lijsten gereed en herzien zijn. De tot hiertoe gebruikte waarborgen van het geheim der stemming te verzekeren zoo als het kiesgangsken en den tampon, zul len behouden blijven. De stemming zal ten 8 's morgens beginnen en ten 6 ure 's avonds eindigen. De kiezers zullen zichnaar goeddunken in die tijdruimte op hun bureel kunnen aanbieden. De kiezer zal zoovele stembriefjes ontvang en als hij stemmen heeft. De stemopneming zal in de hoofdplaats van elk kanton geschieden waarna de uit slag per telegraat aan de hoofdplaats van het ter. Hij was een groote liefhebber der kunst en een edelmoedige beschermer van hare beoefenaars. Door geene zorgen voor zijne zaken gekweld, kon hij, tijdens zijn verblijf te Londen, vrij aan zijne geliefkoosde neiging voldoen. Zekeren dag zag hij in den winkel van een voornamen kunsthandelaar twee heerlijke teelieningen in waterverf, gezichten uit de omstreken van Liverpool voorstellen de. I-iij koci.it beiden dadelijk. Da winkelier verhaalde hein, dat zij het werk waren van een jeugdige wedu we, die zelve en haar zoontje door het penseel de middelen van bestaan verschafte. Da belang stelling van den heer Livingstone, wiens hart warm voor kuustbecefenaars klopte, werd in hoogste mate opgewekt. Hij gaf den winkelier zijn adreskaart, met verzoek die aan de weduwe te overhandigen, er bijvoe gende dat hij haar wenschte te streken. Eerst toen zijn rijtuig reees verwijderd was, viel het den heer Livingstone in, dat hij ver geten had den naam der kunstenares te vragen. Die naam zou hem zeer getroffen hebben, indien hij dien gehoord had, want hij was geen andere dan Edith Livingstone. Weinige maanden na de dood van haren echtgenoot, had de jonge weduwe Manches arrondissement overgeseind' wordt. De uilslag der algemeene kiezihgen zal dus in het vervolg zeer laat bekend zijn; waarschijnlijk na middernacht of tegen den morgen Het lijdt geen twijfel of deze omstandig heid zal aan onze dagen van kiesstrijd eene gansch andere physionomie geven. We gaan goed onder 't ministerie van de clericale schoolverwoestersDe werklieden van 't arsenaal van Gentbrugge hebben het bericht ontvangen dat het hun verboden is dagbladen of boeken te lezen, niet alleenlijk gedurende de werkuren (we geloven dat ze dan weinig tijd hebben om te lezen) maar gedurende de rusturen toegestaan voor eet malen. Ziedaar hoe de werklieden behandeld wor den onder d'administratie van den man die zich in de tjevengazetten de vader zijner bedienden doet betitelen. Het clericaal ministerie is toch zoo be zorgd met de treffelijke werklieden die zon der werk en zonder brood zitten. Het komt een groot deel der drukwerken welke het laat uitvoeren toe te vertrouwen.... aan die eerlijke werkloozen? Neen aan de kostgan gers der strafkolonie van Reickein. En zeg gen dat deze maatregel genomen wordt op 't oogenblik dat honderden letterzetters wer keloos zijn en in den uitersten nood ver- keeren! Letterzetters van alie stedeD, een krachtig protest daartegen op uwe eerst komende vergadering, gij zult toonen dat gij uwe ongelukkige werkbroeders weet ter zijde te slaan. Wij wezen van den beginne af op de schreeuwende onrechtvaardigheid welke ons klerikaal gouvernement plegen wil met het kiesrecht te ontnemen aan de personen die openbaren onderstand genieten. ter verlaten en eene woning in eene stille straat te Londen betrokken, terwijl zij gedul dig en ieverig hare kunst uitoefende ën zich daardoor een sober inkomen verschafte. In den beginne echter was de prijs, dien zij voor hare Rekeningen ontving, nauwelijks vol doende cm in de behoeften van zich zeiven en van haar kind te voorzien. Doch Edith bezat talent en moed. Nu zij moest schilderen om in haar levensonderhoud te voorriep, trachtte zij hare kunst langzamerhand te volmaken. Hare teekingenen, dien in den beginne om de schoonheid en nauwkeurigheid ge roemd worden, begonnen nu dan ook wezen lijke waarde te verkrijgen Kunstliefhebbers moedigden haar aan, door hare kleine gebre ken aan te wijzen, en wat een meer voldoend en bijzonder bewijs van hare vorderingen was, haar werk werd meer en meer gezocht en bracht steeds hoogere prijzen op. Zoo werkte zij ieverig voort, en ofschoon de schaduw, die de dood van haren echtgenoot in hare ziel geworpen had, nog niet was verdwenen, werd zij door haren arbeid ruimschoots door zelfvoldoening en tevredenheid beloond. Vond zij bovendien niet de zoetste troost van eene moeder in haar kind? Wel is waar, was Robert altijd somber, maar hij was zoo zeer Om te oordeel-in over de gevolgen van dezen afschuwelijken partijaanslag, van die onbeschofte nationale uitdaging, zullen wij enkel de statistiek meedeelen van het getal personen welke, in 1875, openbaren onder stand 'genoten. Steden Getal inwoners Getal bijgestane Mechelen 39,377 10,229 Diest 7,319 5,121 Leuven 32,562 9,303 N ij vel 9,565 2,576 Thienen 12,618 5,139 Waver 6,475 2,111 Brugge 48,271 13,124 Kortrijk 27,076 6,217 Oostende 16,533 2,112 Roeselare 16,069 1,983 Yperen 16,495 3,095 Gent 130,092 11,563 Aalst 19,946 1.117 Lokeren 17,971 2,389 Zele 12,647 1,585 Binche 7,456 2,852 Bergen 24,539 3,444 Doornik 32,184 12,227 Luik 115,956 17,809 St. Truiden 11,003 4,378 Tongeren 7,173 1,095 Totaal 611,327 119,478 De bevolking van ons land bijna verdub beld zijnde zouden wij thans tot een totaaj komen van ongeveer 239 duizend men- schen, aan wie het klerikaal gouvernement het kiesrecht weigert omdat zij arrn zijn. Hoe volksgezind onze klerikale ministers toch zijn I Alles voor de rijken niets voor de armen.... Immers, al de Belgen zijn gelijk voor de wet Wij herhalen dat het niet waar zal zijn Niet minder dan drij hoofdinspecteurs van het lager onderwijs zijn weer te gelijk op pensioen gesteld, te wetende heeren Brou wers, A. De Vlaminck en A. Gilmet. Zij zijn gemachtigd den eeretitel van hun ambt te behouden. Tot hunne opvolgers zijn benoemd, de heeren E. F1. Blaere, A. Machiels en A. Van Blaeren, kantonale inspecteurs. aan zijne moeder gehecht en scheen zoo gelukkig bij haar te zijn, dat Edith, als zij een verschil met andere kinderen opmerkte, alleen zag hoeveel schooner en beminnelijker hij was. Op zekeren namiddag, dat Edith zien met haren gewonen arbeid bezig hield, terwijl Robert aaiKhare zijde zat, kwam de bediende van den kunsthandelaar haar berichten, dat een rijk koopman die reeds twee barer tee- kerdngen had gekocht, haar wenschte te spreken. Edith kon bij dit bericht een zeker voorbijgaande gevoel van trots als kunste nares, en een meer bestemd gevoel van dankbaarheid als moeder niet onderdruk ken, bij het vooruitzicht haar kind te kunnen verzorgen en op te voeden, op eene zijns vaders weerdige wijze. Deze beide gevoelens verdwenen echter weldra weder uit haar gemoed, toen de be diende haar de adreskaart ter hande stelde waarop zij den naam van den heer Living stone las, en haar tevens berichtte dat die heer haren naam niet kende. Het verledene kwam haar in al zijne bitterheid voor den geest. Een oogenblik gaf zij aan den eersten indruk van haar gewond hert toe. (Wordt voortgezet.) HET WEEKBLAD iBamaaHËMB»

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1893 | | pagina 1